Board Games with Scott - seria noua

tipuri de jocuri, recomandari, aranjarea soldateilor in cutii, filme in care apar boardgames sau ORICE altceva va trece prin cap si e legat de boardgaming
Post Reply
adixor

Board Games with Scott - seria noua

Post: # 5363Post adixor
04 Jul 2010, 09:37

Majoritatea dintre voi stiti review-urile excelente (si tzacanite uneori) ale lui Scott de pe http://www.boardgameswithscott.com/
Multi dintre voi poate stiti ca in ultimul timp a renuntat sa mai faca review-uri pentru un joc anume ci a inceput sa se concentreze pe mecanici de joc, comparatii de jocuri etc (si video-urile au devenit mai interesante).

Ulimul episod (al treilea din "noua" serie) este foarte interesant, tocmai ce l-am urmarit, si discuta jocurile in care zarurile sunt folosite pentru colectarea de resurse. Se discuta Catan, Kingsburg, Stone Age si Macao (al lui Stefan Feld, un joc de care nu stiam decat din auzite si care pare interesant).



Penultimul episod (al doilea din "noua serie") este si mai interesant si discuta mecanica "Simultaneous Auction" (licitatie simultana). Se discuta: Vegas Showdown, Amun-Re, Homesteaders, Peloponnes si Cyclades (v-am zis ca Citadels este pana acum singurul joc cu mecanica licitatie la care nu numai ca nu ma deranjeaza licitatia ci chiar imi place la nebunie).



Antepenultimul episod (primul din "noua serie") este mai ciudat pentru mine, nu prea am jucat astfel de jocuri, "Flicking Games" (flick = bobarnac). Este vorba de jocurile in care piese trebuie mutate prin lovirea lor scurta cu degetul. Si acesta este haios, cel putin am aflat ca exista si sunt cautate si astfel de jocuri:



Va mai tin la curent cand apar episoade noi pentru ca aceasta noua serie chiar imi place mult.

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: Board Games with Scott - seria noua

Post: # 5364Post Chuckila
04 Jul 2010, 10:32

Dexterity games sunt unele din preferatele mele. Am PitchCar, imi voi lua Catacombs iar pe Wishlist, primele doua locuri sunt ocupate de Crokinole si Sjoelen. Iar Subbuteo este la doar cateva locuri in spate.

adixor

Re: Board Games with Scott - seria noua

Post: # 5366Post adixor
04 Jul 2010, 11:00

wow.. chiar nu ma gandeam ca cineva de pe la noi le joaca (doar de PitchCar auzisem ceva).

User avatar
alexddumitru
King Meeple
King Meeple
Posts: 431
Joined: 21 Jun 2010, 13:47
Custom Rank: Blogger@„Ce Jucăm?”
Location: Bucuresti

Re: Board Games with Scott

Post: # 5372Post alexddumitru
04 Jul 2010, 12:02

Cu ocazia asta l-am descoperit si eu pe Scott Nicholson. Auzisem de el, dar nu vazusem niciun review pana la cele postate de tine. Mi se pare remarcabil cum, in 20 de minute de vorbit/prezentat, nu a reusit sa ma plictiseasca deloc. E amuzant si, mai important, parerile lui sunt relativ echilibrate, nu exagerate.

Jocurile astea "cu bobarnacul" mi se par foarte bune pentru petreceri - asa cum le-a prezentat si el. Adica nu cred ca o sa reusesti la o petrecere - una light, nu de board games - sa introduci Race for the Galaxy (cea mai noua achizitie a mea) sau, stiu eu, Agricola. Crokinole este in mod sigur pe Wishlistul meu.

adixor

Re: Board Games with Scott - seria noua

Post: # 5373Post adixor
04 Jul 2010, 12:23

bineinteles, nu toate jocurile sunt pentru incepatori (in nici un caz Race :D ). Restul episoadelor:

http://www.boardgameswithscott.com/?page_id=78

imi place ca explica motivele pentru care nu-i place ceva anume. si este greu pentru ca de multe ori nu ai o explicatie, pur si simplu "nu-ti place" o anumita mecanica sau regula. oricum totul e subiectiv la review-urile de boardgames dar el incearca sa fie obiectiv sau sa explice subiectivismul daca apare.

adixor

Re: Board Games with Scott - seria noua

Post: # 6926Post adixor
17 Aug 2010, 17:27

Nou episod de la Scott! citez:
Scott Nicholson talks about 4 different horse racing games. (15:34)

In this episode of Board Games with Scott, host Scott Nicholson takes a look at four horse racing games – Winner’s Circle, Long Shot, Horse Fever, Turf Master – and focuses on the concepts of strategy and tactics as demonstrated by these races.

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: Board Games with Scott - seria noua

Post: # 6927Post Chuckila
17 Aug 2010, 17:30

Fara sa ma uit la acest episod, vreau sa spun ca Long Shot este unul din jocurile mele cele mai sus in Wishlist la ora actuala. Sunt chiar curios ce parere are.

User avatar
suf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2708
Joined: 30 Jul 2010, 17:16
Location: Timisoara

Re: Board Games with Scott - seria noua

Post: # 6946Post suf
18 Aug 2010, 07:53

Imi place cum arata Crokinole. Ma intreb daca se gaseste pe la noi.

adixor

Re: Board Games with Scott - seria noua

Post: # 7479Post adixor
15 Sep 2010, 09:23

Un nou episod din seria Board Games with Scott, venit la timp pentru cei interesati de Dungeon Crawls (o sa pun link si in threadul unde se discuta de ele).

2rgaDCia9Hk

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: Board Games with Scott - seria noua

Post: # 8862Post Chuckila
21 Nov 2010, 20:11

Ultimul episod al lui Scott: Breaking Up the Monopoly.
Coincidenta: chiar azi a postat cineva pe forumul de la CG intreband despre jocurile cu care ar trebui sa isi inceapa aventura prin lumea jocurilor de societate. Ghidul incepatorului lui Adixor a fost numai bun.


adixor

Re: Board Games with Scott - seria noua

Post: # 8867Post adixor
21 Nov 2010, 21:55

frumos episod..nu ar strica un astfel de ghid video si in romana...

Ioana

Re: Board Games with Scott - seria noua

Post: # 8916Post Ioana
24 Nov 2010, 11:35

Foarte tare episodul lui Scott! Imi place cum deschide orizontul catre alte jocuri muuuuuult mai frumoase decat Monopoly, dar care au totusi ceva (cat de mic) in comun cu predecesorul lor. :tu:

adixor

Re: Board Games with Scott - seria noua

Post: # 9516Post adixor
01 Jan 2011, 23:54

Boardgames with Scott se pare ca a ajuns la final ... daca e intr-adevar asa (sper sa nu) imi pare rau ca s-a incheiat o serie excelenta de review-uri. Va las in compania ultimului episod si va anunt ca Scott va reveni ca The Game Professor aici: http://www.boardgameinfo.com/content/43 ... -professor


User avatar
alexddumitru
King Meeple
King Meeple
Posts: 431
Joined: 21 Jun 2010, 13:47
Custom Rank: Blogger@„Ce Jucăm?”
Location: Bucuresti

Re: Board Games with Scott - seria noua

Post: # 9529Post alexddumitru
02 Jan 2011, 21:25

Noua serie de pe boardgameinfo pare sa fie ceva mai aproape de ceea ce a facut in ultimele episoade. Asa ca e clar ca review-urile sunt byebye for good. Dar sunt sigur ca o sa iasa ceva foarte interesant pentru cei care privesc jocurile de societate ca ceva mai mult decat simple jocuri.

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: Board Games with Scott - seria noua

Post: # 9530Post Chuckila
02 Jan 2011, 21:33

Nu stiu daca are de-a face, dar prin ultimele posturi era destul de dezamagit de cateva chestii pe BGG (legat de review-urile lui generale, pe care nu prea le poate "atasa" de un joc anume).

Chiar imi pare rau, a fost de departe persoana a carei parere mi se parea cel mai bine argumentata. In urma review-urilor lui mi-am adaugat la colectie:

* Pizza Box Football
* Fury of Dracula
* Antike
* Yspahan
* Prophecy
* Small World

Plus cateva jocuri sus de tot in Wishlist:
* Long Shot
* Catacombs
* The Pillars of the Earth

Sper sa aibe succes cu noul format.

adixor

Re: Board Games with Scott - seria noua

Post: # 16401Post adixor
13 Jun 2011, 23:32

Scott nu se lasa .. a revenit cu Republic of Rome - Teaching Video:



User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: Board Games with Scott - seria noua

Post: # 16403Post Chuckila
13 Jun 2011, 23:46

adixor wrote:Scott nu se lasa .. a revenit cu Republic of Rome - Teaching Video:
Ba se lasa :). Acest video a fost facut doar pentru ca l-a "scos la licitatie" in acea strangere de fonduri de pe BGG, pentru fiul lui Tom Vasel.

Later Edit: Hahaha, acum vad ca a mentionat acest lucru in video ... oh well, informatie redundanta.

User avatar
suf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2708
Joined: 30 Jul 2010, 17:16
Location: Timisoara

Re: Board Games with Scott - seria noua

Post: # 16410Post suf
14 Jun 2011, 07:35

Ooo The Republic of Rome. Sta in raft de luni bune. Ar fi timpul sa ma uit la video sa se stranga entuziasmul si sa deschid jocul :D

User avatar
suf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2708
Joined: 30 Jul 2010, 17:16
Location: Timisoara

Re: Board Games with Scott - seria noua

Post: # 16411Post suf
14 Jun 2011, 07:59

Haha! In caz ca-mi fac timp sa-l invat, mai am nevoie de inca 5 jucatori. Prezentarea asta imi aminteste de o sesiune de 45 minute in care am explicat continuu un joc.

Post Reply

Return to “Discutii generale”