Rokoko video + chestionar

Forum rules
Va rugam sa postati in aceasta sectiune doar articole tip review sau articole cu impresiile voastre despre un anumit joc (articole ce pot fi apoi bineinteles discutate in cadrul topicurilor respective).

Pentru discutiile generale necentrate pe ideea de "review" va invitam in forumul Discutii generale.
Post Reply

Veni, video, vici

Da, vreau video, nu-mi place sa citesc.
12
52%
Nu vreau video, prefer textul scris cu poze.
5
22%
Nu pot decide...
6
26%
Nu ma intereseaza reviews, nu le urmaresc.
0
No votes
 
Total votes: 23

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7066
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Rokoko video + chestionar

Post: # 53375Post DanielIndru
29 May 2014, 08:46

Dupa o lunga absenta de la scris (in timpul careia m-am ocupat aproape exclusiv de rezolvarea tuturor detaliilor ce tin de mutarea intr-un nou apartament) am decis sa incerc ceva nou.

Doua lucruri as vrea sa aflu de la voi:
1. Lasand la o parte problemele tehnice inerente unei prime incercari, cum vi se pare o astfel de abordare? E loc pentru prezentari video in Romania? Pentru asta aveti chestionarul.
2. Daca e sa fie, ce aveti de criticat la acest video? Cum v-ar placea sa fie acest tip de prezentare? Ce lipseste?

Va multumesc!


User avatar
AngelEye
King Meeple
King Meeple
Posts: 2064
Joined: 15 Jan 2012, 12:02

Re: Rokoko video + chestionar

Post: # 53377Post AngelEye
29 May 2014, 09:16

Felicitari, super la fel ca si cele scrise de altfel, concis si cu pareri obiective ca de obicei. Ca si problema as sugera un microfon mai bun (sau poate e de la mine :) ) Desi am votat pozitia 1 trebuie sa recunosc ca nu ma uit la un video decat daca vreau sa invat jocul mai usor sau daca vreau sa il cumpar, in rest prefer sa citesc pentru ca timpul este foarte scump in ziua de azi :).

Inca o data felicitari si sper sa vedem cat mai multe review-uri si video si scrise.

P.S.
Sa stapaniti sanatosi si jucausi noul apartament :D

User avatar
fl0po
King Meeple
King Meeple
Posts: 1649
Joined: 09 Jun 2012, 09:56
Custom Rank: iOS Netrunner
Location: Bucuresti

Re: Rokoko video + chestionar

Post: # 53381Post fl0po
29 May 2014, 10:02

ideea e ok pentru ne-vorbitorii de limba engleza....dar daca jocul nu este localizat (limba romana) consider un review video oarecum useless, desi apreciez maxim efortul depus pentru realizarea reviewului).
de ce spun useless:
- e aiurea sa nu intelegi manualul jocului (pentru ca este intr-o limba pe care nu o cunosti) si doresti sa te ghidezi strict dupa un review video.
- energie risipita daca jocul nu e 100% language independent....asta asa ca bonus

Daca intra in schema vorbitorii de limbi straine si daca mai sunt si impatimiti un pic clar vor prefera reviewurile facute p-afara. Este valabil si pentru jocurile care au manual in limba romana.
Am tot cerut in stanga si in dreapta feedbackuri privind traducerea in limba romana a manualului de la Praetor. 99% l-au citit doar pe cel in engleza....haha!!!!
Si daca tot am pomenit despre reviewuri strainesti, eu functionez cam asa:
- in cazul in care as vrea sa imi iau un joc si vreau sa am o informatie sumara si rapida despre el ma uit la Dice Tower / Vassel / Metzler. Nu ii impartasesc opiniile (ghidate de interesele financiare ... maybe) decat in cazuri f rare dar obtin ceea ce vreau de la un review de 10 minute... Sam si Zee (in ordinea asta) mi se par muult mai tari decat Vassel
- daca dupa asta jocul face click mergem la prietenul Undead Viking....si/sau pentru a second opinion la Rahdo.
- asa de fun ma mai uit la TableTop si la WatchItPlayed - montajul si calitatea este super OK la astia....profi.

Revenind la reviewul tau, cred ca mi-ar placea sa vad ceva info-text pe ecran....asa pt inceput.
Sa nu uit.....finalul m-a dat pe spate .."desi nu este pe stoc, jocul se poate comanda la regina si nebunul"....cut it!
Mai profi ar fi sa pui la final undeva in partea de jos a ecranului un link catre site si eventual sigla decat povestea de acum...hehe

3...2....1....motor...actiune...rock on motherfucker!!!
HACK OR GET WHACKED!

User avatar
AngelEye
King Meeple
King Meeple
Posts: 2064
Joined: 15 Jan 2012, 12:02

Re: Rokoko video + chestionar

Post: # 53382Post AngelEye
29 May 2014, 10:49

@ flopo
Faptul ca am citit maualul in engleza la prima joaca face parte din obisnuinta si datorita traducerii extrem de "calitative" a majoritatii manualelor. Insa dupa ce am citit manualul in romana la Praetor iti pot spune ca l-am dat deoparte pe cel in engleza :D
Pentru cei care deabia intra in hora este de preferat un review video in romana decat unul in engleza nu mai zic de faptul ca sunt multi useri care nu stiu macar de bgg ( am avut surpriza chiar si useri mai vechi ai forumului sa ma intrebe unde pot vedea pareri despre un joc).
In plus cred ca daca vrem sa dezvoltam fenomenul si in Romania si sa ne obisnuim sa citim regulamente in limba noastra, idei de acest gen sunt binevenite.

User avatar
fl0po
King Meeple
King Meeple
Posts: 1649
Joined: 09 Jun 2012, 09:56
Custom Rank: iOS Netrunner
Location: Bucuresti

Re: Rokoko video + chestionar

Post: # 53384Post fl0po
29 May 2014, 11:01

pai e clar....strangem niste bani + o echipa de oameni si facem BGG.ro...hehe....
daca nu avem bani prea multi ne rezumam la o singura pagina pe care va exista un link: http://www.boardgamegeek.com
daca nici de asta nu avem bani vorbim cu adminii si ii rugam sa puna in josul paginii o imagine+link catre BGG alaturi de cele existente deja....
HACK OR GET WHACKED!

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7066
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: Rokoko video + chestionar

Post: # 53385Post DanielIndru
29 May 2014, 11:09

AngelEye wrote:Felicitari, super la fel ca si cele scrise de altfel, concis si cu pareri obiective ca de obicei. Ca si problema as sugera un microfon mai bun (sau poate e de la mine :)

Sa stapaniti sanatosi si jucausi noul apartament :D
Problema cu microfonul e de la mine, am stat prea departe de el in prima parte a prezentarii.
Tin minte pe viitor.

Multumesc pentru feedback si urari. :)

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7066
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: Rokoko video + chestionar

Post: # 53386Post DanielIndru
29 May 2014, 11:10

fl0po wrote:ideea e ok pentru ne-vorbitorii de limba engleza....dar daca jocul nu este localizat (limba romana) consider un review video oarecum useless, desi apreciez maxim efortul depus pentru realizarea reviewului).
de ce spun useless:
- e aiurea sa nu intelegi manualul jocului (pentru ca este intr-o limba pe care nu o cunosti) si doresti sa te ghidezi strict dupa un review video.
- energie risipita daca jocul nu e 100% language independent....asta asa ca bonus
Indiferent de limba in care e scris manualul si indiferent daca e sau nu language dependent, daca ai prieteni la masa care vor sa invete jocul va trebui sa-l explici in romana - mai putin cazul rar in care ai la masa prieteni cu care comunici in engleza.
Deci ma gandesc ca poate ajuta o prezentare in romana, nu?
fl0po wrote: Revenind la reviewul tau, cred ca mi-ar placea sa vad ceva info-text pe ecran....asa pt inceput.
Sa nu uit.....finalul m-a dat pe spate .."desi nu este pe stoc, jocul se poate comanda la regina si nebunul"....cut it!
Mai profi ar fi sa pui la final undeva in partea de jos a ecranului un link catre site si eventual sigla decat povestea de acum...hehe
[/b]
Da, o sa tin cont de asta, multumesc. :)

User avatar
fl0po
King Meeple
King Meeple
Posts: 1649
Joined: 09 Jun 2012, 09:56
Custom Rank: iOS Netrunner
Location: Bucuresti

Re: Rokoko video + chestionar

Post: # 53389Post fl0po
29 May 2014, 11:25

pai daca ai prieteni la masa normal ca explici jocul in ce limba e nevoie. dar noi vorbeam despre reviewuri video nu despre explicarea jocului la masa. sa nu imi spui ca voi va asezati la masa....insirati jocul si dati drumul la youtube pentru un review, dupa care va apucati de joc.....ca nu te cred...hehe.
(desi, eu asa i-am explicat Android:Netrunner nepotului meu; am dat play la tutorialul de pe ffg.com si mai puneam din cand in cand pauza pentru mici explicatii suplimentare dupa care am dat drumul la joc si kiar a functionat; chiar daca exista un review in romana pentru Android:Netrunner l-am preferat totusi pe cel in engleza care este mult mai bine structurat).


inca o data, sper ca nu ma intelegi gresit. am spus de la inceput ca salut ideea si respect munca. restul e doar o parere pesonala...necalificata.
si ti-am dat si VP.... ;)
HACK OR GET WHACKED!

Rautz

Re: Rokoko video + chestionar

Post: # 53390Post Rautz
29 May 2014, 11:41

Am zis sa scriu impresiile fara sa citesc ce s-a scris mai sus, daca se repeta ceva, imi cer scuze.

Mi-a placut calitatea productiei, imaginea e buna, vocea e buna, si ti-ai facut excelent temele.
E extrem de informativ filmuletul si-mi place ca ai abordat unele elemente care nu se regasesc in alte productii video, cum ar fi elemente de strategie, de ce ai vrea sa faci unele actiuni, de unde vine factorul noroc, etc.

Ce nu mi-a placut este in principal stilul static al productiei, exista filmulete care se ocupa de gameplay si prezinta jocul dinamic, in decursul unei partide, si exista filmulete cu explicatii si pareri, care ocupa mai putin timp cu prezentarea mecanicilor, iar partea de pareri este face-to-face. Ajuta mai mult decat sa fie lasata tabla in cadru, si sa nu se intample nimic in imagine timp de 5 minute.
Ce ai facut este sa transpui un review scris in format video, cu o descriere detaliata a creatorilor jocului, a ilustratorului, a elementelor din joc. Acest lucru ajuta in formatul scris pentru ca in principal lucreaza imaginatia, iti amintesti de jocurile trecute ale lor, iti amintesti de jocuri si mecanici similare, si umpli golurile.

Deci trebuie gasita cumva o directie a formatului video, pentru a fi mereu dinamic, mai ales in partea de explicare a regulilor si discutia unor elemente strategice.

Eu aproape numai in format video urmaresc reviewuri, in stadiul in care e acum, as urmari din cand in cand aceasta serie(inteleg ca se doreste continuarea acestor reviewuri) dar nu m-as abona, sa ma uit la toate.

Felicitari si bafta in continuare!

criss

Re: Rokoko video + chestionar

Post: # 53394Post criss
29 May 2014, 11:59

As vrea sa adaug, am ajuns sa apreciez acele video-uri care te invata sa joci respectivul joc, la fel ca la o intilnire de joaca. Review-uri bune se gasesc la majoritatea jocurilor (stil Dice Tower), dar filme cu citeva runde jucate si explicate se gasesc din pacate rar si lipsesc la majoritatea titlurilor.

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7066
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: Rokoko video + chestionar

Post: # 53398Post DanielIndru
29 May 2014, 13:06

Rautz wrote: Ce nu mi-a placut este in principal stilul static al productiei, exista filmulete care se ocupa de gameplay si prezinta jocul dinamic, in decursul unei partide, si exista filmulete cu explicatii si pareri, care ocupa mai putin timp cu prezentarea mecanicilor, iar partea de pareri este face-to-face. Ajuta mai mult decat sa fie lasata tabla in cadru, si sa nu se intample nimic in imagine timp de 5 minute.

Deci trebuie gasita cumva o directie a formatului video, pentru a fi mereu dinamic, mai ales in partea de explicare a regulilor si discutia unor elemente strategice.
Da, mi-am dat si eu seama de asta in timp ce filmam.
O sa am grija ca pe viitor sa misc mai mult lucrurile. De data asta si infrastructura a fost cam nefericita, era plin de cabluri si obiecte in jur si nu stiam ce parti din mine intra in cadru in anumite momente.

E greu sa faci un scenariu care sa rezulte in imagini dinamice - de dorit ar fi sa ajung sa pot face astfel de prezentari spontan si fara script. Om vedea.

Multumesc pentru feedback.

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7066
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: Rokoko video + chestionar

Post: # 53400Post DanielIndru
29 May 2014, 13:11

criss wrote:As vrea sa adaug, am ajuns sa apreciez acele video-uri care te invata sa joci respectivul joc, la fel ca la o intilnire de joaca. Review-uri bune se gasesc la majoritatea jocurilor (stil Dice Tower), dar filme cu citeva runde jucate si explicate se gasesc din pacate rar si lipsesc la majoritatea titlurilor.
Da, m-am gandit si la asta.
Cred ca ideal ar fi sa filmez in timp ce explic prietenilor jocul si sa las la latitudinea privitorului sa sara sau nu peste aceasta parte - iar separat sa discut despre toate celelalte elemente ce compun un review.
Unii isi doresc explicatii, altii nu, altii vor doar sa stie sumar ce si cum - nu vreau sa ajung nici ca Rahdo (care e prea lung), dar nici ca Tom Vasel (care e prea sumar uneori).

Multumesc, criss!

User avatar
fl0po
King Meeple
King Meeple
Posts: 1649
Joined: 09 Jun 2012, 09:56
Custom Rank: iOS Netrunner
Location: Bucuresti

Re: Rokoko video + chestionar

Post: # 53403Post fl0po
29 May 2014, 13:16

djdano wrote:.........nu vreau sa ajung nici ca Rahdo (care e prea lung), dar nici ca Tom Vasel (care e prea sumar uneori)
ete na acum...io kiar iti doresc sa ajungi ca oricare dintre cei mentionati.....hehe....vedem noi atunci daca ne mai bagi in seama.
HACK OR GET WHACKED!

User avatar
Teddy
King Meeple
King Meeple
Posts: 1382
Joined: 09 Dec 2010, 02:30
Location: Bucuresti

Re: Rokoko video + chestionar

Post: # 53416Post Teddy
29 May 2014, 16:15

Foarte frumoasa realizarea! :tu:

Pot spune ca daca as avea invitati pt un boardgame, cu siguranta le-as pune clipul tau in fata pana mai fac una alta prin casa, sau pana as aranja jocul.

Cat despre un feedback, te-as intreba mai intai daca te-ai gandit care este targetul tau. Cred ca e cel mai important de stabilit. Stim cu totii ca exista diverse abordari in ceea ce priveste un video review si la sfarsitul zilei cred ca se rezuma la aprecierea fiecaruia daca varianta aleasa de tine este pe placul lor sau nu.

Daca targetul tau este strict nevorbitor de limba engleza atunci mai trebuie cateva elemente explicate ca sa priceapa si ei. Daca nu asta era obiectivul atunci e perfect asa cum este.
Poate un pic prea multe detalii despre creatorul si graficianul jocului. (doar parerea mea, evident. Cum tot ce mazgalesc aici e parerea mea..sa fie clar :lol: )
Dupa cum bine a punctat Rautz, lipseste dinamica prezentarii. (oups, aici e si parerea lui Rautz :P )
S-a mentionat mai sus unii sunt interesati de cateva runde de proba sa vada concret cum se joaca jocul. Si aici din nou se rezuma totul la ce iti doresti tu de la acest video. Totusi, ca sa impaci si capra si varza cred ca poti include pe viitor si cateva runde drept model.

Any feedback is better than no feedback, deci sper ca ajuta.

Obisnuitu

Re: Rokoko video + chestionar

Post: # 53522Post Obisnuitu
02 Jun 2014, 10:52

Frumoasa prezentarea - la cat mai multe filmulete de azi inainte.

Felicitari !!! :tu:

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7066
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: Rokoko video + chestionar

Post: # 53525Post DanielIndru
02 Jun 2014, 11:53

Multumesc tuturor pentru aprecieri, comentarii, sugestii. :tu:
Ajutorul vostru este necesar pentru a ma ajuta sa evoluez - si sper ca informatiile oferite in aceste prezentari video sa va fie de folos.

Urmeaza deci si altele curand si sper sa fie tot mai bune.

Cheers!

Post Reply

Return to “Review-uri si impresii”