Review Ubongo

Forum rules
Va rugam sa postati in aceasta sectiune doar articole tip review sau articole cu impresiile voastre despre un anumit joc (articole ce pot fi apoi bineinteles discutate in cadrul topicurilor respective).

Pentru discutiile generale necentrate pe ideea de "review" va invitam in forumul Discutii generale.
Post Reply
badeamarius83

Review Ubongo

Post: # 5056Post badeamarius83
23 Jun 2010, 15:02

Uuuubongooooooooo :)

Nr jucatori: 2-4
Durata: 30 minute
Tema: Puzzle

Componente:
Componentele sunt de calitate iar cutia este una frumos desenata si bine compartimentata.

Pregetire joc

In mijlocul mesei se intinde tabla care are 6 randuri. Aceasta se umple cu pietre pretioase, cate 12 pe rand, in mod absolut aleator. Ficare primeste un set de 12 piese de puzzle si isi aseaza pionul in dreptul unui sir cu pietre.

Desfasurare joc

Fiecare primeste o tablita cu variante si o aseaza in fata sa. Exista 36 de tablite toate diferite intre ele. Toate au desenate un simbol care coresponde unui set de piese ce trebuiesc folosite pentru a completa puzzlul de pe tablita. Tablitele au 2 fete. O fata pentru o varianta mai usoara si una pentru avansati. In cea usoara se folosesc 3 piese iar in cea mai grea vor fi folosite 4 piese din cele 12 care le ai.

Se arunca zarul iar in acelasi timp se intoarce clepsidra (da, da exista o clepsidra si totul se desfasoara contra timp. Clepsidra mea are ca timp pe o parte 47 secunde iar pe cealalta 51 secunde :) )

Iti alegi piesele aferente simbolului zarului si incerci sa rezolvi puzzlul de pe tablita.

Cand termini(daca termini :) ) strigi Ubongo si poti muta pionul (in 4 primul maxim 3 spatii – ultimul 0) si sa culegi primele 2 pietre pretioase de pe respectivul sir. Totul trebuie facut inainte de expirarea timpului.

Cand se termina timpul se incheie o runda.
Tablitele initiale se pun deoparte si se poate incepe o noua runda. Sunt 9 runde

La sfarsitul jocului castiga cine a adunat cele mai multe pietre pretioase de acelasi fel.

Concluzii
Jocul are un regulament foarte clar. Se poate invata repede si se poate explica si mai repede. In maxim 5 minute se explica.
Este un joc simplu nu necesita strategii ample dar trebuie sa-ti pui mereu neuroni la lucru pentru a rezolva puzzlul. Totusi trebuie si un pic de strategie deoarece nu castiga cine are cele mai multe pietre pretioase ci cele mai multe de aceeasi culoare.

Jocul este demential. Totul se desfasoara extrem de rapid. Esti in priza tot timpul, nu exista timpi morti.
Are o rejucabilitate foarte mare. Din calculele mele sunt 432 variante de puzzluri si chiar daca se repeta la un moment dat nu ai cum sa reti solutia de la un joc de saptamana trecuta.

Uuuubongooooooooooo :)

adixor

Re: Review Ubongo

Post: # 5057Post adixor
23 Jun 2010, 15:39

heh.. suna interesant. cateva imagini pentru a ne face pofta:

from http://www.boardgamegeek.com/image/177418


from http://www.boardgamegeek.com/image/220986


from http://www.boardgamegeek.com/image/577078


thanks!

Ioana

Re: Review Ubongo

Post: # 5072Post Ioana
24 Jun 2010, 09:09

Cred ca mi-ar placea sa incerc jocul acesta. E tentant :)

Post Reply

Return to “Review-uri si impresii”