Moonshiners of the Apocalypse

tipuri de jocuri, recomandari, aranjarea soldateilor in cutii, filme in care apar boardgames sau ORICE altceva va trece prin cap si e legat de boardgaming
milesteg
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 204
Joined: 12 Jan 2016, 23:31
Location: drobeta turnu severin

Re: Moonshiners of the Apocalypse

Post: # 115493Post milesteg
17 Oct 2020, 22:37

alex01 wrote:
16 Oct 2020, 21:32
. cat despre gameplay... ai forum aici dedicat pt asta, intalniri in "n" orase din ro, oameni dispusi sa se implice, comunitate deja formata si organizata care poate oferii atatea lucruri bune si tot sa nu ai o "prelasare" autohtona sa vezi cum si ce e cu propriul joc...aberant
Referitor la ce zici tu mai sus, eu cred ca teoria este diferita fata de practica:
nu comentez de Moonshiners, ci doar niste experiente traite.
Lucrez de ceva timp timp la un joc - Burebista. Jocul se afla intr-un stadiu avansat ca si prototip.Am fost cu el la diferite intalniri si conventii organizate pe forum.
Desi am vorbit cu multi sa incerce sa imi testeze jocul,trezindu-le interesul dupa ce le explicam putin despre tema, gameplay, etc , in realitate foarte putini l-au si testat.

Problema este ca eu ii inteleg perfect si nu aduc nici o acuzatie/invinuire nimanui .

Intalnirile au o frecventata rara , sunt scurte si mai toti vor sa incerce jocurile cele mai noi, sau sa le rejoace pe cele care le-au placut cel mai mult,
si parca sa pierzi 1,5 - 2 ore cu un prototip ( de care atunci auzi prima data sau faptul ca e dintr-o categorie de joc care tie nu-ti place, etc ) nu mai pare asa distractiv.
Insa fara feedback-uri primite de la jucatori experimentati. foarte greu se dezvolta un joc.
Pe aceasta cale multumesc inca o data celor care si-au rupt din timpul lor sa joace prototipul, m- au incurajat si mi-au acordat sfaturi pretioase.

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: Moonshiners of the Apocalypse

Post: # 115494Post Haddeo
17 Oct 2020, 22:51

milesteg wrote:
17 Oct 2020, 22:37
Problema este ca eu ii inteleg perfect si nu aduc nici o acuzatie/invinuire nimanui .

Intalnirile au o frecventata rara , sunt scurte si mai toti vor sa incerce jocurile cele mai noi, sau sa le rejoace pe cele care le-au placut cel mai mult,
Nu e asta. E vorba despre faptul ca nu ai mai publicat vreun joc pana acum. Daca era un prototip al unui designer care avea 1-2 jocuri apreciate sunt sigur ca multi jucau prototipul noului joc, chiar si la o conventie.
Pentru cineva care e la designul primului joc, da, o intalnire nationala nu prea este locul unde sa testezi un prototip al unui joc care dureaza mai mult de 30-45m.
Eu as testa bucuros jocul tau oricand altcandva cand as avea 1-2h libere, dar nu la o intalnire nationala. Dar trebuie si sa fi pregatit ca oricand in cele 1-2h sa-ti zic opinia mea sincera despre joc :lol:
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

alex01
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 177
Joined: 06 Jul 2019, 19:57

Re: Moonshiners of the Apocalypse

Post: # 115495Post alex01
17 Oct 2020, 23:22

sters
Last edited by alex01 on 11 Dec 2020, 20:31, edited 1 time in total.

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7071
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: Moonshiners of the Apocalypse

Post: # 115496Post DanielIndru
18 Oct 2020, 00:39

Dau un quote si oamenilor care il au la vanzare, poate aflam mai multe de la ei.

aliplaysalot wrote:
13 Jul 2019, 12:35
Bună,
MOONSHINERS OF THE APOCALYPSE (Kickstarter Deluxe Edition) + Event Cards | 270 RON --> 200 RON [/size][/b]
Condiție: deschis, nejucat
Image

---------------

Teddy wrote:
24 Jun 2014, 18:31

Moonshiners of the Apocalypse kickstarter deluxe - 300 lei - sigilat - (contine pachetul de carti "event cards") - https://www.boardgamegeek.com/boardgame ... apocalypse - pret retail 379


User avatar
fl0po
King Meeple
King Meeple
Posts: 1649
Joined: 09 Jun 2012, 09:56
Custom Rank: iOS Netrunner
Location: Bucuresti

Re: Moonshiners of the Apocalypse

Post: # 115501Post fl0po
18 Oct 2020, 09:29

Eu cred ca ar trebui sa depășim momentul judecății de apoi și punerii la zid a celor de la 2fat2fly. Pana una alta oamenii au găsit nisa și au fost smart enough sa scoată peste 230k $ din asta. Bravo lor!
Nu sunt și nu vor fi nici primii și nici ultimii care vor face asta. Faptul ca nu sunt pe “unicul forum de Boardgames din Ro” nu înseamnă absolut nimic. Adică, dacă stau sa ma gândesc un pic, înseamnă ceva. Nu sunteți in targetul lor. Sau probabil ca nu sunt aici deoarece nu sunt interesați sa vândă și sa cumpere jocuri de pe bursa. Sau poate ca pur și simplu se gândesc cum sa mai scoată 50k $ din următorul KS. Rețeta e simpla: faci macao sau popa prostu’ cu miniaturi și gata succesul pe KS.
Câți dintre voi ar juca Exploding Kittens? Probabil ca niciunul. Oricum nu interesează pe nimeni asta. Este clar ca jocul NU este pentru voi. Dar, cât de mult credeți ca asta interesează pe cineva? Jocul este pentru “prosti” și campania de pe KS a găsit 220k de prosti care au băgat aproape 9 meleoane de $. Dacă maine se lansează o extensie cu pisici miniaturi, sau pisici de plush iar vor apărea prostii cu banii.
Dacă facem puțin level up la fel s-a întâmplat si cu Zombicide ( aici ma includ in turma)....Frosthaven (guilty și aici)....7th Citadel (also guilty)...și lista poate continua.
Concluzia este ca exista întotdeauna cumpărători pt orice. Bravo celor care reușesc sa vândă și sa facă profit din “orice”.
HACK OR GET WHACKED!

Bearstyle
Teen Meeple
Teen Meeple
Posts: 50
Joined: 26 Sep 2018, 01:28

Re: Moonshiners of the Apocalypse

Post: # 115502Post Bearstyle
18 Oct 2020, 10:05

Haha. Bun bun. Complet de acord. Rezumat, nu e prost cine cere? ;)

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: Moonshiners of the Apocalypse

Post: # 115503Post Haddeo
18 Oct 2020, 10:12

E o mică mare diferența. Aia de cumpara pisici, frosthaven , 7th citadel .... majoritatea știu perfect ce cumpara. Cand faci popa prostu’ cu miniaturi pe kS , îl faci ca sa duci de nas. Nu zic ca cei de la 2f2f au făcut asta pentru ca nu am urmărit campania și nici nu am jucat jocul lor vreodată, zic doar de exemplul tău.
Sunt sigur ca exista jucatori si de Catan, Catan Legacy, exploding Whatever, zombicide, etc pe acest forum. Lumea era curioasa sa-i găsească și pe cei care joaca jocurile 2f2f.
Pana la urma, când spui ca ținta lor nu e piața din România sau unicul forum spui de fapt ca Împăratul nu se plimba gol prin fata celor care l-ar arată sigur cu degetul ci prefera sa se plimbe prin alte părți unde poate sa mențină aparentele.
Iar dacă lucrurile stau cum zic cei de aici și kS a fost un fel de teapa, cum zici și tu macao cu miniaturi, atunci faptul ca tu lauzi asta mi se pare de prost gust. E ca și cum ai lauda pe aia care suna bătrânei și creduli și le spun ca au câștigat un premiu mare , sa se ducă sa cumpere niste cartele de telefon și sa le dea codul de reîncărcare. Au găsit prostii, au făcut un ban, bravo lor.
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

User avatar
fl0po
King Meeple
King Meeple
Posts: 1649
Joined: 09 Jun 2012, 09:56
Custom Rank: iOS Netrunner
Location: Bucuresti

Re: Moonshiners of the Apocalypse

Post: # 115504Post fl0po
18 Oct 2020, 10:57

* exploding kittens este popa prostu cu pisici; piata de Boardgames de afara așteaptă un upgrade pack cu miniaturi și probabil un booster cu 20 de carti noi și eventual KS exclusives;

*piata de Boardgames din Ro e fix zero in comparație cu alte tari; mai bine zis piata de Boardgames din RO înregistrează mai multe tranzacții pe bursa decât la magazine; sa nu uitam cât de bine stam la export cu UnqSRL (nimic personal, bravo lui)

*daca ne mințim cu gândul ca de ex. FFG se gândește la cât de pasionați suntem noi atunci când ne rupe conturile cu extensii pt nush ce LCG putem sa spunem ca îngroșăm rândurile batraneilor fascinați de tigaia magica de la tv; eu cred ca de fapt “nenorociții” si “inumanii” de la FFG ne-au găsit punctul slab și profita maxim de noi fără sa își dea seama ca o sa ii bată Dumnezeu sau Arsenie Moca 🤑👿; jumătate din experții forumiști probabil ca se întreabă “cât de prost sa fii sa cumperi toate extensiile pt Arkham LCG?” (of course sunt cei care nu cumpara așa ceva); valabil și pt Moonshiners și nu numai.
HACK OR GET WHACKED!

alex01
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 177
Joined: 06 Jul 2019, 19:57

Re: Moonshiners of the Apocalypse

Post: # 115505Post alex01
18 Oct 2020, 11:06

sters
Last edited by alex01 on 11 Dec 2020, 20:30, edited 1 time in total.

User avatar
Teddy
King Meeple
King Meeple
Posts: 1383
Joined: 09 Dec 2010, 02:30
Location: Bucuresti

Re: Moonshiners of the Apocalypse

Post: # 115506Post Teddy
18 Oct 2020, 11:20

DanielIndru wrote:
18 Oct 2020, 00:39
Dau un quote si oamenilor care il au la vanzare, poate aflam mai multe de la ei.
Teddy wrote:
24 Jun 2014, 18:31

Moonshiners of the Apocalypse kickstarter deluxe - 300 lei - sigilat - (contine pachetul de carti "event cards") - https://www.boardgamegeek.com/boardgame ... apocalypse - pret retail 379

Ne-ai stricat piata cu postarea asta :))

Am facut back strict pentru a sustine "romanasii". Dupa ce a sosit jocul, am analizat mai bine ce am cumparat si mi-am dat seama ca nu vreau neaparat sa-l joc.

Bearstyle
Teen Meeple
Teen Meeple
Posts: 50
Joined: 26 Sep 2018, 01:28

Re: Moonshiners of the Apocalypse

Post: # 115507Post Bearstyle
18 Oct 2020, 11:30

Nu e amuzant cum ti se cere, asa, pe mai multe cai, sa dai "pledge" pentru jocuri romanesti, de parca asta era argumentul cel mai potrivit pentru a cheltui in jur de 100$ pe un joc, si nu calitatea lui? Macar un manual in limba romana sa fi adaugat, ca pe pagina de Kickstarter nu il gasesc.

User avatar
fl0po
King Meeple
King Meeple
Posts: 1649
Joined: 09 Jun 2012, 09:56
Custom Rank: iOS Netrunner
Location: Bucuresti

Re: Moonshiners of the Apocalypse

Post: # 115508Post fl0po
18 Oct 2020, 12:03

Bearstyle wrote:
18 Oct 2020, 11:30
... manual in limba romana sa fi adăugat
Aia e! Pentru cine?....merita sa îți bati capul pentru 5 copii obosite care se vor da la Leapșa pe bursa sau vor ajunge sweetner la mathtrade pt ca mna, unicul forum e ca viața la sat, toată lumea se știe cu toată lumea. Și toată lumea așteaptă un forumist nou, fresh meat, care poate fi un client bun la început.
HACK OR GET WHACKED!

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: Moonshiners of the Apocalypse

Post: # 115509Post Haddeo
18 Oct 2020, 12:17

fl0po wrote:
18 Oct 2020, 10:57
*daca ne mințim cu gândul ca de ex. FFG se gândește la cât de pasionați suntem noi atunci când ne rupe conturile cu extensii pt nush ce LCG putem sa spunem ca îngroșăm rândurile batraneilor fascinați de tigaia magica de la tv; eu cred ca de fapt “nenorociții” si “inumanii” de la FFG ne-au găsit punctul slab și profita maxim de noi fără sa își dea seama ca o sa ii bată Dumnezeu sau Arsenie Moca 🤑👿; jumătate din experții forumiști probabil ca se întreabă “cât de prost sa fii sa cumperi toate extensiile pt Arkham LCG?” (of course sunt cei care nu cumpara așa ceva); valabil și pt Moonshiners și nu numai.
iar amesteci prune cu rodii, e o diferența in a exploata niște adicții la maxim si a merge la prosteala. E diferența intre a cumpăra droguri bune si faina amestecata cu pudra de talc crezând ca ai luat droguri .
Nu e nevoie sa ajungem la discuții filozofice despre rădăcinile capitalismului sau natura ființei umane, aici vorbeam despre prosteala. (again, la modul general, nu știu ce au făcut cei de la 2f2f).
Când cumperi a doua, a trei, a două suta extensie FFG știi foarte bine ce urmează sa primești.
fl0po wrote:
18 Oct 2020, 09:29
“unicul forum de Boardgames din Ro” .
fl0po wrote:
18 Oct 2020, 09:29
Sau probabil ca nu sunt aici deoarece nu sunt interesați sa vândă și sa cumpere jocuri de pe bursa
Vad ca nu mai poți sa prididești ceva fără sa spoiești forumul asta pe toate părțile . Te obligă cineva sa faci prezenta pe aici ? ai luat munca in folosul comunității la vreo sentință ? :mrgreen:
Oare cate magazine din România ar rezista fără sa vândă Catan, Pisici, Activity etc etc etc ..... ?!?!?!

Si mai spun ceva, din păcate lumea își pierde încrederea si la următorul proiect pe Ks din Romania al unui first time designer serios ... crickets. O sa încaseze si el din isprava celor care au profitat înaintea lui de credulitatea unora (again, vorbesc la modul general, nu știu cum sta realitatea).
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

User avatar
aliplaysalot
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 164
Joined: 28 Jun 2019, 09:24
Contact:

Re: Moonshiners of the Apocalypse

Post: # 115510Post aliplaysalot
18 Oct 2020, 12:27

Nu am reușit să joc Moonshiners nici măcar odată pentru că grupul meu de prieteni nu a vrut și l-am vândut pe forum. Aceasta e copia unui prieten.
DanielIndru wrote:
18 Oct 2020, 00:39
Dau un quote si oamenilor care il au la vanzare, poate aflam mai multe de la ei.

aliplaysalot wrote:
13 Jul 2019, 12:35
Bună,
MOONSHINERS OF THE APOCALYPSE (Kickstarter Deluxe Edition) + Event Cards | 270 RON --> 200 RON [/size][/b]
Condiție: deschis, nejucat
Image

---------------

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2065
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Moonshiners of the Apocalypse

Post: # 115511Post adelindumitru
18 Oct 2020, 13:23

Acum sunt curios dacă e mai rău decât I am Vlad - credeam că acela e cel mai hulit board game din toate timpurile, dar Moonshiners pare că e pe aproape

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7071
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: Moonshiners of the Apocalypse

Post: # 115512Post DanielIndru
18 Oct 2020, 14:00

Nu pare sa fie neaparat un joc rau, din cate am vazut.
Sigur nu e cel mai rejucabil, cel mai inovator, cel mai amuzant.
Dar posibil sa fie ceva gameplay decent acolo.

Ca sa revin la originea intrebarii mele: am sortat din OLWLG in pasul 3 lista de jocuri puse la MT dupa Rank. Moonshiners era ultimul. Mi-am zis, hmmm, dar jocul asta nu a fost chiar atat de groaznic din cate am vazut pe KS in timpul campaniei.
Apoi am inceput sa ma uit pe BGG la comments si note.
Evident, nu pot sa accept fara echivoc tot ce se scrie acolo, dar se pare ca plangeri recurente exista:

- regulamentul final contine imagini de piese din faza de prototip. Solutia 2F2F a fost un link catre un alt regulament.
- editia deluxe (80 Eur) pare sa fie un downgrade fata de cea basic, miniaturile sunt cvasi-inutile si nu e simplu sa-ti dai seama cu ce carte se potrivesc.
- pe plansa exista un loc pentru un deck de carti ce nu e inclus in joc, era optional in timpul campaniei.
- probleme de calitate la tiles, cuburi, insert.
- destul de multe greseli in text, pe carti si in manual.
- probleme de comunicare, in timpul campaniei si dupa livrare.

Nu este intentia mea sa crucific acest publisher sau designerii.
Sa fac o executie.
Eu vroiam doar sa stiu care e calitatea finala a produsului oferit, din perspectiva compatriotilor. De ce ultimul joc din lista MT e un joc romanesc ce costa aproape 400 lei.

Cu atat mai mult cu cat a doua campanie pe KS a 2F2F a inceput inainte ca primul joc sa fie livrat, iar a treia campanie s-a terminat desi jocul din cea de-a doua inca nu e livrat.

Vad ca in "lumina" discutiilor de aici si de pe FB incep sa apara si note de 10 de la romani, deci jocul asta chiar are anumite calitati. Eu as fi vrut sa aflu si despre defecte.

User avatar
Daemian1981
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 313
Joined: 30 Aug 2012, 20:25
Location: Bucuresti

Re: Moonshiners of the Apocalypse

Post: # 115516Post Daemian1981
18 Oct 2020, 18:16

DanielIndru wrote:
18 Oct 2020, 14:00
Nu pare sa fie neaparat un joc rau, din cate am vazut.
Sigur nu e cel mai rejucabil, cel mai inovator, cel mai amuzant.
Dar posibil sa fie ceva gameplay decent acolo.
Nu, nu as merge pana intr-acolo incat sa spun ca e un joc execrabil, dar bun (nici macar bunicel chiar) cu siguranta nu l-as numi. "Mediocru" cred ca e cel mai potrivit adjectiv. Poate ca ar putea fi imbunatatit cu ceva house rules. Cred ca cea mai mare problema a jocului din punct de vedere al gameplay-ului este ca se vede ca nu a fost gandit bine, ca nu a fost testat (suficient), ca e prea haotic (si nu in sensul bun) etc.
DanielIndru wrote:
18 Oct 2020, 14:00
- regulamentul final contine imagini de piese din faza de prototip. Solutia 2F2F a fost un link catre un alt regulament.
- destul de multe greseli in text, pe carti si in manual.
Dupa cum am mentionat si in postul anterior, da, regulamentul lasa mult de dorit. Iar "solutia" lor pentru reparare si mai mult. Eu insa am luat fisierul cu corectii dat de ei, l-am printat pe autocolant si l-am lipit. Asta nu inseamna ca acum regulamentul e ok, dar macar e un pic mai clar.
DanielIndru wrote:
18 Oct 2020, 14:00
- editia deluxe (80 Eur) pare sa fie un downgrade fata de cea basic, miniaturile sunt cvasi-inutile si nu e simplu sa-ti dai seama cu ce carte se potrivesc.
Nu as numi-o chiar downgrade pentru ca, din fericire, acele miniaturi sunt in plus fata de standees si nu in locul lor. Dar da, sunt aproape inutilizabile, iar solutia lor pentru cum se pot folosi este cam la fel de negandita ca si ideea de a baga acele miniaturi absolut identice pentru caractere diferite pe care trebuie sa le tii minte ca si pozitie, grad de ebrietate etc.
DanielIndru wrote:
18 Oct 2020, 14:00
- probleme de calitate la tiles, cuburi, insert.
Calitatea componentelor nu este grozava sub nici o forma, dar nici atroce nu e. Au fost si vor mai fi jocuri de o calitate mult mai slaba, dar poate ca nu la 400 lei.
DanielIndru wrote:
18 Oct 2020, 14:00
- probleme de comunicare, in timpul campaniei si dupa livrare.
No comment here.
DanielIndru wrote:
18 Oct 2020, 14:00
Cu atat mai mult cu cat a doua campanie pe KS a 2F2F a inceput inainte ca primul joc sa fie livrat, iar a treia campanie s-a terminat desi jocul din cea de-a doua inca nu e livrat.
Din pacate, este doar una dintre multele companii care procedeaza in acest fel. Mai toti justifica aceasta practica drept un mod de a reinvesti banii castigati din campaniile anterioare, pentru a avea ce le da de lucru designerilor, graficienilor cat timp jocurile sunt in faza finala sau ca pur si simplu e alt buget pentru noul joc si nu le va afecta pe cele precedente dar nelivrate inca. Asa o fi. Sau poate vor sa profite cat pot de faptul ca inca nu s-au descoperit eventualele probleme cu jocurile anterioare care are putea sa le afecteze urmatoarea campanie. Nu sunt expert in domeniu si nici nu vreau sa fiu.
Just my 2 cents.

User avatar
Shaikan
King Meeple
King Meeple
Posts: 1970
Joined: 06 Mar 2011, 03:13
Custom Rank: Dark Lord @ Natiunea Jucatoare
Location: Bucuresti

Re: Moonshiners of the Apocalypse

Post: # 115519Post Shaikan
19 Oct 2020, 00:32

milesteg wrote:
17 Oct 2020, 22:37
alex01 wrote:
16 Oct 2020, 21:32
. cat despre gameplay... ai forum aici dedicat pt asta, intalniri in "n" orase din ro, oameni dispusi sa se implice, comunitate deja formata si organizata care poate oferii atatea lucruri bune si tot sa nu ai o "prelasare" autohtona sa vezi cum si ce e cu propriul joc...aberant
Referitor la ce zici tu mai sus, eu cred ca teoria este diferita fata de practica:
nu comentez de Moonshiners, ci doar niste experiente traite.
Lucrez de ceva timp timp la un joc - Burebista. Jocul se afla intr-un stadiu avansat ca si prototip.Am fost cu el la diferite intalniri si conventii organizate pe forum.
Desi am vorbit cu multi sa incerce sa imi testeze jocul,trezindu-le interesul dupa ce le explicam putin despre tema, gameplay, etc , in realitate foarte putini l-au si testat.

Problema este ca eu ii inteleg perfect si nu aduc nici o acuzatie/invinuire nimanui .

Intalnirile au o frecventata rara , sunt scurte si mai toti vor sa incerce jocurile cele mai noi, sau sa le rejoace pe cele care le-au placut cel mai mult,
si parca sa pierzi 1,5 - 2 ore cu un prototip ( de care atunci auzi prima data sau faptul ca e dintr-o categorie de joc care tie nu-ti place, etc ) nu mai pare asa distractiv.
Insa fara feedback-uri primite de la jucatori experimentati. foarte greu se dezvolta un joc.
Pe aceasta cale multumesc inca o data celor care si-au rupt din timpul lor sa joace prototipul, m- au incurajat si mi-au acordat sfaturi pretioase.
Eu regret ca nu am apucat sa incerc jocul. Am amanat nestiind ca pleci mai devreme de la intalnire si crezand ca e timp. Cand am aflat ca plecasei deja chiar mi-a parut rau.In ziua respectiva am testat si prototipul lui Florin. Next time nu mai aman si il incerc si pe al tau :).

Legat de Moonshiners, am apucat sa joc un prototip in Snakes cu ceva inainte de campanie. Tin minte ca erau destule lucruri ciudate care mi-au atras atentia si am considerat ca meritau o ajustare sau retestare(am dat si feedback-ul atunci). Nu mai retin momentan care erau. Primul jucator tin minte ca avea un impact foarte mare la momentul respectiv si nu se schimba deloc pe parcursul jocului ceea ce mi s-a parut foarte ciudat si am si mentionat asta. Daca oferi un avantaj mare primei pozitii ar trebui sa ai o mecanica prin care sa se poata schimba sau macar sa se miste in clockwise order. In rest cladirile mi se pareau dezechilibrate cu unele clar mai bune ca altele si era si ceva legat de gastile care se miscau pe harta(parea cam un gimmick daca retin). Again, a trecut mult timp si nu stiu cat de accurate e ce spun sau cat s-a schimbat de atunci. Stiu doar ca nu m-a convins jocul si nu m-a determinat sa il iau. Mi se pare frumos sa sustii producatori locali, dar e un hobby scump si 100$ nu e o suma de aruncat daca stii ca jocul ala nu prea va vedea masa.

Travelin, spre exemplu, mi s-a parut simpatic cand l-am jucat si avea si o suma modica. Lords of Zanora, jocul lui Franz, nu am apucat sa-l testez, dar l-am cumparat pt ca stiu cat a umblat omul sa il testeze, cum era prezent pe la intalniri si prin Snakes/alte locuri de joaca pentru a cere pareri si cat timp a petrecut testandu-l pana sa il lanseze. Si si sa nu fie un joc grozav, nu voi saraci pt 60 de lei. 400 de lei cand jocul nu m-a impresionat e alta poveste din pacate. Nu o spun cu vreo lipsa de respect, felicitari lor ca au incercat, dar nu era pe gustul meu. Imi pare rau sa aud de situatia cu KSul, speram macar sa se bucure altii de joc si sa incurajeze dezvoltarea de jocuri pe piata autohtona.

Imago
Administrator
Administrator
Posts: 1551
Joined: 13 May 2014, 23:05
Location: Bucuresti

Re: Moonshiners of the Apocalypse

Post: # 115520Post Imago
19 Oct 2020, 08:05

DanielIndru wrote:
18 Oct 2020, 14:00

Vad ca in "lumina" discutiilor de aici si de pe FB incep sa apara si note de 10 de la romani, deci jocul asta chiar are anumite calitati. Eu as fi vrut sa aflu si despre defecte.
E o problema cu notele de 10 date de romani pe BGG. Primul cont la care m-am uitat era nou, fiind creat cu o zi inainte de ziua in care a dat nota. Are zero jocuri in colectie, zero comentarii pe forum si o singura alta nota data altui joc... 10 pentru Trouble in Templeton, un alt joc 2f2f.
Asa ca nu fiti prea entuziasmati, cei care dau nota 10 sunt probabil prieteni ai designerilor care vor sa ii sustina.

milesteg
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 204
Joined: 12 Jan 2016, 23:31
Location: drobeta turnu severin

Re: Moonshiners of the Apocalypse

Post: # 115521Post milesteg
19 Oct 2020, 09:23

Shaikan wrote:
19 Oct 2020, 00:32

Eu regret ca nu am apucat sa incerc jocul. Am amanat nestiind ca pleci mai devreme de la intalnire si crezand ca e timp. Cand am aflat ca plecasei deja chiar mi-a parut rau.In ziua respectiva am testat si prototipul lui Florin. Next time nu mai aman si il incerc si pe al tau :).


Din pacate a trebuit sa plec la Timisoara, sunt in discutii cu cei de la https://wofun-games.com/ pentru publicarea jocului.O sa ne intalnim si o sa il jucam :) , sper sa nu dezamageasca asa de rau ca Moonshiners.:)

Post Reply

Return to “Discutii generale”