Noutati si nu numai la LexHobbyStore

LexHobbyStore

Re: Noutati si nu numai la LexHobbyStore

Post: # 37671Post LexHobbyStore
28 Mar 2013, 19:13

Multumesc fl0po. Mai exact maine (29.03) ajung la noi;)

User avatar
fl0po
King Meeple
King Meeple
Posts: 1649
Joined: 09 Jun 2012, 09:56
Custom Rank: iOS Netrunner
Location: Bucuresti

Re: Noutati si nu numai la LexHobbyStore

Post: # 37672Post fl0po
28 Mar 2013, 19:15

exact asta scriam acum. cine e interesat sa sune si va afla exact cand ajunge transportul....
HACK OR GET WHACKED!

User avatar
suf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2708
Joined: 30 Jul 2010, 17:16
Location: Timisoara

Re: Noutati si nu numai la LexHobbyStore

Post: # 37680Post suf
29 Mar 2013, 01:39

fl0po wrote:e o mica diferenta intre "la comanda" si " fa precomanda", cel putin cand e vorba de Lex. Fa precomanda inseamna ca jocurile sunt pe drum si in cateva zile le vei primi. Garantat 100%!
Pff "am inventat o formulare care inseamna ce vreau eu"! Cand e vorba de 100% mereu intreb "ce se intampla daca 100% are esec" (poate-mi da cineva jocul gratis) iar raspunsurile sunt uimitoare, lucru care statistic mie mi se intampla mereu cu alte firme, indiferent care ar fi diferenta intre cei doi termeni de mai sus. BTW, a mai sesizat altcineva diferenta asta intre "la comanda" si " fa precomanda"? Poate imi explica cineva diferenta intre astea doua formulari care exprima acelasi lucru. Tot felu' de termeni abuzivi si formulari "destepte" de marketing dupa mintea mea. Ori e, ori nu e. Daca era chiar luam cateva. Se pare ca nu e, altfel nu ma agitam atat, indiferent de felul in care spui NU. Ma contrazice cineva "destept"?

Ma uimeste cata lume se ascunde in spatele unor termeni interpretati. "e cu precomanda, nu la comanda". Scuze, stii romaneste cumva? Ori zici care-i situatia, ori nu. Este, da' de fapt nu este, da' de fapt avem o explicatie irelevanta... Serios? Dupa care deget ne ascundem si cate explicatii inventam ca sa ne ascundem in spatele unei actiuni pentru care nu vrem sa raspundem? Sunt sigur ca daca cineva intelege ce face, stie sa se exprime fara DEX. Noutati sunt si pe geek, aproape zilnice si fara mare tam-tam de genu' "am auzit si noi de treaba asta si ne facem ca suntem invatati".

Din pacate Lex nu mi-a dat ocazia sa-si confirme profesionalismul (produsele n-au fost pe stoc mereu, d'oh!), asa ca vad ce este, cum presupun ca majoritatea o fac. Informatiile (si intentiile) altor persoane nu se pun, desi cei din reclama sunt de-a dreptul uimiti de facilitati. Si la ce preturi mai-mai ca nu-mi vine sa-mi deschid magazin. Nici nu ma mir ca unii de pe forum isi ies din fire la anumite anunturi.

User avatar
fl0po
King Meeple
King Meeple
Posts: 1649
Joined: 09 Jun 2012, 09:56
Custom Rank: iOS Netrunner
Location: Bucuresti

Re: Noutati si nu numai la LexHobbyStore

Post: # 37683Post fl0po
29 Mar 2013, 06:24

nu stiu de ce te-ai aprins. eu am scris ca e diferenta respectiva intre cei doi termeni cand e vorba de Lex. ce spui tu are sens intr-adevar, dar eu ma refeream la modul in care functioneaza siteul lor. Stiu ca atunci cand apare "fa precomanda", titlurile respective sunt deja cumparate de catre magazin si in general in cateva zile sunt pe stoc. Daca ti se pare aiurea treaba cu precomanda (desi cred ca am vazut ca se practica si afara) fa o sugestie.
HACK OR GET WHACKED!

acidutzu

Re: Noutati si nu numai la LexHobbyStore

Post: # 37685Post acidutzu
29 Mar 2013, 07:10

Acum sa nu-i certam.
Este varianta prescurtata de la "Transportul este pe drum. Asigura-te ca tu primesti primul jocul de indata ce ajunge la noi." sau "Poate nu vrei sa intri din ora in ora sa vezi cand ajunge jocul. Am luat doar trei bucati si poate nu le ma gasesti diseara."

La informatii utile explica acest lucru mai frumos decat am scris eu. :D

Sa modifice expresia in "Fii primul!" ca sa nu mai existe interpretari.

User avatar
fl0po
King Meeple
King Meeple
Posts: 1649
Joined: 09 Jun 2012, 09:56
Custom Rank: iOS Netrunner
Location: Bucuresti

Re: Noutati si nu numai la LexHobbyStore

Post: # 37687Post fl0po
29 Mar 2013, 08:45

acidutzu wrote:Acum sa nu-i certam.
Este varianta prescurtata de la "Transportul este pe drum. Asigura-te ca tu primesti primul jocul de indata ce ajunge la noi." sau "Poate nu vrei sa intri din ora in ora sa vezi cand ajunge jocul. Am luat doar trei bucati si poate nu le ma gasesti diseara."

La informatii utile explica acest lucru mai frumos decat am scris eu. :D

Sa modifice expresia in "Fii primul!" ca sa nu mai existe interpretari.
Cam asta inceracasem sa zic si eu folosind varianta short. Varianta ta este mult mai clara!
As mai vrea sa mai adaug ceva legat de experientele mele cu LEX:
- in preajma sarbatorilor (2-3 zile pana la Craciun) trebuia sa iau un cadou si cautam disperat 7Wonders. Singurul loc unde aparea pe stoc era la LEX. Sun repede si surpriza! Nu mai e pe stoc. Explicatia a fost ca a fost nebunie la magazin fiind aproape Craciunul si nu au mai avut timp sa actualizeze stocul pe site. Destul de pertinenta zic eu gandidu-ma ce se intampla in magazine in apropierea Craciunului dar in acelasi timp am inchis telefonul dezamagit. Imediat s-a facut si updateul siteului cu "momentan indisponibil" si a venit alta surpriza cam in 30 minute de la faza cu "nu mai e pe stoc". Imi suna telefonul. Tot de la LEX care ma anunta ca mi-a facut rost de 7 Wonders si ca a doua zi il voi primi.
- cumpar 2 x DC Comics Deck Building Game. Primesc pachetul cu jocurile ambalate intr-o cutie de carton care se pare ca a fost insuficienta pentru prietenii de la firma de curierat. Una dintre cutii a suferit ceva damage. Sun la LEX. S-a gasit imediat o solutie de inlocuire a cutiei, dar dupa ce am desfacut jocul mi-am dat seama ca se poate rezolva cu putin aracet si ca ar fi prea mare tam-tamul sa plimbam cutii Bucuresti - Iasi doar pentru atat. Sun la LEX si anunt ca nu e nicio problema si ca totul s-a rezolvat. Dupa ceva timp iar telefon de la LEX cum ca voi primi 2 x promo Super Hero pentru cele 2 jocuri cumparate.
As mai putea sa mai insir cateva exemple d'astea de "totala lipsa de profesionalism" si de spirit comercial dar ma opresc aici deoarece cred ca ceea ce am vrut sa transmit a fost destul de clar. Nu prea are legatura ce am scris cu precomenzile de la care a plecat discutia dar ma bucur ca am avut ocazia sa pun pe forum si experiente placute legate de magazinele romanesti. Iar daca aici am scris despre LEX nu inseamna ca am avut experiente neplacute cu celelalte magazine, sper sa nu interpreteze cineva asa. Am vrut pur si simplu sa SALUT! dorinta unor oameni de a face lucrurile sa mearga intr-o directie corecta. Bravo.
HACK OR GET WHACKED!

LexHobbyStore

Re: Noutati si nu numai la LexHobbyStore

Post: # 37688Post LexHobbyStore
29 Mar 2013, 08:50

@suf. Exista o mare diferenta intre "fa precomanda" si "la comanda". Mai ales ca avem explicat acest termen daca se face click pe el. Pentru info: https://www.lexshop.ro/informatii_utile ... ocuri.html.

Noi nu mergem pe ideea de a lista un produs care il aducem doar daca il vrea cineva. Daca am face asta am avea pe site mii de produse. Nu e ok din punctul nostru de vedere. Vrem sa oferim produse pe stoc;).

Oricum multumesc pentru observatie. E bine de stiu ca sa postez dupa ce jocurile sunt in stoc:).

Rautz

Re: Noutati si nu numai la LexHobbyStore

Post: # 37689Post Rautz
29 Mar 2013, 11:08

Am comandat si eu de cateva ori de la Lex si sunt extrem de prietenosi si maleabili. Desi vin de la Iasi, coletele ajung a doua zi, sunt deschisi la propuneri de comenzi la jocuri care nu se gasesc prin Romania si au preturi bune.
In plus s-a observat si ca au urmarit discutiile de pe forum si si-au ajustat preturile pentru a fi apropiate de nivelul de afara(si promisiunea ca au cele mai mici preturi din Romania)

N-am inteles exact de ce s-a aprins suf, pe de o parte era bine sa anunte jocurile cand sunt pe stoc, pe de alta parte s-ar putea ca anuntand atunci sa fie prea tarziu pentru noi si sa se vanda foarte repede inainte de a apuca sa le cumparam.

User avatar
fl0po
King Meeple
King Meeple
Posts: 1649
Joined: 09 Jun 2012, 09:56
Custom Rank: iOS Netrunner
Location: Bucuresti

Re: Noutati si nu numai la LexHobbyStore

Post: # 37690Post fl0po
29 Mar 2013, 11:31

="Oricum multumesc pentru observatie. E bine de stiu ca sa postez dupa ce jocurile sunt in stoc:).
Parerea mea este ca nu ar trebui sa renunti la treaba cu precomanda. Vazand ca urmeaza sa iti intre pe stoc poate ca nu voi mai comanda de afara jocuri pe care le pot lua de aici, bineinteles daca si preturile sunt OK.
HACK OR GET WHACKED!

User avatar
suf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2708
Joined: 30 Jul 2010, 17:16
Location: Timisoara

Re: Noutati si nu numai la LexHobbyStore

Post: # 37691Post suf
29 Mar 2013, 11:40

Bahaus wrote:N-am inteles exact de ce s-a aprins suf
Dap, acum ca recitesc imi dau seama ca ce am scris depaseste de multe ori ce vroiam sa spun. Nu a fost un comentariu constructiv si nu trebuia facut. Sorry.

Faptul ca lumea a sarit in apararea lui Lex arata ca e o firma respectata; probabil voi incerca o comanda la ei, desi gusturile mele sunt dificile :) .

RaulZ

Re: Noutati si nu numai la LexHobbyStore

Post: # 38179Post RaulZ
05 Apr 2013, 17:35

Haideti sa va povestesc eu putin de LexHobbyStore... :D

Sunt nou in boardgames-uri, am doar 4 luni si o mini-colectie de 12 jocuri. Pana acum am lucrat doar cu cutia.ro, asta pana cand am aflat si eu de sleev-uri (dupa ce am vazut cum mi s-au tocit cartile de personaje de la Citadele dupa maxim 10 jocuri mi-am dat seama ca am nevoie de sleev-uri si nu o sa mai cumpar nici un joc de acum pe care sa nu il sleev-uiesc imediat dupa ce desfac cutia) si am incercat sa ma orientez spre alte site-uri pentru ca ei nu au pe stoc produse de genu ci doar jocuri. Pentru inceput am incercat RedGoblin.ro...dar mi s-au parut cam scumpi, apoi ReginaSiNebunul.ro dar nu aveau destule sleev-uri si asa am ajuns la TarabaDeJocuri.ro si LexHobbyStore.ro care aveau produsele pe care le voiam atat jocuri cat si sleev-uri plus preturi destul de ok, poate cele mai ok pe care le-am intalnit. Dupa ce am pus in cos si la Lex si la Taraba aceleasi chestii pe care le voiam am vazut ca la Taraba ieseam ceva mai ieftin, dar putin, in jur de 30 de lei la comanda de 500. Dar nah, ca romanul si eu...am dat comanda la Taraba. :oops: ...Am primit mail a doua zi (comanda am dat-o seara) ca din cele 8 produse comandate erau pe stoc doar 2. :shock:
Bun...am anulat comanda si am dat aceeasi comanda la Lex (unde am schimbat doar 2 tipuri de sleev-uri ca aici am gasit aceleasi dimensiuni ffg si am inteles ca sunt mai bune decat mayday premium). Dupa aproximativ o ora am primit raspuns la mail ca unul din produse nu era in stoc dar vine in 2 saptamani. Eh...e ceva zic eu... 1 produs indisponibil din 8 parca suna mai bine decat 6 din 8. :) Renunt la ce nu era in stoc si fiind pe fuga cer in loc alt produs fara sa ma uit la pret. Plec de acasa si pe seara intru si ma uit la pretul acelui produs era in jur de 120 de lei plus 80 lei extensia pe care urma sa mi-o comand dupa ceva timp (aproximativ 200 lei in total). E ok...zic eu...dar dau totusi pe google sa vad si la celelalte magazine de boardgames pretul la joc plus extensie. Da, pretul era acelasi sau mai mare...dar chiar cand sa zic ca e bine dau peste un magazin de jucarii pentru copii unde gasesc produsul cu tot cu extensie la 163 de lei... diferenta de 37 lei, :roll: ...dau iar mail rapid la lex si le spun sa trimita comanda initiala fara jocul pe care l-am adaugat apoi pentru ca l-am gasit pe alt site mai ieftin (asta se intampla seara dupa 9). A doua zi dimineata la ora 7 am primit un mail de la Lex de genu "Da-mi te rog un link unde ai gasit jocul mai ieftin si rezolvam noi ceva. :)". Trimit link dupa care baietii ma intreaba daca am dat deja comanda pe site-ul respectiv unde nu dadusem....si surpriza, mi l-au dat la 163 lei, exact ca pe acel site. :)

In fine, am scris foarte mult, nu stiu daca citeste cineva atat dar tot ce voiam sa spun e ca mi s-au parut foarte amabili si foarte ok, niste oameni care chiar asculta parerile clientilor si se conformeaza. Acum astept coletul si sper ca totul sa fie ok si la transport. Daca si cutiile sunt ambalate ok, promit ca raman cu ei de acum incolo pentru mult timp. ;)

Cele mai ok preturi, cele mai tari promotii, transport gratuit pentru o suma destul de mica (150 lei) fata de alte site-uri plus amabilitate si...sa speram ambalari bune. :D

Felicitari!

singerete

Re: Noutati si nu numai la LexHobbyStore

Post: # 38196Post singerete
05 Apr 2013, 21:48

Pentru mine primele 2 site-uri la care apelez cand doresc sa-mi achizitionez ceva sunt Lex si Lotb, urmand apoi celelalte. Primele 2 au niste site-uri curate, usor de urmarit si cautat produsele dorite. LotB au si un sistem de fidelizare dragutz deja implementat, dar Lex vine din urma urmand sa implementeze si ei unul in viitorul apropiat. Sincer o sa-mi fie greu sa aleg un preferat. :lol:

User avatar
Minel
King Meeple
King Meeple
Posts: 1223
Joined: 16 Feb 2012, 21:53
Location: Bucuresti

Re: Noutati si nu numai la LexHobbyStore

Post: # 38205Post Minel
06 Apr 2013, 04:37

singerete wrote:Pentru mine primele 2 site-uri la care apelez cand doresc sa-mi achizitionez ceva sunt Lex si Lotb, urmand apoi celelalte. Primele 2 au niste site-uri curate, usor de urmarit si cautat produsele dorite.
Exact, site-ul in site conteaza ft mult. Pe taraba si regina e greu de gasit ceva, adica gasesti cu search, dar in afara de asta sunt slabe. No offense, eu sper sa considere drept sfat. Lex si lotb in schimb au niste site-uri excelent organizate si ingrijite, si intr-adevar conteaza ft mult ca informatia "in stoc" sa fie pe bune.
Iar red goblin e ok, arata bine, dar functionalitatea nu e excelenta, e putin enervant panelul din dreapta care trebuie inchis si deschis, mai e nevoie si de scroll etc.

acidutzu

Re: Noutati si nu numai la LexHobbyStore

Post: # 38206Post acidutzu
06 Apr 2013, 06:17

Lex si Lotb sunt de generatie noua. :D

Cel mai bun imi pare a fi lotb, tocmai pentru ca are o groaza de setari cand cauti. Chiar imi place acel interval de pret (ma limitez la cat vreau sa cheltuiesc maximum si, daca nu le vad pe cele mai scumpe, sunt sanse mai mari sa nu ma razgandesc :roll: ). Insa, cel putin pe opera, in ultima vreme mi se blocheaza cand dau sa vad cate 64 de jocuri pe pagina.

Lex a facut un pas mare, pentru mine, de cand a inceput sa le puna automat crescator cand cauti doar ce e in stoc. Inainte parca apareau doar cronologic si era un chin.

La Goblin imi place ca raman vizibile toate care sunt disponibile dintr-un click.

Daca chiar vreau un anumit joc apelez la http://partygames.ro/portal/search.php. E destul de sigur. In rest ma uit la tot ce e in stoc in tara si aleg dupa cum imi dicteaza pohta. :lol:

LexHobbyStore

Re: Noutati si nu numai la LexHobbyStore

Post: # 38207Post LexHobbyStore
06 Apr 2013, 09:22

Multumim tuturor pentru parerile de bine si mai ales pentru opinii. Cu siguranta o sa tinem cont de ele (de fapt chiar am inceput implementarea unora:) ) si speram sa devenim alegerea numarul 1 la multi dintre voi.

Pana atunci:

LexHobbyStore

Re: Noutati si nu numai la LexHobbyStore

Post: # 38449Post LexHobbyStore
11 Apr 2013, 08:03

Trebuie sa ajunga la noi pe 12.04.2013 o gramada de jocuri din nou in stoc dar si noutati. Asteptam gama Ticket to Ride, game Small World (la care te invitam sa analizezi pachetele promotionale), cateva jocuri cu reducere de pret ca Wrath of Ashardalon si avem doua noi "programe" pe care incepem sa le demaram si merita analizate. Primul este noua rubrica PRECOMENZI (precomenzi la jocuri care sunt anuntate si urmeaza sa apara peste cateva luni, cu posibilitatea de a prinde preturi bomba) si noul program "Joc in limba engleza la pretul aceluiasi joc in limba germana":), vezi Dungeon Petz, Bora Bora (eroare:), dar ramane pretul mic de acum), Tzolk'in etc.

....si multe altele.
Last edited by LexHobbyStore on 11 Apr 2013, 19:22, edited 3 times in total.


LexHobbyStore

Re: Noutati si nu numai la LexHobbyStore

Post: # 38454Post LexHobbyStore
11 Apr 2013, 09:48

Our bad:).

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: Noutati si nu numai la LexHobbyStore

Post: # 38468Post Chuckila
11 Apr 2013, 11:44

Va rog sa continuati discutia in celalalt thread. Sa lasam acest topic pentru noutatile de la Lex :) Multumesc.

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4163
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Noutati si nu numai la LexHobbyStore

Post: # 38542Post 26octombrie
11 Apr 2013, 21:23

Oameni buni!

Daca e cineva care sa fi plasat o comanda la Lex, nelivrata inca (sau sa o plaseze maine), il rog sa-mi dea si mie un PM. Vreau sa iau Tales&Legends si n-as vrea sa platesc transportul pentru un deck de carti. Poate le strecoara intr-un pachet spre Bucuresti si vin eu sa le iau :)
Anyone, please?!

Locked

Return to “Promotii, stiri si noutati parteneri”