Jocuri pe care le-ati vandut, insa le-ati cumparat inapoi mai tarziu

tipuri de jocuri, recomandari, aranjarea soldateilor in cutii, filme in care apar boardgames sau ORICE altceva va trece prin cap si e legat de boardgaming
Post Reply
Imago
Administrator
Administrator
Posts: 1551
Joined: 13 May 2014, 23:05
Location: Bucuresti

Jocuri pe care le-ati vandut, insa le-ati cumparat inapoi mai tarziu

Post: # 110953Post Imago
22 May 2020, 13:41

Eu am cateva jocuri pe care le-am vandut, insa mi-am dat seama ulterior ca "am gresit, nu pot trai fara tine" si le-am cumparat a doua oara. Acestea sunt:

- Robinson Crusoe - Un joc ce mi-a placut mult atunci cand l-am jucat, insa dupa ce am invins toate scenariile (inafara de Cannibal Island, scenariul ala e aproape imposibil) am hotarat sa-l dau intrun schimb. Ulterior mi-am dat seama ca nu prea gasesc un joc e aventura de calibrul lui robinson Crusoe si l-am cumparat inapoi. Reuniunea a fost una emotionanta:)
Image

- Pandemic - Not a big fan. Am jocuri coop mult mai faine decat Pandemic. Insa este atat de simplu si elegant in mecanisme, incat e foarte bun gateway pentru musafiri incepatori. Had to get it back.
Image

- Trajan - asta e unul din titlurile pe care inca nu l-am rascumparat, insa care ma roade un pic ca l-am dat, si la timpul potrivit (sa mai scap din titlurile nejucate) o sa-l aduc inapoi acasa:)
Image

Voi ce jocuri ati dat, dupa care sa le cumparati din nou?

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2061
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Jocuri pe care le-ati vandut, insa le-ati cumparat inapoi mai tarziu

Post: # 110955Post adelindumitru
22 May 2020, 14:52

Interesantă întrebare. Până acum, nu am simțit nevoia să cumpăr iar un joc pe care l-am vândut (bine, am și vândut puține în comparație cu majoritatea celor de pe forum). Dar și eu aș recumpăra Trajan în locul tău :D

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7070
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: Jocuri pe care le-ati vandut, insa le-ati cumparat inapoi mai tarziu

Post: # 110956Post DanielIndru
22 May 2020, 15:27

Am o lista foarte lunga, sunt cel mai nehotarat jucator din lume si cel mai afectat de FOMO, pare-se.


Pentru ca a aparut editia noua sau deluxe si am fost curios sa re-joc:
Gentes
Endeavor
Tikal


Glen More - vandut din nou
Egizia - vandut din nou
Stronghold - vandut din nou
San Juan - vandut din nou
London - vandut din nou
Through the Desert - vandut din nou


Pentru ca din prima n-am fost convins de mecanici sau grafica:
Russian Railroads
Troyes
Seasons
Orleans
Mombasa
Grand Austria Hotel
Blue Moon City
At the Gates of Loyang


Targi - vandut din nou


Pentru ca trag sperante sa le joc cu pruncul "intr-o zi":
Pueblo
Jaipur
Coconuts

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7070
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: Jocuri pe care le-ati vandut, insa le-ati cumparat inapoi mai tarziu

Post: # 110957Post DanielIndru
22 May 2020, 15:27

Dar discutia asta cred ca a mai fost candva pe forum. Ma insel?

Imago
Administrator
Administrator
Posts: 1551
Joined: 13 May 2014, 23:05
Location: Bucuresti

Re: Jocuri pe care le-ati vandut, insa le-ati cumparat inapoi mai tarziu

Post: # 110958Post Imago
22 May 2020, 15:41

DanielIndru wrote:
22 May 2020, 15:27
Dar discutia asta cred ca a mai fost candva pe forum. Ma insel?
Probabil. Forumul are 10 ani, si doar in "Discutii generale" sunt peste 1100+ topicuri deschise. Undeva, cineva, candva probabil a pus aceasi intrebare:)
Un alt joc care a ajuns de doua ori la mine a fost Dungeon Lords. Niciodata nu a ajuns insa pe masa, desi a plecat de doua ori asa cum a venit.

User avatar
danielM
King Meeple
King Meeple
Posts: 1667
Joined: 13 Jun 2012, 15:23
Custom Rank: general de sufragerie

Re: Jocuri pe care le-ati vandut, insa le-ati cumparat inapoi mai tarziu

Post: # 110959Post danielM
22 May 2020, 16:14

Lord of the rings LCG: eram pe la inceput, nu prea m-a prins, l-am dat si l-am cumparat la ceva timp iarasi.. De curand, l-am dat din nou :D pentru ca a aparut Arkham Horror si am zis ca nu prea au loc amandoua in colectie.
Image

Cyclades: unul din primele jocuri pe care le-am luat, un mare hit intr-unul din primele grupuri cu care am jucat, un joc de suflet, nu stiu de ce l-am dat.. insa l-am luat inapoi nu dupa mult timp; cum spuneam, un joc de suflet din colectie.
Image

LE: am uitat de Wingspan, pe care l-am recumparat acum că a fost lansat in română.
Last edited by danielM on 25 May 2020, 09:38, edited 1 time in total.

User avatar
ProfessorChaos
King Meeple
King Meeple
Posts: 1341
Joined: 23 Jul 2011, 23:30
Custom Rank: Miniature Painter
Location: Bucuresti

Re: Jocuri pe care le-ati vandut, insa le-ati cumparat inapoi mai tarziu

Post: # 110969Post ProfessorChaos
23 May 2020, 18:42

Kemet - l-am avut o data, l-am dat. L-am mai avut inca o data + extensia, l-am dat. Acum ca apare Blood & Sand ma gandesc din nou la el. Jocul imi place mult, dar nu prea am gasit oameni cu care sa-l joc si alte area controls ajung mai des pe masa (MAI DES, ceea ce nu inseamna neaparat ca des in comparatie cu alte tipuri de jocuri. Fanii genului cred ca inteleg.)

Smallworld - l-am avut de 2 ori. Acum am ramas cu el digital. Acum ca apare Smallworld of Warcraft m-ar interesa cel putin sa-l incerc. In principal e prea simplu pt mine, dar intr-un fel prea complicat pt incepatori pt ca trebe explicata fiecare putere si aparent e greu de inteles intratul raselor in declin.

Neuroshima Hex - l-am detinut de 2 ori (2.3 si 3.0) si acum am varianta digitala. Monolith Arena ma atrage dar m-am jucat asa de mult sistemul asa ca mi-e teama ca m-as plictisi repede.

Kingdom Builder l-am dat si l-as vrea inapoi. Il am si pe asta digital, dar ii place si sotiei si l-am juca sigur fizic. Poate Winter Kingdom ar fi un update bun.
Nothing to prove. I play to have fun.

Colecția mea
Wishlist
De încercat/luat prin trade

User avatar
emisanSB
King Meeple
King Meeple
Posts: 976
Joined: 02 Apr 2016, 15:40
Custom Rank: Executioner
Location: Sibiu

Re: Jocuri pe care le-ati vandut, insa le-ati cumparat inapoi mai tarziu

Post: # 110972Post emisanSB
24 May 2020, 01:40

Terraforming Mars l-am luat imediat după ce a apărut iar după o partida lungă și obositoare, plin de dezamăgire, am decis să îl vând repede. După fix un an, l-am cumpărat din nou, l-am jucat de vreo 20 de ori și acum îl consider de top 10 all-time.

Keyper l-am vândut după o partidă în 2, care mi s-a părut foarte anostă deși îl testasem in 3-4 și mergea excelent. Parerile de rău, grafica, componentele și un preț excelent de BF, mi l-au readus însă în colecție.

Grand Austria Hotel a plecat după o serie de partide în care zarurile m-au chinuit cumplit. După ce m-am calmat și mi-au trecut supărările, ne-am împăcat și l-am primit înapoi :).

Alte jocuri bune după care îmi pare rau acum, sunt Altiplano, Vanuatu și Bora Bora. Probabil că și ele vor primi în curând, o a doua șansă.

DeeDee
King Meeple
King Meeple
Posts: 484
Joined: 07 Dec 2014, 20:51
Location: Cluj-Napoca

Re: Jocuri pe care le-ati vandut, insa le-ati cumparat inapoi mai tarziu

Post: # 110986Post DeeDee
25 May 2020, 09:14

Am o curiozitate legata de acest topic. Spuneti ca l-ati luat si cum l-ati luat asa a plecat - dpdv financiar, ati iesit egal, in pierdere sau in castig? Ma gandesc ca sunt si costuri de transport acolo, plus ca de obicei vinzi mai ieftin decat ai cumparat ...
Dupa experiente de re-cumparare, nu ati dezvoltat o inclinatie inspre a tine jocurile mai mult "ca poate totusi mai incolo o sa-mi placa" tocmai ca sa nu iesiti in pierdere? Asta in cazul in care nu iesiti pe "profit" (care ma indoiesc ca ar fi cine stie ce oricum, si daca mai numeri impachetatul, umblatul la posta, etc...tot nu merita).

User avatar
danielM
King Meeple
King Meeple
Posts: 1667
Joined: 13 Jun 2012, 15:23
Custom Rank: general de sufragerie

Re: Jocuri pe care le-ati vandut, insa le-ati cumparat inapoi mai tarziu

Post: # 110989Post danielM
25 May 2020, 09:47

Nu am stat sa calculez lucrurile astea, in principiu transportul cam e gratuit dacă cumperi de X suma. Obișnuiesc să vând jocurile care nu îmi plac sau consider că nu sunt cu ceva mai deosebite sau "diferite" de ceva ce am deja. Încerc să păstrez colecția la o cifră rezonabilă, de multe ori mă uit prin colecție să văd dacă aș vinde ceva din ce e acolo; faptul că nu prea găsesc vreun joc pe care l-aș da înseamnă că mi-am rafinat gusturile și ceea ce cumpăr are șanse mari să rămână în colecție.

User avatar
ProfessorChaos
King Meeple
King Meeple
Posts: 1341
Joined: 23 Jul 2011, 23:30
Custom Rank: Miniature Painter
Location: Bucuresti

Re: Jocuri pe care le-ati vandut, insa le-ati cumparat inapoi mai tarziu

Post: # 110990Post ProfessorChaos
25 May 2020, 09:49

DeeDee wrote:
25 May 2020, 09:14
Am o curiozitate legata de acest topic. Spuneti ca l-ati luat si cum l-ati luat asa a plecat - dpdv financiar, ati iesit egal, in pierdere sau in castig? Ma gandesc ca sunt si costuri de transport acolo, plus ca de obicei vinzi mai ieftin decat ai cumparat ...
Dupa experiente de re-cumparare, nu ati dezvoltat o inclinatie inspre a tine jocurile mai mult "ca poate totusi mai incolo o sa-mi placa" tocmai ca sa nu iesiti in pierdere? Asta in cazul in care nu iesiti pe "profit" (care ma indoiesc ca ar fi cine stie ce oricum, si daca mai numeri impachetatul, umblatul la posta, etc...tot nu merita).
Din punctul meu de vedere e un hobby in care ies oricum tot timpul in pierdere (dpdv financiar). Nici nu-mi mai bat capul cu astfel de intrebari. Cred ca si daca am impresia ca am iesit in castig la un moment dat e fie o iluzie, fie tot in pierdere am iesit cumva global. Deci partea asta nu-mi influenteaza decizia de a tine mai mult jocul.
Last edited by ProfessorChaos on 25 May 2020, 12:03, edited 2 times in total.
Nothing to prove. I play to have fun.

Colecția mea
Wishlist
De încercat/luat prin trade

nqq
King Meeple
King Meeple
Posts: 797
Joined: 25 Aug 2013, 17:05
Location: Bucuresti

Re: Jocuri pe care le-ati vandut, insa le-ati cumparat inapoi mai tarziu

Post: # 110992Post nqq
25 May 2020, 10:31

Jamaica
Este printre primele jocuri cumparate si pe vremea aia eram 2.
Acum cu un pitic de 3 ani in dotare ma gandesc sa-l cumpar din nou. Orice joc de tip-race- e o incercare buna de a mai invata din tainele jocurilor:)

User avatar
emisanSB
King Meeple
King Meeple
Posts: 976
Joined: 02 Apr 2016, 15:40
Custom Rank: Executioner
Location: Sibiu

Re: Jocuri pe care le-ati vandut, insa le-ati cumparat inapoi mai tarziu

Post: # 110995Post emisanSB
25 May 2020, 10:49

DeeDee wrote:
25 May 2020, 09:14
Am o curiozitate legata de acest topic. Spuneti ca l-ati luat si cum l-ati luat asa a plecat - dpdv financiar, ati iesit egal, in pierdere sau in castig? Ma gandesc ca sunt si costuri de transport acolo, plus ca de obicei vinzi mai ieftin decat ai cumparat ...
Dupa experiente de re-cumparare, nu ati dezvoltat o inclinatie inspre a tine jocurile mai mult "ca poate totusi mai incolo o sa-mi placa" tocmai ca sa nu iesiti in pierdere? Asta in cazul in care nu iesiti pe "profit" (care ma indoiesc ca ar fi cine stie ce oricum, si daca mai numeri impachetatul, umblatul la posta, etc...tot nu merita).
Putini sunt cei care fac afaceri, respectiv profit din hobby-ul asta (ati vazut recent si thread-uri despre subiectul asta, pe forum).
Din vreo 50 de jocuri vandute, cred ca o singura data am iesit pe profit cu 5 lei. In rest, daca vrei sa vinzi repede, aproape sigur iesi in pierdere.
Totusi ”in pierdere” e putin relativ spus pentru ca daca vinzi jocul cu 30-40 de lei in minus, ai nevoie de 5-6 partide pentru un joc ce il pastrezi, ca sa ajungi la un ratio de 30-40 de lei/partida. :)

Post Reply

Return to “Discutii generale”