Despre Publisheri - partea 1 - Queen Games

tipuri de jocuri, recomandari, aranjarea soldateilor in cutii, filme in care apar boardgames sau ORICE altceva va trece prin cap si e legat de boardgaming
Post Reply
Ioana

Despre Publisheri - partea 1 - Queen Games

Post: # 1803Post Ioana
18 Mar 2010, 22:12

Queen Games este o companie producatoare de jocuri pe tabla (board games), cu sediul in Troisdorf, Germania. Fondata in 1992, compania s-a specializat in publicarea de jocuri de familie (german-style), dar a publicat si cateva jocuri simple - pentru copii - si jocuri mai complexe - pentru jucatori avansati (gamers’ games).

Cei de la Queen au demonstrat o tendinta de a relansa jocuri publicate anterior de autorii acestora (in editii ilustrate profesional), precum si jocuri publicate chiar de ei, schimband tematica si regulile pe alocuri (cateva exemple: Metro -> Cable Car, Alhambra -> Granada -> New York).
Unul din cele mai populare jocuri ale lor este Alhambra, dezvoltat dintr-un joc publicat in 1992 de db-Spiele (compania lui Dirk Henn, autorul Alhambrei). Acest joc a atras dupa sine o serie intreaga de extensii (5 la ora actuala) si cateva jocuri de sine statatoare.

In anul 2000, Queen Games a trecut de la modul traditional de publicare a jocurilor - pe orizontala - la utilizarea cutiilor „mai grase”, concepute pentru a fi depozitate pe verticala. Din anul 2005, jocurile publicate de Queen Games au fost produse in cate doua versiuni: versiunea germana si cea internationala (pentru export) avand regulile in mai multe limbi si titlul jocului independent de limba.

Jocuri publicate de Queen Games

Nume: Alhambra
Anul lansarii: 2003
Categorie: Joc de familie
Autor: Dirk Henn
Comentarii: A fost lansat in 1992 de db-Spiele sub denumirea de Al Capone, iar in 1998 a fost relansat de Queen Games sub numele de Stimmt So! In 2003 a castigat premiul Spiel des Jahres (cel mai important din domeniu), Essen Feather, As d'Or si s-a plasat pe locul 2 in lupta pentru Deutscher Spiele Preis. In 2005 a castigat premiul Jocul Anului in Finlanda, Suedia si Norvegia.
Alhambra.jpg
Tombouctou
2005, Joc de strategie, Dirk Henn

A fost publicat initial in 1993 sub numele de Timbuktu, de db-Spiele. Recomandat de juriul Spiel des Jahres in 2006.
Tombouctou.jpg
Shogun
2006, Joc de strategie, Dirk Henn

A fost imprementat in 1992 sub numele de Wallenstein, de Queen Games. Finalist in lupta pentru premiul International Gamers Award 2003, jocuri de strategie, categoria multiplayer.
Shogun.jpg
Thebes
2007, Joc de familie, Peter Prinz

Publicat initial in 2004 sub numele de Jenseits von Theben, de Prinz Spiele. A fost nominalizat la Spiel des Jahres in 2007.
Thebes.jpg
Thief of Baghdad
2007, Joc de familie, Thorsten Gimmler

A fost nominalizat la Spiel des Jahres in 2007.
Thief of Bagdad.jpg
Chicago Express
2008, Joc de familie, Harry Wu

Publicat initial in 2007 sub numele de Wabash Cannonball de Winsome Games.
Chicago Express.jpg
Arena: Roma II
2009, Joc de familie, Stefan Feld

Continuare a jocului Roma (Revolte in Rom), publicat in 2005 de Queen Games, are aceeasi mecanica dar carti diferite. Se pot juca atat separat cat si impreuna.
Arena.jpg
San Francisco Cable Car
2009, Joc de familie, Dirk Henn

Publicat initial in 1997 sub numele Iron Horse, de db-Spiele si in 2000 sub numele Metro, de Queen Games. Castigator al premiului Mensa Select in 2001, Metro a fost nominalizat pentru Spiel des Jahres in 2000 si finalist in lupta pentru premiul International Gamers Award 2001, jocuri de strategie, categoria multiplayer (la fel ca Shogun).
CableCar.jpg
Alte jocuri publicate de Queen Games sunt: Colonia, Batavia, Montego Bay, Aqua Romana, Airships, Buccaneer.

"For Queen Games games first of all mean fun and high quality entertainment for the whole family. The objective is and has always been to develop games which are classics and first and foremost represent quality and fun.

Games may mean something else entirely to you - perhaps education, meeting friends or having a party. We look at it as our task to fulfill these wishes for you, as satisfied customers are and remain the greatest motivation and the best inspiration for our future work.

So that we, and you, can say now and in future: QUEEN GAMES - ... a sign of good games."


surse:
http://en.wikipedia.org/wiki/Queen_Games
http://www.queen-games.de/

haretel

Re: Despre Publisheri - partea 1 - Queen Games

Post: # 1808Post haretel
18 Mar 2010, 23:33

Am cateva titluri de la ei; prezentare grafica si componente premium; am ales joculete light si fun (mai putin Chicago Express care e mai serios). O companie de prima mana

adixor

Re: Despre Publisheri - partea 1 - Queen Games

Post: # 1811Post adixor
19 Mar 2010, 00:04

nu ai uitat, ne-ai luat pe nepregatite :). Foarte bune jocuri intr-adevar. Roma ca fiind my all time favourite (oricum in top) si Thebes care desi e foarte luck oriented si light imi place foarte mult. Tocmai ce am vazut filmul Confucius si mi-a amintit non stop de Shogun, lupta dintre regate/regiuni, etc :)

Ioana

Re: Despre Publisheri - partea 1 - Queen Games

Post: # 1816Post Ioana
19 Mar 2010, 09:15

N-am uitat :). De mai bine de-o luna am promis ca scriu acest articol si deja trecuse prea mult timp.. :oops: Initial am incercat sa-l scriu in word, dar abia cand l-am pus aici l-am finalizat :).
Intr-adevar, Queen Games produc jocuri cu componente foarte bune si grafica deosebita - calitati care nu sunt de neglijat atunci cand joci, pentru ca iti cresc satisfactia considerabil. Am jucat si jocuri cu componente slabe calitativ si se vede diferenta.. pur si simplu parca lipseste ceva..
Si mie-mi place Roma, e un joc foarte reusit iar Shogun e unul din favoritele mele. Ce sa mai, dintre jocurile de la Queen cred ca Aqua Romana e singurul dupa care nu ma-nnebunesc.

Post Reply

Return to “Discutii generale”