Apple iPAD si boardgame-urile

tipuri de jocuri, recomandari, aranjarea soldateilor in cutii, filme in care apar boardgames sau ORICE altceva va trece prin cap si e legat de boardgaming
Puf

Re: Apple iPAD si boardgame-urile

Post: # 2359Post Puf
07 Apr 2010, 00:57

si financial city nu?
later edit: :shock:
Last edited by Puf on 07 Apr 2010, 01:05, edited 1 time in total.

haretel

Re: Apple iPAD si boardgame-urile

Post: # 2360Post haretel
07 Apr 2010, 01:00

hahahhahahahahhaha
ma scuzati..

adixor

Re: Apple iPAD si boardgame-urile

Post: # 2383Post adixor
07 Apr 2010, 17:24

you just can't keep yourselves from doing that, aren't you :)
nu cred ca ipad are puterea de procesare necesara pentru a se face financial city pe el...cu atatea calcule

User avatar
VickdaReaper
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 3320
Joined: 16 Feb 2010, 18:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Apple iPAD si boardgame-urile

Post: # 2392Post VickdaReaper
07 Apr 2010, 17:57

Apropo de iPad si boardgaming, clatiti-va ochii cu asta...
ipad_scrabble.jpg
Pentru board games sunt fidel cum era Castro pentru Cuba...

Colectie

Ioana

Re: Apple iPAD si boardgame-urile

Post: # 2426Post Ioana
07 Apr 2010, 22:17

:lol: :lol: :lol: cat de tare eeee! Dar cel putin tipii astia stau la aceeasi masa...

adixor

Re: Apple iPAD si boardgame-urile

Post: # 2548Post adixor
08 Apr 2010, 23:58

http://www.carcassonneapp.com/

carcassonne for iphone.. the list is growing...

Ioana

Re: Apple iPAD si boardgame-urile

Post: # 2558Post Ioana
09 Apr 2010, 08:53

Cat de bine arata!!!
Carcassonne-iPhone.jpg

adixor

Re: Apple iPAD si boardgame-urile

Post: # 10110Post adixor
17 Jan 2011, 22:42

Nu e IPad, nu e IPhone ci Android, dar stie Arkham Horror :) de fapt nu de tot, dar e un helper foarte util cand jucati Arkham.

Image

Aplicatia nou lansata de Fantasy Flight Games va poate ajuta sa pastrati caracteristicile personajelor voastre, sa dati cu zarul, sa vedeti harta precum si toate item-urile, clue-urile voastre, etc. Interesant as zice :)

Stirea completa: http://www.fantasyflightgames.com/edge_ ... ?eidn=1911

tocumarian
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 120
Joined: 01 Jul 2010, 12:08

Re: Apple iPAD si boardgame-urile

Post: # 10436Post tocumarian
22 Jan 2011, 16:33

Carcassone am eu pe Ipod sie f ok...

Mai am si neuroshima hex care si el are o grafica foarte buna si Kingsburg...

Kinsburg e cam de 8 din 10.... si ca inconvenient neavand toata tabla afisata nu prea poti sa faci comparatie intre optiuni f repede... dar te obisnuiesti si cu asta :)

User avatar
mihai
Special Meeple
Special Meeple
Posts: 1808
Joined: 11 May 2010, 18:28
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Apple iPAD si boardgame-urile

Post: # 10470Post mihai
24 Jan 2011, 00:30

intervin si eu pe subiectul acesta...recunosc, nu prea sunt mare fan boardgames pe ipad/iphone/PSP/NDS, dar sincer cand ma mai plictisesc si vreau sa joc cate ceva, decat sa joc un boardgame singur :( mai bine ma joc cu telefonul/calc/etc.

eu am jucat INGENIOUS(iphone) - este foarte ok, pe usor mai castig, de la medium incolo nu prea mai am sanse
CATAN - calc/NDS - este destul de ok, nu prea imi place mie catan, mai mult am jucat de curiozitate
CARCASSONNE - Iphone, Calc si NDS - destul de ok, arata bine, pe NDS chiar este cu misiuni :))
RACE FOR THE GALAXY - calc - destul de bine facut, parca se desfasoara treaba cam repede, sanse mici sa bati calc

In concluzie, sunt PRO boardgames pe diverse gadget-uri atata timp cat nu ai prieteni prin preajma sau ocazii sa te aduni cu mai multe pers.

User avatar
VickdaReaper
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 3320
Joined: 16 Feb 2010, 18:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Apple iPAD si boardgame-urile

Post: # 10477Post VickdaReaper
24 Jan 2011, 01:57

mihai wrote: RACE FOR THE GALAXY - calc - destul de bine facut, parca se desfasoara treaba cam repede, sanse mici sa bati calc
Daca te antrenezi (adica joci des impotriva calculatorului) o sa ajungi sa mai si bati, chiar destul de des. Yo! am ajuns chiar la raporturi de "1 da, 2 ba". :) Cu mai multi adversari este, intr-adevar, ceva mai (mult mai) greu (e mai dificil sa-i urmaresti, mai ales ca nu exista down-time-ul din viata reala, cand mai stai dupa cate un jucator si ai astfel timp sa cantaresti cam ce vor ceilalti sa faca, ce sa faci tu, etc).
Pentru board games sunt fidel cum era Castro pentru Cuba...

Colectie

User avatar
alecs
Teen Meeple
Teen Meeple
Posts: 74
Joined: 18 Jan 2012, 14:30
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Apple iPAD si boardgame-urile

Post: # 45328Post alecs
17 Oct 2013, 21:20

Nu stiu unde ar fi fost mai potrivit sa postez asta. Desi nu e oferta pentru iOS ci este pentru Android/Windows/Linux/Mac, nu am gasit alt thread pe-aici pentru versiuni digitale ale jocurilor noastre cele de toate zilele. E vorba de un pachet de joculete pe care o sa mi-l iau si poate se mai bucura si altcineva de informatie.

Oferta de saptamana asta de la cei de la Humble Bundle, include Ticket to Ride + extensia 1910. Pachetul include Worms Reloaded & Armageddon + alte 4 jocuri + alte 2-3 jocuri surpriza de care se va afla saptamana viitoare.
http://blog.humblebundle.com/post/64128 ... ble-bundle

Toate astea costa doar 6.17 $ :). Dar suma minima este 1$ pt care primesti Ticket to Ride + 3 jocuri. :D

Pt mai multe informatii despre ce inseamna Humble Bundle, vedeti la ei pe site.

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4163
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Apple iPAD si boardgame-urile

Post: # 45883Post 26octombrie
01 Nov 2013, 10:41

cum se poate plati pentru aplicatiile pe care vrei sa le cumperi in google play?

am vazut ca iti cere un google wallet, iar eu nu am asa ceva. ceea ce ma interesa sa stiu e daca pot plati o suma mai mare undeva (intr-un wallet :) ) din contul meu, pentru ca mai apoi sa-mi trag din ea pentru diverse aplicatii. help? :?

User avatar
suf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2708
Joined: 30 Jul 2010, 17:16
Location: Timisoara

Re: Apple iPAD si boardgame-urile

Post: # 45885Post suf
01 Nov 2013, 10:48

26octombrie wrote:cum se poate plati pentru aplicatiile pe care vrei sa le cumperi in google play?

am vazut ca iti cere un google wallet, iar eu nu am asa ceva. ceea ce ma interesa sa stiu e daca pot plati o suma mai mare undeva (intr-un wallet :) ) din contul meu, pentru ca mai apoi sa-mi trag din ea pentru diverse aplicatii. help? :?
Nu mai stiu EXACT cum am facut, dar in principiu la google wallet ala iti legi cardul si apoi platesti cu el. Fiecare cumparatura e o tranzactie separata pe care o regasesti in extrasul de cont. Ceva indrumari aici. Ar fi bine sa ai o parola buna la contul de google.

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4163
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Apple iPAD si boardgame-urile

Post: # 45893Post 26octombrie
01 Nov 2013, 13:53

suf wrote:
26octombrie wrote:cum se poate plati pentru aplicatiile pe care vrei sa le cumperi in google play?

am vazut ca iti cere un google wallet, iar eu nu am asa ceva. ceea ce ma interesa sa stiu e daca pot plati o suma mai mare undeva (intr-un wallet :) ) din contul meu, pentru ca mai apoi sa-mi trag din ea pentru diverse aplicatii. help? :?
Nu mai stiu EXACT cum am facut, dar in principiu la google wallet ala iti legi cardul si apoi platesti cu el. Fiecare cumparatura e o tranzactie separata pe care o regasesti in extrasul de cont. Ceva indrumari aici. Ar fi bine sa ai o parola buna la contul de google.
multumesc mult, dar tocmai asta e, ca nu vreau sa-mi leg cardul la nimic :? vreau sa fac o plata de pe card catre ...ceva, apoi sa-mi trag de acolo. se poate asta?!

User avatar
suf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2708
Joined: 30 Jul 2010, 17:16
Location: Timisoara

Re: Apple iPAD si boardgame-urile

Post: # 45894Post suf
01 Nov 2013, 14:05

26octombrie wrote: vreau sa fac o plata de pe card catre ...ceva, apoi sa-mi trag de acolo. se poate asta?!
Poti sa-ti mai faci un card :) Eu cu al meu am platit de toate peste tot. Oricum, cand vine vorba de securitate, e suficient sa-mi arati cardul tau ca sa pot face cumparaturi cu el :)

Rautz

Re: Apple iPAD si boardgame-urile

Post: # 54603Post Rautz
18 Jul 2014, 10:20

Cautam niste boardgames pentru tableta, si am dat de urmatorul comentariu:
Chuckila wrote:iPAD va fi o gluma de produs, la modul serios vorbind.
:lol:

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: Apple iPAD si boardgame-urile

Post: # 54604Post Chuckila
18 Jul 2014, 10:29

De ce ai scos prima parte? E la fel de importanta in context ca si ceea ce ai citat tu. ;)

Dovada, Apple a introdus multitaskul in generatia a doua fara sa faca mult tam-tam pe seama lui - un fel de strecurat pe sub pres. E destul de ciudat in lumea din ziua de azi sa scoti tooluri informatice care sa fie single-threaded. Nu a omorat produsul fiindca au avut fan-base destul de mare care sa le cumpere magaoaza (aici m-am inselat, se pare ca in US marketigul si brandingul >>>> decat capacitatea oamenilor de a analiza un produs), insa greseala tot greseala a fost.

Oricum, si eu m-am inselat destul de rau. Nu vedeam prea mare potenrial in aceste tablete. Si o spun din pozitie de proprietar de tableta actual :D

User avatar
cristianf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2980
Joined: 18 Jul 2010, 09:55
Location: Sanpetru, Brasov

Re: Apple iPAD si boardgame-urile

Post: # 54605Post cristianf
18 Jul 2014, 11:09

suf wrote:
26octombrie wrote: vreau sa fac o plata de pe card catre ...ceva, apoi sa-mi trag de acolo. se poate asta?!
Poti sa-ti mai faci un card :) Eu cu al meu am platit de toate peste tot. Oricum, cand vine vorba de securitate, e suficient sa-mi arati cardul tau ca sa pot face cumparaturi cu el :)
Nu e chiar asa treaba. Eu de exemplu merg pe alta varianta. Prin internet banking tin limitele la tranzactii prin internet si cele securizate si cele nesecurizate la 0. Cand vreau sa fac o plata le modific pentru 24 de ore si gata. Deci pot sa ti-l arat, dar vei avea nevoie de un super bulan sa prinzi momentul oportun in care nu ti se va refuza plata. :D

Post Reply

Return to “Discutii generale”