Twilight Struggle, praise to the bear

Forum rules
Va rugam sa postati in aceasta sectiune doar articole tip jurnale de sesiune (session reports) ale jocurilor jucate de voi, ce bineinteles pot fi comentate in cadrul topic-urilor respective de toti utilizatorii forumului.

Pentru discutiile generale necentrate pe session reports va invitam in forumul Discutii generale.
Rautz

Re: Twilight Struggle, praise to the bear

Post: # 23747Post Rautz
13 Mar 2012, 15:34

Putem incerca asa: e cineva dispus sa testeze cu mine softul de PBEM de pe BGG? Dupa cateva zile ne vom da seama de ritmul de joc si vedem daca putem organiza ceva cu ajutorul lui.

User avatar
MandrulDuce
King Meeple
King Meeple
Posts: 1138
Joined: 26 May 2010, 23:01
Custom Rank: Dungeon Master

Re: Twilight Struggle, praise to the bear

Post: # 23748Post MandrulDuce
13 Mar 2012, 15:35

Incerc eu cu tine.

Never play cat and mouse games if you're a mouse.
Life, like all games, becomes fun when one realizes it's just a game!

User avatar
VickdaReaper
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 3320
Joined: 16 Feb 2010, 18:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Twilight Struggle, praise to the bear

Post: # 23751Post VickdaReaper
13 Mar 2012, 15:46

Eu nu vad decat doua solutii...

1. Ori jucati in timp real
1.1 Toata partida intr-o singura sesiune
1.2 O partida in mai multe sesiuni

2. Ori jucati PBEM

Iar solutia pentru ambele este alegerea unui deadline (cum zicea si MandrulDuce, cred ca 2 saptamani ar fi corect). Deci fie jucati pe ZunTzu (cine stie spaniola)/Vassal (si parca mai era inca o platforma) in timp real si va intelegeti cum o faceti (se gaseste timp pentru o sesiune completa sau se imparte meciul in mai multe sesiuni), fie jucati PBEM, dar ambele optiuni ar trebui sa aibe o perioada de timp data si nu prea lunga.

Motivul pentru care mi se pare ca 2 saptamani este corect este ca daca va inhamati la asa ceva, o faceti la modul serios (adica pentru a juca Twilight Struggle), nu pentru a trece la CV "participat la turneu de TS". Adica ori faceti o treaba cum trebuie, ori mai bine nu o faceti (a se citi: ori jucati intr-un timp limitat, facand anumite sacrificii, ori mai bine jucati altceva mai rapid).

P.S. Parerea mea este ca un astfel de joc se joaca cel mai bine in timp real, o partida intreaga de-o data, mai ales ca nu e Paths of Glory sau alti mastodonti. Daca incepeti sa fractionati jocul, pe langa ca nu o sa mai fie aceiasi experienta, o sa apara si probleme gen "am uitat ce vroiam sa fac de fapt" => intarziere; "fac asta, dar s-ar putea sa ma taxeze adversarul" => imi iau mai mult timp sa analizez situatia. Ca sa nu mai zic de eventualele intrebari la cunoscatori, cautari dupa sfaturi s.a.m.d.
Pentru board games sunt fidel cum era Castro pentru Cuba...

Colectie

Rautz

Re: Twilight Struggle, praise to the bear

Post: # 23754Post Rautz
13 Mar 2012, 15:54

Cred ca ai dreptate, solutia e sa participe la turneu doar cei care stiu ca pot termina o partida in 2 saptamani.
Atat timp cat se joaca 1 tura/zi(adica 7-8 runde) nu e prea fractionat jocul, nu ai cum sa uiti ce voiai sa faci.

Incep azi cu MandrulDuce o partida si vedem cum decurge PBEM si vom lua o hotarare pentru un eventual turneu dupa ce tragem niste concluzii

User avatar
MandrulDuce
King Meeple
King Meeple
Posts: 1138
Joined: 26 May 2010, 23:01
Custom Rank: Dungeon Master

Re: Twilight Struggle, praise to the bear

Post: # 23758Post MandrulDuce
13 Mar 2012, 16:12

Yep. Nu cred ca merge live gen sa joc un meci intreg de twilight struggle ca dureaza mult si e si obositor sa te uiti in harta aia pe ecran. Insa nici o mutare / zi nu e ok. Adica cel putin 1 turn pe zi. Worse case scenario, pe o partida de 10 ture cu disponibilitate de partea jucatorilor de a juca doar 1 tura / zi au nevoie de 10 zile pt a termina. Ceea ce inseamna ca 4 zile raman pentru "Nu pot azi". Seems fair enough!

Never play cat and mouse games if you're a mouse.
Life, like all games, becomes fun when one realizes it's just a game!

User avatar
tasurinchi
King Meeple
King Meeple
Posts: 863
Joined: 13 Jan 2010, 20:06
Location: Brașov

Re: Twilight Struggle, praise to the bear

Post: # 23759Post tasurinchi
13 Mar 2012, 16:13

Mai exista si varianta http://wargameroom.com/ care daca nu ma-nsel are regulile "enforced" ceea ce ar putea ajuta foarte mult...

Rautz

Re: Twilight Struggle, praise to the bear

Post: # 23762Post Rautz
13 Mar 2012, 16:26

Daca si MD e de acord, poate dupa ce jucam PBEM o sa jucam o partida si pe wargameroom sa ne facem o idee si apoi va vom comunica rezultatele: cat dureaza, cat de simplu e de folosit softul, alte detalii pentru desfasurarea unui turneu

User avatar
MandrulDuce
King Meeple
King Meeple
Posts: 1138
Joined: 26 May 2010, 23:01
Custom Rank: Dungeon Master

Re: Twilight Struggle, praise to the bear

Post: # 23766Post MandrulDuce
13 Mar 2012, 17:05

agreed

Never play cat and mouse games if you're a mouse.
Life, like all games, becomes fun when one realizes it's just a game!

adixor
Special Meeple
Special Meeple
Posts: 340
Joined: 09 Nov 2011, 00:59

Re: Twilight Struggle, praise to the bear

Post: # 23768Post adixor
13 Mar 2012, 17:25

Deci fie jucati pe ZunTzu (cine stie spaniola)
exista acum si varianta in engleza pentru Twilight Struggle pe pagina asta http://zuntzu.com/files.htm ...

User avatar
VickdaReaper
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 3320
Joined: 16 Feb 2010, 18:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Twilight Struggle, praise to the bear

Post: # 23769Post VickdaReaper
13 Mar 2012, 17:33

N-am verificat daca a aparut intre timp o versiune si in engleza, asa ca am ramas cu sechelele versiunii spaniole... :)
Pentru board games sunt fidel cum era Castro pentru Cuba...

Colectie

Rautz

Re: Twilight Struggle, praise to the bear

Post: # 23777Post Rautz
13 Mar 2012, 22:55

Momentan PBEM a dat gres, am gasit softul extrem de frustrant de folosit. Pare destul de simplu dar parca e cam multa migala si mi se si bloca softul constant.
Inca un aspect negativ e ca pe langa acel soft de pe BGG tot ar fi nevoie si de alt soft extern in care sa dai cu zarul, altfel poti reincarca fisierul de cate ori vrei la datul cu zarul.
E mult mai bine de facut timp 3-4 ore pentru o partida, decat asa zilnic o gramada de intervale de 5-10 minute timp de 1-2 saptamani.

O sa incercam si cu wargameroom dar discutand si cu MD cred ca cel mai frumos ar fi un turneu live, la ceainarii. Online-ul nu se compara pana la urma cu tabla in fata.

User avatar
Keyser
King Meeple
King Meeple
Posts: 1111
Joined: 12 May 2011, 00:20

Re: Twilight Struggle, praise to the bear

Post: # 23778Post Keyser
14 Mar 2012, 00:13

Vai ce gresit am jucat. noi am comparat:

Presence - avem amandoi -> se anuleaza reciproc
Dominatie - are URSS -> X puncte URSS
+ bonusurile de la BG si vecini fata de supoerpowers

Cand, de fapt, din ce inteleg eu, iei punctajul cel mai mare pe care il are fiecare jucator pe zona respectiva (adaugi bonusurile de bg si vecini) si punctezi diferenta.

Il acuz pe Bahaus pentru greseala pe care am facut-o :D Cu el am jucat prima oara si a calculat el punctajele (corect) dar eu eram mai atent la joc decat la calcule :)

In alta ordine de idei: Cand pui influenta printr-un event tot mai trebuie sa platesti dublu daca pui intr-o tara controlata de adversar? Ex: Cartea zice sa pun 3 puncte de influnta. Daca pun intr-o tara controlata de adversar atunci pot pune doar 2 puncte sau pe toate trei?

In al treilea rand, ma incscriu la turneu.
#nambos

The greatest trick the Devil ever pulled was convincing the world he didn't exist. - Verbal Kint

Rautz

Re: Twilight Struggle, praise to the bear

Post: # 23779Post Rautz
14 Mar 2012, 00:31

Keyser wrote:
In alta ordine de idei: Cand pui influenta printr-un event tot mai trebuie sa platesti dublu daca pui intr-o tara controlata de adversar? Ex: Cartea zice sa pun 3 puncte de influnta. Daca pun intr-o tara controlata de adversar atunci pot pune doar 2 puncte sau pe toate trei?

In al treilea rand, ma incscriu la turneu.
Acum depinde si de ce scrie exact pe carte, in general, cand zice: 'play this as if it were a X ops card', respecti regulile normale de plasare a influentelor(2 ops pentru a pune o influenta intr-o tara controlata). Carti cum sunt Colonization, sau Planul Marshall, care zic sa pui X influente in zona Y, pui influente unde vrei tu in acea zona, fara a necesita regula respectiva de 2->1

User avatar
Mono
King Meeple
King Meeple
Posts: 770
Joined: 04 Dec 2011, 08:26
Custom Rank: Cylon Leader
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Twilight Struggle, praise to the bear

Post: # 23782Post Mono
14 Mar 2012, 01:09

Am jucat azi prima oara Twilight Struggle corect - speeeer. Adica cu tot ce mi-ati voi aici. Era randul meu sa joc cu USSR iar Angel Eye cu SUA. Am facut punctajul corect, dar tot in runda a 5-a s-a terminat. Daca n-am avut noroc la zar, la carti in schimb a mers foarte bine. Am jucat de doua ori Opec si am facut in total vreo 10 puncte. La inceput am avut mari emotii ca imi fac vecinii de ras, ca SUA avea 7 puncte avans. Angel Eye jucase vreo 2 carti in care lua puncte pentru Defcon, si uite asa a facut 6, si a avut +1 si la un scoring pe Europa. Dar jucand acele carti pentru evenimente, nu prea si-a pus influenta si Middle East era ocupat. Asia nu mai zic, dar am uitat ca trebuie macar o tara normala pentru Dominatie :oops: si am luat doar 3 puncte din diferenta de BG...
Oare cel care joaca cu USSR ii creste automat coeficientul de noroc. 4 jocuri am jucat pana acum (3 gresite, nu mai discut) si de fiecare data -1 to all operations a fost la USSR. Deci este o sansa de numai 1/16, adica un pic peste 6%. Data viitoare joc cu SUA, imi vine si mie?

Dang

Re: Twilight Struggle, praise to the bear

Post: # 23785Post Dang
14 Mar 2012, 02:36

1. parca mai era pe aici un topic cu niste intrebari din reguli la TS, ar trebui trunchiat topicul si unite cele 2.

2. Ma inscriu si eu la turneu (macar asa sa mai apuc sa joc), problema e cu timpul. Dar o rezolv eu cumva, voi ziceti doar varianta finala la care se ajunge.

User avatar
Mono
King Meeple
King Meeple
Posts: 770
Joined: 04 Dec 2011, 08:26
Custom Rank: Cylon Leader
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Twilight Struggle, praise to the bear

Post: # 23788Post Mono
14 Mar 2012, 09:20

Pentru turneu as propune sa-l facem pe real, ca sa zic asa.

Exista si posibilitatea unui joc pe sistem real, la distanta, ideea ii apartine lui Cosmin. In primul rand este nevoie de un arbitru, iar fiecare dintre cei trei trebuie sa aiba un joc. Apoi treaba este simpla: arbitrul pune jocul ca si cum ar fi pe real. Cei doi oponenti trimit mail cu pozitionarea influentelor variabile si jocul incepe. Arbtitrul le comunica pe mail ce carti are fiecare la prima mana: 1,3,5,12,17,19, 21, 23,25, etc etc. FIecare da mail: Headline-ul meu este: 14/17. Arbitrul rezolva treburile si le comunica ce s-a intamplat. etc etc etc

Dar marea majoritate a partidelor vor fi organizate ca sa se poata face la apropiere, nu la distanta.

m4r1us

Re: Twilight Struggle, praise to the bear

Post: # 23791Post m4r1us
14 Mar 2012, 09:46

Eu sunt tot pt real dintr-un motiv foarte simplu: scopul boardgame-urilor este socializarea... mişcă-ţi fundul de la pc, întâlneste-te cu câţiva prieteni, simţiţi-va bine, fă-ţi noi prieteni şi tot aşa. Hai să nu stricăm asta. Ar fi păcat, având in vedere numărul mare de doritori.

User avatar
Mono
King Meeple
King Meeple
Posts: 770
Joined: 04 Dec 2011, 08:26
Custom Rank: Cylon Leader
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Twilight Struggle, praise to the bear

Post: # 23794Post Mono
14 Mar 2012, 10:12

SI mai e ceva, sa nu facem din boardgames computer games. Le tinem separate, ok?

(Vorbesc eu care joc contra computerului Catan, Carcasonne, Blokus si acum si RftG :lol: )

User avatar
AngelEye
King Meeple
King Meeple
Posts: 2064
Joined: 15 Jan 2012, 12:02

Re: Twilight Struggle, praise to the bear

Post: # 23795Post AngelEye
14 Mar 2012, 10:17

Subscriu si eu la turneu mai ales daca e in timp real, sper ca primiti si incepatori :).Pana acum e 1-1 cu Mono deci clar trebuie sa terminam cumva (propun sa jucam pana la 10 :lol: )

User avatar
Mono
King Meeple
King Meeple
Posts: 770
Joined: 04 Dec 2011, 08:26
Custom Rank: Cylon Leader
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Twilight Struggle, praise to the bear

Post: # 23796Post Mono
14 Mar 2012, 10:19

Jucam alternativ cu rusii si americanii pana unul ajunge la 2 partide castigate cu SUA :lol:

Post Reply

Return to “Sesiuni de joc”