Top jocuri publicate in 2019

tipuri de jocuri, recomandari, aranjarea soldateilor in cutii, filme in care apar boardgames sau ORICE altceva va trece prin cap si e legat de boardgaming
Post Reply
User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7065
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Top jocuri publicate in 2019

Post: # 106284Post DanielIndru
30 Jan 2020, 11:30

Am jucat 32 titluri, mai am de jucat vreo 10 in perioada imediat urmatoare.
Am vazut ca On Mars, candidat principal la top 5, a fost mutat in 2020.
Asa ca indraznesc sa ierarhizez ce am jucat pana acum.
Evident, sunt sanse ca topul sa se mai schimbe in urmatoarele luni, pe masura ce mai joc si altele sau mai adun partide la cele deja jucate.

(in paranteze e numarul de partide, ca referinta pentru viitor cand o sa le re-ierarhizez, sa vad daca conteaza cantitatea)


1. Res Arcana (13)
2. Barrage (8)
3. It's a Wonderful World: Heritage Edition (11)
4. Escape Plan (4)
5. Edge of Darkness (6)
6. Maracaibo (3)
7. Marco Polo II (2)
8. Snowdonia: Deluxe Master Set (5)
9. Tapestry (5)
10. Black Angel (4)
11. The Taverns of Tiefenthal (5)
12. Babylonia (4)
13. Azul: Summer Pavilion (1)


Ce as mai vrea sa joc:

Glen More II
Egizia: Shifting Sands
Caylus 1303
The Isle of Cats
In the Hall of the Mountain King
Paladins of the West Kingdom
Villagers
SHŌBU
Men at Work
Letter Jam


Jocuri incercate pe care as mai putea sa le joc cand se iveste ocazia, dar nu tin neaparat sa le am in colectie:

Cooper Island
Hadara
Imperial Settlers: Empires of the North
The Quest for El Dorado: The Golden Temples
Nētā-Tanka: Deluxe Edition
Rune Stones
Terramara
War of the Worlds: The New Wave
Volfyirion
Twice As Clever


Jocuri incercate ce nu prea mi-au placut, desi in teorie ar fi trebuit:

Ishtar: Gardens of Babylon
Mechanica
Point Salad
Trismegistus: The Ultimate Formula
Wingspan
Chocolate Factory
City of the Big Shoulders
Ecos: First Continent
On Tour

User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1300
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Re: Top jocuri publicate in 2019

Post: # 106294Post rabesandratana
30 Jan 2020, 14:24

Am apucat sa joc/testez si eu cateva titluri din 2019. Sa le punem intr-o ordine si cu niste note aferente:

1.Sanctum - Diablo RPG the board game am putea spune - Nota 10
2.Cities: Skylines - Mai bun decat Suburbia. Un City Tycoon care te pedepseste grav daca iei decizii pripite Nota 9.5
3.Twice as Clever - Mi-a placut la nebunie Ganz Schon asa ca nu avea cum sa imi displaca asta. Totusi nu e chiar "de 2 ori mai destept" in comparatie cu primul. Nota 9
4.Little Town - o surpriza placuta. Worker placement in care construiti plansa aproape de la zero Nota 8.8
5.Point Salad - Drafting de carti si set-collection cu rejucabilitate mare. Abia astept sa il am si fizic. Nota 8.6
6.Copenhagen - O combinatie de Alhambra cu Tetris. Practic o cursa. Nota 8.4
7.Wingspan - Grafica buna si un engine-builder foarte interesant. Parea plictisitor din clipuri, dar pe Tabletop mi-a lasat o impresie buna. Grafica ajuta si ea foarte mult. Nota 8.4
8.Silver & Gold - Flip and Write gen Tetris. Foarte bun pentru un filler. Nota 8.4
9.Nova Luna - Patchwork combinat cu tile-placement pe culori, dar fara piese Tetris de data asta. Rosenberg a trecut peste faza cu Tetrisul si chiar mi-a placut jocul. O surpriza placuta. Nota 8.3
10.Tiny Towns - cam mare hype-ul cu jocul asta, ca cica o sa fie mai tare decat Splendor sau Azul, dar nici pe departe. E bun jocul dar nu asa cum l-a prezentat majoritatea de pe Youtube. Nota 8


11. Hats - Carti cu palarii excentrice pe care le joci pentru a face diverse seturi. Interesant modul de scor. Nota 8
12.La Stanza - Rondel cu set-collection de personaje pe care le angajam pentru a face anumite actiuni si a ne aduce mai multe puncte. Un pic repetitiv. Nota 7.9
13.Roam - asteptari mari de la jocul asta, crezand ca o sa fie ceva gen Mykerinos. E OK! Nota 7.7
14.Noctiluca - zaruri multe colorate aruncate pe o plansa. Culegi un numar pe o linie intreaga si completezi carti. AP cam mare. Nota 7.7
15.Aerion - din seria aia cu grafica ciudata, gen Sylvion, Onirim. Asta vine cu zaruri si trebuie sa completezi niste nave spatiale. Tensionant ca mai toate jocurile din aceasta colectie, dar cam usor. Nota 7.6
16.Res Arcana - 8 carti pe care le joci pentru a schimba diferite resurse in alte resurse si apoi pentru a obtine puncte. E ok, dar cam mare tam-tam se face pe net in legatura cu acest joc. Parca a revolutionat lumea board-games. Nota 7.5
17. Azul Pavilion - Sper sa se opreasca o data si o data cu aceste versiuni de Azul, care toate sunt mai slabe decat originalul. Asta deja mi se pare plictisior. Daca Glass of Sintra macar arata foarte bine si avea cateva idei originale, asta doar m-a plictisit enooooorm. Nota 7, doar pentru ca are la baza mecanica de baza Azul. Altfel era de 6. Dar din moment ce Azul vinde mult, cred ca o sa apara la anul si cu forme de cerc si ovale si toate formele geometrice posibile. Prin 2029 o sa avem Azul Paralelipiped edition
18. Ragusa - nu se compara cu ce a mai scos deisgnerul (vezi Calimala). Nu mi se pare ca are rejucabilitate. Parca mereu as vrea sa incep constructia din locul care consider ca imi da resursele cele mai bune si sa repet mereu acelasi joc. Acceptabil. Nota 7
19. Taverns of Thiefenthal - plictisitor ca naiba. E adevarat ca am jucat fara acele mini-expansion, dar tot nu cred ca mi-a schimba parerea adaugirea de niste Snaps si mai stiu eu ce track. Imi place un deck-building bun dar asta parca nu are diversitate la carti si orice ar veni, nimic nu e exciting. Nota 5
20. Caravan - o plictiseala in care muti cuburi cu camilele dintr-un loc in altul. Nota 4.5
21. On Tour - cel mai slab roll and write pe care l-am jucat vreodata. Insiruire de numere pe o harta. Qwinto e de 10 ori mai bun, daca imi doresc sa insir numere pe o plansa. On Tour poate sa plece din partea mea intr-un tur din care sa nu se mai intoarca. Nota 3
22. Bosk - cad frunzele, se usuca iarba, seaca raurile, de la cat de mare e plictiseala in acest joc. O incercare de a copia jocul Photosyntesis, dar care dupa mine, e un esec de mari proportii. Nota 3 macar pentru grafica.

Cele mai multe au fost testate/jucate pe Tabletop Simulator, incat sa vad pe ce merita sa dau banii.
O sa apara pe rand si filmarile cu ceea ce am testat pe Tabletop la sectiunea Recenzii. Doar primele 2 au ajuns pe raftul meu si sunt mandru de ele. Sanctum si Cities Skylines sunt 2 jocuri senzationale care m-au facut sa imi schimb parerea pe care o aveam despre anul 2019, cum ca ar fi un an slab pentru jocuri. A fost un an bun per total.
Acum astept sa ajunga in colectie si Point Salad, Wingspan si probabil si altele din acest top 10 pe care l-am intocmit.

Mai am fizic si jocul KeyMarket, dar care e un re-print si pe care nu am apucat sa il joc. Altfel sigur era in primele 3-4 pe anul asta. Am o presimtire ca o sa imi placa mult acest joc.

Jocul anului: Sanctum

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: Top jocuri publicate in 2019

Post: # 106299Post Corwin
30 Jan 2020, 18:43

Eu am jucat 17 jocuri deocamdata, le clasez pe cele de 10 si 9, restul au sanse sa varieze mai mult.

De nota 10:

1. Barrage (2)
2. Cooper Island (2)
3. Escape Plan (1)

De 9:

4. Wingspan (4)
5. Maracaibo (1)

De 8:

Marco Polo II (2)
Chocolate Factory (1)
Black Angel (1)
Tiny Towns (2)
Edge of Darkness (1)
Terramara (1)
Sierra West (1)
Crystal Palace (1)

De 7:

Azul: Summer Pavilion (1)
Paladins of the West Kingdom (1)

De 6:

On Tour (1)

De 5:

Imperial Settlers: Empires of the North (1)

----

Inca mai vreau sa joc:

Dinogenics (astept sa vina de pe Kickstarter)
Red Outpost (Kickstarter)
Res Arcana
Cloudspire
It's a Wonderful World
Glen More II (desi dupa ce am jucat Glen More nu sunt foarte convins...)

Si poate le joc, dar nu ma voi stresa daca nu:

Rurik: Dawn of Kiev (disponibil online)
Star Wars: Outer Rim
Tapestry
Trismegistus
Last edited by Corwin on 31 Jan 2020, 14:09, edited 1 time in total.
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2056
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Top jocuri publicate in 2019

Post: # 106302Post adelindumitru
30 Jan 2020, 19:41

N-am jucat asa multe publicații din 2019 din păcate.
În ordinea preferințelor, fără nota finala:

1. Paladins of the West Kingdom
2. Maracaibo
3. Azul: summer pavillion
4. Marvel Champions

User avatar
sergiunastrut
King Meeple
King Meeple
Posts: 484
Joined: 13 Nov 2018, 21:03
Custom Rank: Și...unde-i povestea?
Location: Iași

Re: Top jocuri publicate in 2019

Post: # 106306Post sergiunastrut
30 Jan 2020, 22:03

Titluri încercate deocamdată: 49
[voi updata lista pe parcurs și le voi clasa doar după dorința de a le rejuca]

Aș rejuca regulat sau foarte des:
The Magnificent
Paladins of the West Kingdom
PARKS
Tapestry
Wingspan

Aș rejuca din când în când:
Caylus 1303
Century: A New World
Chocolate Factory
Coloma
Egizia: Shifting Sands
Hadara
The Isle of Cats
It's a Wonderful World
Museum
Nova Luna
Porto
Q.E.
Ragusa
Town Builder: Coevorden

Aș rejuca destul de rar, eventual la cerere:
The Artemis Project
Azul: Summer Pavilion
Black Angel
Blitzkrieg!: World War Two in 20 Minutes
Butterfly
Colors of Paris
The Crew: The Quest for Planet Nine
Draftosaurus
La Viña
Lockup: A Roll Player Tale
Maracaibo
On Tour
Res Arcana
Roam
Rolled West
Star Wars: Outer Rim
Tiny Towns
Twice As Clever
Undaunted: Normandy
Villagers
Zestrea


Refuz a mai încerca:
Cartographers: A Roll Player Tale
Chakra
Kami
On the Underground: London/Berlin
Paris: New Eden
Pipeline
Point Salad
Sierra West
Yōkai
Last edited by sergiunastrut on 06 Apr 2021, 00:29, edited 14 times in total.
Kallax Display: Colțul meu de artă
Am încercat recent: Cotate subiectiv
Experiențele de joc le sumarizez aici: PLAY|STORY|SHORT

User avatar
emisanSB
King Meeple
King Meeple
Posts: 976
Joined: 02 Apr 2016, 15:40
Custom Rank: Executioner
Location: Sibiu

Re: Top jocuri publicate in 2019

Post: # 106761Post emisanSB
08 Feb 2020, 23:57

Nu am apucat sa testez prea multe jocuri din 2019, insa per total a fost un an bun, cu 5-6 jocuri, care merita pastrate in colectie:

1. Maracaibo (must have)
2. Key Market (must have)
3. Egizia: Shifting Sands (love to have)
4. Terramara (like to have)
5. Marco Polo II (like to have)
6. Snowdonia: Deluxe Master Set (like to have)
7. Black Angel (like to have)
8. Glen More II (like to have)
9. Caylus 1303 (pastrez originalul)
10. The Taverns of Tiefenthal (like to have)
11. Sierra West (thinking about it)
12. It's a Wonderful World: Heritage Edition (thinking about it)
13. Wingspan (thinking about it)
14. Tiny Towns (thinking about it)

Probabil ca dupa ce voi incerca Barrage, Marco Polo II, Escape Plan, Tapestry, Isle of Cats, Paladins of the West Kingdom, voi mai ajusta partea superioara a clasamentului.
Last edited by emisanSB on 02 Mar 2020, 01:27, edited 1 time in total.

User avatar
emisanSB
King Meeple
King Meeple
Posts: 976
Joined: 02 Apr 2016, 15:40
Custom Rank: Executioner
Location: Sibiu

Re: Top jocuri publicate in 2019

Post: # 106779Post emisanSB
09 Feb 2020, 12:15

DanielIndru wrote:
30 Jan 2020, 11:30

1. Res Arcana (13)
.....
Intr-un an cu atâtea jocuri "grele", Res Arcana e cel mai bun ?!?!!? :roll:

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7065
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: Top jocuri publicate in 2019

Post: # 106780Post DanielIndru
09 Feb 2020, 12:23

Ce conteaza greutatea?
Imi plac jocurile dificile, dar imi plac si mai tare jocurile bine facute.

User avatar
sergiunastrut
King Meeple
King Meeple
Posts: 484
Joined: 13 Nov 2018, 21:03
Custom Rank: Și...unde-i povestea?
Location: Iași

Re: Top jocuri publicate in 2019

Post: # 122860Post sergiunastrut
14 May 2021, 14:40

Să le reorganizez un pic, acum că am reușit să trec pragul de 50.

Titluri încercate deocamdată: 66
[to be updated]

Aș rejuca regulat sau foarte des:
The Magnificent - 10 :sy:
Wingspan - 10 :sy:
Paladins of the West Kingdom - 9 :sy:
PARKS - 9 :sy:
Pax Pamir: Second Edition - 9 :sy:
Tapestry - 9 :sy:
Trismegistus: The Ultimate Formula - 9 :sy:

Aș rejuca din când în când:
Aquatica - 8 :sy:
The Castles of Burgundy (2nd edition) - 8 :sy:
Caylus 1303 - 8 :sy:
Chocolate Factory - 8 :sy:
Coloma - 8 :sy:
Crystal Palace - 8 :sy:
Dreamscape - 8 :sy:
The Isle of Cats - 8 :sy:
Museum - 8 :sy:
Nova Luna - 8 :sy:
Porto - 8 :sy:
Q.E. - 8 :sy:
Ragusa - 8 :sy:
Rurik: Dawn of Kiev - 8 :sy:
Town Builder: Coevorden - 8 :sy:

Aș rejuca destul de rar, eventual la cerere:
Ankh'or - 7 :sy:
The Artemis Project - 7 :sy:
Azul: Summer Pavilion - 7 :sy:
Black Angel - 7 :sy:
Blitzkrieg!: World War Two in 20 Minutes - 7 :sy:
Century: A New World - 7 :sy:
Colors of Paris - 7 :sy:
Conspiracy: Abyss Universe - 7 :sy:
The Crew: The Quest for Planet Nine - 7 :sy:
Draftosaurus - 7 :sy:
Egizia: Shifting Sands - 7 :sy:
Fantastic Factories - 7 :sy:
Formosa Tea - 7 :sy:
Hadara - 7 :sy:
Homebrewers - 7 :sy:
It's a Wonderful World - 7 :sy:
Maracaibo - 7 :sy:
Neta-Tanka - 7 :sy:
Res Arcana - 7 :sy:
Roam - 7 :sy:
Rolled West - 7 :sy:
Tiny Towns - 7 :sy:
Twice As Clever - 7 :sy:
Victorian Masterminds - 7 :sy:
Villagers - 7 :sy:
Yukon Airways - 7 :sy:
Zestrea - 7 :sy:

Meh...cel mai probabil refuz a mai încerca:
Butterfly - 6 :sy:
Cartographers: A Roll Player Tale - 6 :sy:
Chakra - 6 :sy:
La Viña - 6 :sy:
Lockup: A Roll Player Tale - 6 :sy:
On the Underground: London/Berlin - 6 :sy:
On Tour - 6 :sy:
Paris: New Eden - 6 :sy:
Pipeline - 6 :sy:
Point Salad - 6 :sy:
Reavers of Midgard - 6 :sy:
Sierra West - 6 :sy:
Star Wars: Outer Rim - 6 :sy:
Undaunted: Normandy - 6 :sy:
Yōkai - 6 :sy:
Kami - 5 :sy:
Last edited by sergiunastrut on 16 Dec 2021, 16:52, edited 4 times in total.
Kallax Display: Colțul meu de artă
Am încercat recent: Cotate subiectiv
Experiențele de joc le sumarizez aici: PLAY|STORY|SHORT

User avatar
Ailur
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 283
Joined: 05 Oct 2018, 23:09

Re: Top jocuri publicate in 2019

Post: # 123299Post Ailur
28 May 2021, 15:06

Mai am cateva jocuri pe care imi propun sa le joc ( I'm looking at you, It's a Wonderful World ), dar per total nu m-a dat pe spate nimic in mod deosebit din jocurile jucate.

Kitchen Rush ( Revised Edition ) - singurul joc care e cu adevarat fun in a box, cu scalabilitate de dificultate si care mi-a dat sentimentul de "mai jucam o data?". Probabil si pentru ca in ultima perioada s-a lipit de mine si hobby-ul cu gatit si patiserie.

Tapestry
Wingspan
The Lord of the Rings: Journeys in Middle-Earth
Paladins of the West Kingdom


Jocuri ok, dar care ori nu mi-au transmis nimic special ( Wingspan, Tapestry ), ori au cate ceva care le stirbeste din produsul final ( analysis paralysis de la Paladins, faptul ca avansezi destul de greu in LotR, atat fizic cat si din punct de vedere al personajului, deckului de carti, etc. )

Call to Adventure - ok, dar per total o experienta nememorabila. Artwork dragut, mecanismul de rune interesant, dar parca ii lipseste acel ceva.

Nova Luna - prea abstract pentru gustul meu
Star Wars: Outer Rim - dezamagirea anului. Nu stiu daca pare repetitiv fiindca e prea lung sau pare prea lung fiindca e repetitiv, dar in orice caz... un alt joc facut pe calapodul Fantasy Flight de ceva ani incoace.
Lux Aeterna - grafica ii stirbeste din ce-ar putea fi. Personal, prefer jocurile la care primesti o gramada de chestii ( resurse, puncte, etc., a la Uwe ), nu cele la care faci damage control.

Sushi Roll - mult prea light pentru gustul meu.

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2056
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Top jocuri publicate in 2019

Post: # 123301Post adelindumitru
28 May 2021, 15:26

Mulțumim Ailur! Mi-am amintit și eu cu ocazia asta că am apucat să joc mai multe titluri din 2019 (unele și uitasem că au fost lansate în 2019). Aparent a fost un an mai bun decât îmi aminteam.

Am jucat 9 titluri:

Babylonia
Maracaibo
Paladins of the West Kingdom
Point Salad
Pipeline
Porto
Unmatched: Battle of Legends Volume One
Azul Summer Pavillion
Marvel Champions

Toate sunt în colecție și azi cu excepția Marvel Champions (pe care l-am vândut pentru că Lord of the Rings mi se pare că face cam aceleași lucruri, și este totodată mai complex dar și mai ușor de jucat - sunt unele interacțiuni destul de ciudate, cel puțin pentru mine, în Marvel Champions. S-ar putea să fie și pentru că am venit cu mindset-ul din Lord of the Rings, no idea).

Nici Point Salad nu mă mai încântă prea tare, dar aștept să îl joc și în mai mulți (plus că arată drăguț).

Prietenei mele nu îi prea mai place Babylonia, dar eu îl consider în continuare unul din cele mai underrated titluri din ultima perioadă: Knizia at his best. Prețul cam piperat cred că a contat și el însă când vine vorba de lipsa de popularitate a jocului.

Maracaibo chiar a crescut în ochii mei după ce l-am jucat de mai multe ori. Mi se pare cam dificil de urmărit exact campania dacă nu joci jocul de foarte multe ori în același timp, dar până la urmă poți să ignori anumite aspecte (gen ce tile-uri mai sunt în joc, nu îmi e clar întotdeauna când ar trebui să scoți de pe hartă anumite tile-uri), și tot rămâne un joc foarte bun.

Preferatul meu at the moment e în continuare Paladins (deși Ailur are dreptate, poate induce AP foarte ușor, mai ales în ultima jumătate a jocului - motiv pentru care nu cred că l-aș recomanda în mai mult de 2).

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2056
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Top jocuri publicate in 2019

Post: # 123525Post adelindumitru
03 Jun 2021, 23:45

rabesandratana wrote:
30 Jan 2020, 14:24
Am apucat sa joc/testez si eu cateva titluri din 2019. Sa le punem intr-o ordine si cu niste note aferente:


19. Taverns of Thiefenthal - plictisitor ca naiba. E adevarat ca am jucat fara acele mini-expansion, dar tot nu cred ca mi-a schimba parerea adaugirea de niste Snaps si mai stiu eu ce track. Imi place un deck-building bun dar asta parca nu are diversitate la carti si orice ar veni, nimic nu e exciting. Nota 5
[

Mă bag și eu ca musca-n lapte pentru că ești una din foarte puținele persoane care au scris ceva de jocul ăsta pe aici. Tocmai l-am jucat în seara asta, deci posibil ca impresiile să se schimbe (Tot așa, fără modulele extra). În primele runde am crezut că cea mai mare scăpare a jocului e că teancul uriaș de cărți de nobili nu vin cu efecte diferite. Cel puțin m-a șocat să văd câte zeci de cărți de același fel sunt incluse fără să aibă nimic diferit. Apoi mi-am dat seama că noble cards în Taverns of Tiefenthal sunt doar reprezentări ale punctelor de victorie (cu un mic bonus dacă le folosești + îți ocupă o masă). Odată ce-am realizat asta, n-am mai fost așa supărat. Restul cărților mi se par destul de variate și cu efecte interesante (mai ales că sunt mai multe mecanisme incluse în joc, deck building-ul fiind doar unul dintre ele).

Revin cu impresii după mai multe jocuri ca să îmi dau seama dacă mi se pare repetitiv sau nu (momentan n-am vibe-ul ăsta, but who knows)

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: Top jocuri publicate in 2019

Post: # 123868Post Corwin
22 Jun 2021, 17:35

Am ajuns la 32 de jocuri jucate din 2019 (culmea, acelasi numar ca din 2018), desi unele sunt reeditari sau collector's edition. Pun cu bold albastru ce am jucat de la postarea trecuta, in italic cele care sunt reeditari unde am jucat versiunea originala mai demult, si in rosu cele a caror nota a scazut.

De nota 10 (doar astea sunt ordonate dupa cat imi plac):

1. Barrage
2. Cooper Island
3. Escape Plan

De 9:

The Castles of Burgundy (editia aniversara)
DinoGenics
Maracaibo
Suburbia: Collector's Edition
Tainted Grail: The Fall of Avalon
Wingspan

De 8:

Chocolate Factory
The Crew
Crystal Palace
Edge of Darkness
Hadara
Marco Polo II
Pax Pamir: Second Edition
Pax Transhumanity
Tiny Towns

De 7:

Azul: Summer Pavilion
Black Angel
On the Underground: London/Berlin
Paladins of the West Kingdom
Sierra West
Terramara

De 6:

Chakra
Draftosaurus
It's a Wonderful World
On Tour
Res Arcana
Tapestry

De 5:

Imperial Settlers: Empires of the North
The Isle of Cats

----

Tot Barrage ramane jocul anului, dar Cooper Island e foarte aproape. :)

Inca mai vreau sa joc:

Atlantis Rising (Second Edition) - coop, stiu ca arata bine, dar nu o sa ma dau peste cap sa-l joc
Bios:Origins
Chartered: The Golden Age
Cloudspire - am cedat si l-am cumparat
Egizia: Shifting Sands - jucat originalul, imi place, si asta pare si mai fain
Flotilla
Glen More II - desi dupa ce am jucat Glen More nu sunt foarte convins...
Mysthea
Offshore
Ohanami
Old West Empresario
Paris: New Eden
Pipeline
Point Salad - e pe BGA, nu mai stiu daca publicat sau in alpha
Red Outpost - Kickstarter, il am
Rurik: Dawn of Kiev - disponibil online
SHOBU
Silver & Gold
Star Wars: Outer Rim
Sushi Roll
The Taverns of Tiefenthal
Trismegistus
Tussie Mussie
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

DoubleBarreloFun
Baby Meeple
Baby Meeple
Posts: 1
Joined: 15 Oct 2021, 15:54

Re: Top jocuri publicate in 2019

Post: # 127203Post DoubleBarreloFun
17 Dec 2021, 14:55

DanielIndru wrote:
30 Jan 2020, 11:30
Am jucat 32 titluri, mai am de jucat vreo 10 in perioada imediat urmatoare.
Am vazut ca On Mars, candidat principal la top 5, a fost mutat in 2020.
Asa ca indraznesc sa ierarhizez ce am jucat pana acum.
Evident, sunt sanse ca topul sa se mai schimbe in urmatoarele luni, pe masura ce mai joc si altele sau mai adun partide la cele deja jucate.

(in paranteze e numarul de partide, ca referinta pentru viitor cand o sa le re-ierarhizez, sa vad daca conteaza cantitatea)


1. Res Arcana (13)
2. Barrage (8)
3. It's a Wonderful World: Heritage Edition (11)
4. Escape Plan (4)
5. Edge of Darkness (6)
6. Maracaibo (3)
7. Marco Polo II (2)
8. Snowdonia: Deluxe Master Set (5)
9. Tapestry (5)
10. Black Angel (4)
11. The Taverns of Tiefenthal (5)
12. Babylonia (4)
13. Azul: Summer Pavilion (1)


Ce as mai vrea sa joc:

Glen More II
Egizia: Shifting Sands
Caylus 1303
The Isle of Cats
In the Hall of the Mountain King
Paladins of the West Kingdom
Villagers
SHŌBU
Men at Work
Letter Jam


Jocuri incercate pe care as mai putea sa le joc cand se iveste ocazia, dar nu tin neaparat sa le am in colectie:

Cooper Island
Hadara
Imperial Settlers: Empires of the North
The Quest for El Dorado: The Golden Temples
Nētā-Tanka: Deluxe Edition
Rune Stones
Terramara
War of the Worlds: The New Wave
Volfyirion
Twice As Clever


Jocuri incercate ce nu prea mi-au placut, desi in teorie ar fi trebuit:

Ishtar: Gardens of Babylon
Mechanica
Point Salad
Trismegistus: The Ultimate Formula
Wingspan
Chocolate Factory
City of the Big Shoulders
Ecos: First Continent
On Tour

in totalitate de acord.

Anul acela chiar a adus niște jocuri noi minunate.

Este trist că nu am reușit să urmăresc prea multe în acest an pentru jocuri noi.

am uitat sa mentionez ca am luat unul din acest magazin si m-am gandit ca il recomand. (https://gameplease.com/)

Post Reply

Return to “Discutii generale”