Cancel culture si jocurile de societate

un fel de loc de dat cu capul, loc de vorbit verzi si uscate, batut campii, etc
Post Reply
User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: Cancel culture si jocurile de societate

Post: # 119646Post Haddeo
10 Feb 2021, 23:06

DanielIndru wrote:
10 Feb 2021, 22:18
Un exemplu:
October 19, 2005 . right..... oricine din main stream acum, dupa 15 ani, era linsat
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: Cancel culture si jocurile de societate

Post: # 119647Post Haddeo
10 Feb 2021, 23:10

DanielIndru wrote:
10 Feb 2021, 22:18

Dar ce zic ei, si ce consider elementul critic al intregii afaceri: in toata perioada asta, nu au primit sustinere.
Pai de la cine sa primească susținere când tuturor le este frica ca o sa fie labeled si dați afara de la munca si nimeni nu o sa mai lucreze cu ei.
Atât timp cat legea permite sa se întâmple lucrurile asta fără ca nimeni sa plătească daunele, nimic nu o sa se întâmple.

Pana la urma, oamenii astia au gasit o alta metoda in afara legii sa judece si sa pedepseasca niste persoane
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

vreSB
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 119
Joined: 25 Oct 2019, 11:24

Re: Cancel culture si jocurile de societate

Post: # 119917Post vreSB
16 Feb 2021, 16:03

Zarurile negre sunt cancelled, people:
www.hans-im-glueck.de/en/news/marco-pol ... erfel.html

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7066
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: Cancel culture si jocurile de societate

Post: # 119918Post DanielIndru
16 Feb 2021, 16:08

- Care zaruri??
- Alea negre, de pe plansa.
- BAN!!!

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7066
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: Cancel culture si jocurile de societate

Post: # 119920Post DanielIndru
16 Feb 2021, 16:12

In curand, nu vom mai putea juca cu negru in niciun joc.
Nu ca ar fi prea multe titluri in care negru e disponibil ca "player color".

Amestecul politicului in hobby-ul asta ma face tot mai reticent si mai greu de convins ca lucrurile se vor indrepta curand.

User avatar
fight4glory94
King Meeple
King Meeple
Posts: 731
Joined: 16 Dec 2020, 14:35
Location: Cluj-Napoca

Re: Cancel culture si jocurile de societate

Post: # 119922Post fight4glory94
16 Feb 2021, 16:15

Of course for new games and reprints of any future Hans im Glück games, we will be more mindful and make sure that that this does not happen again!
Sa le spuna careva ceva legat si de zarurile galbene, nu as vrea sa mai citesc aceleasi scuze mizerabile inca o data.

Va rog sa ma scuzati, ma pun acum sa le scriu un mail celor de la Pearl Games, Troyes este absolut inacceptabil. :)

Cred ca eu personal voi inceta sa le mai cumpar jocurile, nu pot sa sustin circul asta...

L.E. Am gasit si Bora Bora, Paladins of the West Kingdom...am aprins deja focul.
Last edited by fight4glory94 on 16 Feb 2021, 18:03, edited 1 time in total.

acidutzu
Teen Meeple
Teen Meeple
Posts: 35
Joined: 16 Sep 2018, 13:44

Re: Cancel culture si jocurile de societate

Post: # 119934Post acidutzu
16 Feb 2021, 17:49

Trebuie eliminate si zarurile albe cu 20 de fete pentru ca au mai multe oportunitati decat cele negre de 6.

User avatar
danielM
King Meeple
King Meeple
Posts: 1667
Joined: 13 Jun 2012, 15:23
Custom Rank: general de sufragerie

Re: Cancel culture si jocurile de societate

Post: # 119936Post danielM
16 Feb 2021, 18:27

Aștept să își schimbe și logoul pentru că e profund ofensator la adresa animalelor și PETA ar trebui sa adopte o poziție fermă și lipsită de echivoc!

User avatar
Ailur
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 283
Joined: 05 Oct 2018, 23:09

Re: Cancel culture si jocurile de societate

Post: # 119937Post Ailur
16 Feb 2021, 18:39

fight4glory94 wrote:
16 Feb 2021, 16:15
Cred ca eu personal voi inceta sa le mai cumpar jocurile, nu pot sa sustin circul asta...
Eu deja am pe lista "neagra" Board & Dice, Hans im Gluck si orice joc va mai scoate Eric Lang vreodata.

User avatar
Norowas
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 298
Joined: 04 Sep 2019, 11:22
Location: Bucharest

Re: Cancel culture si jocurile de societate

Post: # 119938Post Norowas
16 Feb 2021, 19:09

Aia care au făcut sesizări, n-au putut sa joace dom'le din cauza zarurilor negre, le tremurau mâinile pe ele. Voi va dați seama la ce nivel de ipocrizie s-a ajuns, mie nu-mi vine sa cred ca acești publisheri iau în considerare asemenea aberații. Parca ii și vad cum au făcut ei mare ședința așa, frățica ce facem cu zarurile astea?! Sunt nașpa rău, n-avem cum sa le rulam, se blochează la rulare, nah, prea grele sau o fi de la culoare...

User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1300
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Re: Cancel culture si jocurile de societate

Post: # 119954Post rabesandratana
16 Feb 2021, 22:30

Asta o sa creeze un precedent periculos.
🎲Azi zarurile negre sunt eliminate.
🎲Maine rasa asiatica se va simti lezata, si o sa le scoata si pe cele galbene.
🎲Zarurile rosii ar putea fi eliminate daca urmasii pieilor rosii, o sa aiba ceva de comentat.
🎲La zarurile albastre cu siguranta se vor gasi niste fani fanatici ai Avatarului sa aiba ceva de spus
🎲Nici pe zarurile verzi nu le vad bine, pentru ca insusi extraterestii ar putea sa vina in sfarsit pe pamant, satui ca rasa lor sa fie discriminata in jocurile de tip woker placement. Doar ei sunt niste fiinte supra-inteligente si nu pot accepta sa fie asimilata culoarea lor cu cea a unor "muncitori" din jocurile de societate
🎲Albul ar putea fi eliminat din cauza Gretei Thunberg, care va dori ca aceasta culoare sa fie asociata doar jocurilor care o sa aiba tematica despre stoparea incalzirii globale si a topirii ghetarilor.

Si in sfarsit, singura culoare nerevendicata, va ramane maro. O sa avem jocuri pline de zaruri si pioni maro, care o sa simbolizeze rahatul in care au intrat publisherii atunci cand au imbinat politicul cu un hobby in care joaca si buna dispozitie ar fi trebuit sa primeze.

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: Cancel culture si jocurile de societate

Post: # 120191Post Haddeo
21 Feb 2021, 22:30

Don't try ruining my life with lies when your life can be ruined with the truth



destul de trist pe la 16:15 , everybody is afraid of losing their job
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.


User avatar
Shaikan
King Meeple
King Meeple
Posts: 1968
Joined: 06 Mar 2011, 03:13
Custom Rank: Dark Lord @ Natiunea Jucatoare
Location: Bucuresti

Re: Cancel culture si jocurile de societate

Post: # 120600Post Shaikan
02 Mar 2021, 12:25

Pai asta se si vrea, pare ca planul le functioneaza, o societatea in care singurele lucruri despre care e "ok" sa vorbesti sau care sunt populare/apreciate sunt cele care se pupa cu agenda si indoctrineaza mai departe generatia curenta si generatiile noi in "noua ordine mondiala". De ce ai vrea gandire libera, logica si oameni care sa aiba puncte de vedere diferite fata de "plan" si care sa si le exprime in carti? Nu e bine, baga idei in cap la oameni.

Mai nou este cultural appropriation daca un barbat sau o femeie hetero joaca un rol de sex opus sau rolul unui personaj gay, pentru ca aparent s-a pierdut conceptul de actorie, in care actorul portretizeaza un personaj, intra in pielea lui, adopta o masca. Acum daca esti actor trebuie sa joci doar roluri care se pupa cu rolul tau in societate sau grupul in care esti aruncat. Ipocrizia totusi e ca de cealalta parte a baricadei nu exista astfel de restrictii. Nimeni nu tipa, urla sau condamna daca un actor gay sau de culoare portretizeaza un personaj hetero sau alb.

Ceea ce in mod normal e perfect ok(sunt exemple cu carul, il aleg pe Ian McAllen care e un actor foarte bun), oricine ar trebui sa poata juca pe oricine cat timp e actor bun, se pupa cu ideea naratiunii/cartii/povestii etc( aici ma refer sa nu primeasca rolul doar pt ca e nevoie de diversitate ci pt ca a meritat rolul si se pupa cu ideea filmului/perioadei, un Ahile negru e cam la fel de ciudat precum ar fi un alb cu numele de M'buku ca sef de trib african. Nu mai zic cati ar tipa de cultural appropriation la cel de-al doilea). Dar urla a double standard cand te uiti ce circ fac cei de stanga cand nu e "dupa cum vor ei".

Exemplul cel mai recent cu Ellen Page, pardon Elliot Page care a devenit barbat doar prin declaratie, e casatorita cu o femeie(ceea ce cand se considera femeie o facea queer), dar acum e practic un barbat alb heterosexual care inca spune ca e queer(mie imi pare confuz/a). Totusi, inca vrea sa continue cu rolul din Umbrella Academy unde joaca rolul unei femei heterosexuale. Aici cum de nu e cultural appropriation si circ oare ?

User avatar
Ailur
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 283
Joined: 05 Oct 2018, 23:09

Re: Cancel culture si jocurile de societate

Post: # 120648Post Ailur
03 Mar 2021, 19:26

Shaikan wrote:
02 Mar 2021, 12:25

Mai nou este cultural appropriation daca un barbat sau o femeie hetero joaca un rol de sex opus sau rolul unui personaj gay, pentru ca aparent s-a pierdut conceptul de actorie, in care actorul portretizeaza un personaj, intra in pielea lui, adopta o masca. Acum daca esti actor trebuie sa joci doar roluri care se pupa cu rolul tau in societate sau grupul in care esti aruncat. .
Nu se rezuma doar la actori. Nu ai dreptul sa traduci opera unei persoane de culoare daca nu esti si tu de culoare.

https://www.theguardian.com/books/2021/ ... -rijneveld

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7066
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: Cancel culture si jocurile de societate

Post: # 120690Post DanielIndru
04 Mar 2021, 16:32

N-am terminat cu cei vii, dar putem trece mai simplu direct la cei morti, care nici nu mai comenteaza:

https://www.marketwatch.com/story/dr-se ... 1614704645

alex01
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 177
Joined: 06 Jul 2019, 19:57

Re: Cancel culture si jocurile de societate

Post: # 120700Post alex01
04 Mar 2021, 17:13

sters
Last edited by alex01 on 05 Mar 2021, 13:19, edited 1 time in total.

User avatar
Ailur
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 283
Joined: 05 Oct 2018, 23:09

Re: Cancel culture si jocurile de societate

Post: # 120717Post Ailur
04 Mar 2021, 20:06

DanielIndru wrote:
04 Mar 2021, 16:32
N-am terminat cu cei vii, dar putem trece mai simplu direct la cei morti, care nici nu mai comenteaza:

https://www.marketwatch.com/story/dr-se ... 1614704645
Mna, de cand am initiat acest thread cred ca imi cunoaste toata lumea punctul de vedere vizavi de "cancel culture", dar in cazul asta le dau dreptate editorilor. Daca te uiti la ilustratiile de la "If I Ran the Zoo", africanii sunt reprezentati ca niste maimute antropomorfizate, nu ca niste oameni.

Si exceptand cartile cu pricina:

Image

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: Cancel culture si jocurile de societate

Post: # 122910Post Haddeo
17 May 2021, 09:48

Perfect , nota 10:




Ca urmare a :

https://www.kickstarter.com/projects/fr ... ts/3185807
And finally, I recognize there may be some small percentage of you that will be upset by these developments. You are more than welcome to your own opinions, but voicing those opinions in the comments in a combative, disruptive, or derogatory way is not okay. I would encourage you to simply reach out to support@cephalofair.com and request a full refund if you feel strongly enough about it. We've already done that for a couple people who didn't think black lives matter, and we'd be happy to do it again for people who don't think board games should be a safe space for everyone.
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7066
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: Cancel culture si jocurile de societate

Post: # 122915Post DanielIndru
17 May 2021, 11:38

Apropos, ati remarcat ca White Wizard Games si-au schimbat numele in Wise Wizard Games?

(sunt cei care publica Star Realms, printre altele)

Post Reply

Return to “Offtopic - discutii libere”