In cautare de idei pentru Dixit compact

materiale fan-made: extensii, variante, imagini, tutoriale, player-aid-uri
Post Reply
syraxes

In cautare de idei pentru Dixit compact

Post: # 49857Post syraxes
06 Feb 2014, 17:41

Salut,

Acesta este prima mea postare pe acest forum. Sper ca am ales bine sectiunea : am vazut ca aici de obicei oamenii isi prezinta jocurile "mesterite" deja de ei, in timp ce eu deocamdata sint in faza 'de proiect' si as dori sa ma sfatuiesc cu voi.

Despre ce este vorba : am Dixit-ul de baza , Dixit 2 si Dixit 4.
As dori ca, la nevoie, sa il pot cara fara cutie (sa iau doar cartile) si sa-l pot eventual juca in mai multi oameni .

Cu alte cuvinte as vrea sa-mi fac propriul sistem de scor si de votare, unul mai compact si fara limitarea de 6.

1. Pentru tinerea scorului, ma gindesc sa folosesc clasica foaie de hirtie: un tabel cu jucatorii in care sa scriem punctele.

2. Pentru votare insa, nu stiu care ar fi cea mai buna solutie:
- extinderea sistemului de la dixitul de baza nu e practica: pentru 10 jucatori ar trebui sa am 10*10= 100 de cartonase colorate.
- sistemul de la odyssey nu-mi prea place (trebuie sa tii ascuns cartonasul fie in mina, fie in mineca, fie dupa cana de ceai sau pe sub vreun servetel, etc ... )
- a da fiecarui jucator cite o hirtie si un pix poate ar merge , dar trebuie multe pixuri
- poate cu zaruri ?

Ce credeti: vi se pare ok ideea ca fiecare jucator sa aiba 2 zaruri ? Si daca vrea sa voteze cartea 8 sa aranjeze zarurile 6-2 si sa le tina ascunse pina ce vine momentul sa se arate voturile ? Cu 3 zaruri ar putea juca pina la 18 oameni :D

Dar votarea pe hartie cum vi s-ar parea? fiecare sa scrie numarul pe o foaie, si sa tina numarul ascuns pina ce zice toata lumea ca s-a decis .

Sint curios sa aflu care varianta vi se pare ca ar fi mai ok,
in sensul ca sa nu strice "gameplay"-ul prea mult ...

:D

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: In cautare de idei pentru Dixit compact

Post: # 49858Post Chuckila
06 Feb 2014, 17:49

Exista zaruri cu 20 fete. Daca iei 20, ai un sistem de votare pentru Dixit in multi :)

nqq
King Meeple
King Meeple
Posts: 795
Joined: 25 Aug 2013, 17:05
Location: Bucuresti

Re: In cautare de idei pentru Dixit compact

Post: # 49859Post nqq
06 Feb 2014, 17:50

salut. Aceasi problema am avut si eu pt dixit journey, dixit 2 si dixit 4.. si am ajuns la urmatoarea concluzie...

am mai mesterit cartonase pana la 13 sau 14 la fel ca cele colorate pana la 6 ,iar cand jucam multe persoane,fiecare are cate un nr. ( 1,2,3....,11,12,13, etc)

cand e timpul de votare,fiecare se gandeste si pune cartonasul sau direct pe cartea care vrea sa o voteze.( singurul minus este ca se cam inghesuie lumea in momentele cand e vre-o carte evidenta,dar nu e rau...face jocul sa fie mai fun)

apoi scorul se tine pe foaie,easy -peasy 8-)

nqq
King Meeple
King Meeple
Posts: 795
Joined: 25 Aug 2013, 17:05
Location: Bucuresti

Re: In cautare de idei pentru Dixit compact

Post: # 49860Post nqq
06 Feb 2014, 17:52

Chuckila wrote:Exista zaruri cu 20 fete. Daca iei 20, ai un sistem de votare pentru Dixit in multi :)

partea mai naspa e aici cu zaru,cand sunnt multi si mai au si un vin si o bere la bord....cu puterea mintii se schimba zarul pe cartea corecta :D

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4162
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: In cautare de idei pentru Dixit compact

Post: # 49863Post 26octombrie
06 Feb 2014, 18:40

exista betisoare de numarat, pentru clasele primare (o tampenie colosala, if you ask me, da' nu conteaza aici). poti lua un pumn de betisoare (gen chibrituri) si fiecare are cateva in mana, urmand sa arate un manunchi cu atatea bete ca numarul cartii votate.

edit: sau nasturi, sau buline, sau purici uscat, just name it ;)

User avatar
Keyser
King Meeple
King Meeple
Posts: 1111
Joined: 12 May 2011, 00:20

Re: In cautare de idei pentru Dixit compact

Post: # 49865Post Keyser
06 Feb 2014, 18:49

#nambos

The greatest trick the Devil ever pulled was convincing the world he didn't exist. - Verbal Kint

syraxes

Re: In cautare de idei pentru Dixit compact

Post: # 49875Post syraxes
06 Feb 2014, 22:16

26octombrie wrote:exista betisoare de numarat, pentru clasele primare (o tampenie colosala, if you ask me, da' nu conteaza aici).
Tin minte ca am avut si eu betisoare din acelea. Complet inutile. Puteau urit cind le dadeam foc :mrgreen:

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4162
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: In cautare de idei pentru Dixit compact

Post: # 49876Post 26octombrie
06 Feb 2014, 22:20

syraxes wrote:
26octombrie wrote:exista betisoare de numarat, pentru clasele primare (o tampenie colosala, if you ask me, da' nu conteaza aici).
Tin minte ca am avut si eu betisoare din acelea. Complet inutile. Puteau urit cind le dadeam foc :mrgreen:
good, then we can use them with
from http://www.boardgamegeek.com/image/1354110

syraxes

Re: In cautare de idei pentru Dixit compact

Post: # 49877Post syraxes
06 Feb 2014, 22:29

Chuckila wrote:Exista zaruri cu 20 fete. Daca iei 20, ai un sistem de votare pentru Dixit in multi :)
Stiu de zarurile cu 20 de fete, dar nu-mi prea plac: mi se pare greu de citit numarul.

syraxes

Re: In cautare de idei pentru Dixit compact

Post: # 49878Post syraxes
06 Feb 2014, 22:40

Cred ca voi revizita totusi si ideea de a folosi niste cartonase , fiecare jucator sa aiba o 'armonica' de genul acesta :
cartonase.png
Daca nu-mi place cum ies cartonasele voi merge pe varianta 'zaruri'.

Multumesc pentru pareri !


User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4162
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: In cautare de idei pentru Dixit compact

Post: # 49892Post 26octombrie
07 Feb 2014, 00:31

corect :tu: sau, si mai bine, Munchkin Level Counters, gasesti la aproape toate magazinele de jocuri.

User avatar
Teddy
King Meeple
King Meeple
Posts: 1382
Joined: 09 Dec 2010, 02:30
Location: Bucuresti

Re: In cautare de idei pentru Dixit compact

Post: # 49944Post Teddy
07 Feb 2014, 18:48

M-am lovit si eu de aceasta problema. Aveam doar Dixit 1 si se intampla sa fim 8-9 oameni..si ca sa nu marginalizam anumite persoane, ne-am gandit la solutii si am gasit instant. Pentru jucatorii extra pionii se gaseau prin casa (un nasture, o tigaita de la sticla de bere, un dop, sau un token de la alt joc). Pentru sistemul de votare, luam 2 zaruri pentru fiecare jucator si astfel isi aleagea el secret valoarea pe zaruri ca sa poata vota. Si am zis 2 zaruri pentru ca evident eram mai multi de 6 jucatori si trebuia sa putem vota si pentru cartile de pe pozitiile 7-8 sau 9. (avand Spartacus cu 26-28 de zaruri nu a fost o problema) Dar pana sa imi iau spartacus, daca nu aveam suficiente zaruri, pentru 4 jucatori in plus foloseam un pachet normal de carti si jucatorii isi votau cartea prin selectia de carti cu valoare intre As si cati jucatori eram.


Evident ca poti apela si la Munchkin counters sau alte idei, dar cea recomandata de mine este gratis. Acum depinde si cat de mult va place jocul si daca consideri ca merita o alta investitie ;)

Asta cred ca ar fi suficient sa poti desfasura partide fara probleme de acum inainte :P

Post Reply

Return to “Cercul fanilor creativi”