Despre Top ForumBoardGames.ro Editia a V-a

User avatar
VickdaReaper
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 3320
Joined: 16 Feb 2010, 18:00
Location: Bucuresti
Contact:

Despre Top ForumBoardGames.ro Editia a V-a

Post: # 43642Post VickdaReaper
21 Sep 2013, 19:34

Lume, lume, soro lume. ForumBoardGames.ro face topuri minune! Si ne aflam la editia cu numarul cinci. Pentru aceasta a cincea editie am zis sa pastram acelasi format ca si in precedentele patru editii: o faza de nominalizari si una de voturi. Totusi, ca si la alte editii, am decis sa aducem si cateva modificari la ceea ce am avut pana acum. Unele modificari sunt la nivel de reguli, altele la categoriile de vot. Dar sa lasam vorba si sa trecem la fapte...

Regulile pentru cea de-a cincea editie a topurilor ForumBoardGames.ro sunt redate in continuare. Ca si editiile anterioare si editia a cincea se va desfasura tot in doua faze, dupa cum urmeaza:

1. Faza de nominalizari

In perioada 23 septembrie - 6 octombrie (ora 23:59) puteti intra la fiecare dintre categoriile propuse si puteti propune un numar maxim de 5 (cinci) nominalizari. La sfarsitul acestei perioade vom strange toate nominalizarile exprimate, iar primele 7 jocuri ca numar de propuneri vor merge mai departe in faza de voturi. Mentionam ca pentru a intra in faza urmatoare, un joc/designer trebuie sa primeasca un minim de 3 (trei) nominalizari.
Recomandam ca un joc sa fie nominalizat doar daca cel care il propune a jucat macar 1 data jocul respectiv.
Orice utilizator al forumului poate sa propuna liber nominalizari pentru una sau mai multe categorii, fara a fi apoi obligat sa si voteze in faza a 2-a.

Observatie 1: Daca unul dintre utilizatori a nominalizat la o categorie un numar de jocuri, dar doreste apoi sa isi schimbe nominalizarile sau sa mai adauge/scoata unele nominalizari, atunci respectivul utilizator trebuie sa editeze mesajul initial. Orice mesaj ulterior nu se va lua in calcul la adunarea nominalizarilor.
Observatie 2: Pentru fiecare utilizator in parte se vor lua in considerare doar primele 5 (cinci) nominalizari exprimate. Orice alta nominalizare ulterioara nu va fi luata in considerare. De aceea recomandam editarea mesajului in care se fac nominalizarile.
Observatie 3: Un joc care nu se incadreaza intr-o anumita categorie nu va fi luat in considerare pentru a promova in etapa a doua, indiferent de numarul de voturi obtinut. Va sfatuim sa consultati pagina de pe Board Game Geek a unui joc in cazul in care nu sunteti siguri daca poate fi nominalizat la o anumita categorie.
Observatie 4: Daca sunt mai multe jocuri la egalitate de nominalizari pentru ultimul loc liber in faza de voturi, atunci toate acele jocuri vor merge mai departe.


2. Faza de vot

In perioada 7 - 15 octombrie (ora 23:59), veti putea sa votati, pentru fiecare categorie in parte, un singur joc/designer din poll-ul rezultat la faza intai. Dupa terminarea votarii, se va ordona fiecare top dupa numarul de voturi si se va stabili castigatorul sau, in caz de egalitate, castigatorii fiecarei categorii. Nu se va face nicio departajare.
Orice utilizator al forumului are drept de vot in aceasta faza, indiferent daca a facut sau nu nominalizari in faza 1.


Va dorim tuturor spor la vot!!
Pentru board games sunt fidel cum era Castro pentru Cuba...

Colectie

User avatar
VickdaReaper
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 3320
Joined: 16 Feb 2010, 18:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Despre Top ForumBoardGames.ro Editia a V-a

Post: # 43704Post VickdaReaper
23 Sep 2013, 10:06

Sa subliniez inca o data ca sunt permise maxim 5 nominalizari pentru oricare dintre categoriile de la aceasta editie a topurilor.
Pentru board games sunt fidel cum era Castro pentru Cuba...

Colectie

User avatar
suf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2708
Joined: 30 Jul 2010, 17:16
Location: Timisoara

Re: Despre Top ForumBoardGames.ro Editia a V-a

Post: # 43706Post suf
23 Sep 2013, 10:09

VickdaReaper wrote:Sa subliniez inca o data ca sunt permise maxim 5 nominalizari pentru oricare dintre categoriile de la aceasta editie a topurilor.
Pfff abia acu' subliniezi? :P

User avatar
VickdaReaper
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 3320
Joined: 16 Feb 2010, 18:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Despre Top ForumBoardGames.ro Editia a V-a

Post: # 43708Post VickdaReaper
23 Sep 2013, 10:27

Este subliniat si in regulile de mai sus. ;)
Pentru board games sunt fidel cum era Castro pentru Cuba...

Colectie

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: Despre Top ForumBoardGames.ro Editia a V-a

Post: # 43713Post Chuckila
23 Sep 2013, 10:40

Pentru suf, se numeste re-subliniere.

User avatar
fl0po
King Meeple
King Meeple
Posts: 1649
Joined: 09 Jun 2012, 09:56
Custom Rank: iOS Netrunner
Location: Bucuresti

Re: Despre Top ForumBoardGames.ro Editia a V-a

Post: # 43714Post fl0po
23 Sep 2013, 10:44

cel mai bun joc pentru copii nu exista?...sau se considera ca e parte comuna cu cel mai bun joc de familie?
HACK OR GET WHACKED!

User avatar
suf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2708
Joined: 30 Jul 2010, 17:16
Location: Timisoara

Re: Despre Top ForumBoardGames.ro Editia a V-a

Post: # 43720Post suf
23 Sep 2013, 11:24

Chuckila wrote:Pentru suf, se numeste re-subliniere.
Era subliniat numai maxim :P

acidutzu

Re: Despre Top ForumBoardGames.ro Editia a V-a

Post: # 43736Post acidutzu
23 Sep 2013, 12:28

Cel mai bun joc cu zaruri?

User avatar
VickdaReaper
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 3320
Joined: 16 Feb 2010, 18:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Despre Top ForumBoardGames.ro Editia a V-a

Post: # 43737Post VickdaReaper
23 Sep 2013, 12:37

Pentru Cel mai bun joc pentru copii s-a propus problema si la editia recenta a Jocului Anului. Motivul pentru care nu exista este ca nu sunt foarte multe persoane care sa foloseasca astfel de jocuri cu copii lor, de aceea nu exista necesitatea de a propune aceasta categorie. Sau poate ca exista destui care folosesc astfel de jocuri cu copiii lor, dar pe forum nu prea se vad. Asa ca n-avem de unde sa stim ca ei exista si implicit, ca ar fi interes pentru o astfel de categorie.

Jocurile cu zaruri nu au intrat la aceasta editie. Poate o sa intre la urmatoarea, poate nu. Mai vedem. ;)
Pentru board games sunt fidel cum era Castro pentru Cuba...

Colectie

User avatar
VickdaReaper
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 3320
Joined: 16 Feb 2010, 18:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Despre Top ForumBoardGames.ro Editia a V-a

Post: # 43738Post VickdaReaper
23 Sep 2013, 12:41

O mica atentionare: putina atentie cu jocurile multi editie (eg. A Game of Thrones, Descent, Wallenstein, etc.). V-am ruga sa specificati clar care editie o nominalizati pentru a nu exista confuzie. Ca sa nu luam partea vre-unei editii, nominalizarile care nu specifica si editia propusa nu sunt luate in considerare.
Pentru board games sunt fidel cum era Castro pentru Cuba...

Colectie

User avatar
fl0po
King Meeple
King Meeple
Posts: 1649
Joined: 09 Jun 2012, 09:56
Custom Rank: iOS Netrunner
Location: Bucuresti

Re: Despre Top ForumBoardGames.ro Editia a V-a

Post: # 43801Post fl0po
23 Sep 2013, 16:33

VickdaReaper wrote:Pentru Cel mai bun joc pentru copii s-a propus problema si la editia recenta a Jocului Anului. Motivul pentru care nu exista este ca nu sunt foarte multe persoane care sa foloseasca astfel de jocuri cu copii lor, de aceea nu exista necesitatea de a propune aceasta categorie. Sau poate ca exista destui care folosesc astfel de jocuri cu copiii lor, dar pe forum nu prea se vad. Asa ca n-avem de unde sa stim ca ei exista si implicit, ca ar fi interes pentru o astfel de categorie.

Jocurile cu zaruri nu au intrat la aceasta editie. Poate o sa intre la urmatoarea, poate nu. Mai vedem. ;)
Pai se putea face o nominalizare. daca apareau voturi astfel incat sa fie luate in seama, de ce nu?.....zic eu....
HACK OR GET WHACKED!

User avatar
VickdaReaper
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 3320
Joined: 16 Feb 2010, 18:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Despre Top ForumBoardGames.ro Editia a V-a

Post: # 43832Post VickdaReaper
23 Sep 2013, 17:15

VickdaReaper wrote:O mica atentionare: putina atentie cu jocurile multi editie (eg. A Game of Thrones, Descent, Wallenstein, etc.). V-am ruga sa specificati clar care editie o nominalizati pentru a nu exista confuzie. Ca sa nu luam partea vre-unei editii, nominalizarile care nu specifica si editia propusa nu sunt luate in considerare.
Asemanator celor spuse in citat, va rog pe toti ca in cazul sistemelor de jocuri (eg. Dominion, Thunderstone, Ascension, etc.) sa mentionati care joc (de baza) din sistem propuneti, nu doar sa numiti sistemul ca intreg. Motivatia este simpla: (1) sa putem premia un joc si nu un sistem si (2) cei mai incepatori sa stie spre ce joc sa se indrepte daca vor sa incerce respectivul sistem.
Pentru board games sunt fidel cum era Castro pentru Cuba...

Colectie

User avatar
VickdaReaper
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 3320
Joined: 16 Feb 2010, 18:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Despre Top ForumBoardGames.ro Editia a V-a

Post: # 44252Post VickdaReaper
30 Sep 2013, 12:27

A mai ramas o saptamana intreaga pentru nominalizari. Nu ratati ocazia sa va faceti parerile auzite. Si sa recomandati si altora jocurile care va plac atat de mult.
Pentru board games sunt fidel cum era Castro pentru Cuba...

Colectie

User avatar
VickdaReaper
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 3320
Joined: 16 Feb 2010, 18:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Despre Top ForumBoardGames.ro Editia a V-a

Post: # 44616Post VickdaReaper
05 Oct 2013, 04:40

Ultimele doua zile de nominalizări. Propuneti, propuneti, propuneti...
Pentru board games sunt fidel cum era Castro pentru Cuba...

Colectie

jakkal

Re: Despre Top ForumBoardGames.ro Editia a V-a

Post: # 44705Post jakkal
07 Oct 2013, 11:06

Vick, nu ar fi ok sa se deschida votarile pentru inca 2-3 zile? Ma gandesc ca multi dintre noi am incercat jocuri noi la Sighisoara si si-ar putea adauga modifica/completa nominalizarile.

User avatar
VickdaReaper
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 3320
Joined: 16 Feb 2010, 18:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Despre Top ForumBoardGames.ro Editia a V-a

Post: # 44709Post VickdaReaper
07 Oct 2013, 11:52

O.K. Sunt de acord sa mai deschid pentru ceva vreme listele de nominalizari. In principiu, vor fi deschise pana marti, 8.10.2013, la ora 23:59.

In alta ordine de idei, am intalnit doua jocuri la categoria economice care s-ar fi calificat in runda urmatoare, dar care nu fac parte, conform BGG, din categorie. Pentru Troyes am trimis eu corectie, dar Dungeon Petz nu am jucat si nu-mi permit sa trimit corectie. Daca ati jucat jocul si considerati ca este economic, v-as ruga sa trimiteti o corectie catre BGG in care sa-l propuneti ca fiind joc economic. Merci!

LE: Foarte important! Sa nu cumva sa imi scrieti un mesaj suplimentar daca vreti sa adaugati/inlocuiti nominalizari. Am stabilit de la inceput ca editam mesajul cu propuneri initial, asa facem si acum. ;)
Pentru board games sunt fidel cum era Castro pentru Cuba...

Colectie

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7065
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: Despre Top ForumBoardGames.ro Editia a V-a

Post: # 44738Post DanielIndru
07 Oct 2013, 13:11

Dungeon Petz nu e economic, si eu am incercat sa fac corectie si mi-a fost refuzata.
Despre Troyes as zice acelasi lucru, desi nu am incercat sa-l corectez.

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: Despre Top ForumBoardGames.ro Editia a V-a

Post: # 44740Post Chuckila
07 Oct 2013, 13:20

Cred ca trebuie redeschisa si sectiunea Cel mai bun joc nou.

User avatar
VickdaReaper
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 3320
Joined: 16 Feb 2010, 18:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Despre Top ForumBoardGames.ro Editia a V-a

Post: # 44849Post VickdaReaper
09 Oct 2013, 00:14

Am inchis faza de nominalizari. O sa revin cat de curand pot cu faza de voturi.

Multumim tuturor celor care au nominalizat.
Pentru board games sunt fidel cum era Castro pentru Cuba...

Colectie

User avatar
VickdaReaper
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 3320
Joined: 16 Feb 2010, 18:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Despre Top ForumBoardGames.ro Editia a V-a

Post: # 44850Post VickdaReaper
09 Oct 2013, 00:18

Troyes a fost acceptat ca joc economic. A trimis cineva corectură pentru Dungeon Petz? Ca sa stiu daca mai verific maine.
Pentru board games sunt fidel cum era Castro pentru Cuba...

Colectie

Post Reply

Return to “Top ForumBoardGames.ro - Editia a V-a - toamna 2013 (incheiat)”