Coltul meu

sa ne laudam cu noile achizitii
Forum rules
Ai pus mana pe un joc nou si asteptat? Imparte si cu noi fericirea ta, spune-ne despre el cateva cuvinte!
User avatar
VickdaReaper
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 3320
Joined: 16 Feb 2010, 18:00
Location: Bucuresti
Contact:

Coltul meu

Post: # 9702Post VickdaReaper
07 Jan 2011, 11:33

*** Episodul 1: My Secret Santa ***

Ei, daca tot vad ca e la moda sa te "lauzi" cu ultimile jocuri achizitionate, iata ca nu puteam sa ma las mai prejos ( :lol: ) si trebuie sa va prezint jocurile primite de la mosul meu secret. Si chiar daca nu o sa gasiti badge-ul de participant la SS pe id-ul meu de pe BGG, el tot secret poate fi numit pentru simplul fapt ca in afara de jakkal nu stiati nici unul dintre voi despre jocuri... :lol: :lol: :twisted:

Oricum, ca sa nu va mai aburesc, iata cateva poze cu cadourile mele de Craciun...
DSC_0051.JPG
In prim plan puteti sa observati jocul Hansa Teutonica a lui Andreas Steding, proaspat castigator al premiului Golden Geek 2010. Iar in umbra sa se poate observa:
DSC_0050.JPG
Da! Dupa cum poate unii ati ghicit este vorba de jocul In the Shadow of the Emperor, creat de Ralf Burkert. Iar in cele ce urmeaza, va prezint cateva poze cu cele doua jocuri si continutul cutiilor pe care vi le-am aratat anterior...
Intai, avem In the Shadow of the Emperor:
DSC_0052.JPG
DSC_0057.JPG
DSC_0058.JPG
DSC_0060.JPG
Iar apoi vedem ce vine in cutia Hansa Teutonica:
DSC_0061.JPG
DSC_0062.JPG
DSC_0064.JPG
DSC_0063.JPG
DSC_0065.JPG
As face si urmatoarele mentiuni: Daca de ItSotE nu prea pot sa zic mare lucru in ceea ce priveste continutul cutiei si calitate, fiind ceea ce ma asteptam de la Rio Grande Games, despre Hansa Teutonica trebuie sa scriu ca am fost impresionat de calitate, atat in ceea ce priveste componentele, dar mai ales culorile folosite (parca si harta arata mai bine :)). Dar cel mai mult m-a impresionat calitatea regulamentului. Nu prea des mi-a fost dat sa vad material de calitate folosit atat la joc, cat si la regulament, care mai este si bine explicat (desi este varianta Argentum Verlag, tradusa din germana de catre un neamt) si colorat. :tu: pentru Argentum.
Pentru board games sunt fidel cum era Castro pentru Cuba...

Colectie

adixor

Re: My Secret Santa

Post: # 9704Post adixor
07 Jan 2011, 11:50

sa-ti creasca mari.
cam cat un coffin-box de la FFG :)

stii tu mai departe.. asteptam review. .:)

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: My Secret Santa

Post: # 9709Post Chuckila
07 Jan 2011, 15:06

Me enters envy mode

.....inspiiiiiiiiiiiiiiirrrrrrrrr

.....expiiiiiiiiiiiiiirrrrrrrrrrr

.....inspiiiiiiiiiiiiiiirrrrrrrrr

.....expiiiiiiiiiiiiiirrrrrrrrrrr

Hehehe, 'grats! Nu stiu de Hansa Teutonica absolut nimic, dar dupa ce spui tu, pare un joc cul. Sa apuci sa le joci cat mai des, sa ne lasi cate un review sau o sesiune, sa putem saliva in liniste in fata monitorului.

User avatar
VickdaReaper
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 3320
Joined: 16 Feb 2010, 18:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: My Secret Santa

Post: # 9716Post VickdaReaper
07 Jan 2011, 17:51

Asta se rezolva, nici o problema. Mai plasez cate o poza, un mic review, de doua ori pe zi, ca sa va produc o excitare suplimentara a glandelor... :lol: :twisted:
Pentru board games sunt fidel cum era Castro pentru Cuba...

Colectie

Ioana

Re: My Secret Santa

Post: # 9735Post Ioana
08 Jan 2011, 00:59

Frumoase cadouri, sa le stapanesti sanatos!! :tu:

Stiu ca s-a mai scris, dar a fost primul gand care mi-a venit in minte cand am citit postul tau: "REVIEW REVIEW REVIEW REVIEW REVIEW" (la Hansa, evident) :P

User avatar
VickdaReaper
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 3320
Joined: 16 Feb 2010, 18:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: My Secret Santa

Post: # 9752Post VickdaReaper
08 Jan 2011, 18:04

Ioana, sti cum zice orbul: "Om trai si om vedea..." :D
Pentru board games sunt fidel cum era Castro pentru Cuba...

Colectie

Ioana

Re: My Secret Santa

Post: # 10299Post Ioana
20 Jan 2011, 23:10

Vick, o impresie despre Hansa, ceva? Sau asteptam sa treaca 4 februarie?

adixor

Re: My Secret Santa

Post: # 10301Post adixor
20 Jan 2011, 23:11

vick saracul e in sesiune, Hansa cred ca e ultima lui grija :)

Ioana

Re: My Secret Santa

Post: # 10304Post Ioana
20 Jan 2011, 23:14

Hehe, las' ca l-am vazut eu prin pozele de la intalniri cu harta Hansei in fata :twisted:

User avatar
VickdaReaper
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 3320
Joined: 16 Feb 2010, 18:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: My Secret Santa

Post: # 10307Post VickdaReaper
20 Jan 2011, 23:19

Precum am mai zis, discutam dupa 4 februarie. Asteptati si nu o sa regretati... :twisted:
Pentru board games sunt fidel cum era Castro pentru Cuba...

Colectie

Ioana

Re: My Secret Santa

Post: # 10309Post Ioana
20 Jan 2011, 23:22

Mult succes la examene si la review-uri!

jakkal

Re: My Secret Santa

Post: # 10311Post jakkal
20 Jan 2011, 23:25

Ioana wrote:Hehe, las' ca l-am vazut eu prin pozele de la intalniri cu harta Hansei in fata :twisted:
Cred ca trist din cauza ca nu a castigat miercuri la Hansa :twisted:

User avatar
suf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2708
Joined: 30 Jul 2010, 17:16
Location: Timisoara

Re: My Secret Santa

Post: # 10338Post suf
21 Jan 2011, 11:08

Felicitari pentru jocuri si bafta la examene!

Am jucat doar Hansa Teutonica, e un joc cu adancime. Sa le joci sanatos!

User avatar
VickdaReaper
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 3320
Joined: 16 Feb 2010, 18:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Coltul meu

Post: # 11131Post VickdaReaper
03 Feb 2011, 12:11

*** Episodul 2: Cadou post-sesiune ***

O sa incep acest mesaj cu o revelatie: sigur o sa fiu acuzat ca ceea ce urmeaza sa prezint nu se poate numi "cadou", dar timpul relativ putin pe care l-am avut pe durata sesiunii (care la mine a durat 2 luni :evil:), nu mi-a permis sa pot sa fac o alegere corecta din toate punctele de vedere. Asa incat m-am multumit cu putin, dar util as spune yo!, avand in vedere ca vorbim despre un joc destul de scalabil, usor de explicat, la fel de usor de jucat. Dar hai sa nu mai prelungim gargara si sa transmitem ceea ce este necesar de transmis in aceasta sectiune, si anume poz(n)ele:
DSC_0079.JPG
Dupa cum se poate observa, este vorba despre Tichu [editia Abacus Spiele + Fata Morgana Spiele (fata morgana... tare, nu? :D)], joc de carti "with a little twist" (cum e la moda sa se zica). Simplu, curat, fara briz-briz-uri/bling-bling-uri. Dar la obiect... :)
DSC_0080.JPG
Partea dorsala a pachetului, urmeaza si continutul. As mentiona ca, odata intors pe spate, pachetul a intrat in imobilitate tonica, si asa mi-am permis sa umblu in interiorul lui (nu de alta, dar atat chinezul de pe frontispiciu, cat si dragonul de pe spate pareau cam periculosi)...
DSC_0081.JPG
DSC_0082.JPG
DSC_0083.JPG
Ca si povestioara jocului si pozele sunt in varianta scurta. Pentru mai multe detalii (i.e. poze cu cartile in sine), o sa trebuiasca sa va inscrieti intr-o coada de asteptare pana atunci cand pun la cale primul joc. Si promit ca o data pus in scena (jocul), va voi servi pe toti de-o data (in mod diferit fata de router-ele noastre cele de toate zilele).

Cheers!!
Pentru board games sunt fidel cum era Castro pentru Cuba...

Colectie

Ioana

Re: Coltul meu

Post: # 11138Post Ioana
03 Feb 2011, 14:31

:tu: Iti urez distractie maxima cu acest joc, sa-l stapanesti sanatos! :)

User avatar
alexddumitru
King Meeple
King Meeple
Posts: 431
Joined: 21 Jun 2010, 13:47
Custom Rank: Blogger@„Ce Jucăm?”
Location: Bucuresti

Re: Coltul meu

Post: # 11141Post alexddumitru
03 Feb 2011, 15:04

Cum iti dai seama ca Victor e un om convingator: scrie un review si apoi, convins de ceea ce a scris, isi si cumpara jocul despre care a scris! :))

User avatar
VickdaReaper
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 3320
Joined: 16 Feb 2010, 18:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Coltul meu

Post: # 11157Post VickdaReaper
03 Feb 2011, 19:56

Inca n-am ajuns sa am rabdarea/inspiratia sa scriu un review despre cam orice joc (indiferent de cat de mult imi place sau nu). Astfel ca marea majoritate a jocurilor despre care o sa scriu, o sa fie jocuri care mi-au placut. E drept, poate ca nu tot timpul o sa fie o parere dupa multe sesiuni cu respectivul joc, altedati poate ca o sa fie "dragostea la prima vedere" care o sa ma faca sa scriu (cu riscul de a ma dezdragostii dupa mai multe jocuri), dar macar o sa fie despre un joc care imi place, altfel nici inspiratia nu o sa fie prea grozava.

P.S. Stiu, e greu sa numesc jocuri care nu imi plac, dar cu multa displacere trebuie sa spun ca ele exista...
Pentru board games sunt fidel cum era Castro pentru Cuba...

Colectie

User avatar
VickdaReaper
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 3320
Joined: 16 Feb 2010, 18:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Coltul meu

Post: # 13338Post VickdaReaper
10 Mar 2011, 12:21

*** Episodul 3: Ghiocei, martisoare si povesti despre Soare ***

Pentru ca primavara este un anotimp al revenirii la viata (asa cum am fost invatati pe la scoala), m-am gandit ca nu exista nici o modalitate mai buna de a deschide aceasta perioada a anului (chiar daca ea nu a inceput inca din punct de vedere astronomic) decat cu cateva jocuri, inlocuitoare pentru martisoare si ghiocei in ceea ce ma priveste. Si pentru ca spuneam ca primavara este anotimpul de dupa iarna, cand toate sunt inghetate, dar si pentru ca multi se plangeau ca "nu se mai incalzeste o data" sau ca "frigul asta nu se lasa gonit", am ales, in conditiile in care Soarele de pe cer nu este tocmai prietenos, sa aduc un Soare, de fapt doua, chiar la mine acasa. Problema care se ridica in acest moment era urmatoarea: cum <<beeeeeeeeeeeeep>> (cuvinte prea colorate pentru a fi redate aici) reusesc yo! sa aduc un corp astronomic de 109 de ori mai mare decat Pamantul in propriul apartament, care este de 109 la puterea x mai mic decat Pamantul ?? Calcule ilogice as spune... Dar raspunsul mi l-am dat tot singur: am sa pacalesc matematica cu... religia (stiu, chestii opuse atat ca forma, cat si ca fond). Iar de aici, solutia a venit de la sine. In forma urmatoare:
DSC_0359.JPG
Da! L-am adus in casa chiar pe zeul Ra (atat in forma sa simpla, primordiala, cat si in cea unificata, cu zeul Amon). Ei, v-ati fi asteptat la o asemenea solutie din partea unui inginer? Banuiesc ca nu, asa ca am sa va mituiesc pentru a obtine tacerea voastra cu poze despre cele doua intruchipari ale zeului egiptean in ludicul cotidian.

P.S. La final, desi fara prea mare legatura cu cele doua jocuri, am ales o melodie draguta care vorbeste despre Egipt/Aegyptios/Qibti (sau cum vreti sa-i mai ziceti) pe care sa o ascultati in timp ce vizionati pozele. Precum spuneam, nu are mare legatura, dar poarta numele acestei tari si este compusa de un iubitor al Egiptului. ;)


Sa incepem, deci, cu... hmmm!... Ra:
DSC_0360.JPG
DSC_0361.JPG
Cele doua infatisari (fata si spate) a cutiei, precum si prima vedere pe care o obtii cand ridici capacul
DSC_0362.JPG
Iar pentru ca orice cutie este apreciata mai mult pentru continut, iata ce vine in cutia jocului:
DSC_0366.JPG
DSC_0369.JPG
DSC_0370.JPG
DSC_0371.JPG
DSC_0372.JPG
DSC_0373.JPG
DSC_0374.JPG
DSC_0375.JPG
Si pentru ca tot vorbeam despre Soare, acesta nu s-a lasat prea mult asteptat, ba chiar si-a lasat amprenta pe mai multe poze, una dintre ele fiind:
DSC_0376.JPG

Dar dupa cum ati putut vedea in prima poza, avem de-a face si cu Amun-Re, joc care se prezinta astfel:
DSC_0380.jpg
DSC_0381.jpg
Iar interiorul contine urmatoarele:
DSC_0382.JPG
(Nu! Nu aveti nici o iluzie, nici nu va pacalesc cu oglinda si nici nu e o fantoma a capacului. Este regulamentul de joc...)
DSC_0383.JPG
DSC_0384.JPG
DSC_0385.JPG
DSC_0386.JPG
DSC_0387.JPG
DSC_0388.JPG
Mici detalii cu si de pe harta jocului, incluzand coroana Egiptului de Jos si pe cea a Egiptului de Sus:
DSC_0398.JPG
DSC_0399.JPG
DSC_0400.JPG
Si la final, ca un mic joc, va prezint cele trei piramide de la Giza/Gizeh, in varianta Amun-Re:
DSC_0397.JPG
Cam asta a fost mica noastra incursiune in "Tara Faraonilor". Sper ca v-a placut si ca va adus ceva mai mult Soare in camera... ;)

P.P.S. Melodia despre care va ziceam:
Pentru board games sunt fidel cum era Castro pentru Cuba...

Colectie

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7065
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: Coltul meu

Post: # 13339Post DanielIndru
10 Mar 2011, 12:30

Foarte fain, sa le joci cu placere.
Knizia e de departe preferatul meu, Ra mi-a intrat si mie in colectie de curand (pregatesc review-ul, poate e gata pe weekend).

Si da, sa vina soare, mult soare, ca m-am saturat de frig. :)
All praise Ra!

Diana

Re: Coltul meu

Post: # 13351Post Diana
10 Mar 2011, 20:02

Arata foarte bine, sa le joci mult si bine si sa ni le aduci si noua sa le incercam ! :)

Post Reply

Return to “Ultima cucerire”