2019 - un an slăbuț pentru jocuri?

tipuri de jocuri, recomandari, aranjarea soldateilor in cutii, filme in care apar boardgames sau ORICE altceva va trece prin cap si e legat de boardgaming
User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2056
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

2019 - un an slăbuț pentru jocuri?

Post: # 98922Post adelindumitru
15 May 2019, 15:57

Mi se pare mie sau 2019 a fost un an mai slab pentru jocuri decât altele? Ma refer aici la jocuri lansate în 2019, nu neapărat cele care au ajuns în distribuție în 2019 deși fuseseră lansate în 2018.

User avatar
emisanSB
King Meeple
King Meeple
Posts: 976
Joined: 02 Apr 2016, 15:40
Custom Rank: Executioner
Location: Sibiu

Re: 2019 - un an slăbuț pentru jocuri?

Post: # 98923Post emisanSB
15 May 2019, 16:25

Mi se pare mie sau 2019 nu a ajuns nici la jumatate??
Sau ca "numele grele" se lanseaza in toamna. ;)

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: 2019 - un an slăbuț pentru jocuri?

Post: # 98925Post Corwin
15 May 2019, 17:01

In general se lanseaza o tona de jocuri la Gen Con (august) si Essen (octombrie), deci mai este timp. Cred ca in ultimii ani lansarile sunt si mai grupate ca inainte in jurul conventiilor.
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

User avatar
danyelb
King Meeple
King Meeple
Posts: 532
Joined: 31 Dec 2018, 00:56
Location: Iasi

Re: 2019 - un an slăbuț pentru jocuri?

Post: # 98926Post danyelb
15 May 2019, 17:02

Numai Castles of burgundy sa se lanseze si restul nu o sa mai conteze :)
Teamwork is essential; it gives the enemy other people to shoot at.

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7066
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: 2019 - un an slăbuț pentru jocuri?

Post: # 98931Post DanielIndru
15 May 2019, 18:23

Ce vremuri erau in 2019... heh...

User avatar
Ailur
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 283
Joined: 05 Oct 2018, 23:09

Re: 2019 - un an slăbuț pentru jocuri?

Post: # 98933Post Ailur
15 May 2019, 19:14

2019 e cel mai slab din anul asta.

User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1300
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Re: 2019 - un an slăbuț pentru jocuri?

Post: # 101368Post rabesandratana
13 Aug 2019, 17:14

adelindumitru wrote:
15 May 2019, 15:57
Mi se pare mie sau 2019 a fost un an mai slab pentru jocuri decât altele? Ma refer aici la jocuri lansate în 2019, nu neapărat cele care au ajuns în distribuție în 2019 deși fuseseră lansate în 2018.
Da, si eu am aceasta parere. De departe cel mai slab. Nici macar nu am o lista pentru Essen, nimic in vizor. Ma tot uit pe BGG pe cele mai asteptate jocuri de anu` asta si ma lasa indiferent toate. Stiu ca multi sunt innebuniti dupa Black Angel, dar nu ma intereseaza din cauza graficii oribile. Daca pana acum am evitat Troyes din aceeasi cauza, Dark Angel parca e o chestie expectorata dupa ce ai "mancat" Troyes si ti s-a aplecat. Asa ca pana la urma cred ca jocul asta m-a convins sa iau Troyes.
Sierra West mi se parea interesant pana ce am vazut un playthorugh si pare un joc predispus la AP, asa ca spun PAS.
Brasil pare cat de cat interesant dar cred ca e prea heavy pt gustul meu (are 4.oo pe bgg) si cred ca o sa spun PAS. Probabil si o durata mare de joc.
Wingspan nu stiu de ce, ma atrage doar ca grafica. Am vrut sa imi placa, am urmarit special 3 playthrough-uri de la youtuberi diferiti si nu s-a lipit de mine. Mi se pare atat de boring tot ce se intampla in joc, incat nu simt nevoia sa il joc si cu atat mai putin sa il iau.

E primul an in care nu cumpar jocuri, cu exceptia Tiny Towns, care oricum nu e vreo capodopera ci un joc bunicel family. In rest, tot ce am luat in 2019, sunt jocuri mai vechi din 2017, 2016, 2015. Si cred ca am luat peste 20 jocuri anul asta din care doar unul aparut in 2019.

Poate doar la Essen sa apara jocuri asa de nicaieri si care sa aiba elementul ala WOW (uite ceva fresh, o abordare interesanta) si sa ma faca sa mai cumpar ceva aparut in 2019. Dar chiar si asa, tot o sa ramana cel mai slab an al jocurilor, de departe fata de alti ani.

Daca iau la rand de prin 2015 pana in 2018, si insir titluri care imi plac si pe care le am, cred ca imi trebuie o juma` de ora pana ce termin de scris tot. Din pacate, 2019...seceta. Iar la seceta asta, mai e si faptul ca nu agreez deloc jocurile cu tematica Sci-fi ori Fantasy (cu foarte mici exceptii, gen Smallworld, Star Realms) si de aici reiese un wishlist egal cu ZERO.

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2056
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: 2019 - un an slăbuț pentru jocuri?

Post: # 101369Post adelindumitru
13 Aug 2019, 17:15

Singurul joc cu adevărat nou de care sunt interesat e Maracaibo (excluzând așadar noua ediție Castles of Burgundy).

User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1300
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Re: 2019 - un an slăbuț pentru jocuri?

Post: # 101370Post rabesandratana
13 Aug 2019, 17:27

adelindumitru wrote:
13 Aug 2019, 17:15
Singurul joc cu adevărat nou de care sunt interesat e Maracaibo (excluzând așadar noua ediție Castles of Burgundy).
Maracaibo pare si ala cam heavy pt mine. Iar cu noua abordare Alea de asa zis reprinturi deluxe, cred ca ar fi mai bine sa ne potolim entuziasmul. Cu primul joc din aceasta abordare, Las Vegas deluxe, din ce am citit, parerile nu sunt foarte bune. Grafica e asa si asa iar componentele cica ar da impresia de "cheap". Cine stie cu ce plansa cu 100 de nuante de bej si galben-galbui-galbijor o sa vina la Burgundy. Cum de nu pun ei nicio poza nicaieri cu marea editie deluxe? Oare vor sa tina secret surpriza? Si oare surpriza o sa fie una placuta sau neplacuta?

Eu chiar sper sa faca ceva frumos si sa iasa din sfera mediocritatii odata pt totdeauna, dar sunt atat de pesimist dupa reactiile pe care le-am vazut la reprint-ul lui Las vegas si la editia 2-a de la Carpe Diem, incat presimt ca imi pastrez prima editie de Burgundy pe raft.
Si ma enerveaza si mai tare, cand ma uit in colectie si vad cate jocuri am/avut de la ei si majoritatea sunt jocuri reusite sau chiar foarte bune dar pe alocuri "stricate" de lipsa cartonului bun sau a graficii.

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: 2019 - un an slăbuț pentru jocuri?

Post: # 101374Post Corwin
13 Aug 2019, 19:43

Eu sunt bucuros ca nu e ca anii trecuti. Deja am prea multe jocuri.

Dar Black Angel chiar imi place din ce am vazut (inclusiv cum arata).
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

User avatar
VZQ
King Meeple
King Meeple
Posts: 467
Joined: 07 Oct 2017, 22:20

Re: 2019 - un an slăbuț pentru jocuri?

Post: # 101375Post VZQ
13 Aug 2019, 21:42

In wishlist, pana acum sunt: Funko Bordu' (mai simplu/scurt decat Krosmaster Arena, mai amuzant decat Unmatched), Arch Ravels, Cathalele (Ishtar, Queenz), Nine (copilu' lu' Koryo), Rune Stones si Sushi Roll. Mi-a murit speranta legata de Tang Garden - cu tot efortul, nu cred ca prinde retail in 2019....dar si cand o sa apara... :)

PS: Ovidiu, te inseli in ceea ce priveste Wingspan, dar deh, fiecare cu parerea lui :)

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7066
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: 2019 - un an slăbuț pentru jocuri?

Post: # 101377Post DanielIndru
13 Aug 2019, 23:08

Mie mi se pare ca 2019 va fi un an foarte bun. E prea devreme sa pot afirma cu certitudine, dar deja sunt vreo 20 jocuri pe care le-am cumparat sau precomandat sau pus in wishlist care sunt (sau au potential sa fie) foarte bune.

On Mars
Escape Plan
Res Arcana
Black Angel
Monumental
Edge of Darkness
Trismegistus
Terramara
Hadara
Yinzi
Cooper Island
Babylonia

Poate Tapestry.
Poate noul Glen More, noul Caylus, noul Marco Polo, noul China/ Han, noul Egizia, noul Die Macher, noul Imperial Settlers.

Si multe altele...

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7066
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: 2019 - un an slăbuț pentru jocuri?

Post: # 101387Post DanielIndru
14 Aug 2019, 10:18

Si Tavernele domnului Warsch, pe care l-am jucat ieri.
Foarte bun!

User avatar
emisanSB
King Meeple
King Meeple
Posts: 976
Joined: 02 Apr 2016, 15:40
Custom Rank: Executioner
Location: Sibiu

Re: 2019 - un an slăbuț pentru jocuri?

Post: # 101390Post emisanSB
14 Aug 2019, 10:35

E un an foarte bun pentru eurogameri.
Si daca pastrez jumatate din ce intentionez sa achizitionez si tot mi se pare suficient.

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: 2019 - un an slăbuț pentru jocuri?

Post: # 101391Post Corwin
14 Aug 2019, 10:41

Ia sa vedem care-s listele cu jocuri care mi-au placut din ultimii ani:

2015: PL:S1, Blood Rage, 7 Wonders Duel, Marco Polo, Mombasa, Isle of Skye, Arboretum
2016: TMars, GWT, A Feast for Odin, Mystic Vale, First Class, Automobiles
2017: Gaia Project, Azul, Clans of Caledonia, Dice Forge, Pulsar, Rajas of the Ganges
2018: Teotihuacan (desi inca am dubii), Brass: Birmingham, The Mind, Underwater Cities, Empires of the Void II, New Frontiers

2019 - jucate: Wingspan, Tiny Towns, Edge of Darkness
2019 - want to play, cu sanse bune sa-mi placa: Barrage, Black Angel, DinoGenics, Sierra West, Tapestry (plus multe altele la care stiu prea putine informatii)

Evident n-am jucat atat de multe jocuri ca altii in ultimul timp, si cu siguranta am ratat multe jocuri foarte bune de anii trecuti. Dar cred ca si anul asta are sanse sa aduca destule jocuri bune pana la urma. :) Mie mai degraba anul trecut mi s-a parut mai sec, desi sigur voi mai juca altele iesite in 2018 in viitor.
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7066
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: 2019 - un an slăbuț pentru jocuri?

Post: # 101392Post DanielIndru
14 Aug 2019, 10:59

Corwin wrote:
14 Aug 2019, 10:41
Mie mai degraba anul trecut mi s-a parut mai sec, desi sigur voi mai juca altele iesite in 2018 in viitor.
Da, aici sunt de acord.
N-a fost chiar grozav.
Au fost cateva jocuri bune, dar n-au existat "varfurile" care sa ma faca sa fiu extaziat.

Majoritatea jocurilor faine au fost reimplementari (Brass, Thunderstone, Endeavor, Yellow & Yangtze, New Frontiers) sau variatii pe mecanici existente (Coimbra, Azul, Blue Lagoon, Star Realms, Dice Throne, Ascension, Illusion, Teotihuacan, Ganz Schon Clever).

Doar Everdell, Blackout, Newton, Crown of Emara, Menara si The Mind mi s-au parut suficient de diferite si "speciale", desi nici unul n-a fost revolutionar.

User avatar
thenede
King Meeple
King Meeple
Posts: 578
Joined: 24 Aug 2012, 15:11

Re: 2019 - un an slăbuț pentru jocuri?

Post: # 102958Post thenede
03 Oct 2019, 11:46

A aparut si un top 10 de la Rahdo cu titlurile 2019 jucate de el pana acum.
In principiu e vorba de euro neconflictuale care merg bine in 2 jucatori:

"I think it's been a fantastic year so far. here's my top10 of retail games that i've played to date:

10. Sierra West
09. Imperial Settlers: Empires of the North
08. Aerion
07. Edge of Darkness
06. Ticket to Ride: London
05. Wingspan
04. Marvel Champions
03. Tapestry
02. Tiny Towns
01. Black Angel

of those, the top 7 rank high enough that they would have made it into my top10 for the last 5 years. and that's prior to essen, where i expect a metric boatload of top10 contenders will also be released: maricabo and newdale (new big boxes from pfister), the magnificent (design team behind santa maria), trismegistus (tzolkin/marco polo designer), orleans stories (total revamp of the core game adding campagin play), coloma and fistfull of meeples (both from same designer as sierra west), glen more 2, bruxelles 1897 (maybe better than its predecessor), it's a wonderful world (made my game of the month when it was on kickstarter a few months ago), foothills (basically snowdonia 2) and plenty more.

so yeah, every year, prior to essen, there are folks who suggest that this is a down year, and every year like clockwork, there's always an explosion of awesome in the final months :)"

User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1300
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Re: 2019 - un an slăbuț pentru jocuri?

Post: # 102970Post rabesandratana
03 Oct 2019, 13:31

Da. 100 de oameni si tot atatea pareri. E normal. Eu tot imi sustin ideea ca 2019 e cel mai slab an si o sa si argumentez. Daca in 2017 sau 2018 mi-am facut liste intregi cu jocuri si pe cele mai multe le-am si luat, le-am jucat si mi-au si placut mult, anu asta nu exista nimic despre care sa fiu excited. Nu vad vreun joc pe care abia astept sa il am si sa il desigilez si foarte rapid sa il pun pe masa sa vedem ce experienta ne ofera. Pentru ca am intrat mult pe sfera de medium-euro, caut asta si nu gasesc ceva. Ori nu regasesc ceva destul de original, ori multe euro sunt prea complexe pt gustul meu (gen Maracaibo) ori prea predispuse la AP (Sierra West). Din mica lista pt Essen 2019, am selectat mai mult jocuri pe baza ca sunt frumusele si cu ceva mecanici interesante dar nimic WOW. Oricum, mereu mai apar jocuri de "nicaieri" la Essen, asa ca inca sper.

Anii trecuti am luat: Architects of the West Kingdom, Azul, Carpe Diem, Chimera Station, Chronicles of Crime , Clans of Caledonia, Dragon Castle, Drop It, Fertility, Gugong, Heaven and Ale, Riverboats, Luxor, Majolica, Menara, Passing Through Petra,
The Quacks of Quedlinburg, Rajas of the Ganges, Reef, Solenia, Santa Maria, si lista poate continua, dar m-am plictisit si va plictisesc si pe voi cu atata text.

Toate jocuri bune si de care eram super excited sa le am si sa le joc. Nu ca as fi apucat inca sa le joc pe toate, doar jumatate cred. As vrea sa insir si pentru 2019 o lista cu 10 jocuri pe care le vreau neaparat dar din pacate nu pot sa pun nici macar un singur titlu pe lista care sa fie un MUST HAVE. Ce-i drept, sunt si destul de dependent de playthorugh-uri si cum multe jocuri inca nu au asa ceva, trebuie sa mai astept o vreme. Poate-poate peste o luna-doua gasesc cateva titluri senzationale.

Iar din lista lui Rahdo: Sierra West am zis mult prea predispus la AP, Imperial Settlers nu ma atrage nici primul din serie, Aerion deja l-am jucat si terminat pe Tabletop si o sa pun si un video curand. Ticket to Ride London, e acelasi drac, nimic original.
Wingspan: ma plictiseste de moarte jocul asta. Se scorojesc peretii si cate un pop-out cu "BORING" imi apare continuu in coltul ochiului. Am vazut 3 playthrough-uri complete de la youtuberi diferiti, ca sa inteleg ce e cu hype-ul generat si de fiecare data ma plictisea parca mai tare jocul asta. Pacat ca nu exista pe Tabletop Simulator sa il testez. Apoi, Marvel: nu sunt cu super-eroii, cu tematica fantasy. Nu ma intereseaza, asa ca PAS direct.
Tapestry mult prea complex pt mine. Tiny Towns singurul din 2019 pe care il am si e un joc ok de nota 8. Not great not terrible. Un pic cam predispus la AP si cam enervant cand nu poti sa faci absolut nimic din cauza alegerilor celorlalti de la masa. Nu prea ai deloc controlul asupra situatiei si cam trebuie sa te descurci cu ce primesti. Iar Black Angel plictisitor pentru mine si mult prea complex. Mai degraba o sa joc Troyes.

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: 2019 - un an slăbuț pentru jocuri?

Post: # 102972Post Corwin
03 Oct 2019, 13:47

Eu cum ziceam ma astept sa mai joc mai multe din 2019 pana la sfarsitul anului, respectiv in anii urmatori. Dar deocamdata asa arata lista:

- On Tour - 6
- Imperial Settlers: Empires of the North - 6
- Tiny Towns - 8
- Edge of Darkness - 8
- Black Angel - 8 (own)
- Wingspan - 9 (own)
- Escape Plan - 10
- Barrage - 10 (own)

Din 2018 n-am gasit niciun joc de 10, desi mai vreau sa incerc Architects of the West Kingdom si Endeavor: Age of Sail dintre cele care cred ca au sanse. Si poate Underwater Cities creste la 10 dupa mai multe partide.

2017 a fost si pentru mine un an bun, cu doua jocuri de 10, Gaia Project si Pulsar, dar si cu multe slabe sau medii (Calimala, Nusfjord, Anachrony, Santa Maria, etc).
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

User avatar
Sol23
King Meeple
King Meeple
Posts: 814
Joined: 07 Jul 2010, 22:51
Location: Sibiu

Re: 2019 - un an slăbuț pentru jocuri?

Post: # 102973Post Sol23
03 Oct 2019, 13:57

"multe jocuri slabe sau medii: Calimala, Nusfjord, Anachrony, Santa Maria" - pentru mine astea sunt jocuri medii spre bune.

Post Reply

Return to “Discutii generale”