D&D 4E - Learning opening game

Post Reply
User avatar
MandrulDuce
King Meeple
King Meeple
Posts: 1138
Joined: 26 May 2010, 23:01
Custom Rank: Dungeon Master

Re: D&D 4E - Learning opening game

Post: # 12886Post MandrulDuce
03 Mar 2011, 06:37

e prea de dimineata si am vazut eu dublu :)

Never play cat and mouse games if you're a mouse.
Life, like all games, becomes fun when one realizes it's just a game!

acidutzu

Re: D&D 4E - Learning opening game

Post: # 12891Post acidutzu
03 Mar 2011, 09:38

Din 4 ture de doua ori am dat 1 si o data 2. Cat m-a mancat sa mai dau o data dar un paladin nu face asa ceva.

Cred ca jenny (pisica noastra) descanta zarurile cand am prins-o ieri molfaind punga cu zaruri. Trebuie sa aflu pentru cine lucreaza.


haretel

Re: D&D 4E - Learning opening game

Post: # 12918Post haretel
03 Mar 2011, 13:36

genial filmuletu'

acidutzu

Re: D&D 4E - Learning opening game

Post: # 12923Post acidutzu
03 Mar 2011, 16:00

catre DM
putem face toti acelasi test ca sa avem mai multe sanse de reusita?

si ca sa ne vindecam zicem doar ca am luat un healing surge sau trebuie sa facem un test de Heal?
Last edited by acidutzu on 03 Mar 2011, 16:04, edited 1 time in total.

User avatar
MandrulDuce
King Meeple
King Meeple
Posts: 1138
Joined: 26 May 2010, 23:01
Custom Rank: Dungeon Master

Re: D&D 4E - Learning opening game

Post: # 12925Post MandrulDuce
03 Mar 2011, 16:03

In anumite situatii da. Mai putin la skill chalenge-uri de genul X succesuri inainte de Y infrangeri unde nu e indicat sa faca cei cu -4 (puteti daca vreti, dar nu e advisable), si fara situatii specifice pt un player (gen cum erai tu legat, nu putea face altcineva challenge de str k sa te dezlegi tu :D).

Never play cat and mouse games if you're a mouse.
Life, like all games, becomes fun when one realizes it's just a game!

Rautz

Re: D&D 4E - Learning opening game

Post: # 12938Post Rautz
03 Mar 2011, 16:50

Outside of encounters, you can take one of two types of
rest: a short rest or an extended rest.
Short Rest. A short rest allows you to renew your
encounter powers and use healing surges to regain hit
points. It lasts about 5 minutes. You can take as many
short rests per day as you want. During a short rest, you
have to rest—no strenuous activity, no interruptions
Nu scrie nimic cum ca popasurile ar fi de grup, pot fi individuale nu?
Parerea mea e ca trebuie sa fim mai hotarati, 3 dintre noi hotarasem deja sa facem o odihna(scurta sau lunga) si sunt si pragmatic: daca hotaram sa facem o odihna, nimic neprevazut nu se poate intampla. Cred ca nu degeaba avem vreo 10 healing surge-uri la noi

User avatar
MandrulDuce
King Meeple
King Meeple
Posts: 1138
Joined: 26 May 2010, 23:01
Custom Rank: Dungeon Master

Re: D&D 4E - Learning opening game

Post: # 12939Post MandrulDuce
03 Mar 2011, 16:56

Popasurile pot fi individuale. Orice membru al grupului poate decide sa actioneze oricand complet diferit de ceilalti. Cat despre partea cu odihna, eu v-am relatat ce se intampla in timpul parlamentarilor. Puteam sa va spun ca un pescarus a trecut in zbor, cautand adapost. Semn ca va incepe ploaia. Sau ca strada incepe sa se populeze cu oameni iesiti la plimbare. Nu e nevoie sa luati in seama tot ce scriu. Puteati (daca vroiati evident) sa ignorati complet strigatele celor din caruta si sa va continuati discutia despre ce veti face in continuare. Cat despre odihna, orice se poate intampla in timp ce dormiti. Un inamic care a scapat fugind dintr-un encounter anterior poate "strange gasca" si sa vina dupa voi (se declanseaza combat-ul). Sansele sunt mai mari ca asta sa se intample intr-un extended rest decat intr-un short rest. De asemenea, exista sanse mai mari sa fiti atacati in timpul somnului daca decideti sa dormiti afara :D (vine politia sa va salte)

Never play cat and mouse games if you're a mouse.
Life, like all games, becomes fun when one realizes it's just a game!

User avatar
MandrulDuce
King Meeple
King Meeple
Posts: 1138
Joined: 26 May 2010, 23:01
Custom Rank: Dungeon Master

Re: D&D 4E - Learning opening game

Post: # 12940Post MandrulDuce
03 Mar 2011, 17:00

Sa clarific mai in detaliu. D&D nu este ca un quest pe calculator (in care timpul trece proportional cu actiunile jucatorului). Aici lumea este "vie" se misca independent de actiunile personajelor. Evident, exista si chestii conditionate de ce fac personajele (ex: NPC'urile dintr-un oras in care abia ati intrat pot fi mai reticente in a va dezvalui informatii despre un anumit subiect la prima discutie si mai "darnice" dupa ce scapati satul de nenorocitii de [insert creature name here] care le fura gainile noaptea)

Never play cat and mouse games if you're a mouse.
Life, like all games, becomes fun when one realizes it's just a game!

User avatar
MandrulDuce
King Meeple
King Meeple
Posts: 1138
Joined: 26 May 2010, 23:01
Custom Rank: Dungeon Master

Re: D&D 4E - Learning opening game

Post: # 12941Post MandrulDuce
03 Mar 2011, 17:05

Cat despre partea cu:
"During a short rest, you
have to rest—no strenuous activity, no interruptions", nu se refera la faptul ca nimic exterior neprevazut nu se poate intampla, ci strict la faptul ca trebuie sa va odihniti si atat. No eating, sharpening weapons sau altceva in timpul acesta. De asemenea, a doua semnificatie este aceea ca daca sunteti atacati in timpul unui short rest, sau intrerupti in alt mod (vine un npc si va trezeste, trece turma de vaci etc...) nu se considera ca v-ati odihnit, deci nu va puteti bucura de beneficiile unui rest (spend healing surges, replenish encounter powers, etc...). E ceva in genul daca te schimbi in pijamale si te culci hotarat sa dormi doua ore, si dupa 2 minute suna telefonul, raspunzi si vorbesti o ora la telefon, nu te simti mai odihnit dupa doar pt k ti-ai propus initial ca in ora aia sa dormi :D

Never play cat and mouse games if you're a mouse.
Life, like all games, becomes fun when one realizes it's just a game!

Rautz

Re: D&D 4E - Learning opening game

Post: # 12942Post Rautz
03 Mar 2011, 17:09

Dar ca sa fii scos dintr-un rest se face un check cu zarul de catre DM sau esti scos cum/cand vrea el?

Problema cu asta ar fi ca se trece in extrema cealalta, in loc sa-mi dezvolt caracterul in directia in care vreau pur si simplu sunt purtat de vant ca un fulg, fara ca actiunile mele sa conteze, si atunci se pierde tot farmecul: pe de o parte ti se spune ca poti face ce vrei, pe de alta parte defapt nu poti face niciodata ce vrei decat daca vrea DM
-vreau rest DM:nu, ca tocmai vin alti marinari sa te bata
-vreau sa ma retrag din confruntare DM:nu, ca unde vrei sa te retragi apare alta ceata de batausi
Asta nu mai e libertate, as vrea sa stiu si DM-ul in ce parametri actioneaza
Last edited by Rautz on 03 Mar 2011, 17:14, edited 1 time in total.

criss

Re: D&D 4E - Learning opening game

Post: # 12943Post criss
03 Mar 2011, 17:11

Permanent, prin intermediul povestii si a dialogurilor, exista un fel de... hai sa-i spunem "negociere" intre DM si jucatori. Voi ati ales sa aminati odihna cind ati dat curs acelor strigate. Citeodata un jucator vrea sa se odihneasca si nu apuca datorita evenimentelor ce survin. In general DM controleaza povestea dar jucatorii pot sa o schimbe prin deciziile pe care trebuie sa le ia permanent si prin reusita sau nereusita skill check-urilor. In general e bine ca tovarasii de drumetie sa incerce sa ramina impreuna si sa se ajute. Uneori DM'ul poate incerca sa va dezbine, de exemplu printr-o oferta "de nerefuzat" a unui NPC adresata doar unui caracter. :)
Parerea mea este sa incercati sa va odihniti impreuna.


Rautz

Re: D&D 4E - Learning opening game

Post: # 12946Post Rautz
03 Mar 2011, 17:18

Si DM-ul trebuie sa isi dea seama ca o poveste frumoasa are multe momente de 'liniste', nu e totul sa treci dintr-un encounter in altul, uitati-va la filme: sunt penibile filmele in care se impusca aia continuu, iese o varza
Sincer mai ales la inceput ma asteptam sa fie mai mult de explorat, ori cum am coborat de pe vas deja ne-am batut timp de vreo 3 zile. De aia am si preferat sa ma duc sa mananc, ca daca ma duc iar la bataie e prea de tot

criss

Re: D&D 4E - Learning opening game

Post: # 12948Post criss
03 Mar 2011, 17:37

Si eu sper sa urmeze o parte mai linistita, intrigi, mister, NPC'uri, skilluri, ceva mai multa poveste si eventual dialoguri. Lupta cu marinarii a fost istovitoare. :)

acidutzu

Re: D&D 4E - Learning opening game

Post: # 12949Post acidutzu
03 Mar 2011, 17:43

Si eu imi repet intrebarea sa stiu ce zic ca fac

si ca sa ne vindecam zicem doar ca am luat un healing surge sau trebuie sa facem un test de Heal?

criss

Re: D&D 4E - Learning opening game

Post: # 12951Post criss
03 Mar 2011, 18:02

acidutzu wrote:si ca sa ne vindecam zicem doar ca am luat un healing surge sau trebuie sa facem un test de Heal?
Nu trebuie nici un test.
1. Dupa un short-rest, fiecare caracter poate consuma cite healing surges doreste (un healing surge vindeca doar partial, cit scrie in fisa fiecarui caracter);
2. In timpul unei confruntari (encounter) se poate consuma o singura data un singur healing surge ca si o actiune de tip second wind;
3. Exista unele puteri (ale unor caractere) care sunt echivalentul healing surges.

User avatar
MandrulDuce
King Meeple
King Meeple
Posts: 1138
Joined: 26 May 2010, 23:01
Custom Rank: Dungeon Master

Re: D&D 4E - Learning opening game

Post: # 12954Post MandrulDuce
03 Mar 2011, 18:39

La intrebarea cu healing-ul nu mai raspuns pt k a raspuns excelent criss.
Cat despre restul discutiei, va zic momentan doar sa aveti rabdare. A trecut UN encounter. Daca era sa cititi intr-o poveste, e lectura de 20-30 minute :D

Never play cat and mouse games if you're a mouse.
Life, like all games, becomes fun when one realizes it's just a game!

Rautz

Re: D&D 4E - Learning opening game

Post: # 12955Post Rautz
03 Mar 2011, 18:44

Serios, raspunde te rog la intrebarea mea, criss a zis altceva despre healing, nu mentioneaza deloc ce se intampla daca DM nu ne lasa sa ne vindecam

Daca ai voie sa nu ne lasi sa ne vindecam, cum se procedeaza? Poti hotari oricand vrei sau trebuie sa dai cu zarul sau ceva?

Mi se pare o libertate ca in Comunism: ai voie sa cumperi ce vrei dar din pacate nu se gaseste nimic in magazine

acidutzu

Re: D&D 4E - Learning opening game

Post: # 12957Post acidutzu
03 Mar 2011, 18:50

corect dar nu inseamna ca daca plecam dupa caruta ne ataca 100 de skeletoni dincolo de portile portului
poate sa fie poveste si pe drum (cel putin eu asta astept)

@bahus nu a zis nimeni ca nu ne lasa sa ne vindecam
Last edited by acidutzu on 03 Mar 2011, 18:51, edited 1 time in total.

Post Reply

Return to “Play by Forum”