Jocuri frumoase cu rating prea mic

tipuri de jocuri, recomandari, aranjarea soldateilor in cutii, filme in care apar boardgames sau ORICE altceva va trece prin cap si e legat de boardgaming
Post Reply
User avatar
suf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2708
Joined: 30 Jul 2010, 17:16
Location: Timisoara

Jocuri frumoase cu rating prea mic

Post: # 10681Post suf
26 Jan 2011, 09:57

Investesc mult timp in alesul jocurilor. Cred ca asta e adevarat pentru oricine are un buget limitat si vrea sa faca alegerile cele mai bune. Sunt multe stagii de filtrare ca sa incep cu zecile de mii de optiun si sa ajung la 4-5 titluri. Un reper important pentru mine e nota de pe BGG (average rating), excluzand titlurile care au foarte putine voturi. De obicei nu ma uit la cele cu nota sub 7 pe motiv ca sunt prea multe de studiat si mi-e teama sa nu iau ceva care poate pare interesant, dar se dovedeste a fi "boring".

As vrea sa apelez la expertiza celor care au vazut mai multe jocuri cu rugamintea de a mentiona titluri cu rating relativ mic pe BGG (sub 7.25 sa zicem) dar care au placut si considerati ca merita o nota mai mare (sper sa evitam eventuale critici la adresa unor opinii). Poate facem o lista cu astfel de jocuri "underrated". Nu stiu daca exista un astfel de topic deja aici pe forum, insa nu vreau sa ratez niste jocuri frumoase.

haretel

Re: Jocuri frumoase cu rating prea mic

Post: # 10686Post haretel
26 Jan 2011, 10:28

Roma si Tikal II ar fi 2 jocuri care merita atentie

criss

Re: Jocuri frumoase cu rating prea mic

Post: # 10689Post criss
26 Jan 2011, 10:35

Dupa cite imi aduc aminte mai este un topic deschis cu acest subiect.
Acolo adaugasem si eu Sah'ul si jocul Talisman.

adixor

Re: Jocuri frumoase cu rating prea mic

Post: # 10690Post adixor
26 Jan 2011, 10:52

sa stii ca am cautat pe BGG advanced search jocurile cu nota intre 6 si 7 cu minim 1000 votanti si am gasit mai multe titluri interesante. Cum ar fi:

Bang - super party game
Betrayal at house on the hill - merita aruncat un ochi pe el, nu l-am jucat dar ma gandesc serios la el, destul de laudat
Talisman - pentru cei carora le plac rpg-urile, desi e putin mai aleator decat un rpg mediu
Tannhauser - first person shooter de pe PC "portat" in boardgame. mie imi place
Munchkin - am auzit lucruri bune de el, fast fun card game
Wings of War - interesant, ai niste avioane (sub forma de carti de joc) care se misca efectiv pe masa (care e spatiul aerian) in functie de anumite reguli. era sa-l cumpar dar mereu a aparut altceva si mai interesant :)
Android - greu de recomandat (foarte mare conflict intre haters si lovers), joc cu multe reguli dar un univers extraordinar daca iti place atmosfera Blade Runner, SF, personaje bine conturate si ceva story. i love it, most of you will not
Mystery of the Abbey - deductie, family, e un sertar cu pareri pe undeva. mi-a placut mult
Prophecy - RPG foarte bun de la Vlaada. imi place mult
Roma - nu mai zic nimic, am zis destul in video :)
Jamaica - great family pirate fun

si mai sunt multe posibile interesante dar pe care nu le-am jucat si nu le-am inclus aici (Mare nostrum, Ra, etc) desi am auzit lucruri bune de ele.

adixor

Re: Jocuri frumoase cu rating prea mic

Post: # 10691Post adixor
26 Jan 2011, 10:53

criss wrote:Dupa cite imi aduc aminte mai este un topic deschis cu acest subiect.
Acolo adaugasem si eu Sah'ul si jocul Talisman.
ai dreptate.. cred ca mai e un topic. o sa vad cum le unesc.

haretel

Re: Jocuri frumoase cu rating prea mic

Post: # 10692Post haretel
26 Jan 2011, 10:56

Pirate's cove e un joc light dar pe care il jucam des; e foarte fun, chiar daca se banalizeaza

adixor

Re: Jocuri frumoase cu rating prea mic

Post: # 10693Post adixor
26 Jan 2011, 10:57

oops.. am stricat ceva. <revizie tehnica pe acest topic> :D

User avatar
suf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2708
Joined: 30 Jul 2010, 17:16
Location: Timisoara

Re: Jocuri frumoase cu rating prea mic

Post: # 10694Post suf
26 Jan 2011, 11:10

Ce-ai facut cu topicu' meu :(

Super titluri! Sa inteleg ca Tikal II e mai interesant decat Tikal si ca Roma e mai interesant decat Roma II? Am deja pe wishlist o parte din titlurile sugerate.

haretel

Re: Jocuri frumoase cu rating prea mic

Post: # 10695Post haretel
26 Jan 2011, 11:15

n-am jucat Tikal I sau Roma II , asa ca n-am cum sa afirm treaba asta :)

User avatar
VickdaReaper
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 3320
Joined: 16 Feb 2010, 18:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Jocuri frumoase cu rating prea mic

Post: # 10698Post VickdaReaper
26 Jan 2011, 11:37

Cred ca ar trebui revizuite listele, avand in vedere ca s-au mai schimbat unele lucruri in topuri si cateva jocuri au ajuns in primele 500. :)
Pentru board games sunt fidel cum era Castro pentru Cuba...

Colectie

adixor

Re: Jocuri frumoase cu rating prea mic

Post: # 10702Post adixor
26 Jan 2011, 11:42

[post vechi mutat aici pentru ca e ontopic]


Chuckila (BGG-keeperul nostru ) a creat pe BGG o lista (GeekList cum se numeste pe BGG) cu jocuri interesante si placute care NU sunt in top-500. O gasiti aici:

http://www.boardgamegeek.com/geeklist/5 ... gol/page/1

Are 10 pagini de jocuri adaugate de oameni de pe tot BGG-ul. Voi aveti jocuri care va plac dar nu sunt in top 500 BGG? Dintre aceste jocuri, ce am jucat de-a lungul timpului si mi-au placut mai mult sau mai putin:

- red november (mi-a placut foarte mult)
- scotland yard
- Bohnanza
- airships (care chiar mi-a placut foarte mult)

si as vrea sa incerc (...multe printre care cel mai mult):

Decathlon (knizia)
Conquest of Paradise
Sid Meier's Civ - the card game
Samarkand
Zombies in my pocket

E clar ca sunt mii (47303 - 500 = 46803 jocuri mai exact ) care pot fi foarte tari dar nu au incaput in top 500. Sa nu le ignoram, pot fi deosebite!

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: Jocuri frumoase cu rating prea mic

Post: # 10703Post Chuckila
26 Jan 2011, 11:43

[post vechi mutat aici pentru ca e ontopic]

Intr-adevar, au fost cateva joculete interesante adaugate la lista. Dintre cele mai interesante (pe langa cele mentionate de Adixor):

* Innovation - Un joculet extrem de intrigant, din scurta prezentare a celui care l-a adaugat. Un joc de civilizatie in care iti definesti natiunea prin tehnologie, cultura si idei, insa care se anunta a putea fi in acelasi timp plin de conflicte si distructie intre jucatori.
* It's alive! - Chiar daca implica licitatie, jocul este destul de apreciat incat cei care l-a adaugat mi-a starnit interesul sa il joc macar odata.
* Guillotine - Yeah, I know, I'm a sucker for quick fun games. Cum si acest joc se pliaza perfect pe aceasta nisa, il tinem sub radar.
* Havana - Cuba putin mai reusit?
* Forbidden Island - Nu sunt cel mai mare fan al jocurilor coop, insa se pare ca prind bine la noi in grup.
* Street Soccer - Dexterity game? Great! Dexterity Soccer game?! Magnificent!
* The Adventurers, Castle Panic - reviewuri dragute de la Tom/Scott care mi-au starnit interesul

Si multe altele, dar va las pe voi sa va faceti o idee. Dupa cum se vede in colectia mea, nu sunt genul de gamer care isi cumpara jocul/jocurile dupa pozitia de pe BGG. Daca imi place un joc si cred ca va merge in grupul meu, ajunge pe wishlist. Daca nu ma atrage, poate sa il laude lumea pana ramane fara glas (a se vedea dezinteresul care il am fata de Agricola/Puerto Rico).

Later edit: Adixor, daca ne vedem la munte, aduc eu toate zarurile care le am pe la lucru - vreo 50 - si putem sa ne incingem la un Decathlon. Cu o singura conditie: fara Ioana, am vazut ce poate cu zarurile (just kidding )

adixor

Re: Jocuri frumoase cu rating prea mic

Post: # 10704Post adixor
26 Jan 2011, 11:44

[admin edit: topic fixed. sorry]

User avatar
suf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2708
Joined: 30 Jul 2010, 17:16
Location: Timisoara

Re: Jocuri frumoase cu rating prea mic

Post: # 10708Post suf
26 Jan 2011, 12:50

E buna lista de jocuri sub top 500; am gasit deja niste titluri care ma intriga.

De remarcat ca eu ma refeream doar la average rating, iar top 500-le cuprinde peste 100 de jocuri cu rating sub 7. Nu ma prea dau in vant dupa topul BGG pe motiv ca dezavantajaza jocurile cu putine voturi (avantajand jocurile foarte populare), in special cele nou aparute care nu au apucat sa fie jucate. Personal pot face un mic sacrificiu si sa presupun ca dupa primele 200 de voturi un joc nu-si va mai schimba mult nota.

Multumesc pentru titluri

ciocanul

Re: Jocuri frumoase cu rating prea mic

Post: # 10724Post ciocanul
26 Jan 2011, 14:50

Greu de zis, greu de decis. :)
Sunt atat de multe si totusi se mai intampla sa-ti iei si teapa...
Trebuie citit manuale la greu inainte sa le iei si sa ai rabdare, cred ca e cea mai buna decizie.

User avatar
suf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2708
Joined: 30 Jul 2010, 17:16
Location: Timisoara

Re: Jocuri frumoase cu rating prea mic

Post: # 10726Post suf
26 Jan 2011, 15:06

Mda, destul de greu de inteles regulamentul fara joc in fatza, si in plus regulamentul iti spune regulile, nu cum se joaca. Prefer sa iau cate-o "tzeapa" pe ici pe colo.

adixor

Re: Jocuri frumoase cu rating prea mic

Post: # 10727Post adixor
26 Jan 2011, 15:14

e imposibil sa stii cum e ceva pana nu-l incerci. review-urile incearca sa mai rezolve din problema, dar sunt subiective oricat de obiective ar incerca sa fie. tot e mai bine decat nimic, macar te poti hotara sa mai elimini din "candidati" pe baza lor ... plus ca se reduce la chestie de gusturi si aici chiar nu mai ai ce face..

Post Reply

Return to “Discutii generale”