Jocuri cu tema SF

tipuri de jocuri, recomandari, aranjarea soldateilor in cutii, filme in care apar boardgames sau ORICE altceva va trece prin cap si e legat de boardgaming
Post Reply
chrislove

Jocuri cu tema SF

Post: # 15Post chrislove
22 Dec 2009, 21:54

Din colectia mea, cred ca cel mai mult iubesc jocurile cu tema SF, desi e cam pacalitor, pt ca uneori tema SF e doar de suprafata, de grafica.

Poate cel mai aproape de SF este Space Alert. E un joc cu totul deosebit, in care esti chiar pe o "nava", ai misiuni de indeplinit contra timp,cooperativ, ceea ce poate fi un pic ametitor si duce usor la haos. Scopul e tocmai sa iti planifici totul cat mai corect de la inceput, sa cooperezi cat mai bine cu ceilalti jucatori, ca sa nu apara haosul si nici sa nu pierzi in final. Noi l-am modificat un pic (nu mai folosim CD-ul audio, ne folosim de schema scrisa de aparitie a evenimentelor, si inca cateva modificari pe care nu mi le amintesc acum si totul a fost mai putin haotic).

Desi Race for the Galaxy nu e un joc de SF cu adevarat, decat prin grafica, eu raman in continuare un mare fan, mi se pare genial, dar din pacate nu apuc sa il joc atat de des cat mi-as dori. Prima extensie: Gathering Storm a adus niste carti esentiale, dar a doua extensie: Rebel vs Imperium a adus si niste modificari de reguli (nefiind totusi obligatorii) care nu ma incanta. Am gasit si o versiune online si una offline, si sunt multumita de ele.

Battlestar Galactica e un joc la care tin f. mult. Desi am vazut filmul dupa ce am cumparat jocul, grafica mi s-a parut extraordinara din prima. In 2 jucatori nu e f recomandat, dar noi am gasit o modalitate acceptabila. Acum ca am luat si extensia, inca mai lucram la o varianta de 2 acceptabila. In 4 e un joc admirabil, au fost situatii geniale pe care nu le pot uita. Cel mai mult imi place la acest joc (pe langa grafica) starea de tensiune intre jucatori, banuiala ca poate celalalt e cylon.
Observatie: Am jucat si Shadows over Camelot, e dragut, dar nu se compara ca si intensitate cu Battlestar Galactica, desi ai ceva feeling de "paranoia" fata de ceilalti jucatori.

Un joc cu totul special e Android. E plin de tema SF, e un joc complex, care cere timp si rabdare, dar odata invatat nu mai e asa de speriat. Chiar te simti candva in viitor, unde ai de rezolvat misterele unei crime. Cel mai mult imi place atmosfera dark, si sa citesc cartile, care au povesti destul de frumoase si complexe. Ca si la Arkam Horror, fiecare personaj are o poveste, e special, numai ca aici personajele au o fata buna si una dark, in functie de cum evoluezi in joc. Este jocul cu cele mai multe mecanici de joc la un loc si asta te poate pune in incurcatura un pic. Grafica e extraordinara. Imi pare rau ca nu are o nota mai mare in BGG.

Un joculet dragut e Chrononauts, care te plimba prin timp (cel trecut :) ), iti da sansa sa schimbi evenimentele, sa aduni relicve, sa iti blochezi adversarul. E simpatic, dar inca mai caut tactici de joc.

haretel

Re: Jocuri cu tema SF

Post: # 54Post haretel
01 Jan 2010, 23:09

Unde ai gasit Chrononauts? L-as vrea si eu ..

chrislove

Re: Jocuri cu tema SF

Post: # 56Post chrislove
02 Jan 2010, 00:20

la redgoblin dar acum cred ca nu-l mai au pe stoc.

aleris

Re: Jocuri cu tema SF

Post: # 77Post aleris
04 Jan 2010, 10:15

Am primit cadou acum ceva timp StarCraft: The Board Game. Din pacate are niste reguli asa de complicate (sau cel putin asa mi se par) ca nu am avut rabdare sa il joc pana acum.

adixor

Re: Jocuri cu tema SF

Post: # 78Post adixor
04 Jan 2010, 10:32

asta m-ar fi pasionat si pe mine daca era si pentru 2 jucatori, dar nu este. asa ca momentan pe partea SF ma joc Space Alert si Android si Race For The Galaxy

fixpix

Re: Jocuri cu tema SF

Post: # 83Post fixpix
04 Jan 2010, 12:16

Twillight Imperium? Nu cred ca vreun joc e mai SF decit asta. Mai ales pentru cine cine e pasionat de jocuri PC gen Master of Orion sau mai nou Galactic Civilizations si Sins of a Solar Empire.

Mai sint si altele. Galactic Emperor, facut de un tip care era pasionat de Twilight Imperium dar complet incapabil sa stea 5-6 ore la un joc asa ca l-a comprimat in 45 de minute. O buna parte din mecanici au disparut iar rezultatul e...un pic altfel, dar nu e un joc rau.

Eve, dupa celebrul joc MMO. Nu stiu nimic de el, nu l-am jucat .Arata un pic mai slabut decit m-as fi asteptat din punct de vedere tematic si nu are cine stie ce recomandari glorioase.

Dying Lights. De asta sigur n-ati auzit. E un joc de carti destul de interesant si cu o idee unica dar un pic greoi. Mai ales pentru un joc de carti.

adixor

Re: Jocuri cu tema SF

Post: # 85Post adixor
04 Jan 2010, 12:33

Twilight Imperium ma atragea mult dar m-ai linistit ca nu merge in 2 jucatori. Pe langa un joc tip civlizatie cu tematica SF m-ar interesa si un joc de aventura/roleplaying (sa zicem gen arkham) nu extrem de complex intr-un univers SF (nu fantasy). Ar fi de exemplu un RPG Battlestations (2-8, recomandat in 3-4 jucatori) care suna interesant, dar in general sunt putine pentru 2 jucatori. Eve intr-adevar nu m-a atras iar de Dying Lights chiar nu am auzit, time to start searching :)

chrislove

Re: Jocuri cu tema SF

Post: # 90Post chrislove
05 Jan 2010, 01:48

Ma atrage mult Galactic Emperor, desi nu stiu nimic de el, decat ca se joaca de la 3 in sus :(. L-a jucat cineva?

Mai de mult ne batea gandul sa ne luam Galaxy Trucker. Arata extraordinar, dar am inteles ca e contra timp, si cum noi aveam Space Alert, era suficient. Am ramas totusi cu el in gand :) (banuiesc ca stiti cum e).

Post Reply

Return to “Discutii generale”