Apple iPAD si boardgame-urile

tipuri de jocuri, recomandari, aranjarea soldateilor in cutii, filme in care apar boardgames sau ORICE altceva va trece prin cap si e legat de boardgaming
adixor

Apple iPAD si boardgame-urile

Post: # 645Post adixor
03 Feb 2010, 17:34

Am dat de un articol interesant... se pare ca un mod de utilizare inedit pentru noul tablet PC de la Apple (iPAD) este acela de platforma de ... boardgames.

http://recombu.com/news/ipad-board-game ... 11370.html

...The multi-touch display is perfect for moving pieces around a board and because the iPad is a computer it can store thousands of games and add a variety of interactive features. In addition to animated Monopoly playing pieces, for example, you could also use the iPad's Wi-Fi or 3G to play games with friends and family across the world....


Raspunsul cuiva pe un forum, la stirea asta: "The perfect board game platform is cardboard" :))

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: Apple iPAD si boardgame-urile

Post: # 646Post Chuckila
03 Feb 2010, 18:22

No multitasking?!?! iPAD va fi o gluma de produs, la modul serios vorbind.

Ioana

Re: Apple iPAD si boardgame-urile

Post: # 647Post Ioana
03 Feb 2010, 19:16

...Si are dreptate!

Discutam in weekend despre exact acelasi lucru cu un mare pasionat de iPhone, care isi imagina cum ar fi sa joci Carcassonne pe iPad, sa pui piesele si meeple-sii cu un simplu touch. Cred ca ar fi interesant, dar ar disparea tot farmecul jocului.

Adevarul e ca nimic nu poate inlocui atmosfera creata in timpul unui joc jucat impreuna (fizic) cu prietenii sau familia. Tocmai din acest motiv board game-urile nu se vor demoda niciodata. Pentru ca suntem fiinte sociale. Ne simtim bine cand suntem cu prietenii!

adixor

Re: Apple iPAD si boardgame-urile

Post: # 648Post adixor
03 Feb 2010, 19:33

Chuckila wrote:No multitasking?!?! iPAD va fi o gluma de produs, la modul serios vorbind.
adevarul e ca nu stiu mare lucru despre el, dar daca intr-adevar nu are multitasking (ca iphone and such) it sucks. Partea buna e ca a incurajat competitia, si deja incep sa apara altele de la MSI, se gandea si Google parca la asa ceva. In plus ebook readerele incep sa mearga in aceeasi directie (color, touch, etc) asa ca e posibil sa ne astepte niste device-uri foarte interesante in viitorul apropiat.

adixor

Re: Apple iPAD si boardgame-urile

Post: # 649Post adixor
03 Feb 2010, 19:36

Ioana wrote: Pentru ca suntem fiinte sociale. Ne simtim bine cand suntem cu prietenii!
Tu ai dreptate in principiu, desi facebook, myspace, toate jocurile multiplayer online, messenger si altele asemenea fac tot posibilul sa te contrazica. Sau nu atat sa te contrazica cat sa demonstreze ca ne simtim bine cand suntem cu prietenii, chiar daca din ce in ce mai mult asta inseamna "cand avem intr-o fereastra prietenii". Cum am eu acum forumul pe ecran de exemplu :)

Ioana

Re: Apple iPAD si boardgame-urile

Post: # 654Post Ioana
03 Feb 2010, 22:05

Intr-adevar, toate aceste programe, jocuri, device-uri etc. au fost concepute sa te "apropie" de prieteni, sa-ti usureze sau sa-ti imbunatateasca viata intr-un fel sau altul. Insa toate au parti bune si parti rele. Una din partile rele este ca nu pot inlocui interactiunea pe care o ai cu prietenii atunci cand faceti ceva impreuna (jucati un board game, vedeti un film etc.).

Chiar daca ai cont pe facebook, stai pe mess si pe forum, joci un joc pe PC, pana la urma tot vei vrea sa te vezi cu prietenii. Nu te vezi cu toti la fel de des. Dar ai cativa prieteni de suflet pentru care esti dispus sa renunti la toate cele enumerate mai sus doar ca sa jucati un board game - the real thing!

Puf

Re: Apple iPAD si boardgame-urile

Post: # 857Post Puf
14 Feb 2010, 09:52

Avand in vedere ca nu prea putem sa iesim din casa...eu ma folosesc de toolurile mai sus mentionate de Ioana...si chem prietenii pe la noi :)) - nu renunt la nimic - ma folosesc ;) - e mai ieftin decat sa sun pe toata lumea ;). Sper sa mai apucam sa jucam boardegame-uri la un moment dat - poate dupa ce mai creste pitica si o sa poata sa stea pe langa noi mai usor, adica pe picioarele ei si nu in brate la cineva - ca scoica e bleah!
ah! ah! ah! am descoperit un joc (probabil ca voi il stiti si eu sunt, ca de obicei, ultima care afla de el) MAFIA - joc de societe nu implica o tabla de joc ci numai niste carti de joc (carti normale - as, popa, dama si niste nimicuri ;)) dar e prea tare...cine nu stie pot sa explic - mie mi-a placut si abia astept sa il mai joc la reununile cu prietenii

adixor

Re: Apple iPAD si boardgame-urile

Post: # 858Post adixor
14 Feb 2010, 10:02

hmm. mai exista jocuri interesante doar cu cartile de joc clasice ? :D
oricum, daca zici ca e asa tare sunt curios cum e. cu rugamintea sa deschizi un nou topic in sectiunea asta (Discutii generale jocuri) de exemplu.

thanks!

adixor

Re: Apple iPAD si boardgame-urile

Post: # 2259Post adixor
02 Apr 2010, 21:49

mda, nu au intarziat sa apara jocurile de iPAD desi debia ce a aparut pe piata. Prima oara am citit aici:

http://mashable.com/2010/03/31/game-table-ipad/

si azi chiar Days of Wonder (care o duce bine mersi, prietenii stiu de ce ;) ) a anuntat Small World pt iPAD.

http://blog.daysofwonder.com/2010/04/02 ... r-ipad/en/

Daca sunteti curiosi cum arata iPAD-ul:

http://www.apple.com/ipad/gallery/

adixor

Re: Apple iPAD si boardgame-urile

Post: # 2260Post adixor
02 Apr 2010, 21:52

am gasit si screenshot:

Image
courtesy of Boardgamenews.com

Ioana

Re: Apple iPAD si boardgame-urile

Post: # 2268Post Ioana
02 Apr 2010, 22:48

Uau cat de bine arata! Un fel de ZunTzu pe iPAD :D.

haretel

Re: Apple iPAD si boardgame-urile

Post: # 2270Post haretel
02 Apr 2010, 23:07

Mie unul imi plac bgameurile mai ales pt confruntarea face to face, pt interactiunea directa
Nu ma atrage varianta de PC

Ioana

Re: Apple iPAD si boardgame-urile

Post: # 2273Post Ioana
02 Apr 2010, 23:22

Nici pe mine, pentru ca sunt un surogat al boardgame-urilor.

User avatar
VickdaReaper
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 3320
Joined: 16 Feb 2010, 18:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Apple iPAD si boardgame-urile

Post: # 2286Post VickdaReaper
03 Apr 2010, 01:05

Sincer si yo! prefer jocurile face-2-face asa cum le-a vrut mama lor. Dar ideea unui joc pe iPad jucat cu colegii in timpul unui curs plictisitor, fara sa trebuiasca sa te intinzi pe 3 mese mi se pare minunata. Plus k daca vine profu', dai un "alt+tab" si intrii pe pdf-ul pe care il prezinta si te faci ca inveti... :D :lol:
Pentru board games sunt fidel cum era Castro pentru Cuba...

Colectie

Ioana

Re: Apple iPAD si boardgame-urile

Post: # 2297Post Ioana
03 Apr 2010, 09:11

Ai dreptate Vick :). Cred ca au fost inventate pentru cei care sunt pasionati atat de boardgames cat si de PC. Le imbina perfect pe amandoua!

Dang

Re: Apple iPAD si boardgame-urile

Post: # 2299Post Dang
03 Apr 2010, 17:43

VickdaReaper wrote:dai un "alt+tab"
Stiu eu gresit sau iPad-ul cand aude de multitasking scoate ochii afara (ca in desenele animate), sughite, tuseste, se ineaca si-si da duhul?

L.E. Am vrut sa fiu mai "plastic" :D
Last edited by Dang on 03 Apr 2010, 17:55, edited 2 times in total.

User avatar
VickdaReaper
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 3320
Joined: 16 Feb 2010, 18:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Apple iPAD si boardgame-urile

Post: # 2301Post VickdaReaper
03 Apr 2010, 17:53

Din cate tin minte, n-a auzit de asa ceva. Recunosc, insa, ca nu am cercetat in amanunt acest aspect...
Pentru board games sunt fidel cum era Castro pentru Cuba...

Colectie

adixor

Re: Apple iPAD si boardgame-urile

Post: # 2303Post adixor
03 Apr 2010, 17:55

nu, nu stie. cea mai mare problema a lui. a doua problema: nu stie flash deci multe site-uri nu vor functiona (gen youtube)

User avatar
VickdaReaper
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 3320
Joined: 16 Feb 2010, 18:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Apple iPAD si boardgame-urile

Post: # 2304Post VickdaReaper
03 Apr 2010, 17:57

Oricum, atat timp cat ruleaza board games, este indeajuns. Ce alt gadget aprox. asemanator se poate lauda cu asa ceva!? :lol:
Pentru board games sunt fidel cum era Castro pentru Cuba...

Colectie

adixor

Re: Apple iPAD si boardgame-urile

Post: # 2307Post adixor
04 Apr 2010, 08:58

VickdaReaper wrote:Oricum, atat timp cat ruleaza board games, este indeajuns. Ce alt gadget aprox. asemanator se poate lauda cu asa ceva!? :lol:
iphone :) dar cu ecranul asta mai mare de la iPad e mult mai bine. Deja si Knizia apare pe iPAD cu Money (care era si pe iphone, dar pe ipad vor putea juca pana la 5 jucatori, ca pe iphone nu aveau loc decat 4). O sa apara si High Society si nu mai stiu care tot de la Knizia.

Post Reply

Return to “Discutii generale”