Review Dixit

Forum rules
Va rugam sa postati in aceasta sectiune doar articole tip review sau articole cu impresiile voastre despre un anumit joc (articole ce pot fi apoi bineinteles discutate in cadrul topicurilor respective).

Pentru discutiile generale necentrate pe ideea de "review" va invitam in forumul Discutii generale.
Ioana

Review Dixit

Post: # 2708Post Ioana
14 Apr 2010, 10:08

Esti pregatit/a pentru o mica incursiune in imaginatia ta? Daca as spune acum "fluturi in stomac", care ar fi prima imagine care ti-ar veni in minte? Sa fie prima, a doua... a cincea, sau niciuna?
Dixit_fluturi.jpg
Dixit este un joc de petrecere fermecator, cu o tematica putin mai bizara: simbolistica. Ca la orice party game si in cazul lui Dixit se aplica foarte bine zicala: cu cat mai multi cu atat mai bine, insa poate fi jucat si doar in 3.

from http://www.boardgamegeek.com/image/455883


Autor: Jean-Louis Roubira
Grafica: Marie Cardouat
Nr. jucatori: 3-6
Varsta: 8+
Lansare: 2008
Publisher: Libellud
Premii: Jocul anului 2009 in Franta si in Spania

Componente

- Cutia este destul de mare pentru tot ce contine, insa cu un scop: traseul de scor este chiar in interiorul cutiei, pe margine.
- 6 iepurasi din lemn (rabbeeples), in diverse culori, din care jucatorii isi aleg cate unul si il aseaza pe traseul de scor, in pozitia 0.
from http://www.boardgamegeek.com/image/579097

- Piesa de rezistenta sunt cele 84 de carti de joc. Au dimensiuni mai mari decat cartile normale de joc (gen Dominion), iar ilustratiile sunt absolut deosebite. Sunt ciudate, frumoase, incitante si misterioase in acelasi timp.
from http://www.boardgamegeek.com/image/423745

- Fiecare jucator primeste un set de 6 tokenuri, numerotate de la 1 la 6, in culoarea sa. Acestea se folosesc pentru a vota cartile in timpul jocului.
from http://www.boardgamegeek.com/image/456324


Desfasurarea jocului

La inceput toti jucatorii primesc cate 6 carti. Fiecare jucator va fi pe rand povestitorul. Daca esti povestitorul, alegi o carte din mana, o asezi pe masa cu fata in jos, iar apoi spui un cuvant (sau o fraza) despre cartea respectiva. Acesta este indiciul. Daca esti mai extrovertit poti chiar sa canti sau sa mimezi. Pentru a castiga puncte, indiciul nu trebuie sa fie nici prea evident, dar nici prea vag, astfel incat sa-ti ghiceasca macar un jucator (dar nu toti) cartea.

Ceilalti jucatori se vor uita in cartile lor si o vor alege pe cea care se potriveste cel mai bine cuvantului rostit de tine, apoi o vor pune pe masa cu fata in jos. Povestitorul amesteca toate cartile, dupa care le aseaza pe masa cu fata in sus. Acum toti jucatorii (in afara de povestitor) vor incerca sa ghiceasca imaginea corecta. Cum? Fiecare jucator alege unul din tokenurile sale (cel care se potriveste cu numarul cartii pe care o voteaza), iar apoi il pune pe masa cu fata in jos. Dupa ce au ales toti jucatorii, se intorc tokenurile si se aseaza in dreptul cartilor respective.

Spre exemplu, la ce carte ma refer cand spun "miracol"?
Dixit_miracol.jpg
Probabil ca cei mai multi vor alege a doua carte, dar povestitorul care a dat acest indiciu pusese jos cartea numarul 1 (cea cu trandafirul in zapada). Alt jucator a pus cartea numarul 2 (cea cu cosuletul de bebelus), inducandu-i astfel in eroare pe ceilalti jucatori, care i-au votat cartea.

Jocul se incheie cand a fost trasa ultima carte din pachet.

Sistemul de scor

Cine castiga puncte?
- jucatorii care ghicesc cartea povestitorului (3 puncte)
- jucatorii ale caror carti sunt votate (cate 1 punct pentru fiecare vot)
- povestitorul – atunci cand cartea sa primeste cel putin unul, dar nu toate voturile (3 puncte)

Cine nu castiga puncte?
- jucatorii care nu ghicesc cartea povestitorului dar nici cartea lor nu este votata
- povestitorul – atunci cand indiciul sau este fie prea evident (si ghicesc toti jucatorii cartea) fie prea ambiguu (si nu ghiceste nimeni cartea). Mai mult de atat, toti ceilalti jucatori (in afara de el) castiga cate 2 puncte.

Simplu, nu?

Concluzii

+ Dixit impresioneaza prin simplitate si profunzime. Frumusetea sa este data in primul rand de ilustratiile cartilor, care te uimesc prin ciudatenia lor dar, in acelasi timp te incanta prin coloritul viu si multiplele interpretari care le pot fi asociate. Atmosfera si creativitatea din timpul jocului ii dau o savoare deosebita, care te face sa nu-ti mai pese atat de mult cine iese castigator.

+ Jucand Dixit vei avea ocazia sa gusti putin din gandirea fiecaruia incercand sa ghicesti ce anume i-a trecut prin cap atunci cand a zis, spre exemplu: Jim Carrey, Hindenburg, Learning to Fly, Casa perfecta, Castele de nisip, Anotimpul copiilor etc. Am participat la jocurile in care s-au dat toate aceste indicii si, uimitor, le-am retinut. De aceea nu gresesc spunand ca Dixit este un joc care iti ramane in minte muuult timp dupa ce l-ai jucat.

+ Dixit e un party game ce prinde extrem de bine la non gameri.

- Pentru ca Dixit indeamna la creativitate si originalitate, downtime-ul creste atunci cand n-ai inspiratie. Acest lucru poate fi depasit daca toti jucatorii cauta un indiciu pana le vine randul.

Una peste alta Dixit e un joc ce n-ar trebui sa lipseasca din colectia ta!

Puf

Re: Review Dixit

Post: # 2709Post Puf
14 Apr 2010, 10:42

Cat de frumoase sunt cartile si ce tematica interesanta - oh tare as vrea sa il joc :)
foarte intersant review-ul m-a convins :)

badeamarius83

Re: Review Dixit

Post: # 2712Post badeamarius83
14 Apr 2010, 11:15

excelent review.
Pare interesant si distractiv, chiar mi-ar placea sa am acest joc :)

haretel

Re: Review Dixit

Post: # 2714Post haretel
14 Apr 2010, 12:01

pare misto
sambata as prefera sa joc Cyclades sau WWE si MOW sau Cash 'm Guns, dar cred ca e fun ca joc de duminica dupamasa

User avatar
Indy
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 191
Joined: 24 Jan 2010, 18:26
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Review Dixit

Post: # 2715Post Indy
14 Apr 2010, 12:41

Foarte foarte tare jocul.
Musai sa-l cumpar si eu :D

Puf

Re: Review Dixit

Post: # 2719Post Puf
14 Apr 2010, 14:22

@haretel: duminica dupa masa sa joci tu cu bebelusul tau :))...ca io n-am timp muaaahaaahaaa

Ioana

Re: Review Dixit

Post: # 2725Post Ioana
14 Apr 2010, 21:54

Va multumesc pentru aprecieri! Pe mine Dixit m-a atras foarte mult dupa ce i-am citit descrierea si abia asteptam sa-l joc! Cand a sosit nu stiam cum sa-l desfac mai repede sa ma uit la carti, eram ca un copil mic care se bucura la jucaria cea noua :P.

Puf, o sa-l jucam sambata cu siguranta :).

Puf

Re: Review Dixit

Post: # 2729Post Puf
14 Apr 2010, 22:23

shinnyyyyy:))...yupppeee

adixor

Re: Review Dixit

Post: # 2795Post adixor
16 Apr 2010, 19:11

arata foarte bine pozele si pare fain. mai e mult pana maine ? :)

chrislove

Re: Review Dixit

Post: # 2888Post chrislove
18 Apr 2010, 15:29

Ai avut dreptate. L-am jucat si mi-a placut f. tare.
Uneori "imi stau ideile pe limba", dar poate cu exercitiu, o sa le pot scoate mai usor la iveala :)

Ioana

Re: Review Dixit

Post: # 2899Post Ioana
18 Apr 2010, 21:30

E mentionat chiar in reguli ca la inceput ideile iti vin mai greu, dar, dupa cateva runde, inspiratia incepe sa-si faca aparitia. :)

haretel

Re: Review Dixit

Post: # 2905Post haretel
18 Apr 2010, 21:44

Am intrat azi in posesia lui si am dat 2 jocuri in 4 la iarba verde
n-am probleme cu inspiratia
e un joc care merge cu atat mai bine cand esti baut, si culmea , are si sistem de punctaj
e un joc superb, altfel decat altele; daca la dominion poti calcula cate combinatii de kingdom cards exista, la asta nu - posibilitatile sunt endless- se bazeaza exclusiv pe imaginatia omului
Love it !

ne-am distrat cu totii la mai toate definitiile si cartile; poti inventa/modifica reguli - e superb

Ioana

Re: Review Dixit

Post: # 2910Post Ioana
18 Apr 2010, 21:57

Dixit se combina excelent cu bautura :D, in contrast cu Mystery Express unde trebuie sa ai creierul taaare odihnit si nimic la bord.

haretel

Re: Review Dixit

Post: # 2917Post haretel
18 Apr 2010, 22:07

subscriu
am jucat ME baut si obosit si nu merge :)

chrislove

Re: Review Dixit

Post: # 3096Post chrislove
23 Apr 2010, 00:44

mai vreau dixit, am devenit dependenta :).....
dar treb sa fim mai multi, ca in 2-3 nu e cine stie ce

ma gandeam daca asta merge jucat si in parc :)

haretel

Re: Review Dixit

Post: # 3100Post haretel
23 Apr 2010, 09:32

curat merge! l-am jucat noi la iarba verde
am mai dat 2 Dixit-uri in 5 si sapt asta

can't get enough of it

Ioana

Re: Review Dixit

Post: # 3116Post Ioana
23 Apr 2010, 20:51

Cel mai distractiv e in 5-6 jucatori. In 2 nu merge...

adixor

Re: Review Dixit

Post: # 3137Post adixor
25 Apr 2010, 10:41

avem prieteni o pereche care nu vrea sa auda de boardgames. De nici un fel, nici un tip, never. Si e pacat, se irosesc resurse importante de gameri :)

In seara asta i-am convins sa joace Dixit. Nu numai ca l-au jucat, le-a placut la greu (unul din ei ne-a si batut la unul din jocuri).
phew, problem fixed. now on to other games :)

Ioana

Re: Review Dixit

Post: # 3148Post Ioana
25 Apr 2010, 12:24

Haha, ce tare! Felicitari pentru perechea nou convertita!!
Se dovedeste astfel ca Dixit este un excelent gateway game: arata superb si provoaca dependenta!

haretel

Re: Review Dixit

Post: # 3153Post haretel
25 Apr 2010, 13:13

Nu stiu dc e un GW bun, mai degraba un joc pt nongameri; nu cred ca le-ar placea un Through The Ages acum, dupa ce au jucat Dixit

Post Reply

Return to “Review-uri si impresii”