Best new game - noiembrie 2019

Forum rules
Va rugam sa postati in aceasta sectiune doar articole tip review sau articole cu impresiile voastre despre un anumit joc (articole ce pot fi apoi bineinteles discutate in cadrul topicurilor respective).

Pentru discutiile generale necentrate pe ideea de "review" va invitam in forumul Discutii generale.
vladV
King Meeple
King Meeple
Posts: 491
Joined: 05 Feb 2013, 11:10

Re: Best new game - noiembrie 2019

Post: # 104844Post vladV
02 Dec 2019, 18:40

Corwin wrote:
02 Dec 2019, 16:24
vladV wrote:
02 Dec 2019, 15:54
Artemis Project - Dice placement. Iti trebuie zaruri mari ca sa aduni resurse si sa contribui la misiuni (la misiuni pot contribui mai multi), dar si zaruri mici pentru cladiri (care costa cat e valoarea zarului plasat) si sa ai intaietate cand iti alegi ajutoarele. Exista un element de take that, nu toata lumea ajunge sa ia benficiile de pe misiuni, nu toti reusesc sa ia resurse, avem si licitatii pe cladiri. E un joc OK, doar ca a durat foarte mult, 3 ore efective in 5 persoane, 4 ore daca adaugi explicat, setup si teardown.
Are ceva similaritati in modul de a utiliza zarurile cu Coimbra, nu? Avand in vedere ca tocmai mi-am vandut Coimbra, nu ma grabesc sa-l joc pe asta. Nu l-as refuza la masa totusi.
Coimbra are si elementul de culoare a zarurilor, asta nu e asa. Mai degraba seamana cu Crystal Palace, in sensul ca le plasezi pe un track si le rezolvi in ordine, iar unii pot ramane pe dinafara. E totusi mai simplist decat CP; as zice ca Artemis e un joc bunicel, daca reusesti sa il faci sa fie de ~20 de minute pe jucator.

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: Best new game - noiembrie 2019

Post: # 104845Post Corwin
02 Dec 2019, 18:54

Aha, inteles. Probabil mai bine rejoc Crystal Palace daca e de ales intre ele.
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

User avatar
VZQ
King Meeple
King Meeple
Posts: 467
Joined: 07 Oct 2017, 22:20

Re: Best new game - noiembrie 2019

Post: # 104848Post VZQ
02 Dec 2019, 20:29

rabesandratana wrote:
02 Dec 2019, 17:29
Cam asa se intampla la primele partide, pana prinzi experienta cu jocu`. Si la noi primele 2 partide eram cu puncte pe minus, dupa care ne-a picat fisa si au inceput sa curga punctele (nasturii) ca la cazinou. Ma joaca-l si o sa iti placa din ce in ce mai mult.
Da, stiu, am parcurs toate topicurile de pe forumul jocului de pe BGG :) Stiu in mare ce ai de facut - problema este ca pe de o parte strategia este cam aceeasi de fiecare data, iar pe de alta parte nu mi se pare genul de joc in care sa investesc timp & efort pentru a deveni expert.

Jocul imi place chiar (surprizator de) mult; problema este scoringul: sec, matematic, total rupt de feelu' general al jocului.

User avatar
MandrulDuce
King Meeple
King Meeple
Posts: 1138
Joined: 26 May 2010, 23:01
Custom Rank: Dungeon Master

Re: Best new game - noiembrie 2019

Post: # 104849Post MandrulDuce
02 Dec 2019, 21:17

@Corwin: Citind de-a lungul anilor topuri si impresii ale tale legat de ce jocuri iti plac, iti recomand cu caldura sa joci Terramara intr-un moment calm, linistit si de preferat cand ai timp sa joci si altceva. Am un feeling destul de puternic ca vei avea aceeasi impresie ca mine si nu iti doresc sa fie singurul joc dintr-o sesiune sa injuri ca ai pierdut seara.
Sunt curios dupa ce-l vei incerca ce impresii o sa-ti lase.

Never play cat and mouse games if you're a mouse.
Life, like all games, becomes fun when one realizes it's just a game!

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: Best new game - noiembrie 2019

Post: # 104850Post Corwin
02 Dec 2019, 21:43

Îți voi spune în curând, sper să-l joc până la sfârșitul anului.
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

User avatar
emisanSB
King Meeple
King Meeple
Posts: 976
Joined: 02 Apr 2016, 15:40
Custom Rank: Executioner
Location: Sibiu

Re: Best new game - noiembrie 2019

Post: # 104854Post emisanSB
03 Dec 2019, 01:23

MandrulDuce wrote:
02 Dec 2019, 21:17
@Corwin: Citind de-a lungul anilor topuri si impresii ale tale legat de ce jocuri iti plac, iti recomand cu caldura sa joci Terramara intr-un moment calm, linistit si de preferat cand ai timp sa joci si altceva. Am un feeling destul de puternic ca vei avea aceeasi impresie ca mine si nu iti doresc sa fie singurul joc dintr-o sesiune sa injuri ca ai pierdut seara.
Sunt curios dupa ce-l vei incerca ce impresii o sa-ti lase.
Nu stiu de ce esti asa suparat pe Terramara!! :lol: :lol: :lol:
La intalnire cred ca a fost jucat la doua mese: voua nu v-a placut niciunuia, noua ne-a placut tuturor. :)
Totusi e un joc destul de decent, un design gandit sa fie ... safe.

User avatar
iuli212
King Meeple
King Meeple
Posts: 566
Joined: 13 Oct 2013, 20:43
Custom Rank: Dr. Meeple
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Best new game - noiembrie 2019

Post: # 104858Post iuli212
03 Dec 2019, 09:43

Railroad Ink: Deep Blue Edition: un joc de 1-6 persoane, care poate ajunge la 7 (cu o plansa luata separat care nu are loc in cutie) sau 12-14 cu Blazing Red Edition. Este un network and route building unde in fiecare runda dai cu 4 zaruri. Fetele care pica pe zaruri (autostrada, cale ferata sau combinatie) trebuie desenate de fiecare jucator pe plansa lui unde doreste (obligatoriu legat de o iesire sau un drum deja inceput). Scopul jocului este in cele 7 runde sa conectezi cat mai multe iesiri si sa ai cat mai putine drumuri neterminate. Mai are 2 zaruri care adauga rauri si lacuri. Usor de invatat, explicat si rapid de jucat. 9/10

Era: Medieval Age: din nou un dice rolling unde fiecare jucator isi construieste o cetate, fizic, 3D. Incepi cu o plansa patrata, cateva cladiri pe care le plasezi unde vrei si aceleasi zaruri. In fiecare runda dai cu zarurile pe care le ai pentru a aduna resurse cu care vei construi diverse cladiri cu diverse abilitati (iti mai aduc zaruri, resurse sau puncte la final). Jocul se termina in momentul in care au fost construite toate cladirile (mai putin zidurile). Arata mult mai bine decat in poze, a depasit orice asteptari. Dupa cum spune designer-ul de la roll-and-write games, Era este un roll-and-build si o face foarte bine. 8.5/10

Menara: un joc cooperativ de 1-4 jucatori unde toti jucatorii incearca sa ridice o structura pe diferite etaje. In runda ta tragi o carte de nivel 1,2 sau 3 (grad de dificultate) si trebuie sa plasezi stalpii dupa cum indica aceasta. Cand podeaua are pusi toti stalpii pe locurile valabile adaugi imediat un tavan din gramada (care au forme si marimi diferite). In momentul in care nu poti indeplini o carte aceasta iti creste cerinta cladirii cu 1 etaj. Jocul il castigi cand termini cartile pe care le tragi sau il pierzi cand darami constructia/nu ai atins cerinta de etaje. 7.8/10

Tapestry: nu mai are rost sa explic cum se joaca, este peste tot. Pot spune ca nu am avut asteptari atat de mari si nu le-a intrecut. E un joc usor-mediu care arata bine. Partea unde lasa de dorit e cea tematica, nu prea simti ca ai construit o civilizatie. Prin comparatie se afla departe de Viticulture cu Tuscany (printre favoritele mele), sub Wingspan si Between two castles of MKL. La ceea ce e l-as fi vazut la 50$ maxim si era ok. Per total e un joc ok, usor care nu aduce ceva extraordinar, dar nici nu pare asa dezamagitor. 8/10

Jocul lunii Era: Medieval Age.

User avatar
sergiunastrut
King Meeple
King Meeple
Posts: 484
Joined: 13 Nov 2018, 21:03
Custom Rank: Și...unde-i povestea?
Location: Iași

Re: Best new game - noiembrie 2019

Post: # 104862Post sergiunastrut
03 Dec 2019, 12:04

Impresionantă lună pentru majoritatea! Mulțumesc de gânduri, m-am delectat citindu-le. Sper să mai apară încă pentru noiembrie și abia aștept să văd despre ce veți povestiți în decembrie. Let 'em new games roll!

@DanielIndru, @VZQ, @vladV, deși modul cum ne notăm fiecare experiența cu un joc diferă, ar fi interesant de observat și rating-urile voastre pentru ele, dacă le aveți.
Kallax Display: Colțul meu de artă
Am încercat recent: Cotate subiectiv
Experiențele de joc le sumarizez aici: PLAY|STORY|SHORT

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7070
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: Best new game - noiembrie 2019

Post: # 104863Post DanielIndru
03 Dec 2019, 12:20

Am adaugat si note.

vladV
King Meeple
King Meeple
Posts: 491
Joined: 05 Feb 2013, 11:10

Re: Best new game - noiembrie 2019

Post: # 104864Post vladV
03 Dec 2019, 12:22

vladV wrote:
02 Dec 2019, 15:54
Crystal Palace - Zaruri ca si workeri. Nu le arunci, ci le setezi valoarea (si puterea). Apoi platesti corespunzator si banii nu vin deloc facil. Plasezi zarurile in vreo 6 locatii, pe care apoi le rezolvi pe rand. Trebuie sa anticipezi ce fac ceilalti ca sa reusesti sa faci ce iti propui cu zaruri cat mai mici. Mi-a placut singura partida, l-as mai juca ca sa-mi fixez o parere finala. 8

Cooper Island - Mecanismele sunt foarte fresh. Plasezi tile-uri ce reprezinta terenuri, care produc bunuri mai valoroase cu cat sunt pe un teren mai "cultivat", adica la un nivel mai inalt (da, harta e 3d). Iti mai plasezi niste insule cu beneficii pe un score track (score track reprezentat de miscarea barcii), beneficii pe care ulterior le iei cand inaintezi pe acest score track. Iti iei mai multi workeri normali sau ii sacrifici pentru cei specializati? Decizii putine, dar foarte grele si cu ramificatii. Totusi, in 4 dureaza cam mult, iar interactiunea nu e atat de mare incat sa vreau sa il mai joc la acest count. 9

Copenhagen: Roll & Write - Un RW simplut si rapid, care e, efectiv, un joc de tetris. Dai cu zaruri, alegi piese polyomino si le pui sa cada. Vrei sa faci randuri complete, dar si coloane. Mai ai si cateva actiuni care te mai lasa sa "break the rules". Nimic special, dar l-as mai juca pt umplut timpi morti. 6.5

Marco Polo II - Marco Polo II. Cu jad. Si cu piese mai mari pentru resursa de 3x. Alte modalitati de a utiliza zarurile si de a puncta trading post-urile de pe harta, dar tot pe-acolo, pana la urma. Nu imi place caracterul care iti da resurse pentru fiecare zar, l-as interzice pana mai capat experienta. Vreau sa il mai incerc neaparat, sa mai explorez subtitlitatile legate de harta. 8.5

Artemis Project - Dice placement. Iti trebuie zaruri mari ca sa aduni resurse si sa contribui la misiuni (la misiuni pot contribui mai multi), dar si zaruri mici pentru cladiri (care costa cat e valoarea zarului plasat) si sa ai intaietate cand iti alegi ajutoarele. Exista un element de take that, nu toata lumea ajunge sa ia benficiile de pe misiuni, nu toti reusesc sa ia resurse, avem si licitatii pe cladiri. E un joc OK, doar ca a durat foarte mult, 3 ore efective in 5 persoane, 4 ore daca adaugi explicat, setup si teardown. 7

A Fistful of Meeples - Mancala destul de rapid. Iei toti meeplesii dintr-o locatie, ii insirui pe la alte locatii si ei apoi isi fac actiunile (care sunt de 4 tipuri), fie pt tine, fie pt adversari (daca e locatia lor). N-am fost niciodata priceput la Mancala, jocul asta nu e o exceptie. Nu e rau deloc, daca va place mecanica, incercati-l. 6.5

Maracaibo - Pfister did it again, e excelent jocul. Combinatie intre planuit pe termen lung si tactica, cu multiple cai spre victorie. Grija la ce fac restul si la tempo-ul rundelor. Abia astept sa il mai joc si sa vad ce strategii se mai releva. 9.5

Jocul lunii: Maracaibo

User avatar
VZQ
King Meeple
King Meeple
Posts: 467
Joined: 07 Oct 2017, 22:20

Re: Best new game - noiembrie 2019

Post: # 104865Post VZQ
03 Dec 2019, 12:33

sergiunastrut wrote:
03 Dec 2019, 12:04
@DanielIndru, @VZQ, @vladV, deși modul cum ne notăm fiecare experiența cu un joc diferă, ar fi interesant de observat și rating-urile voastre pentru ele, dacă le aveți.
Sincer, in cazul meu, nu stiu daca notele pe care le acord jocurilor sunt relevante pentru restul lumii (folosesc sistemul mai mult ca sa stiu daca tin un joc in colectie, sau nu - indiferent de cat de bine este cotat pe BGG); sunt darnic de fel, asa ca de regula incep notarea cu vreo 2 trepte mai sus decat altii - adica de la 8 in sus (tot ce se claseaza mai jos, pleaca din colectie, la fel de repede cum a intrat; nu o sa vezi note sub 6 de la mine - daca nu-mi place jocul, prefer sa nu-l notez) ;) Dar daca tot ai intrebat...
- Arraial = 9.5
- Colony = 8.5
- Funkoverse = 10
- Jaipur = 10
- Patchwork = 8.5
- Run, Fight or Die! = 10

<7 = la revedere, tabara draga!
7.5 = cu bagajele la usa, asteapta o ultima inspectie, inainte de despartirea definitiva;
8 = ok, dar ajunge pe masa de regula doar cand il solicita altcineva;
8.5 = bun, dar fara acel "je ne sais quoi"; jucat ocazional, sa nu uit "cu ce se mananca";
9 = foarte bun, se joaca des;
9.5 = aproape zece, ratat nota maxima la mustata datorita vreunui detaliu minor; se joaca in "heavy rotation";
10 = perfectiunea intruchipata, se joaca in draci :)

;) :)

User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1304
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Re: Best new game - noiembrie 2019

Post: # 104867Post rabesandratana
03 Dec 2019, 13:23

DanielIndru wrote:
03 Dec 2019, 12:20
Am adaugat si note.
Ar fi bune si cateva cuvinte despre fiecare si nu doar un top. Ar ajuta sa facem o comparatie intre ce spune fiecare dintre cei ce scriu pe aici de bine sau de rau despre un joc. Daca nu ai timp/rabdare de povesti, macar un scurt PRO: exemplu: componente bune, grafica buna, bla bla.. si CONTRA: nu are rejucabilitate, prea simplu, bla bla bla, ce-o mai fi pe acolo de spus in fuctie de joc.

Mersi!

User avatar
iuli212
King Meeple
King Meeple
Posts: 566
Joined: 13 Oct 2013, 20:43
Custom Rank: Dr. Meeple
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Best new game - noiembrie 2019

Post: # 104869Post iuli212
03 Dec 2019, 13:44

rabesandratana wrote:
03 Dec 2019, 13:23
DanielIndru wrote:
03 Dec 2019, 12:20
Am adaugat si note.
Ar fi bune si cateva cuvinte despre fiecare si nu doar un top. Ar ajuta sa facem o comparatie intre ce spune fiecare dintre cei ce scriu pe aici de bine sau de rau despre un joc. Daca nu ai timp/rabdare de povesti, macar un scurt PRO: exemplu: componente bune, grafica buna, bla bla.. si CONTRA: nu are rejucabilitate, prea simplu, bla bla bla, ce-o mai fi pe acolo de spus in fuctie de joc.

Mersi!
La Daniel o sa vezi sigur la final de an cateva pagini pe multe categorii despre tot ce s-a vorbit pe aici :D

User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1304
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Re: Best new game - noiembrie 2019

Post: # 104870Post rabesandratana
03 Dec 2019, 13:45

sergiunastrut wrote:
02 Dec 2019, 17:43
rabesandratana wrote:
02 Dec 2019, 17:31
danielM wrote:
01 Dec 2019, 13:23


Murano: O surpriza foarte placuta. Stiam de el, insa l-am ignorat pana la Zilele Jocurilor de anul asta cand nu am putut sa nu-l iau pentru doar 50 de lei. Simplu, rapid. Imi place mult ideea de a colecta cartile de scoring pentru final in functie de care iti vei face strategia pe parcursul jocului sau unele carti se vor potrivi situatiei prezente pe harta. Modalitati si cai diferite de a juca, un joc care te tine in priza pe tot parcursul lui. Jocul lunii noiembrie pentru mine.
:sy: :sy: :sy: :sy: :sy: :sy: :sy: :sy: :sy: :sw:
Ma bucura faptul ca in sfarsit Murano a inceput sa prinda pe ici pe colo, ca prea il vedeam numai pe la oferte si vandut de toata lumea ca si cum ar fi un joc de duzina. Pt mine, cel mai bun joc pe care l-am jucat anul acesta. Rejucabilitate si tensiune maxima in fiecare partida. :tu:
La câți tot zic că l-au luat la 50 de lei, aștept prețuri de 30 de lei pe bursă. Ori autosugestia funcționează prea bine din cauză că l-ați luat pe post de chilipir și îi crește rating-ul artificial cumva prin raportul preț-entuziasm, ori o fi chiar atât de bun.
Eu fac parte dintre aia care l-au luat la pret intreg si merita pe deplin, indiferent de pretul la care il gasesti.

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7070
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: Best new game - noiembrie 2019

Post: # 104873Post DanielIndru
03 Dec 2019, 14:08

iuli212 wrote:
03 Dec 2019, 13:44
rabesandratana wrote:
03 Dec 2019, 13:23
DanielIndru wrote:
03 Dec 2019, 12:20
Am adaugat si note.
Ar fi bune si cateva cuvinte despre fiecare si nu doar un top. Ar ajuta sa facem o comparatie intre ce spune fiecare dintre cei ce scriu pe aici de bine sau de rau despre un joc. Daca nu ai timp/rabdare de povesti, macar un scurt PRO: exemplu: componente bune, grafica buna, bla bla.. si CONTRA: nu are rejucabilitate, prea simplu, bla bla bla, ce-o mai fi pe acolo de spus in fuctie de joc.

Mersi!
La Daniel o sa vezi sigur la final de an cateva pagini pe multe categorii despre tot ce s-a vorbit pe aici :D

O sa incerc sa adaug niste lucruri pe scurt despre ce joc, dar asa de putin timp am la dispozitie in ultima vreme, ca scriu cu o mana pe forum si citesc regulamente cu alta si ma joc cu a treia.

User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1304
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Re: Best new game - noiembrie 2019

Post: # 104883Post rabesandratana
03 Dec 2019, 16:38

O luna cu multe jocuri noi:

Concept: un Activity mai serios, in care "povestitorul" nu vorbeste ci doar incearca sa dea indicii cu ajutorul plansei pline de diferite desene, care arata activitati, culori, forme, etc. Chiar daca pare a fi un party game, nu prea e genul ala de joc in care toata lumea se distreaza si rade, ci mai degraba e multa concentrare, discutii si in in general un povestitor dezolat care cauta in disperare pe acea plansa intesata de desene colorate, unde sa aseze cubul. Ne-am simtit ca niste copii care voiam sa legam propozitii dar care nu invatasem inca sa vorbim. E doar ok, de nota 7. Cred ca trebuie sa il joci foarte mult pana ce toti reusesc sa invete unde e pozitionat fiecare desen si ce reprezinta el.

Pergamon - un joc vechi foarte bun. Daca s-ar reprinta, chiar si cu grafica din 2011, inca ar fi valabil. Arheologi care strang "cioburi" pe care apoi le asamblam si le expunem in muzeu. Partea cea mai interesanta e legata de modul de a primi bani, cand la inceput de runda ni se promite un buget intre 3-8 bani sa zicem si inainte de a afla care e suma reala, fiecare plaseaza pionul pe suma pe care ar vrea el sa o primeasca. Cei care nu vor sa riste, se aseaza pe pozitia cu 1-2 bani, sa fie siguri ca iau ceva. Cel mai curajos, poate aseza mai in fata iar daca la dezvaluire suma este mare, tot ce e in exces, va incasa el. Dar daca suma e minima, ghinion, doar primii iau bani iar pentru tine nu mai ramane nimic. Nota 8.6. Multumesc Andrei pentru ocazia de a juca acest joc rar si OOP.

The Grimm Forest - povestea celor 3 Purcelusi transpusa intr-un joc cu o grafica absolut senzationala si cu niste componente de nota 10. Toata productia acestui joc este de nota 10 cu felicitari, inclusiv cel mai bun si eficient insert pe care l-am vazut in vreun joc. Un joc de petrecere mai mult, care se aseamana putin cu Citadela, in care fiecare se duce in sa colecteze bunuri pentru a construi cele 3 casute din paie, caramida si lemn. Apar apoi o gramada de carti cu personaje cunoscute: Alba ca Zapada, Cenusareasa, Lupul cel Rau, care vin fiecare cu abilitati si care transforma fiecare runda intr-un haos total, pentru ca nu stii niciodata ce va alege sa joace fiecare din multitudinea de carti. Multe dintre efectele de pe carti sunt afectate sau anulate de alte carti si a trebui pe tot parcursul jocului sa fac pe arbitru si sa explic fiecaruia ce trebuie sa faca, in ce ordine si cine are intaietate.
Am ras mult, ne-am simtit bine dar la final, au spus ca prefera Citadels. Cu ceva parere de rau a plecat din colectie, pentru ca ma saturasem sa fac tot jocul pe arbitru`. Cam mult balamuc si haos a provocat acest joc. Nota 8 pentru fun si mai ales pentru productia stelara.

Helvetia - un euro vechi, de pe vremea cand Rahdo isi incepea cariera pe Youtube si care incurajeaza casatoria pe interes. Adica fiecare jucator isi trimite baietii/fetele la insuratoare/maritis in orasele celorlalti jucatori, pe motiv ca: "uite ala produce lemn, iar eu nu am lemn". O sa fim cu ochii in 4 la zestrea adversarilor, o sa marim orasul, reproducere acolo unde exista un cuplu plus ca ne putem alege sexul copilului. Trimitem copilu la scoala sa devina adult si sa il putem casatori, livram produse, sau ii trezim pe cei care au obosit de la atata munca. Iar pe langa toate aceste actiuni, adaugam si o parte de area control, in spatiile de worker placement. Un joc cu o tematica interesanta dar prea complex pt gustul nostru. Multitudine de actiuni si lucruri de care trebuie sa tii cont pentru a putea juca eficient si bine. Un adevarat brain-burner chiar daca nu pare. Aveam toti cate un filament ars dupa terminarea partidei. Nota 7.9 si daca il vrea cineva, e pe bursa la vanzare.

Burano - euro point-salad foarte aratos cu cele mai mari cuburi multi-colore pe care le-am vazut. Construiesti casele colorate din Burano - Venetia si cu fiecare actiune luata activezi multe alte lucruri care iti dau puncte. Daca S.Feld are un frate coreean de care nu stie, atunci sigur designerul acestui joc ii este ruda. Are un feeling de Trajan a lu` Feld cu multitudini de culori care declanseaza anumite actiuni, un fel de mini joculete presarate pe harta, multe piese mici, multe bonusuri si actiunea cu vanzare de carti cu peste cand te duci la corabii, indentinca cu cea din Trajan. Cum nici Trajan nu m-a lasat cu gura cascata, dar nici nu m-a dezamagit profund, tot asa sentimente mixte am si despre asta. Oricum, pentru cei care considerati Trajan o capodopera, consider ca nu trebuie sa ratati Burano. Nota 7.9 si momentan e prezent pe bursa daca il doreste cineva.

The River - cel mai rapid euro pe care l-am jucat vreodata. A doua partida a durat cam 20 minute in 2 jucatori. Un light euro putin cam generic (ia resursa/da resursa cand ai strans ceea ce arata pe o carte) dar care vine cu o parte deosebita. Plansele proprii vor fi customizate pe parcurs cu plasare de tile-uri, iar asta e tot farmecul jocului. Productie foarte buna (DoW) rapid, simplu, placut. Pentru cand vrei sa joci un filler cu aspect de euro-serios, e perfect. Nota 8.2

Morocco - Foarte bun pentru un area-control. Aratos, simplist dar cu destula strategie. Actiuni luate cu o stea ce seamana cu cea din Carpe Diem. Cativa workeri care au abilitati diferite si pe care trebuie sa ii folosesti la momentul potrivit. Nota 8.3

Manitoba - un light euro cu productie buna care a trecut si el neobservat prin valul de sute de jocuri ce ies pe piata anual. Imi aduce aminte de Montana, chiar daca se joaca complet diferit. Iei discuri dintr-un teanc de 6 si ce culori alegi, aia faci, doar ca in runda ta le dai si celorlalti voie sa aleaga o actiune dintre culorile discurilor alese de tine. Ca actiuni, strangi resurse de pe harta si muti pe cate un track cu bonusuri sau abilitati. Din cand in cand se face scor la o anumita resursa pe care fiecare a cules-o si asezat-o pe plansa prorpie. Daca ai etalat sa zicem 5 canoe, o sa scorezi vreo 12 puncte iar altul care are doar 2 canoe, ia doar 3 puncte. Poate totusi el merge la alta resursa, pentru ca mereu vezi pe cartile etalate, la ce se va face scor pe viitor si cu cat strangi mai mult in "camara ta" cu atat scorul va fi mai mare. Exista cai prin care poti ignora momentul de scor si astfel nu arunci bunurile ci le lasi pe plansa incat sa strangi mai multe si implicit multe puncte. Ne-a placut tuturor. Nota 8,3

Bunny Kingdom - drafting de carti care au coordonate ca la sah corespondente cu plansa de joc. Astfel, cartea aleasa iti arata unde sa iti plasezi figurina iepuras si in unele locuri sunt resurse sau cetati cu turnuri. La final de runda inmultesti in fiecare regat creat, bunurile unice cu turnurile si punctezi pe plansa. Apar si diferite carti care iti ofera puncte pentru plasare pe marginea plansei sau la colturi ori daca ai cei mai muti pesti (nu am vazut iepuri care poftesc dupa peste)/morcovi, etc.
Cam prea colorat si devine prea aglomerat dupa cateva runde, noroc ca am editia cu plansa mare si nu cea mica de care se plangeau toti cand a aparut jocul. Mi-ar fi placut mai mult daca avea o tematica mai serioasa si nu venea cu acesti iepuri cu aspect ieftin. Cartile cu text fac insa tot jocul si situatia devina tensionanta de prin runda 3. Nota 8.4 Aveti si un playthrough la sectiunea Recenzii, in perioada in care il testasem pe Tabletop.

Amerigo - un joc foarte bun de la nenea Feld, care vine cu un turn prin care arunci o mana de cuburi si apoi fiecare spera ca "Zeii Turnului" sa ne dea exact culorile de care avem nevoie. Fiecare culoare de cub ofera o actiune diferita: explorare de insule, cumparare piese de tetris, construire, cumparare bunuri, incarcarea tunurilor pt atacurile piratilor, etc. Un alt joc ce am vazut ca nu prea a prins la public si toti cam vor sa scape de el la preturi modice. Cred ca sunt eu impotriva curentului si imi plac majoritatea jocurilor de care nu se atinge nimeni. In afara de cutia imensa si faptul ca poate dureaza o idee cam mult o partida, nu prea am nimic rau de comentat. Poate si scorul mare si greu de calculat de la final ar fi o problema. Per total un joc foarte bun de nota 8.9

Crazy Coconuts: Un joc pentru copii in care fiecare are o maimuta ale caror maini sunt de fapt o catapulta cu ajutorul carora aruncam nuci de cocos incercand sa nimenim in paharele din mijlocul mesei. Un fel de NBA (baschet) cu maimute. Cel ce nimereste, ia paharul si il pune in fata sa. Primul care a realizat o piramida din paharele acumulate, castiga, doar ca pe masura ce strangi multe pahare, o sa devii tinta tuturor si sa te tii bine, ca sa vezi ce zboara nucile de cocos numai catre tine in speranta ca cineva iti poate fura din pahare si implicit victoria. Ma asteptam la o porcarie de joc de dexteritate (mai ales ca la noi Ice Cool a fost un fail total) dar tuturor le-a placut la nebunie acest joc. Recomand, mai ales dupa 2-3 pahare (baute, nu d'alea din joc). Frenetic, rapid si foarte distractiv. Proiectilele sunt moi, asa ca nu risti sa ranesti pe cineva. Nota 9.1

Lorenzo il Magnifico - O sa incerc sa evit expresiile obscene pe care i le-as adresa acestui joc, daca as scrie un review exact asa cum imi vine in minte. Un euro care nu are nevoie de vreo prezentare. Un fel de drafting de carti cu ajutorul unor workeri ce nu au valori definite ci preiau ceea ce arata zarurile in functie de culoare corespondenta. O mecanica de joc foarte interesanta plus niste carti cu ajutorul carora iti poti construi un engine foarte eficient. Toate suna foarte bine si frumos pana acum, nu? Ei bine, de aici incolo incepe iadul si nu doar pentru tine ci pentru toti jucatorii in egala masura. Joc mai agresiv si mai nesimtit ca asta eu n-am vazut in viata mea (iau noi jucam Arena Roma 2 si Babel care sunt cele mai distructive si agresive jocuri, sau asa credeam eu). Si nu m-ar deranja agresivitatea daca ar fi un joc cooperativ in care trebuie sa luptam toti cu fortele raului ca sa castigam. Aici jocul te face sa te zbati in cacat pentru 90 de minute iar la final, ala care a reusit cat de cat sa nu se afunde decat pana la gat, o sa castige. Bani putini, resurse putine, cai de a face rost de toate astea, extrem de reduse. Toate cartile care ti-ar putea aduce aceste lucruri, greu de luat si spatiile limitate si cu multe restrictii. Te plasezi frumusel pe un turn cu carti verzi sa zicem, ca doar e gratis sa le iei. Apoi alt jucator vrea si el acolo doar ca acum trebuie sa dea 3 bani pentru asta. Apoi vreti sa luati si alte carti, dar ghinion, pentru ca fie deja alt jucator s-a dus acolo si din pacate pentru voi cei 3 bani necesari deja s-au dus iar daca vrei sa te duci la spatiul ce iei ofera 5 bani, ghici ce? E deja OCUPAT! Aaa! Ai gasit tu o carte pe care totusi o poti plati cu putinele resurse ramase? Surpriza e ca e tocmai la dracu in cucuieti pe "acoperisul" turnului si trebuie sa platesti servitori mov ca sa maresti valoarea workerului tau. Si ghici ce? Normal! Nu ai destui!! Si zici: Hai ca ma duc sa iau 5 servitori! Ba te duci sa faci pe dracu` in paispe` ca si acolo deja s-a ocupat! De activat, ce sa mai activezi, ca ai si tu 2 carti amarate, una verde si una galbena si mare rahat nu iei momentan. Si stai putin, ca asta nu e tot. Simti ca te-a lovit "viata dura" si nu poti sa faci nimic, fie ca putinele locuri bune sunt ocupate sau iti lipsesc resurse/servitori/bani pentru a lua vreo carte?
Jocu` te ia de urechi si te ridica de joc, incercand sa iti mai ridice putin moralul, dupa care iti da 2 perechi de palme si zice "Biserica maaa! Vaticanu` te excomunica in curand si o sa iti dea o penalizare de nici nu poti sa o duci pentru tot restul jocului!" Wow, cat de fun! Hai ca ma duc la spatiul de scroll si aleg sa fac cate o mutare la religie cu fiecare worker pe care il mai am.

Si macar de as fi avut doar eu sentimentul asta de neputinta si de restrictii continue si pedepse care parca mereu curg pe capul tau. Aaa, si numai zic, ca tocmai atunci cand ai reusit si tu dupa multa truda sa strangi resurse si bani, trece runda, cartea pe care normal ca o voiai, se arunca iar tura viitoare vin altele cu alte cerinte. Dar lasa, ca uite tocmai ai avut putin noroc si a venit una care se potriveste cu ceea ce ai acumulat tu runda trecuta. Problema e ca se afla pe spatiul 5, dar hai sa aruncam zarurile: 1-1 si un 2, iar tu cu resursele necesare agonisite din greu, dar fara servitori, parca te apuca de jos asa un raget: "Sa te bag in p... m... de joc cu cine te-a mai facut!" Dar te calmezi, intrii in modul de ZEN si zici: hai ca ma duc pe spatiul de 5 servitori si o rezolv. Si normal ca pana iei tu servitorii, plaseaza altul pe coloana respectiva sa ia o carte de care are nevoie, iar acum, tu, si cu servitori si cu resurse mai du-te de ia-ti cartea de poti. Pentru ca nu ai aia 3 bani!!! Restictia ma-sii!

O atmosfera mai negativa care sa planeze deasuprea mesei de joc, eu nu am mai intalnit. Din toate partile se auzeau numai vaicareli (Nu pot sa fac aia, nu pot sa iau aia, aolo e blocat, imi lipseste 1 ban, nu mai am timp sa cresc la religie si ma penalizeaza grav, nu pot sa activez engine-ul ca mereu primul jucator o sa se duca la acel spatiu, etc) L-am jucat in 3 jucatori si apoi in 2. Ambele partide au fost un chin pentru toata lumea, nimeni nu s-a simtit bine. In jocul asta nu vezi schitat nici macar vreun zambet timp de 2 ore. Numai fete incrancenate, suparate, dezamagire si o atmosfera de neputinta. Aproape mereu cand crezi ca o sa realizezi ceva, cumva jocul asta reuseste sa iti puna piedica. Stiu ca o sa apara oameni care adora acest joc si o sa imi spuna ca nu l-am jucat noi bine, ca nu stim ce strategie sa abordam si ca probabil fiecare trebuie sa cunoasca foarte bine cartile din componente si sa astepte pana ce apare cartea X care se pupa cu cartea Y si asa iti faci un super engine care iti da si bani si miere si aur si tot ce vrei. NU imi pasa! Nu ma intereseaza sa mai aud de jocul asta. Ne-am simtit ca la munca silnica, ca unu care se chinuie in viata si viata il bate grav din toate directile.

Concluzia: Ideea de joc in teorie e buna. Inteleg oarecum de ce e cotat asa de bine. Imi place mecanismul de workeri si zaruri, ceea ce ofera acele carti, daca reusesti sa le iei, modul cum se pot activa si practic sa ai o masinarie care iti livreaza tot ce ai avea nevoie. Dar in realitate experienta de joc a fost una ORIBILA pentru noi si parca ne-a bagat intr-o stare foarte naspa pe toti. Sa nu mai aud de Lorenzo. Nota 7.1 pentru unele mecanisme, ca altfel ii dadeam 5 daca era dupa atmosfera de rahat pe care a creat-o. E pe bursa, daca cineva vrea sa se "delecteze" cu mult laudatul joc. Regret enorm achizitia sa, mai ales ca e cel mai scump joc pe care l-am luat vreodata. Daca nu il vrea nimeni, o sa putrezeasca pe raftul meu, ca nici cu pistolul din Cash`n Guns la tampla, nu ma mai convingi sa il pun pe masa. Scuze pentru unele expresii mai deplasate, dar jocul asta ma irita numai cand retraiesc partidele jucate si oricat de calm sunt cand joc Babel sau Roma, la asta nu pot sa rezist.

Puerto Rico: a fost unul dintre primele jocuri pe care le-am luat atunci cand m-am inscris eu pe acest forum, o achizitie pripita pe atunci, mai mult pentru ca stiam ca era locul 1 pe BGG, nu pentru ca as fi jucat eu asa ceva. Eram cu filler-ele in acea vreme si nu stiam ce e aia euro. Dar cativa ani mai tarziu, l-am pus pe masa si ne-a placut foarte mult. Elegant, actiuni usor de luat dar care deschid apoi ferestre nenumarate spre a lua bani/puncte/cladiri foarte utile, etc. Rejucabilitate cu nemiluita, grafica de rahat, imbunatatita de mine cu stickere cu cladiri luate de pe BGG, sa nu ni se usuce retina de la prea mult text pe cartoane mov. Abia astept sa il mai joc, mai ales ca dupa 2 partide tot inca sunt nesigur legat de vreo cateva constructii si de faptul daca am folosit sau nu total corect abilitatile lor. Nota 9.2 si cred ca nota o sa tot creasca. Am inteles de ce acest joc a fost atatia ani locul 1. Merita!

Jocul lunii: Clar Puerto Rico

User avatar
cristianf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2980
Joined: 18 Jul 2010, 09:55
Location: Sanpetru, Brasov

Re: Best new game - noiembrie 2019

Post: # 104885Post cristianf
03 Dec 2019, 16:54

Yes!! Inca cineva dezamagit de Lorenzo.

User avatar
emisanSB
King Meeple
King Meeple
Posts: 976
Joined: 02 Apr 2016, 15:40
Custom Rank: Executioner
Location: Sibiu

Re: Best new game - noiembrie 2019

Post: # 104887Post emisanSB
03 Dec 2019, 17:29

rabesandratana wrote:
03 Dec 2019, 16:38
Lorenzo il Magnifico - O sa incerc sa evit expresiile obscene pe care i le-as adresa acestui joc ....
Eu totusi nu inteleg cum te-ai convins sa dai o galeata de bani pe Lorenzo, dupa ce l-ai si testat initial pe Tabletop ?!!?
Nu ti-a displacut de la bun inceput ??

User avatar
Teddy
King Meeple
King Meeple
Posts: 1383
Joined: 09 Dec 2010, 02:30
Location: Bucuresti

Re: Best new game - noiembrie 2019

Post: # 104888Post Teddy
03 Dec 2019, 17:41

Hahahaha.. ce m-am distrat citind. Imi pare rau pentru tine, dar iti spun ca nu esti singurul. Nici noua nu ne-a placut. Am retrait momentele din joc pe masura ce citeam din relatarea ta, insa la noi a fost la un nivel ceva mai scazut frustrarea. Am jucat in 2 si mi s-a parut mai permisiv, dar nici nu am vrut sa mi-l imaginez in 4. L-am dat la math trade si am bifat muuuulte pentru el.
Raman cu Coimbra ca tot erau comparate cele doua.

Iar cu toate astea eu i-am dat o nota mai mica decat tine.

User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1304
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Re: Best new game - noiembrie 2019

Post: # 104889Post rabesandratana
03 Dec 2019, 17:47

emisanSB wrote:
03 Dec 2019, 17:29
rabesandratana wrote:
03 Dec 2019, 16:38
Lorenzo il Magnifico - O sa incerc sa evit expresiile obscene pe care i le-as adresa acestui joc ....
Eu totusi nu inteleg cum te-ai convins sa dai o galeata de bani pe Lorenzo, dupa ce l-ai si testat initial pe Tabletop ?!!?
Nu ti-a displacut de la bun inceput ??
Aici apare dilema. Acolo mi-a placut, pentru ca jocul are niste mecanisme foarte interesante. Faza e, ca acolo e doar un test in care nu aveam un adversar real si normal ca imi faceam un plan si spatiile pe care le doream nu mi le blocam singur, iar pentru celalalt jucator imi faceam alt plan care nu interfera cu al meu, mai ales ca voiam sa experimentez cat mai mult si sa joc diferit sa vad ce strategie ar fi mai utila. Dar in realitate, cu adversari reali, e complet diferit. si extrem de frustrant. Nimeni nu o sa spuna: Hai sa merg pe strategia cu carti albastre la set collection sa nu interferez cu el care merge pe alta culoare. Fiecare vrea ceea ce e mai bun de pe plansa si de aici apar restrictiile si neputinta de a face ceva. Ne blocam unii pe altii si rezulta ceea ce am scris anterior.

Si l-am mai luat si din afara, ca la noi in magazine nu mai e, sa mai platesc o parte din transport. :lol: Si inainte sa imi spuna cineva ca aveam asteptari mari de la acest joc doar pentru ca e scump, nici pe departe motivul asta. Eu cand pun pe masa un joc, nu vin cu eticheta si pretul si zic: "Lume, lumee, azi o sa jucam un joc al carui pret il depaseste pe toate celelalte din colectia mea! Asa ca fiti cu bagare de seama ca tre` sa avem asteptari mari!
Pun jocu`, explic, oamenii joaca si apar reactiile in mod natural. Fie pozitive, fie negative, iar de aici pe langa felul in care ma simt eu cand il joc, vad cum se simt si ceilalti si degeaba exista uneori jocuri ce imi plac, daca ceilalti nu se bucura de experienta. Iar aici am jucat cu 4 persoane diferite si mereu reactiile au fost foarte negative.

Asta ar trebui sa imi fie o lectie, sa ma rezum la jocurile mele alea "blamate" de toata lumea dar care ne plac foarte mult (Amerigo, Versailles, Praetor, etc) pentru ca am ajuns la concluzia ca prefer sa dau 300 lei pe 3 jocuri euro de genu` asta si poate imi iau teapa cu unul dar ma aleg cu 2 "comori" pe care le jucam foarte mult, decat unu si scump si prost si nici nu pot sa zic macar ca are o productie sa merite 300 lei. Niste carton mediu calitativ, resurse din alea mici mai pe ieftinache` sa nu puna d-alea de marime standard, ca ii ustura la portofel si carti mici gen Ticket to Ride, ca doar de ce sa punem niste carti marime standard sa vada si omu` fara sa isi puna ochelarii pe nas ce hieroglife au pe ele. Dar na, nu e prost ala care cere.

Post Reply

Return to “Review-uri si impresii”