Scurta analiza a pietei de boardgames din Romania

tipuri de jocuri, recomandari, aranjarea soldateilor in cutii, filme in care apar boardgames sau ORICE altceva va trece prin cap si e legat de boardgaming
User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7070
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Scurta analiza a pietei de boardgames din Romania

Post: # 11615Post DanielIndru
14 Feb 2011, 00:39

In loc de "disclaimer" as vrea sa spun ca aceasta initiativa imi apartine in intregime, nu e este ceva "comandat", asa cum e uneori cazul sondajelor de opinie sau al statisticilor.

Pentru ca in ultima perioada ma pasioneaza mult acest domeniu al boardgames din mai multe puncte de vedere, nu numai al jucatorului, am incercat sa analizez putin piata din Romania. Curiozitatea e oarecum o deformatie profesionala, am lucrat aproape 8 ani in programarea productiei si in "warehouse management", de unde am ramas cu oarecare cunostinte... si mici manii mai mult sau mai putin obsesive. :)
In ultimii doi ani lucrez in Quality Assurance (testare de software in principal) asa ca latura mea critica s-a dezvoltat nemasurat de mult. Combinand cele doua profesii descrise mai sus, a iesit ce veti vedea in continuare. ;)

Datele le-am luat de pe site-urile comerciantilor, sunt date publice si la indemana oricui, deci nu consider ca incalc vreo regula sau lege prezentandu-le intr-o forma agregata, analizandu-le si interpretandu-le aici. Oricine poate sa obtina aceste informatii daca are cateva ceasuri la indemana si curiozitatea de care am dat eu dovada. In cazul in care comit vreo ilegalitate sau incalc regulile forumului, imi asum intreaga responsabilitate. Voi incerca de asemenea sa fiu obiectiv si impartial mai ales in ce priveste analiza si interpretarea datelor si sa le prezint asa cum reies din calcule.

Situatia prezentata este un "snapshot", o imagine statica a ofertei de pret si a stocurilor a 6 magazine asa cum aparea la sfarsitul saptamanii 7-13 februarie 2011. Cu siguranta ca aceasta imagine se schimba de la o zi la alta. Corectitudiea datelor referitoare la pret si la disponibilitatea pe stoc a jocurilor apartine in exclusivitate comerciantilor. Notiunile de "pret minim" si "pret maxim" sunt luate ca atare: astfel daca un magazin are pretul de 159 si altul are pretul de 160, 159 va fi considerat pret minim iar 160 pret maxim. Exista insa doar 15 jocuri pentru care diferenta intre pretul maxim si cel minim e mai mica sau egala cu 5 lei. Voi mai folosi notiunea de "joc exotic" pentru acele jocuri care sunt prezente in oferta a maxim 2 magazine si "joc mainstream" pentru cele care sunt prezente in oferta a minim 3.

Mai ramane sa adaug ca am folosit font in lowercase aproape peste tot in grafice si tabele din comoditate si obisnuinta. Dar hai sa nu o mai lungim si sa abordam cu tarie subiectul, caci informatiile sunt interesante si se pot desprinde diverse concluzii.

Voi incepe cu o analiza a jocurilor. Din punctul meu de vedere, piata romaneasca de boardgames e una tanara si in dezvoltare. Actualmente isi fac simtita pe piata online 6 comercianti: Boardgames, Red Goblin, Regina si Nebunul, Taraba de Jocuri, Cutia si Boardmaster. Ceilalti sunt fie mult mai mici, fie nu am aflat eu inca de ei. Pentru referinte la numele celor 6 am folost niste prescurtari acolo unde am considerat necesar, dar se intelege fara urma de indoiala despre cine e vorba. In total, aceste magazine pun la dispozitia cumparatorilor aproximativ 450 titluri, boardgames si jocuri de carti. Pentru a-mi usura munca si din motive de consistenta a datelor am ales sa nu includ si extensiile in aceasta analiza (in cazul in care se va vedea utilitatea acestei analize si se va dori repetarea ei in viitor si oamenii vor considera necesara includerea extensiilor, in masura timpului disponibil si pe baza argumentelor aduse voi decide daca e necesar sa le iau in considerare).

Hai sa vorbim putin despre aceste jocuri din mai multe puncte de vedere:
- exista cateva jocuri foarte ieftine, 6 la numar, care costa sub 30 lei;
- exista cateva jocuri mai scumpe, 14 la numar, care costa peste 300 lei;
- dupa cum ati dedus deja, marea majoritate a jocurilor au pretul intre 30 si 300 lei, repartitia pe diferite intervale de pret se poate vede intr-unul din grafice;
- jumatate dintre jocuri se gasesc in oferta unui singur magazin (nu acelasi, bineinteles), iar dintre acestea 70% se afla pe stoc;
- cam 19% o reprezinta jocurile care se gasesc in oferta a 2 magazine, respectiv 17% in oferta a 3 magazine;
- exista 31 jocuri care se gasesc in oferta a 4 magazine, 15 jocuri in oferta a 5 magazine, si alte 15 jocuri sunt in oferta fiecarui magazin mentionat mai sus;
- dintre jocurile cu 5 si 6 oferte, cate 2 titluri au o disponibilitate foarte mica; ele se gasesc in stoc la un singur magazin, respectiv la 2 magazine;
- in mod evident, disponibilitatea pe stoc la cel putin 1 magazin creste odata cu numarul de oferte, ajungand la 100% (sau foarte aproape) pentru jocurile cu 4, 5 sau 6 oferte;
- doar 4 din cele 450 jocuri au acelasi pret la minim 3 din cele 6 magazine (am considerat ca 2 preturi egale in magazine diferite nu reprezinta o informatie demna de luat in calcul);
- exista cateva jocuri al caror pret difera foarte mult de la un magazin la altul, si puteti vedea aceste 16 jocuri pentru care diferenta intre pretul minim si cel maxim este de 40 lei sau mai mult.

Detaliile condensate la micul roman de mai sus le vedeti in aceasta imagine (bineinteles ca aici nu se vede mai nimic, dar puteti accesa linkul de pe BGG si acolo sa vedeti marimea "original" a pozei):
In partea a doua voi vorbi putin despre oferta de jocuri la cele 6 magazine:
- Taraba are cea mai bogata oferta, cu 244 titluri; la polul opus se afla Boardmaster cu 69 titluri;
- cand vine vorba de proportia titlurilor mainstream si exotice, situatia e diferita: Boardgames ofera aproape 90% jocuri mainstream, in timp ce Cutia ofera aproape 60% jocuri exotice;
- celelalte 4 magazine au o oferta destul de echilibrata intre cele 2 categorii.

Va rog sa nu interpretati cele 2 marcaje de rosu si verde drept "bine" sau "rau", ci sa le vedeti ca poli opusi ai aceleiasi dimensiuni. Dupa cum se stie deja si va reiesi si din analiza mea, mult nu e intotdeauna bine asa cum putin nu e neaparat rau:
In partea a treia am analizat situatia stocurilor:
- Red Goblin are cea mai mare proportie de titluri pe stoc, trei sferturi din oferta magazinului fiind disponibila;
- Regina si Taraba sunt la polul opus, cu aproape 60% din oferta disponibila pe stoc;
- celelalte 3 magazine au valori intermediare de aproximativ 65-70%.
Nota: numarul de jocuri pe stoc nu este la fel de relevant ca numarul total de exemplare pe stoc sau valoarea stocurilor, dar este singura informatie pe care o am la indemana.
- trecand la analiza structurii stocurilor, se vede ca situatia e foarte asemanatoare cu oferta generala prezentata in capitolul precedent pentru Boardgames, Red Goblin, Taraba si Boardmaster, ele avand aceeasi proportie de titluri in stoc ca si oferta;
- Cutia si Regina au in proportie mai mare pe stoc titlurile exotice, adica cele care se gasesc in oferta a maxim 2 magazine sau numai intr-unul, titlurile mainstream fiind prezente intr-o proportie mai mica.
In ultima parte voi discuta despre un aspect mai delicat, si anume preturile jocurilor. Am inclus in analiza doar jocurile mainstream, cele exotice nefiind importante din punctul de vedere al acestei analize (nu are sens sa gasesti minimul si maximul atunci cand e vorba de 1 sau 2 valori). De asemenea, am ales sa ignor promotiile, ofertele speciale, lichidarile de stoc, jocurile cu defecte. Aceste oferte sunt fie sezoniere, fie pentru cantitati foarte mici.

- din cele 89 titluri mainstream oferite, Boardgames detine pretul minim de pe piata la numai 8% din ele - 7 jocuri;
- Red Goblin practica un pret maxim pentru aproape jumatate din oferta sa (51 jocuri) si detine pretul minim la numai 14% (14 jocuri);
- Regina ofera pretul minim de pe piata la 60% din titlurile oferite (50 jocuri) si pretul maxim la numai 4% din cele 86 titluri mainstream (3 jocuri);
- Taraba are pretul minim la numai 10% din cele 135 titluri oferite (13 jocuri) si pretul maxim la 42% (57 jocuri);
- o treime din jocurile oferite de Cutia pe segmentul mainstream au pretul minim (20 jocuri) si 10 jocuri au pretul maxim (15%);
- Boardmaster are 14 jocuri cu cel mai mic pret (35% din oferta de 40 jocuri mainstream) si pret maxim la un singur joc.

Am reprezentat grafic aceste informatii pentru a vedea atat distributia celor 3 preturi (minim, normal, maxim) in oferta fiecarui magazin, dar si comparativ intre cele 6 magazine pentru a se putea compara amplitudinea acestor distributii.
Eu cred ca se pot trage multe concluzii din informatiile prezentate, cateva dintre ele le rezum aici:
- stocurile mari atrag dupa sine preturi mari din cauza costurilor, dar clientul poate avea ce isi doreste pe loc;
- stocurile mici asigura flexibilitate, costuri mai mici si preturi mai mici, dar exista un timp de asteptare pentru aprovizionarea comenzii sau chiar poate exista riscul ca unele jocuri sa nu mai poata fi aprovizionate;
- un numar mare de produse in oferta nu aduce neaparat si cele mai bune preturi;
- un numar mic de produse in oferta nu inseamna neaparat preturi mari;
- produsele exotice au tendinta de a ramane pe stoc mai mult decat cele mainstream;
- eu chiar nu am ceva mai bun de facut cu timpul meu??

In speranta ca nu s-au strecurat foarte multe greseli in calculele mele, astept din partea voastra critici si comentarii despre utilitatea acestui mic studiu si cum s-ar putea imbunatati pe viitor.

Plecaciune.

User avatar
tasurinchi
King Meeple
King Meeple
Posts: 863
Joined: 13 Jan 2010, 20:06
Location: Brașov

Re: Scurta analiza a pietei de boardgames din Romania

Post: # 11616Post tasurinchi
14 Feb 2011, 00:48

Cred ca tre' sa treci pe la casierie pe la toate magazinele dupa articolul asta :lol:

Rautz

Re: Scurta analiza a pietei de boardgames din Romania

Post: # 11618Post Rautz
14 Feb 2011, 01:07

O analiza excelenta, am analizat si eu putin piata 'ochiometric' zilele astea, fiind in proces de marire a colectiei
Lucruri care mi-au atras atentia:

-Red Goblin e primul magazin de la care am cumparat un boardgame, au preturile cam mari dar e de inteles datorita locatiei centrale, cand ai nevoie rapida de un cadou, dai un pret mai mare dar au multe jocuri disponibile.
Daca nu te grabesti insa sau daca le cumperi online, nu e alegerea potrivita
Siteul insa e fenomenal, te ajuta sa gasesti repede si elegant jocurile dorite si potrivite

-Preturile cele mai mici intr-adevar le-am remarcat la Regina, dar locatia e mult mai 'obscura' decat Red Goblin. Pentru comanda pe Internet insa probabil sunt cea mai buna alegere.
Chiar ieri am plasat o comanda de cateva jocuri la Regina, dar se pare ca stocurile lor sunt foarte mici, sunt convins ca atunci cand am comandat jocurile erau pe stoc, acum la 2 jocuri din comanda deja scrie Indisponibil(nu stiu daca au schimbat datorita comenzii mele sau cum, probabil voi afla maine)

-La Cutia intr-adevar nu prea am gasit jocurile mainstream pe care le cautam

-Pe boardgames si Taraba am gasit cam aceleasi jocuri ca pe Regina, dar aproape toate sunt putin mai scumpe


Acum forumul acesta apartinand boardgames, nu stiu cat de binevenite sunt analizele noastre, si inteleg daca vor fi sterse. Sincer, eu, daca detineam acest forum n-as fi permis reclamele/discutia despre concurenta. Prieteni, prieteni, dar branza e pe bani :D

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7070
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: Scurta analiza a pietei de boardgames din Romania

Post: # 11628Post DanielIndru
14 Feb 2011, 10:53

Nu consider ca am facut reclama nimanui, doar am prezentat niste lucruri asa cum reies ele din informatiile prezentate de magazine.
Nu am recomandat achizitia de la nimeni in special, nu am avut sansa sa colaborez decat cu 3 din cei 6 si experientele au fost pozitive.
Ramane la latitudinea fiecaruia sa decida ce si de unde cumpara.

Pana la urma, exista lucruri mai importante decat pretul unui joc, mai ales ca pentru majoritatea titlurilor diferentele intre magazine nu sunt foarte mari.
Conteaza comunicarea pe care o ai cu cei de la magazin, termenele de livrare date si respectarea lor, conditiile de transport, diverse facilitati oferite (transport gratis peste anumita suma, pachete de fidelizare, materiale promotionale, etc), "gustul" cu care ramai dupa ce tranzactia s-a incheiat... si alte lucruri.

Intr-o lume atat de mercantila eu zic ca ne face bine sa privim uneori si dincolo de bani. :)
Si o sa readuc spusele lui adixor ca sa nu fie urme de indoiala in ce priveste legitimitatea informatiilor prezentate aici:
adixor wrote: ca sa dezvolt putin si sa raspund si la intrebari "din public", forumul acesta incurajeaza boardgame-urile de oriunde din Romania ar fi ele cumparate. L-am inceput si il administrez impreuna cu restul "board-ului" ca simpli pasionati ce suntem, neimplicati financiar, comercial sau in orice alt fel, dar intelesi si ajutati in ceea ce priveste sustinerea/promovarea si hostingul de catre prietenii minunati de la boardgames.ro (Dan si Ioana). Ma bucur ca avem printre noi si pe jakkal cu reginasinebunul si mihai cu tarabadejocuri ca si parteneri (precum si pe costy/muck de la Boardgamesblog) si sunt convins ca aceasta concurenta comerciala dintre magazine este benefica, cum mereu benefica a fost si concurenta necomerciala dintre forum si BGB de exemplu, si nu va fi niciodata o problema vreo discutie de bun simt si nu in scopuri publicitare despre orice seller din romania, fie el redgoblin, cutia sau altii. M-am simtit putin dator sa fac aceste precizari in contextul noilor veniti din ultimele luni care erau putin incurcati de structura, scopul si apartenenta forumului si nu as vrea sa fur acest thread cu asta. doar ca s-a nimerit ocazia.

User avatar
suf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2708
Joined: 30 Jul 2010, 17:16
Location: Timisoara

Re: Scurta analiza a pietei de boardgames din Romania

Post: # 11631Post suf
14 Feb 2011, 11:36

@djdano: Felicitari pentru analiza!

QA-ul tot QA, testeaza si analizeaza tot ce prinde. Si QA-ul nostru de aici de la lucru tot asa. Cred ca-i ceva in sange :D

Ioana

Re: Scurta analiza a pietei de boardgames din Romania

Post: # 11675Post Ioana
15 Feb 2011, 00:06

Wow, cred ca ti-a luat ceva timp sa faci aceste statistici. Tot e bine ca ai de unde ;)

O sa-mi spun si eu parerea, din doua puncte de vedere:

1. Cred ca ar fi mai bine sa compari mere cu mere daca vrei ca statisticile sa se apropie mai mult de realitate. Aici ma refer in primul rand la faptul ca, pentru a nu avea rezultate distorsionate, ar trebui sa compari numai preturile produselor care sunt pe stoc (in perioada in care faci sondajul) la toate magazinele. Pretul unui produs care nu e in stoc se actualizeaza abia in momentul in care acesta intra din nou in stoc. Cand n-ai produsul pe stoc poti sa-i pui pe site cel mai mic pret de pe piata (ca sa impresionezi vizitatorii), dar degeaba, ca oricum nu-l poate cumpara nimeni, nu?

2. In general caut sa cumpar produse (nu in domeniul board game-urilor, normal :D ) la un pret cat mai avantajos. Dar un pret avantajos nu inseamna neaparat cel mai mic pret de pe piata. In pret includ multe aspecte, cum ar fi: timpul alocat comandarii produsului respectiv, transportul, disponibilitatea produsului pe stoc, seriozitatea magazinului etc. Degeaba gasesc produsul la un pret mai mic in alta parte decat unde l-am gasit initial daca aici nu este in stoc sau daca magazinul nu ma contacteaza nici dupa o saptamana de la data comenzii... Prefer sa dau acea diferenta in plus pe calitatea si seriozitatea serviciilor oferite de primul magazin ;) (2 aspecte ce nu se regasesc in analiza de mai sus...)

criss

Re: Scurta analiza a pietei de boardgames din Romania

Post: # 11676Post criss
15 Feb 2011, 00:09

Ioana wrote:daca magazinul nu ma contacteaza nici dupa o saptamana de la data comenzii...
Pina acum n-am patit asta cu nici un magazin din Romania. Toate au fost "jos palaria". :)

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7070
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: Scurta analiza a pietei de boardgames din Romania

Post: # 11678Post DanielIndru
15 Feb 2011, 00:16

Ioana wrote:Wow, cred ca ti-a luat ceva timp sa faci aceste statistici. Tot e bine ca ai de unde ;)

O sa-mi spun si eu parerea, din doua puncte de vedere:

1. Cred ca ar fi mai bine sa compari mere cu mere daca vrei ca statisticile sa se apropie mai mult de realitate. Aici ma refer in primul rand la faptul ca, pentru a nu avea rezultate distorsionate, ar trebui sa compari numai preturile produselor care sunt pe stoc (in perioada in care faci sondajul) la toate magazinele. Pretul unui produs care nu e in stoc se actualizeaza abia in momentul in care acesta intra din nou in stoc. Cand n-ai produsul pe stoc poti sa-i pui pe site cel mai mic pret de pe piata (ca sa impresionezi vizitatorii), dar degeaba, ca oricum nu-l poate cumpara nimeni, nu?

2. In general caut sa cumpar produse (nu in domeniul board game-urilor, normal :D ) la un pret cat mai avantajos. Dar un pret avantajos nu inseamna neaparat cel mai mic pret de pe piata. In pret includ multe aspecte, cum ar fi: timpul alocat comandarii produsului respectiv, transportul, disponibilitatea produsului pe stoc, seriozitatea magazinului etc. Degeaba gasesc produsul la un pret mai mic in alta parte decat unde l-am gasit initial daca aici nu este in stoc sau daca magazinul nu ma contacteaza nici dupa o saptamana de la data comenzii... Prefer sa dau acea diferenta in plus pe calitatea si seriozitatea serviciilor oferite de primul magazin ;) (2 aspecte ce nu se regasesc in analiza de mai sus...)
Ai dreptate, Ioana, analiza poate fi facuta din mai multe perspective si in mai multe dimensiuni.
Am ales sa fac analiza si pe jocurile care nu apar pe stoc din 2 motive:
1. Dupa cum se vede si din statistica, jocurile pe stoc sunt 60-70% din oferta magazinului, as fi redus astfel cu mult dimensiunile.
2. Am avut sansa sa comand in februarie titluri care nu erau pe stoc, si mi-au venit la pretul afisat.

In ce priveste punctul 2 din raspunsul tau, am scris si eu ceva similar mai sus:
djdano wrote:
Pana la urma, exista lucruri mai importante decat pretul unui joc, mai ales ca pentru majoritatea titlurilor diferentele intre magazine nu sunt foarte mari.
Conteaza comunicarea pe care o ai cu cei de la magazin, termenele de livrare date si respectarea lor, conditiile de transport, diverse facilitati oferite (transport gratis peste anumita suma, pachete de fidelizare, materiale promotionale, etc), "gustul" cu care ramai dupa ce tranzactia s-a incheiat... si alte lucruri.

Intr-o lume atat de mercantila eu zic ca ne face bine sa privim uneori si dincolo de bani. :)

Rautz

Re: Scurta analiza a pietei de boardgames din Romania

Post: # 11679Post Rautz
15 Feb 2011, 00:23

Eu am avut surpriza sa NU fiu contactat de catre Regina cand am facut comanda, mi s-a trimis doar un mail cu 'pachetul va veni maine'.
Ceea ce in mod normal e un lucru ok in mod normal, dar eu chiar ma decisesem sa mai cumpar un joc dupa ce am dat comanda, daca ar fi sunat pentru confirmare, as mai fi discutat putin cu ei, pe langa acel 1 produs in plus poate luam chiar mai multe
In plus, dupa cum am spus mai sus, 2 produse s-au transformat din 'In stoc' in 'Momentan nu e in stoc', atat pe site, cat si in pagina cu propria comanda, deci acum nici nu stiu sigur ce pachet imi vine maine, daca va include sau nu acele jocuri(banuiesc ca vin, altfel mi s-ar fi comunicat), dar statusul nu trebuia sa se modifice in pagina mea, pentru a ma deruta

Ma rog, probabil postul si-ar avea locul intr-un thread cu 'Clienti si Impresii Regina', dar n-am gasit asa ceva, si are o tangenta cu ce se discuta :D

Ioana

Re: Scurta analiza a pietei de boardgames din Romania

Post: # 11681Post Ioana
15 Feb 2011, 00:27

criss wrote:
Ioana wrote:daca magazinul nu ma contacteaza nici dupa o saptamana de la data comenzii...
Pina acum n-am patit asta cu nici un magazin din Romania.
Din pacate eu am patit-o si de-atunci comand numai de la magazinele pe care le cunosc si in care stiu ca pot avea incredere (nu ma refer aici la magazinele de board games!!).
djdano wrote:1. Dupa cum se vede si din statistica, jocurile pe stoc sunt 60-70% din oferta magazinului, as fi redus astfel cu mult dimensiunile.
Dar ai fi avut rezultate mai apropiate de realitate ;)

Ioana

Re: Scurta analiza a pietei de boardgames din Romania

Post: # 11683Post Ioana
15 Feb 2011, 00:31

djdano wrote:In ce priveste punctul 2 din raspunsul tau, am scris si eu ceva similar mai sus
Cred ca am citit in zig zag si am omis partea aceasta..

adixor

Re: Scurta analiza a pietei de boardgames din Romania

Post: # 11708Post adixor
15 Feb 2011, 11:00

salut

voiam si eu sa zic ceva dar din lipsa de timp nu am putut si acum s-a discutat deja :) voiam sa recomand si eu inlaturarea sau tratarea speciala a produselor care nu sunt pe stoc, pentru ca de multe ori mi-a lasat gura apa la un pret doar ca sa vad ca nu e pe stoc, si cand a aparut, era cu 20-30-50 ron mai mult. Bineinteles, nu e mereu cazul asta, dar e mai pronuntat atunci cand un joc sta foarte mult timp pe stoc 0.

Alta chestie ar fi ca uneori un magazin are versiunile in germana ale jocurilor care pot fi (mult) mai ieftine, dar pe care eu nu le-as cumpara decat daca as fi FOARTE disperat, chiar daca jocul nu este language-heavy. Dar inteleg ca aici ar fi greu de facut diferenta pentru ca 1. nu mereu se specifica cred si 2. ar fi nevoie de o analiza f. laborioasa si indelungata.

In rest, cred ca pentru magazine poate fi utila analiza, pentru clienti... nu stiu cat de mult. Adica eu unul simt ca dupa ce am citit analiza nu mi-am schimbat cu nimic preferintele sau modul de a cumpara un joc. Oricum, e interesanta pasiunea ta pentru numere, chiar daca eu am alergie la rapoarte, excel si pie charts (doar daca nu sunt placinte pe bune caz in care devine mult mai interesant totul :D)

@bahaus: dupa cum mereu se intampla, depinde totul de asteptari. asteptarile mele de exemplu sunt ca odata pusa comanda sa primesc un mail de confirmare (telefonul e optional, chiar nu-l astept dar daca e, e dragutz) si apoi sa primesc pachetul. In nici un caz nu mi se pare ca ar trebuie _neaparat_ sa primesc un telefon de confirmare si in plus argumentul cu "daca ma suna comandam mai mult" mi se pare cam aiurea. Am facut o comanda, aia e. Nu ma astept daca comanda cineva un televizor la emag, sa astepte telefonul lor ca sa mai comande si un PC. Daca imi amintesc ca mai vreau ceva, intru instant pe site si mai comand acel ceva, rugandu-ma sa nu-mi fi trimis inca pachetul, eventual sun EU la magazinul respectiv sa le zic ca am facut mai multe comenzi si ca le astept in acelasi pachet, ca sa nu platesc transportul de 2 ori in caz ca ei nu observa ca sunt mai multe comenzi pe numele meu. parerea mea.

criss

Re: Scurta analiza a pietei de boardgames din Romania

Post: # 11711Post criss
15 Feb 2011, 11:11

Din fericire eu am avut doar experiente placute cu magazinele. Dar am comandat doar de la un numar mic, de incredere.

Singurul lucru ce as avea sa le reprosez la magazinele din Romania este ca toate au cam aceleasi produse (Carcassonne, Agricola etc.). Tone de euro'uri si jocuri economice. Daca din greseala tie iti plac jocurile de razboi sau de trenuri, ai ghinion ca traiesti in Romania. Dintre sutele de titluri de jocuri de razboi/trenuri se aduc doar citeva, in general cele de ultra-incepatori (Memoir, BattleLore, Ticket to Ride - care nici macar nu poate fi considerat joc cu trenuri). Sute de titluri de la firme ca GMT sau Columbia Games (de exemplu) nu se gasesc nici la comanda. Nu cer nici unui magazin sa aiba pe stoc aceste titluri, dar jocuri superbe (ca de ex. Paths of Glory) nici nu apar pe vreo lista de precomanda. Multi romani nici nu vor afla de existenta lor.

In rest, doar cuvinte de lauda, am intilnit multa seriozitate, bunavointa, promptitudine etc.

adixor

Re: Scurta analiza a pietei de boardgames din Romania

Post: # 11713Post adixor
15 Feb 2011, 11:18

criss wrote: In rest, doar cuvinte de lauda, am intilnit multa seriozitate, bunavointa, promptitudine etc.
cred ca explicatia e ca toti care au inceput asta sunt si pasionati de ce fac, nu e doar o afacere pentru ei. si pentru mult timp probabil nu a fost, sau poate nici acum nu e, si poate nici nu e o sursa importanta de venit care sa justifice o crestere a dezinteresului cum inevitabil peste X ani se va intampla. Sau poate nu.

In rest, iti inteleg frustrarile cu jocurile respective, si e pacat ca se intampla asa, desi trebuie sa recunosti ca e mult mai bine decat acum 2 ani. Doar 2 ani. Poate chiar doar 1 an in urma, si tot nu era asa bine ca azi. Si cum ziceam, exista uneori posibilitatea sa comanzi orice, regina si nebunul au avut de vreo 2 ori o campanie de genul "trimite mail cu ce vrei si incercam sa-l aducem". In rest.. eu unul cu toata sinceritatea daca as vinde jocuri, nu as aduce Paths of Glory, ca as cara cutii in plus cand vine transportul, cutii care ar astepta mult si bine in stoc sa le cumpere cineva. Dar daca vand 10 carcassone pe saptamana (zic si eu, nu cred ca e cazul), da, o sa aduc 1000 sa am in stoc mereu.

Cerere si oferta. Cererea de ce vrei tu e mica (tu si inca 2-3 forumisti), la fel si oferta, inevitabil.

p.s. ai putea zice ca magazinele ar putea educa consumatorii.. nu prea pot si e destul de greu, dar pentru asta avem forumul si pe cei ca tine care nu se limiteaza la mainstream.

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7070
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: Scurta analiza a pietei de boardgames din Romania

Post: # 11714Post DanielIndru
15 Feb 2011, 11:20

O sa incerc sa refac analiza peste 2 luni, poate chiar de 1 aprilie. :P
Voi include si extensiile (se pare ca numarul lor e totusi mare si influenteaza rezultatele) si voi analiza doar jocurile care apar pe stoc.
Depinde acum de fiecare magazin in parte cum alege sa-si actualizeze datele (frecventa si corectitudine).
adixor wrote:
Alta chestie ar fi ca uneori un magazin are versiunile in germana ale jocurilor care pot fi (mult) mai ieftine, dar pe care eu nu le-as cumpara decat daca as fi FOARTE disperat, chiar daca jocul nu este language-heavy. Dar inteleg ca aici ar fi greu de facut diferenta pentru ca 1. nu mereu se specifica cred si 2. ar fi nevoie de o analiza f. laborioasa si indelungata.
Din cate am vazut la Cutia, ei au cateva jocuri pentru care practica preturi cu 30-40 lei mai mici decat concurenta (Colosseum, Finca, Shogun, Through the Desert, Tobago, etc) si e foarte posibil ca acestea sa fie titluri in limba germana. Intrebarea e de ce nu am cumpara un joc in limba germana daca acesta e "language independent"? Difera asa de mult calitatea componentelor fata de cel in limba engleza? Sau arata urat un regulament tiparit pe foaie A4 fatza de cele glossy din pachet? (Eu nu pledez aici pentru Cutia, incerc doar sa aflu care sunt argumentele...)
adixor wrote:
In rest, cred ca pentru magazine poate fi utila analiza, pentru clienti... nu stiu cat de mult. Adica eu unul simt ca dupa ce am citit analiza nu mi-am schimbat cu nimic preferintele sau modul de a cumpara un joc.
Sunt curios, tu chiar cumperi jocuri din Romania? :)
Si ideea analizei nu era sa schimb sau sa influentez alegerile oamenilor, doar sa prezint situatia asa cum reiese din cifre. Pretul e important la un joc, dar e bine sa punem accent si pe oameni si omenie.

haretel

Re: Scurta analiza a pietei de boardgames din Romania

Post: # 11715Post haretel
15 Feb 2011, 11:25

Eu unu' as cumpara jocuri independente de limba, in alte limbi decat engleza fara pb, pt un pret mai mic; regulamentul in engleza il gasesti usor pe net

User avatar
VickdaReaper
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 3320
Joined: 16 Feb 2010, 18:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Scurta analiza a pietei de boardgames din Romania

Post: # 11716Post VickdaReaper
15 Feb 2011, 11:29

Si yo! as cumpara un joc intr-alta limba decat engleza atat timp cat nu ma lovesc de mult text pe care sa nu il inteleg. Totusi, am o reticenta fata de limba germana si nu as lua un joc in aceasta limba decat daca nu as gasi respectivul exemplar in engleza pentru o perioada buna de timp...
Pentru board games sunt fidel cum era Castro pentru Cuba...

Colectie

adixor

Re: Scurta analiza a pietei de boardgames din Romania

Post: # 11718Post adixor
15 Feb 2011, 11:37

djdano wrote:O sa incerc sa refac analiza peste 2 luni, poate chiar de 1 aprilie. :P
Voi include si extensiile (se pare ca numarul lor e totusi mare si influenteaza rezultatele) si voi analiza doar jocurile care apar pe stoc.
Depinde acum de fiecare magazin in parte cum alege sa-si actualizeze datele (frecventa si corectitudine).
adixor wrote:
Alta chestie ar fi ca uneori un magazin are versiunile in germana ale jocurilor care pot fi (mult) mai ieftine, dar pe care eu nu le-as cumpara decat daca as fi FOARTE disperat, chiar daca jocul nu este language-heavy. Dar inteleg ca aici ar fi greu de facut diferenta pentru ca 1. nu mereu se specifica cred si 2. ar fi nevoie de o analiza f. laborioasa si indelungata.
Din cate am vazut la Cutia, ei au cateva jocuri pentru care practica preturi cu 30-40 lei mai mici decat concurenta (Colosseum, Finca, Shogun, Through the Desert, Tobago, etc) si e foarte posibil ca acestea sa fie titluri in limba germana. Intrebarea e de ce nu am cumpara un joc in limba germana daca acesta e "language independent"? Difera asa de mult calitatea componentelor fata de cel in limba engleza? Sau arata urat un regulament tiparit pe foaie A4 fatza de cele glossy din pachet? (Eu nu pledez aici pentru Cutia, incerc doar sa aflu care sunt argumentele...)
adixor wrote:
In rest, cred ca pentru magazine poate fi utila analiza, pentru clienti... nu stiu cat de mult. Adica eu unul simt ca dupa ce am citit analiza nu mi-am schimbat cu nimic preferintele sau modul de a cumpara un joc.
Sunt curios, tu chiar cumperi jocuri din Romania? :)
Si ideea analizei nu era sa schimb sau sa influentez alegerile oamenilor, doar sa prezint situatia asa cum reiese din cifre. Pretul e important la un joc, dar e bine sa punem accent si pe oameni si omenie.
Intr-adevar, nu zic ca asta era scopul analizei, am zis doar ca nu m-a afectat pe mine, dar cum zicea, am alergie la rapoarte in general :) Oricum, eu am plecat doar de 3 luni din Romania, am cumparat minim 50 jocuri din Romania, de la cutia, redgoblin si boardgamesro (si diverta, primul joc mai serios, memoir). Asa ca parerile mele vor mai fi (pentru nu f. mult timp insa) relevante :) later edit: ma gandesc sa iau Bang The Bullet din romania. Aici cu tot cu transport (ca nu pot altfel) e mai scump. Sau nu e pe stoc. Si cu ocazia asta mai incurajez si industria locala :) In plus, multe jocuri sunt in olandeza, prefer sa le iau din romania cand ajung pe acolo.

Cat despre limba in care e jocul, e doar un fix de-al meu. Asa cum prefer un joc in tipla unuia care nu mai are tipla dar e nou. Manie de boardgamer :)

User avatar
suf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2708
Joined: 30 Jul 2010, 17:16
Location: Timisoara

Re: Scurta analiza a pietei de boardgames din Romania

Post: # 11723Post suf
15 Feb 2011, 12:55

Cu remarca "ne abatem de la subiect"...
haretel wrote:Eu unu' as cumpara jocuri independente de limba, in alte limbi decat engleza fara pb, pt un pret mai mic; regulamentul in engleza il gasesti usor pe net
Si eu am luat jocuri in germana atunci cand pretul a fost mult mai bun sau nu am gasit in engleza.
djdano wrote:Din cate am vazut la Cutia, ei au cateva jocuri pentru care practica preturi cu 30-40 lei mai mici decat concurenta (Colosseum, Finca, Shogun, Through the Desert, Tobago, etc)
Colosseum, Shogun, Through the Desert nici nu le au pe stoc, si cum spunea cineva, ori nu le vor avea prea curand, ori cand le aduc sunt mai scumpe. Pe langa asta, am intalnit pe mai multe situri Romanesti multe erori in descriere sau disponibilitate. Spre exemplu joc cu mai multe editii la care era gresita editia, nr de jucatori etc, sau jocuri unde era gresit producatorul, lucruri care pot face toata diferenta.

As prefera sa iau mereu jocuri din Romania, insa unele nu se gasesc nicicum, iar altele pur si simplu au preturi mult prea mari. In plus la noi nu pot comanda mai mult de 1-2 jocuri intr-un loc (sunt si exceptii rare) pentru ca nu le au in oferta sau nu sunt pe stoc, si mai am si transport de achitat la fiecare magazin. Facand calculul la ultima comanda de peste meleaguri am iesit la 100 lei pe joc, economisind multe sute de lei, ceea ce nu s-ar putea intampla nicicum luand jocuri de la noi. Stiu ca e greu pt magazine sa aduca jocuri nu prea solicitate pentru ca la noi nu se cumpara asa mult, isi tin banii blocati in ele etc si incerc sa incurajez maganizele noastre facand comenzi acolo unde costul nu e cel mai mic, insa cand e vorba de diferenta mare nu ma mai vad sustinandu-ma decat pe mine :? Pe de alta parte din ce vad eu pe forum sunt si oameni interesati sa achizitioneze jocuri care nu se gasesc pe la noi. Nu-s ei multi comparat cu cati cumparatori ocazionali au magazinele fizice unde cererea mare e pentru gateway games, dar magazinele ar trebui sa-si trateze diferit clientii diferiti. Vad ca unii incep deja sa faca asta si ma bucur sa vad ca se misca ceva, si atunci mai cumpar de acolo chiar daca ma costa 20-30 lei mai mult. Totusi, multi cumparatori prefera inca sa faca o comanda in strainatate, si asta sigur nu e doar pentru a economisi cateva zeci de lei. Nu am un magazin de jocuri ca sa simt pe pielea mea cum sta treaba, dar mi-am spus parerea cu riscul de a intelege gresit cum stau lucrurile.

adixor

Re: Scurta analiza a pietei de boardgames din Romania

Post: # 11725Post adixor
15 Feb 2011, 13:10

@suf: nu cred ca ne abatem de la subiect (djdano, ne tragi de ureche daca nu e asa :) ) pentru ca vorbim de piata de jocuri din romania si threadul asta chiar asta face.

nici eu nu sunt de acord cu informatiile incomplete si le urasc, asa cum uram magazinele de componente PC cand eu cautam o placa de baza cu revizia hardware 3.3 ca primele revizii aveau buguri, si eu se uitau (la telefon) la mine ca la un freak. Asta in conditiile in care este un domeniu de nisa si alimentat de pasionati, nu vindem aragaze unde oricum 99% din oameni nici nu stiu ce cumpara.

Post Reply

Return to “Discutii generale”