Campaign Manager - rezumat scurt

Forum rules
Va rugam sa postati in aceasta sectiune doar articole tip review sau articole cu impresiile voastre despre un anumit joc (articole ce pot fi apoi bineinteles discutate in cadrul topicurilor respective).

Pentru discutiile generale necentrate pe ideea de "review" va invitam in forumul Discutii generale.
Post Reply
fixpix

Campaign Manager - rezumat scurt

Post: # 5044Post fixpix
21 Jun 2010, 19:08

Asa cum sugereaza titlul, am jucat ieri Campaign Manager, un joc extrem de simpatic pe tema alegerilor prezidentiale din US of A. Din cite am intelese de la partenerul de joaca, e o versiune simplificata a jocului 1960, care la rindul lui e o varianta simplificata a jocului Twilight Struggle. Nu stiu despre 1960 dar am jucat Twilight Struggle si confirm, e muuuuult mai simplu.

Campaign Manager detaliaza ultimele alegeri prezidentiale, cistigate de Obama, dar asta nu te impiedica sa reiei cursa si sa incerci sa schimbi cursul istoric. E un joc de/cu carti cu o structura extrem de simpla. Pe scurt, in runda ta ori joci o carte, ori tragi o carte, iar cartile jucate influenteaza voturile in diferite state. In functie de numarul de voturi jucatorii trebuie sa obtina dominanta in state si in momentul in care un jucator reuseste sa-si copleseasca electoratul cistiga voturile respective de partea lui. Are un pic de alura de joc de razboi, in sensul in care se dau batalii pe mai multe fronturi pentru a lua cele mai multe voturi dar in acelasi timp e o tematica frumoasa si accesibila care face confruntarea un exercitiu placut. Jocul continua pina cind unul din jucatori ajunge la 270 de voturi, moment in care a cistigat jocul.

Componente: Foarte bune din punct de vedere calitativ. Carti frumoase, cu texte si fotografii tematice din campanie, grafica simpla, functionala si atractiva.
Regulament: Extrem de simplu, am invatat sa joc in aproximativ 10 minute. Din cite am vazut manualul are vreo 4 pagini, si alea format timbru.
Mecanica: Joci o carte sau tragi o carte. Efectele sint la fel, extrem de usor de urmarit, cartie sint explicite, iar timpii morti sint practic inexistenti.
Complexitate: La inceputul jocului fiecare jucator primeste aproximativ 45-50 de carti din care isi face strategia de joc. Practic in joc exista 15 carti de fiecare parte, alese din cele 45, asa ca sint necesare probabil 2-3 jocuri pentru a prinde nuantele strategice ale jocului si a selecta carti care sa sustina directia dorita de jucator. De asemenea, din cite am observat eu Obama marseaza mult pe argumente economice, in timp ce McKain pe argumente militare. In sensul asta intervine un nou nivel de strategie: iti faci un pachet in care sa fii extrem de puternic in domeniul tau, anihilind adversarul, sau unul mai moderat, in care sa poti da raspuns la argumentele lui.
Fun: Eu m-am simtit foarte bine jucindu-l, dar mie imi si place foarte mult stilul asta de joc, Card Driven Game. Mi-a placut chiar daca pe mine politica ma lasa complet rece, indiferent din ce tara provine ea. As putea spune ca asta e motivul pentru care nu m-am interesat de joc, chiar daca stiam de el de ceva vreme. Cu atit mai mult pentru cineva interesat de subiect, cred ca e prins foarte bine in joc aspectul manipularii electoratului si batalila strinsa in statele cu multe voturi.
Pro: Un joc simplu, frumos si compact.
Contra: Se poate juca doar in 2 jucatori.
Alte observatii: De multa vreme am pe lista Twilight Struggle. Problema cu TS e ca dureaza vreo 3 ore si e destul de complicat la nivel de strategie, in sensul in care sint mai mutle cai de a obtine victoria si mai multe jocuri pina ajungi la o strategie coerenta. Il mai tin un pic pe lista, dar Campaign Manager a sarit brusc in fata lui. E un joc in acelasi stil dar care dureaza 1 ora, ocupa un sfert din spatiu pe raft si pe masa, arde neuroni la foc mic si da suficiente motive sa-ti doresti sa-l mai incerci o data.

adixor

Re: Campaign Manager - rezumat scurt

Post: # 5045Post adixor
21 Jun 2010, 19:32

un review de peste ocean :) multumim.

Post Reply

Return to “Review-uri si impresii”