Talisman (Fourth Edition)

tipuri de jocuri, recomandari, aranjarea soldateilor in cutii, filme in care apar boardgames sau ORICE altceva va trece prin cap si e legat de boardgaming
Post Reply
suras333

Talisman (Fourth Edition)

Post: # 5780Post suras333
14 Jul 2010, 12:15

Are cineva jocul Talisman (Fourth Edition)? Am cateva intrebari. Multumesc!

criss

Re: Talisman (Fourth Edition)

Post: # 5787Post criss
14 Jul 2010, 12:55

Il am, este unul dintre jocurile mele preferate.

fixpix

Re: Talisman (Fourth Edition)

Post: # 5800Post fixpix
14 Jul 2010, 17:53

Si eu l-am avut. Uite citeva intrebari:
- Iti place sa dai cu zarul?
- Mult de tot?
- Chiar daca nu prea ai nici o decizie de luat, doar invirti zaruri in continuu?
- Iti place sa ti se intimple chestii complet aiurea, fara sa ai pic de control asupra lor?
- Mai repet o data, ca sa fie clar: dai cu zarul ca sa te misti pe harta, ai control minim unde o sa nimeresti (te deplasezi casute cit ai dat pe zar, fata sau spate, ca la Piticot), cartile de aventura iti vin aleatoriu, poate vine un stumf sa-ti dea o galeata de bani, poate vine un dragon si-ti prajeste c...rul, dai cu zarul ca sa te lupti cu el oricum, dai cu zarul la finalul jocului ca sa vezi cit de repede se termina.
- Ultima si gata: iti place sa te joci de unul singur in paralel cu ceilalti?

Daca raspunsul la majoritatea intrebarilor e Da, va fi jocul tau preferat.

haretel

Re: Talisman (Fourth Edition)

Post: # 5808Post haretel
14 Jul 2010, 22:19

Mai, Andrei, de gustibus non est disputandum
Nu stiu ce ai tu cu jocurile astea, nu te obliga nimeni sa le joci; lasa-i pe altii sa le savureze

adixor

Re: Talisman (Fourth Edition)

Post: # 5811Post adixor
14 Jul 2010, 22:33

pai ii lasa, ca nu poate sa-i opreasca :) dar isi spune omul parerea. sertarul cu pareri :) de asta avem nevoie cel mai mult: fiecare sa-si spuna parerea pentru ca ele sunt atat de diferite..

fixpix

Re: Talisman (Fourth Edition)

Post: # 5819Post fixpix
14 Jul 2010, 23:18

Observati ca nu am zis ca e rau sau bine...din contra, am si precizat, daca raspunsul la majoritatea intrebarilor e DA, suras va fi posesorul fericit al unui joc preferat. Binenteles, raspunul meu e NU, la toate intrebarile, de aceea am si scapat urgent de joc, ceea ce nu inseamna ca nu se potriveste altcuiva.

criss

Re: Talisman (Fourth Edition)

Post: # 5846Post criss
15 Jul 2010, 11:27

Eu il joc cu sotia si este unul din jocurile noastre preferate. Desi am citit ca in mai multi jucatori este si mai bun. Il consideram cel mai bun fanstay, mai bun decit Runebound sau Prophecy. Am citit pe BGG ca lumea se imparte in cei ce-l iubsc si cei ce-l urasc.
Ne place pentru ca la fiecare joc se scrie o poveste superba. Fixpix incearca sa dea impresia ca totul tine de noroc si nu este asa. Norocul are un mare rol (si culmea, unul pozitiv) dar jucatorii vor avea incontinuu decizii de luat. De exemplu ei decid cind avanseaza in zonele periculoase mijlocii. Este o presiune constanta in legatura cu avansarea, deoarece primul ce reuseste sa ia coroana din mijloc cistiga. Dar o intrare prematura in zonele mijlocii, cu un caracter slab, nedezvoltat, poate duce la pieire.
Norocul care decide ce carti vor veni face deliciul jocului. Un caracter slabit in lupte va tremura la gindul ca-i vine un dragon, sau ca va fi transformat intr-o broasca. Jucatorii vor arunca cu vraji unul asupra celuilalt. In mai multi jucatori interactiunea dintre jucatori creste. Oricum, povestea se deapana, este de fiecare data alta si dupa cca. 2 ore ne simtim minunat ca fosti actori principali intr-un film fantasy.
Un alt argument ca nu este atit de mult noroc pe cit s-ar crede este ca, in cele 20-30 de jocuri jucate pina acum mi-a murit caracterul doar de vreo doua ori. Fiecare caracter are mai multe vieti si poate sa mareasca numarul lor in functie de cum joaca. Un dragon va lua la inceputul jocului doar una din aceste vieti. In timp caracterele isi imbunatatesc abiltatile si vor frige la gratar dragonii. :)
Este unul din putinele jocuri la care i-am cumparat o expansiune care aduce de doua ori pe atitea carti de joc, noi caractere si un Reaper care mareste interactiunea.
Componentele sunt superbe (in editia 4 FFG), una din cele mai frumoase table de joc pe care le-am vazut, miniaturi etc.
Bottom line (parerea noastra): Talisman este pentru noi cel mai bun joc fantasy (l-am notat cu 10/10 pe BGG). Este genul de joc care nu-l voi vinde niciodata.
Last edited by criss on 15 Jul 2010, 15:27, edited 1 time in total.

suras333

Re: Talisman (Fourth Edition)

Post: # 5848Post suras333
15 Jul 2010, 14:20

Oscilam intre Talisman si Prophecy...
Vazand mai demult review-ul lui fixpix la Prophecy, ma convinsese ca este mai bun, insa tot citind pe BGG si punand in balanta proprie plusurile si minusurile, am ales Talisman, iar de ieri sunt fericitul posesor al jocului. Ieeeee :D
Aseara am jucat putin singur cu 2 caractere si este exact cum ma asteptam - adica imi place!

O intrebare. Unul din personaje a fost Troll-ul. Citind cum se calculeaza strenght-ul (pe carte are 6, la care se adauga alte 6 countere rosii), mie imi dadea un total de 12, fara sa mai calculez alte modificari + zarul pe care il aruncam. Am jucat eu bine, pentru ca 12 strenght de la inceput ca baza mi se pare urias... Nu am intalnit nici un inamic care sa imi stea in fata..

criss

Re: Talisman (Fourth Edition)

Post: # 5849Post criss
15 Jul 2010, 15:33

suras333 wrote:O intrebare. Unul din personaje a fost Troll-ul. Citind cum se calculeaza strenght-ul (pe carte are 6, la care se adauga alte 6 countere rosii), mie imi dadea un total de 12, fara sa mai calculez alte modificari + zarul pe care il aruncam. Am jucat eu bine, pentru ca 12 strenght de la inceput ca baza mi se pare urias... Nu am intalnit nici un inamic care sa imi stea in fata..
La Strenght si Craft NU se adauga la start si alte countere. Deci Troll'ul pleaca cu Strenght de 6 si nu de 12!
La start se adauga countere doar in partea dreapta (life, gold si fate). In timp se vor putea adauga countere si in stinga, de exemplu cu doua countere la Strenght cistigate dupa citeva runde Troll'ul va avea 6 + 2 = 8. In timp el poate pierde din Strenght, dar nu poate niciodata scadea sub 6 Strenght.
Last edited by criss on 15 Jul 2010, 15:39, edited 1 time in total.

adixor

Re: Talisman (Fourth Edition)

Post: # 5850Post adixor
15 Jul 2010, 15:35

brusc nu cred ca o sa-i mai placa jocul :)).

criss

Re: Talisman (Fourth Edition)

Post: # 5853Post criss
15 Jul 2010, 15:49

adixor wrote:brusc nu cred ca o sa-i mai placa jocul :)).
:)

Trollul este un caracter simpatic. Plin de forta (aproape cit un dragon) dar cel mai slab la magii. In joc ii este mai usor sa se descurce, dar in faza finala a jocului cam trebuie sa mearga pe calea cea mai grea: sa treaca prin Cripte (acolo trebuie forta nu gluma), apoi sa se confrunte cu Moartea, apoi cu Vircolacii si in final sa treaca prin Valea Focului. E o cale mai grea decit cealalta, bazata pe Craft.

suras333

Re: Talisman (Fourth Edition)

Post: # 5857Post suras333
15 Jul 2010, 18:35

Asa e adixor..
Vreau sa dau jocul!!! Nu imi mai place!!!

:lol:

Asa mi se pare si mie logic, insa asa scria in manual, la setup. Merci, o sa mai incerc o runda acum!

Post Reply

Return to “Discutii generale”