Mafia online?

Post Reply
Adrian

Mafia online?

Post: # 14571Post Adrian
17 Apr 2011, 09:06

Se baga cineva la o mafia?

Daemon
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 103
Joined: 23 Dec 2010, 13:04
Location: Pantelimon, Bucuresti
Contact:

Re: Mafia online?

Post: # 48722Post Daemon
12 Jan 2014, 22:25

Daca e vorba de jocul cunoscut ca si Werewolves, varianta play-by-post, poate ca e nevoie de un moderator cu experienta. Am moderat FOARTE multe mafii pe http://www.RoMafiaClub.com, si in romana si in engleza, si daca sunt destui amatori, pot sa hostez unul si pe FBG. Va garantez ca nu o sa regretati :).
Starcraft BG, Last Night On Earth, BattleLore, Battlestar Galactica, Puerto Rico, RoboRally, Werewolves

criss

Re: Mafia online?

Post: # 48742Post criss
13 Jan 2014, 11:26

@Daemon: pare interesant, n-am stiut ca se poate juca si pe forum.

Anca

Re: Mafia online?

Post: # 48745Post Anca
13 Jan 2014, 12:15

Pentru mine frumusetea acestui joc consta in reactiile si relatiile psihologice care se formeaza pe parcursul jocului, pe micile greseli de exprimare si de ratiune in argumentare a jucatorilor. Atunci cand ai timp sa iti scrii opinia, toate aceste deficiente se pot corecta. Si atunci pe ce se mai pot baza acuzatiile?

Mie imi place jocul asta jucat live in vreo 2 ore asa, fiecare sa vorbeaza vreo 10 minute la fiecare runda, nu in 10 minute tot joccul cum am auzit pe alocuri :)

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: Mafia online?

Post: # 48746Post Chuckila
13 Jan 2014, 12:27

Cand eram studenti, in camin un joc de 13 oameni incepea la 11 seara si se termina "pe fuga" la 8 dimineata, cand trebuia sa mergem la cursuri.

Erau niste discutii interminabile in primele doua runde eliminatorii; jucam in aproximativ aceeasi formula, ne cunosteam foarte bine si aduceam in discutie multele ture anterioare, cand X sau Y a reactionat intr-un anumit mod, cand s-a intamplat ceva. Si de acolo o lua totul razna :D

Rautz

Re: Mafia online?

Post: # 48749Post Rautz
13 Jan 2014, 12:36

A inceput sa-mi displaca profund Mafia.
E genul de joc in care jucatorii mai buni(sau perceputi mai buni) sunt eliminati primii, ca apoi sa ramana la sfarsit niste oameni total ilogici si care se dau de gol la tot pasul (dar ceilalti nu remarca pentru ca sunt la fel de slabi).
Sau sunt eliminati cei care incearca sa joace jocul in locul celor care stau plictisiti intr-un colt si nu zic nimic.
Avem un prieten care 90% din jocuri e eliminat primul. Si pentru ca un joc dureaza 2 ore, saracul e nevoit sa stea sa asculte numai argumente proaste.

E tot ce-i mai rau in boardgames, jucatori eliminati care stau mult pe bara, jucatorii mai buni sunt la cheremul celor mai slabi, de multe ori cel mai prost jucator castiga, doar pentru ca are o trasatura de caracter gen cel mai placut sau cel mai timid.
Plus de asta la inceputul jocului, jocul te forteaza sa iei decizii fara a avea suficiente date.

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7066
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: Mafia online?

Post: # 48750Post DanielIndru
13 Jan 2014, 12:44

E singurul joc caruia i-am dat nota 1. :)
Dar Resistance imi place, i-am dat 8.

De ce nu jucati Resistance? Am vazut ca pe BGG sunt foarte populare sesiunile online.

nqq
King Meeple
King Meeple
Posts: 795
Joined: 25 Aug 2013, 17:05
Location: Bucuresti

Re: Mafia online?

Post: # 48756Post nqq
13 Jan 2014, 13:17

dupa ani buni de mafia....avalon a venit k o salvare pt grupul meu de prieteni. Dupa atata timp de mafia ,la fiecare joc era ff aiurea pt cei care erau eliminati primii...asa ca acum jucam mai mult avalon.....dar din cand in cand mai bagam si o mafia :)

varianta online mi se pare ......sec !

Post Reply

Return to “Play by Forum”