Sesiuni de joc 2014

Forum rules
Va rugam sa postati in aceasta sectiune doar articole tip jurnale de sesiune (session reports) ale jocurilor jucate de voi, ce bineinteles pot fi comentate in cadrul topic-urilor respective de toti utilizatorii forumului.

Pentru discutiile generale necentrate pe session reports va invitam in forumul Discutii generale.
User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4162
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Sesiuni de joc 2014

Post: # 50999Post 26octombrie
03 Mar 2014, 13:56

... si te iubesc socrii, aici e secretul de fapt! :lol:

Rautz

Re: Sesiuni de joc 2014

Post: # 51471Post Rautz
16 Mar 2014, 22:39

9 Martie

Am jucat din nou Crokinole cu socrul, 2-0

Apoi am jucat din nou Oltre Mare, am reusit sa castig la 2 bani dar Anca a jucat mult mai bine, pur si simplu am avut noroc imens la ultima tragere de carti.

from http://www.boardgamegeek.com/image/1961031


Ne-am luat postav sa punem pe masa, e ceva mai bine de jucat pe el decat direct pe masa.


16 Martie


La inceput am scos Space Cadets dar regulamentul e mai stufos decat ma asteptam de la un joc usurel, si n-am avut timp sa-l invatam.

Asa ca am jucat din nou Power Grid

from http://www.boardgamegeek.com/image/1961033


Am avut o strategie care abia tarziu mi-am dat seama ca e gresita, 2 centrale extrem de puternice, dar pe carbuni ambele. Astfel ca in ultima tura am ramas fara resurse (mie imi trebuiau 6 carbuni, iar la nivelul 3 doar 4 carbuni apar). Am incercat sa schimb, dar prea tarziu. Daca se termina jocul cu o tura inainte sau o tura dupa, probabil castigam. Asa am iesit pe ultimul loc :lol:
Anca a gandit mai bine, si a castigat.

Am inteles ca le-a luat toate premiile si in Lente, deci bravo ei :P

Rautz

Re: Sesiuni de joc 2014

Post: # 51560Post Rautz
19 Mar 2014, 12:15

18 Martie

Seara de Lente, am jucat un CV cu Luana si ProfessorChaos

Image

Ne-a batut Anca de ne-a rupt. E un joc bun, cu o tematica simpatica, si contine cele mai bune 2 lucruri din boardgames, carti si zaruri. Din pacate simt ca se putea ceva mai bine, o metoda mai buna de a mitiga ghinionul si a-i oferi jocului ceva mai multa strategie.

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7066
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: Sesiuni de joc 2014

Post: # 51562Post DanielIndru
19 Mar 2014, 12:29

Rautz wrote: cele mai bune 2 lucruri din boardgames, carti si zaruri
Image

Rautz

Re: Sesiuni de joc 2014

Post: # 51776Post Rautz
26 Mar 2014, 11:28

25 Martie


Aseara am fost din nou in Lente, la un Learn to Play Nations, cu Costi, Anca si Mircea.

Image

Jocul e atat de mult copiat dupa Through the Ages incat nici culorile cartilor nu le-au schimbat (liderii portocalii, coloniile verzi etc).
Through the Ages e un design mai bun, si un joc senzational in 2 jucatori.
Cu toate acestea Nations m-a impresionat mult, si e mult mai accesibil in 3-5 jucatori, si in general ar fi jucat mai des.
Citind comentariile altora, mi-a fost putin frica de randomul cartilor care pot sa apara, si de puterea militara. In 4 jucatori n-a fost nici pe departe atat de importanta puterea militara, si au fost suficiente carti de toate tipurile, pentru toti jucatorii.
Mi-a placut si faptul ca trebuie mereu sa-ti adaptezi strategia, nu e nevoie sa iti dedici jocul unei singure strategii, poti pune suficienta putere militara cat sa iti iei 1-2 colonii, apoi te dezvolti pe trackul de carti cat sa stai bine la diversele scoringuri, apoi daca iti scade puterea militara poti compensa cu stabilitate. Si in plus cauti diferite carti cu care sa faci mici combouri aducatoare de resurse/puncte.
N-a ajuns chiar 'must buy' dar l-as mai juca cu placere si e posibil intr-o zi sa-l si adaug in colectie.

criss

Re: Sesiuni de joc 2014

Post: # 51778Post criss
26 Mar 2014, 12:03

Mi-ai facut pofta de un... Through the Ages in 2. Nu l-am mai jucat de tare multa vreme... insa mi-e cam lene sa citesc iar regulamentul acela stufos.

Rautz

Re: Sesiuni de joc 2014

Post: # 51779Post Rautz
26 Mar 2014, 12:06

criss wrote:Mi-ai facut pofta de un... Through the Ages in 2. Nu l-am mai jucat de tare multa vreme... insa mi-e cam lene sa citesc iar regulamentul acela stufos.
Si Ancai i-a venit chef, si s-a apucat sa-l joace online. Acolo e totul intuitiv, nu-ti mai trebuie regulament. Pas cu pas iti face jocul calculele si te lasa sa faci doar ce e permis in acel moment. In caz ca vrei sa joci cu ea, o gasesti pe boardgaming-online.com (Anca Teodorescu)

Rautz

Re: Sesiuni de joc 2014

Post: # 51788Post Rautz
26 Mar 2014, 15:31

Mi-am reamintit si eu acum de ce e asa de bun Through the Ages.
Te provoaca in fiecare tura cu decizii grele, si nu apuci sa faci tot ce-ti doresti. Vrei un leader? Iti consumi jumate de tura. Vrei un wonder? Te costa o tura intreaga sa-l construiesti. Ai resurse doar de armata sau dezvoltare, nu poti tura asta ambele. Si tot asa.
In Nations faci cam tot ce doresti, in afara de tablou, de unde iti 'fura' unul sau altul o carte, pe tabloul tau iti poti planui totul in avans si ai un numar nelimitat de actiuni pe tura, cat sa faci absolut de toate.
Pe de alta parte pleci cu aceasta satisfactie, ca ai facut tot ce ti-ai dorit in joc, fara limite.

Rautz

Re: Sesiuni de joc 2014

Post: # 51839Post Rautz
28 Mar 2014, 09:41

27 Martie

Ceilalti sunt bine-mersi la Comarnic deja, asa ca ne-am delectat si noi cu un Tash-Kalar: Arena of Legends

from http://www.boardgamegeek.com/image/1972953


Desi e un abstract, ne-a placut, are suficienta tematica in cartile pe care le joci cat sa simti ca sumonezi creaturi puternice, si nu doar pui niste piese pe tabla. Amandoi am fost destul de slabi, esti orbit cumva de efectele puternice pe care le joci dar ele nu-ti avanseaza punctele, totul e sa ai in vedere si goal-urile care trebuie indeplinite si sa lucrezi pentru ele. Si asta inseamna uneori sa joci pur si simplu pasnic si doar sa pui piese pe tabla. Swing-uri uriase, dar extrem de bine balansate in acest joc, sunt perioade foarte mici cand unul sau celalalt obtine un avantaj pe tabla dar se rastoarna imediat.
Un alt design inovator si foarte bun de la Vlaada.

User avatar
omucu
King Meeple
King Meeple
Posts: 891
Joined: 28 Dec 2010, 10:56
Custom Rank: Meeple-șef la boardgamers.ro
Location: Tg-Mures

Re: Sesiuni de joc 2014

Post: # 51842Post omucu
28 Mar 2014, 11:10

Mie-mi place chiar mult Tash Kalar, l-am jucat in toate variantele. Da, e oarecum abstract, dar daca te uiti pe formele de pe carti iti poti inchipui foarte bine tema si totul "face sens" :P Il recomand doar in 2 sau 4, pe echipe.

Rautz

Re: Sesiuni de joc 2014

Post: # 51843Post Rautz
28 Mar 2014, 11:17

Teoretic se poate juca si in mai multi dar eu l-am luat special ca sa-l jucam in 2 si nu cred ca o sa-l joc vreodata cu alt numar de jucatori. Designul jocului e facut special pentru 2, iar apoi probabil Vlaada s-a gandit sa adauge mai multi jucatori, dar nu stiu daca nu cumva a fost o decizie gresita, multi care l-au jucat in 3 sau 4 au urat jocul.
E o doza buna de strategie si tactica in 2, in mai multi jucatori cred ca strategia se duce, ramane doar un joc tactic, in care nu mai poti calcula absolut nimic decat cand iti vine randul.

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: Sesiuni de joc 2014

Post: # 51844Post Chuckila
28 Mar 2014, 11:19

Si eu mi l-am luat exclusiv pentru jocul in 2. Sunt unele jocuri la care nu am nici cea mai mica idee de ce este printat alt numar de jucatori in afara de 2 - alt exemplu ce imi vine acum in minte repede este Qin.

Rautz

Re: Sesiuni de joc 2014

Post: # 51845Post Rautz
28 Mar 2014, 11:26

Chuckila wrote:Sunt unele jocuri la care nu am nici cea mai mica idee de ce este printat alt numar de jucatori in afara de 2
E destul de clar, pentru a vinde mai mult.
Uneori e posibil sa fie vina publisherului, care insista sa mareasca acest numar de jucatori.

Pe de o parte vinzi mai mult in prima faza, pentru ca jocul e nou, nu se stiu multe despre el, si il cumpara mai multi cand e scris pe cutie ca se joaca in mai multi. Dar e posibil sa scada vanzarile pentru ca apar mult mai multi oameni nemultumiti de joc, in urma unor experiente groaznice in mai multi jucatori. In plus costa mai mult in timp si bani sa adaugi designului mai multi jucatori.
Cum am spus, nu stiu daca e o decizie mai buna sau nu, ei au experienta in acest domeniu si probabil stiu mai bine decat noi.

Imi imaginez ca si sahul sau go-ul daca ar aparea in zilele noastre ar contine reguli pentru 1-6 jucatori, si ar veni cu o tabla separata, in triunghi sau hexagon, pentru 3 sau 6 jucatori.
Last edited by Rautz on 28 Mar 2014, 11:33, edited 1 time in total.

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: Sesiuni de joc 2014

Post: # 51846Post Chuckila
28 Mar 2014, 11:31

Rautz wrote:E destul de clar, pentru a vinde mai mult.
Bineinteles, dpdv "economic" era clar acest lucru. Eu nu intelegeam dpdv al jocului de ce se insista cu aceste ... fortari. Este clar ca nu ajuta, doar iau din meritele unor jocuri (bune sau foarte bune de altfel).

Rautz

Re: Sesiuni de joc 2014

Post: # 51847Post Rautz
28 Mar 2014, 11:37

Sunt interactiuni intre publisher si designer de care noi nu avem habar, dar cred ca asta se intampla, publisherul insista asupra numarului de jucatori.

Exemplu:
http://boardgamegeek.com/blogpost/21718 ... ve-8-weeks

User avatar
omucu
King Meeple
King Meeple
Posts: 891
Joined: 28 Dec 2010, 10:56
Custom Rank: Meeple-șef la boardgamers.ro
Location: Tg-Mures

Re: Sesiuni de joc 2014

Post: # 51848Post omucu
28 Mar 2014, 11:38

la Tash Kalar mi se pare ca jocul in echipe nu sufera asa mult. Da, e mai fain in 2, dar e ok si in 4, pe echipe. In 4 melee e jalnic :)

Rautz

Re: Sesiuni de joc 2014

Post: # 51899Post Rautz
30 Mar 2014, 22:37

28-30 Martie

Weekendul acesta am fost la Comarnic. Mi-a placut mult locatia de data asta, si dupa parerea mea a fost mult mai bine la o intalnire din aceasta mai mica, in care fiecare am jucat jocuri cu toti ceilalti, decat cele mai mari unde n-ai cum sa interactionezi cu toti oamenii. Pe scurt o atmosfera placuta si prietenoasa.

Noi am ajuns Vineri, si am inceput cu un joc de Lords of Waterdeep, cu Anca, Chocolat si Cezar.

from http://www.boardgamegeek.com/image/1975224


Am primit extensia de la joc de la Secret Santa BGG abia la sfarsitul lui Martie, si am zis sa-l incercam imediat. Jocul dureaza cam cu 50% mai mult, insa noul sistem de coruptie e foarte interesant, si questurile si intrigile noi au abilitati noi si mai variate fata de cele din jocul de baza. E chiar o aditie excelenta la jocul de baza.
Am primit lordul care primeste VP-uri pentru cladiri, si am prins si un quest care la indeplinire imi oferea 3 cladiri gratis. In plus am gasit o carte care ma facea imun la atacuri sau mandatory quests astfel incat s-au legat toate, am incheiat jocul cu 9 cladiri construite. Sunt interesante sistemele de scapat de coruptie, Anca cred ca a avut vreo 12 tokenuri la un moment dat, dar si-a planuit din avans si a reusit sa scape de toate in vreo 2 ture.


Apoi am trecut la un Last Will, cu Anca, Chocolat, Cezar si CostyBGB.

from http://www.boardgamegeek.com/image/1975227


La un moment dat parea ca Anca si Costi stau cel mai bine, tot incercau sa dea faliment dar erau incurcati de niste ferme. Pana la urma nu stiu cum s-a intamplat, dar am reusit sa dam faliment in ultima tura eu si Chocolat, ea cu datorii mai mari decat mine :) . A avut o strategie de mers la teatru (bonusuri de cheltuit pentru asta) si a vazut toate piesele posibile.


De aici incolo nu stiu cum s-a intamplat, dar eu si Anca nu prea ne-am mai nimerit la aceleasi jocuri.

Am jucat un $hark cu rechinii Sebik80, Mihai si Biionut

from http://www.boardgamegeek.com/image/1975230


Nici nu mai auzisem de jocul asta, dar investitii, bursa, random, sounds like fun!
E un joc putin cam haotic, si asta in sine nu e un lucru rau, dar din pacate e putin cam lung.
M-am prins putin mai greu de strategia jocului si desi am avut noroc fantastic la inceputul jocului n-am stiut sa profit de el si am ramas destul de in urma. La un moment dat insa am intrezarit o oaza de speranta pe galben, unde nu investise nimeni, si am inceput incet-incet sa investesc si sa dea roade in final. Insa a fost putin prea tarziu, si cu putin ghinion n-am mai reusit sa-i ajung pe Sebik si Ionut care au terminat la o singura bancnota distanta.

Baietii mai jucasera un Letters from Whitechapel inainte, dar jocul m-a intrigat, si tarziu in noapte au mai jucat unul cu mine.
Politisti au fost Sebik, Ionut si cu mine, criminalul a fost Mihai.

from http://www.boardgamegeek.com/image/1975231


Primele 2 nopti am fost destul de varza, n-am reusit sa aflam prea multe indicii, doar o arie destul de mare unde ar putea sa-i fie ascunzatoarea.
In a 3-a noapte Mihai s-a decis sa ucida undeva departe de noi, si primele vreo 6 ture n-aveam nici o idee unde e. Dar prin tura a 7-a ceva s-a intamplat si am reusit sa deducem, parte din noroc, parte dintr-un calcul aproximativ, ca ar putea sa fie intr-un anumit camp. M-am intors acolo si desi trebuia sa acuzam direct, doar am cautat locul, si spre surpriza noastra am aflat ca Mihai trecuse pe acolo. Matematic insa nu putea sa fi trecut intr-o tura trecuta, deci era clar ca el era chiar in acel camp. Aici insa a jucat foarte inteligent, si cum-necum a reusit sa ne scape, dar macar am reusit sa restrangem foarte mult aria de cautare, si am redus-o noi la un camp pe care-l credeam corect.
In a 4-a noapte, am tinut cu dintii de acel camp, dar cat de cat si campurile adiacente, nestiind cu certitudine unde e ascunzatoarea. Din cauza ca noi eram atat de grupati, si Mihai si noi tot dadeam cercuri. S-a dovedit ca ascunzatoarea lui era la un camp distanta de unde credeam noi, si la un moment dat chiar am lasat calea libera, insa fix in acea tura si Mihai nu era in pozitia corecta sa profite de greseala noastra, si imediat am revenit inapoi. Dupa alte cateva cercuri, aparent Jack a murit de foame pentru ca nu a reusit sa ajunga acasa pana la o anumita ora, sau asa ceva, n-am aflat exact.
As zice ca e un joc bun, care poate da momente memorabile, asa cum s-a si intamplat. Dar nu prea e pe gustul meu sincer sa fiu.


Sambata ne-am inceput ziua cu ce altceva decat un nou joc de Lords of Waterdeep, cu Sebik, Mihai, Carmen si Daniel.

from http://www.boardgamegeek.com/image/1975233


De data asta Mihai a avut cartea de imunitate la atacuri, si a castigat. Eu am iesit destul de aproape de el, cu toate ca am primit pe parcursul jocului vreo 6 sau 7 mandatory quests si diverse alte atacuri. Desi in ambele jocuri a castigat jucatorul cu acea carte, n-as putea inca sa zic ca e 'overpowered' acea carte, dar cu siguranta e o carte foarte buna. Spre deosebire de jocul de baza, unde foarte multe carti de intriga sunt destul de nefolositoare, extensia iti da mai multe motive sa strangi astfel de carti, pentru ca pe de o parte pierzi timp si resurse, dar beneficiezi de sanse mai mari sa prinzi astfel de carti extrem de folositoare. Din acest motiv, in jocul de baza nici nu-mi bateam capul foarte tare cu aceste carti.


Am decis apoi sa incercam Warcraft cu Mihai si Daniel

from http://www.boardgamegeek.com/image/1975236


Niciunul din noi nu mai jucase jocul, si am invatat regulamentul acolo, pe loc, lucru nu tocmai ideal, dar asta e.
Insa regulile nu au fost deloc complicate, si am descoperit un joc extrem de bine realizat, care are foarte multa savoare din jocul video. Cu toate astea scenariul pentru 3 jucatori nu e foarte interesant, cred ca se potriveste mai bine unui joc 1v1 sau 2v2, astfel ca nu l-am dus pana la capat. Cu siguranta insa il vom mai juca.


Am jucat apoi niste jocuri light, Bluff si Black Stories cu mai multi oameni.

from http://www.boardgamegeek.com/image/1975240


Eu sunt destul de slab la Bluff, inca nu-mi dau seama daca ceilalti ma bat ca sunt mai buni sau pur si simplu e doar noroc, probabil cate putin din fiecare.
Black Stories nu prea m-a impresionat la Sighisoara, dar aici mi-a placut.


Ne-am antrenat apoi pentru concursul de saptamana viitoare, cu un 7 Wonders, cu Chocolat, Sebik, Carmen si Costi.

from http://www.boardgamegeek.com/image/1975246


7 Wonders e un joc care-mi place mult, si la care aproape niciodata nu castig :)
Chocolat ne-a batut mar mizand pe cartile verzi, si din pacate ea a fost singura care a colectat. Am reusit totusi sa ies pe 2, cu o combinatie de carti militare, carti albastre si mov (n-am idee cum se numesc)


Am mai jucat si putin poker si ne-a luat Anca toti banii, putin Crokinole, si am incheiat seara cu inca un joc de Lords of Waterdeep (imi place) cu Chocolat si Cezar, doar jocul de baza ca sa fie mai scurt (am jucat iar pana dimineata)


Azi, inainte de plecare am zis sa mai facem un joc, si am ales Bios Megafauna, cu Anca, Ionut si Mihnea.
Din pacate si jocul asta are un regulament groaznic, dar jocul in sine nu e complex deloc, si are o anume eleganta.
Din pacate mi se pare ca are mai mult random decat sunt obisnuit de la Phil Eklund. Chiar la inceputul jocului, am fost impins de catre evenimentele random intr-un colt al hartii, inconjurat de apa. Nu exista nici o carte de adaptare la apa in tablou, deci pur si simplu insemna sa pierd ture multe in asteptarea unei asemenea carti(care e posibil sa nici nu fie in deck, pentru ca si acesta e creat random). Fiind primul nostru joc, am 'trisat' si am inlocuit unul din respectivele tileuri doar ca sa am posibilitatea de a incerca jocul. In plus in fiecare era numarul de VP-uri e random generat, si evenimentele merg de la 'nu se intampla nimic' la 'extinctia tuturor speciilor de pe Pamant'.
Mihnea ne-a batut de ne-a rupt, unde noi ne cam dadeam in cap unul altuia, el s-a adaptat astfel incat nu prea puteam sa-i facem nimic.
Avem si noi jocul, deci il vom mai incerca.


Cam acestea de la Comarnic, sper sa facem astfel de iesiri cat mai des, noi ne-am si jucat mult, dar ne-am si reincarcat bateriile.

Anca

Re: Sesiuni de joc 2014

Post: # 51901Post Anca
30 Mar 2014, 23:15

In timp ce Cristi alerga criminalul prin Whitechapel eu am jucat cu Andra si Cezar un Airlines, mi-a placut jocul - nu mai jucasem de un an. Apoi am jucat cu Carmen si Costy un Legacy - The testament of Duke de Crecy, voiau ei sa invete. I-am batut destul de detasat, cred ca a contat mult ca mai jucasem jocul si stiam la ce sa ma astept. Am mai jucat vineri noapte un Galaxy Truker infernal, muream toti, si am facut probabil un scor negativ, insa jocul m-a iertat cu un onorabil 0. Sambata noaptea inca un Galaxy Trucker, de data aceasta mai concentrata, si am ajuns cu bine cu toate cele 3 (sau 4, sau 3 si jumatate :p ) si i-am batut pe baieti.

Si mie parca mi-a placut si mai mult locatia de aceasta data, si m-am deconectat de tot de capitala. Sper sa repetam cat de curand!

Rautz

Re: Sesiuni de joc 2014

Post: # 51916Post Rautz
31 Mar 2014, 14:52

Citesc si eu acum regulamentul la Bios Megafauna pentru a-l intelege mai bine, si sunt putin confuz:
(e posibil ca Ionut sa ne fi zis regula corecta dar eu sa fi inteles gresit, nu stiu exact)

-din cate am inteles, genotype cards pentru o specie pe care o ai deja poate fi cumparata daca ai toate DNA requirements, si-ti aduc la sfarsitul jocului 2VP ; in reguli insa zice ca poti cumpara cartea daca ai jumate din DNA, iar la sfarsit puncteaza cate DNA requirements are (adica poate fi si mai mult de 2VP)
-noi n-am mai punctat la sfarsitul jocului animalele ramase pe tabla, in regulament zice ca se puncteaza si acestea, si animalele din cele 6 sloturi din dreapta tablei.
-mi se pare ca atunci cand Mihnea a luat o carte genotip noua (o noua specie, cu jumatate din DNA-ul parintelui) a pus un animalut nou pe harta, dar in reguli zice ca trebuie inlocuit unul din parinti.
-cand faci expand unui animal, la inheritance ni s-a zis ca poti lua un singur roadrunner DNA, dar in reguli scrie ca poti lua un singur track, deci daca ai de exemplu SSS il poti lua pe tot. La fel cu inheritance tile, ii poti da un singur tile, BB de exemplu
-noi cred ca am jucat invers, la genotype card am creat un animalut nou, cand defapt trebuia sa inlocuiasca un parinte, iar la expand am inlocuit un parinte, cand defapt trebuia creat un animal nou in alt tile.

Stie cineva regulile si daca are sens ce zic eu aici?

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4162
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Sesiuni de joc 2014

Post: # 51926Post 26octombrie
31 Mar 2014, 18:47

sa ai grija sa te uiti la living rules, nu la regulile cu care vine jocul, ale sunt wrong si obsolete, most of them. vezi ca e si un support group pe facebook, parca.
eu l-am jucat o singura data, asa ca nu sunt in masura sa-mi dau cu parerea, sorry.

Post Reply

Return to “Sesiuni de joc”