Regina si Nebunul - GMT COUNTER TRAY in stoc

Post Reply
jakkal

Regina si Nebunul - GMT COUNTER TRAY in stoc

Post: # 49910Post jakkal
07 Feb 2014, 11:37

Salutare,

Am reusit sa aducem un accesoriu dorit de foarte multi wargameri, dar nu numai: GMT COUNTER TRAY.

Perfecte (ca dimensiune) pentru jocurile de la GMT, te ajuta sa-ti depozitezi/sortezi zecile (sutele) de componente din jocuri.

Spor la joaca!
Alex
R&N

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4162
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Regina si Nebunul - GMT COUNTER TRAY in stoc

Post: # 49913Post 26octombrie
07 Feb 2014, 12:10

exista si mai mici? cu 10 compartimente, de ex? sau la fel de mari insa cu mai putine compartimente?

jakkal

Re: Regina si Nebunul - GMT COUNTER TRAY in stoc

Post: # 49914Post jakkal
07 Feb 2014, 12:14

26octombrie wrote:exista si mai mici? cu 10 compartimente, de ex? sau la fel de mari insa cu mai putine compartimente?
De la GMT sunt singurul model. Ele sunt facute special pe formatul cutiilor de la GMT, cu numar fix de compartimente. Banuiesc ca tu vrei cutii normale de depozitare, gen PLANO, corect?

Rautz

Re: Regina si Nebunul - GMT COUNTER TRAY in stoc

Post: # 49916Post Rautz
07 Feb 2014, 13:12

jakkal wrote: De la GMT sunt singurul model. Ele sunt facute special pe formatul cutiilor de la GMT, cu numar fix de compartimente. Banuiesc ca tu vrei cutii normale de depozitare, gen PLANO, corect?
Nu inteleg exact ce inseamna "formatul cutiilor de la GMT".
Toate cutiile lor pe care le am au insert, unde se potrivesc? sub acel insert? Sau se arunca insertul? Si nu vad nici un loc pentru carti, alea se pun separat?
Teoretic caut si eu astfel de cutiute, practic nu stiu cum se potrivesc.

jakkal

Re: Regina si Nebunul - GMT COUNTER TRAY in stoc

Post: # 49918Post jakkal
07 Feb 2014, 13:28

Cand ma refer la formatul cutiilor, ma refer ca majoritatea jocurilor GMT au forma de dreptunghi, cu dimensiuni in jur la 32x23x7. Daca sunt si alte jocuri pe formatul asta, vor intra si in cutiile lor. Problema e cu jocurile care au o cutie patrata.

O sa revin diseara cu poze exemplificatoare. In principiu, insertul dispare si cartile se pun peste tray.

User avatar
VickdaReaper
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 3320
Joined: 16 Feb 2010, 18:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Regina si Nebunul - GMT COUNTER TRAY in stoc

Post: # 49919Post VickdaReaper
07 Feb 2014, 14:10

Nu toate cutiile de la GMT au insertul de carton. Spre exemplu, un joc care are nevoie ridicata de astfel de tavite, Combat Commander, vine fara insert, deci loc berechet pentru a pune astfel de tavite in el.
Pentru board games sunt fidel cum era Castro pentru Cuba...

Colectie

jakkal

Re: Regina si Nebunul - GMT COUNTER TRAY in stoc

Post: # 49920Post jakkal
07 Feb 2014, 14:15

I stand corrected :)

Si inca un lucru pe care nu l-am precizat. Tavitele au capacul in asa fel incat se pot pune una peste alta - stack - si nu aluneca.

Rautz

Re: Regina si Nebunul - GMT COUNTER TRAY in stoc

Post: # 49921Post Rautz
07 Feb 2014, 14:16

Corect

from http://www.boardgamegeek.com/image/176474


Pe de alta parte
You can get away with 2 of the GMT trays but you're best off with 3.
Eu ma gandeam la ale mele, TS, Paths of Glory, No Retreat, Dominant Species, nu prea se potriveste pentru ele din pacate.

User avatar
VickdaReaper
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 3320
Joined: 16 Feb 2010, 18:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Regina si Nebunul - GMT COUNTER TRAY in stoc

Post: # 49924Post VickdaReaper
07 Feb 2014, 14:57

La limita, ai putea sa arunci insertul pentru Twilight Struggle si sa pui toate jetoanele intr-o tavita din asta...
Pentru board games sunt fidel cum era Castro pentru Cuba...

Colectie

jakkal

Re: Regina si Nebunul - GMT COUNTER TRAY in stoc

Post: # 49956Post jakkal
07 Feb 2014, 23:29

Am revenit cu poze.

Pasul unu - am scot insertul si am pus toate jetoanele in tavita

from http://www.boardgamegeek.com/image/1921714
1

Pasul doi - am pus tavita peste harta si am impartit cartile in 5 pachete aproximativ egale

from http://www.boardgamegeek.com/image/1921715
2

Rezultatul - cutia nu se inchide perfect...dar eu zic ca merita ca sa nu te stresezi cu aranjatul jetoanelor in pungute inainte si dupa o partida.

from http://www.boardgamegeek.com/image/1921716
final

Rautz

Re: Regina si Nebunul - GMT COUNTER TRAY in stoc

Post: # 49957Post Rautz
07 Feb 2014, 23:36

Multumesc pentru incercare si poze
Din pacate e un neajuns pentru mine faptul ca nu se inchide perfect, am si eu 2 astfel de jocuri si ma cam deranjeaza vizual.

Teoretic poti sa le rasfiri si mai mult si probabil se si inchide, dar cel putin pentru TS, No Retreat si PoG simt ca nu am nevoie.

Ma gandeam azi la Dominant Species, dar sunt multi cilindri si multe conuri, nici in 2 astfel de tavite nu stiu daca incap.

In fine, pentru cineva tot vor fi de folos.

jakkal

Re: Regina si Nebunul - GMT COUNTER TRAY in stoc

Post: # 49959Post jakkal
07 Feb 2014, 23:56

Cred ca se potriveste f bine la editiile anterioare ale TS (non-deluxe), in care harta este tiparita pe hartie, nu cartonata.

criss

Re: Regina si Nebunul - GMT COUNTER TRAY in stoc

Post: # 49972Post criss
08 Feb 2014, 10:39

Rautz wrote:In fine, pentru cineva tot vor fi de folos.
Asa este. :) Eu voi lua 10 bucati pentru jocurile de tip "hex & counter" la care tavitele merg perfect!

Post Reply

Return to “Promotii, stiri si noutati parteneri”