Experiente FAN COURIER

un fel de loc de dat cu capul, loc de vorbit verzi si uscate, batut campii, etc
criss

Experiente FAN COURIER

Post: # 58392Post criss
06 Dec 2014, 13:23

Nu este prima data cind mi se intimpla asta. Voi relata doar ce s-a intimplat de data asta.

Joi, la ora 12 am comandat un produs (cadou pentru o zi de nastere de vineri) de la o firma din Bucuresti. El a fost livrat (din pacate) prin Fan Courier.

Vineri am stat acasa degeaba toata ziua si pachetul nu a sosit. Nu am primit nici macar un telefon sau SMS. Am incercat sa-i sun eu, dar Fan Courier Cluj nu mai raspunde la telefoane de doi ani incoace.

Simbata nu am primit SMS de livrare (oricum in Cluj simbetele Fan Courier nu se obosesc sa livreze pachete daca expeditorul nu specifica "cu livrare simbata". Si de ce sa specifice cind pachetul trebuia livrat vineri?). Asa ca am plecat eu la marginea Clujului sa ridic pachetul. Am stat la coada o ora si inca o jumatate de ora sa mi-l caute. Era un ocean de oameni furiosi, unii nu primisera pachetele de saptamini. Toti strigau la tinerii de la ghisee si ei spuneau ca nu-s ei de vina (si nu cred ca erau ei, ci conducerea). Unii oameni au stat la coada trei ore. Sa revin, dupa o ora si jumatate mi-au spus ca pachetul meu s-a pierdut si in caz ca va fi gasit ma vor suna la telefon (sa ma pot duce din nou la marginea Clujului sa mai stau inca doua ore la coada? - no, thanks!).

Neseriozitate totala. De doi ani celor de la Fan Courier CLUJ nu le mai pasa de clientii lor. Este plin Internetul de reclamatii, de articole. Au devenit cea mai mare firma de curierat si nu le mai pasa. Ar trebui sa ma duc la Protectia Consumatorului, dar mi-e groaza sa mai pierd timpul si pe acolo. Anul trecut le-am facut reclamatie la Cluj, apoi la Bucuresti si nu s-a schimbat nimic. Nici macar nu raspund la telefoane. Sper ca doritorii sa se orienteze spre serviciile de curierat care respecta clientii si angajamentele luate.
Last edited by criss on 11 Dec 2016, 18:29, edited 2 times in total.

User avatar
fl0po
King Meeple
King Meeple
Posts: 1649
Joined: 09 Jun 2012, 09:56
Custom Rank: iOS Netrunner
Location: Bucuresti

Re: FAN COURIER - Cea mai neserioasa firma din Cluj

Post: # 58395Post fl0po
06 Dec 2014, 13:45

sunt cateva firme de curierat in romania. unele mai jmekere, altele mai praf. alea jmekere sunt jmekere si atat, alea praf daca nu isi fac treaba toata lumea va zice ca e vina ta ai ales noname curier. dintre alea jmekere orice ai alege este posibil sa ai aceleasi probleme. suparatii pe fan curier se duc la cargus si viceversa. are balta peste. nu ii intereseaza pe niciunul de tine, de mine...si tot asa. nu te enerva. ideea e ca in preajma sarbatorilor sau a tristetii de black friday tre sa te ajtepti la situatii de genul asta. ieri am avut o experienta similara cu cargus. ditamai aventura, s-a rezolvat pana la urma. pe la ora 21.00 am intrat in posesia coletului...haha.
HACK OR GET WHACKED!

User avatar
Teddy
King Meeple
King Meeple
Posts: 1383
Joined: 09 Dec 2010, 02:30
Location: Bucuresti

Re: FAN COURIER - Cea mai neserioasa firma din Cluj

Post: # 58401Post Teddy
06 Dec 2014, 14:45

La toate firmele apar probleme de genul acesta. Cu putina sansa si nu mai pupi coletul.
Singura experienta neplacuta cu Fan courier a fost ca atat expeditorul cat si destinatarul au fost taxati pentru expediere si mi-a luat jumatate de zi sa dau de ei. Pana la urma s-a rezolvat, dar destinatarul m-a acuzat ca am vrut sa-l "pacalesc" facandu-l sa plateasca transportul ca nu asa ne-a fost vorba :P
Ah...alta data le-a luat o saptamana sa-mi livreze un colet, desi il vedeam in depozit in Otopeni.

Cu toate astea le firma la care am "bantuit" o perioada, colaboram cu Fan Courier si totul a mers struna intrucat aveam un agent zonal cu care ne imprietenisem si cu care stateam la o cafea cand venea sa ia sau sa livreze colete. Personal comand sau expediez doar de la biroul firmei respective si am o garantie mai mare ca nu vor fi probleme.

Cu toate problemele, cand ai nevoie de ceva urgent, cred ca este mult mai bine sa-ti asumi aceste riscuri decat sa mergi la posta :P

User avatar
fl0po
King Meeple
King Meeple
Posts: 1649
Joined: 09 Jun 2012, 09:56
Custom Rank: iOS Netrunner
Location: Bucuresti

Re: FAN COURIER - Cea mai neserioasa firma din Cluj

Post: # 58404Post fl0po
06 Dec 2014, 14:58

Teddy wrote:... colaboram cu Fan Courier si totul a mers struna intrucat aveam un agent zonal cu care ne imprietenisem si cu care stateam la o cafea cand venea sa ia sau sa livreze colete.

na poftim. cum dracu sa mearga treaba la noi daca in loc sa muncim stam la cafele si porma suntem nemultumiti...tu stai la cafele cu agentu si criss ia un distonocalm ca nu ii vine coletul. deci pana la urma, concluzia e ca totul tine de oaie....sau mai bine zis, de cat de mari le ai.
HACK OR GET WHACKED!

criss

Re: FAN COURIER - Cea mai neserioasa firma din Cluj

Post: # 58405Post criss
06 Dec 2014, 14:59

Eu nu ma pling ca au ratacit un colet, se poate intimpla, asta e. MAREA mea problema cu ei este ca nu raspund la nici un telefon de doi ani incoace si asta aduce a bataie de joc. Daca ai orice problema trebuie sa te duci la periferia Clujului si sa stai la coada intre o ora si trei ore ca sa pui intrebarea dorita. Am pierdut toata dimineata de simbata cu drumul si statul la coada cind puteau sa-mi spuna la telefon ca pachetul este ratacit? Nu, ei isi maninca de sub unghii ca sa nu trebuiasca sa mai dea un salar in plus unei telefoniste. :td:

Prefer orice alta firma care sa raspunda la telefoane!!

User avatar
deeug
King Meeple
King Meeple
Posts: 855
Joined: 18 Jan 2011, 22:12
Custom Rank: Game Explorer
Location: Bucuresti

Re: FAN COURIER - Cea mai neserioasa firma din Cluj

Post: # 58412Post deeug
06 Dec 2014, 16:48

Eu am patit-o cu Cargus cu un produs cumparat de Black Friday.
Nu ca nu m-a anuntat. Am primit in fiecare zi, timp de o saptamana, mesaj ca o sa-mi livreze produsul. Numai ca ajungea la mine cam intre 13-15, cand orice om normal e la munca. La munca nu puteam sa-l directionez ca era posibil sa fiu pe teren asa ca intr-o zi am facut pe dracu-n patru sa fiu acasa la 15. Evident ca atunci a trecut cel mai devreme.
A ramas pana la urma cu livrare sambata, pana in 13.
La 14 inca nu venise. L-am sunat si m-am luat de el, destul de tare. In 15 min era la mine.
Nu inteleg de ce treaba merge doar daca te enervezi...

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4163
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: FAN COURIER - Cea mai neserioasa firma din Cluj

Post: # 66310Post 26octombrie
08 Dec 2015, 11:21

a mai avut cineva probleme cu Fan Courier zilele astea? Am sunat sa vina dupa doua colete si mi-a spus tipul (il stiu de ani buni) ca nu mai ridica niciun colet de la persoane fizice :shock:
Am inteles ca e o decizie post black friday, insa nu stiu daca si in alte zone s-a intamplat la fel si cat ar mai tine.
Imi mai puteti da un feedback, ce alt curier merita chemat?

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7070
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: FAN COURIER - Cea mai neserioasa firma din Cluj

Post: # 66312Post DanielIndru
08 Dec 2015, 11:25

Da, am avut probleme.
Un colet a plecat inspre mine joia trecuta, trebuia sa ajunga vineri.
Am primit acum mesaj ca il primesc azi.

Am terminat-o cu ei.

Ca alternative sunt Cargus si TNT.

User avatar
AngelEye
King Meeple
King Meeple
Posts: 2064
Joined: 15 Jan 2012, 12:02

Re: FAN COURIER - Cea mai neserioasa firma din Cluj

Post: # 66313Post AngelEye
08 Dec 2015, 11:25

Nu chemati Nemo Express, mie mi-a venit un colet patat de ulei si am asteptat 3 saptamani sa imi aduca banii de la un alt colet. DpD par ok desi nici astia nu sunt cine stie ce zici ca au luat-o razna toti asta si datorita faptului ca cei de la Protectia Consumatorului au o durere in bascheti de zile mari, de ca in Romanica.

User avatar
Miţã
King Meeple
King Meeple
Posts: 2055
Joined: 05 Jan 2013, 10:56
Custom Rank: Zombie Killer
Location: Dr.Tr.Severin

Re: FAN COURIER - Cea mai neserioasa firma din Cluj

Post: # 66333Post Miţã
08 Dec 2015, 16:15

Încercați GLS sau Sprint care au cel mai bun tarif.
Fan courier nu recomand nici la dușmani :)

pilif
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 206
Joined: 13 Dec 2013, 15:27
Location: Arad

Re: FAN COURIER - Cea mai neserioasa firma din Cluj

Post: # 66408Post pilif
13 Dec 2015, 15:47

deeug wrote:Eu am patit-o cu Cargus cu un produs cumparat de Black Friday.
Nu ca nu m-a anuntat. Am primit in fiecare zi, timp de o saptamana, mesaj ca o sa-mi livreze produsul. Numai ca ajungea la mine cam intre 13-15, cand orice om normal e la munca. La munca nu puteam sa-l directionez ca era posibil sa fiu pe teren asa ca intr-o zi am facut pe dracu-n patru sa fiu acasa la 15. Evident ca atunci a trecut cel mai devreme.
A ramas pana la urma cu livrare sambata, pana in 13.
La 14 inca nu venise. L-am sunat si m-am luat de el, destul de tare. In 15 min era la mine.
Nu inteleg de ce treaba merge doar daca te enervezi...

Cand ai un serviciu cu livrare intre 9 si 17 sa zicem e normal sa ajunga in acel interval, un curier are la el in medie intre 50 si 80 de colete de livrat, asta daca e in bucuresti unde de regula curierii doar livreaza sau doar fac preluari. In restul tarii un curier de regula si face si preluari si livrari, iar de dimineata de cand pleaca pe ruta nu poate decat sa aproximeze ora de livrare. Astfel e greu sa stie ora exacta cand ajunge la tine. Daca luam in considerare si traficul care nu e la fel in fiecare zi, volumele care se pot schimba, vremea care poate modifica timpi de livrare o sa iti dai seama ca e horror. De regula cel mai simplu e sa il suni cand ai nr si sa incerci sa vb cu el.
Multe societati de curierat au si posibilitatea sa livreze pana la o anumita ora, de regula 12, dar pt asta platesti in plus.

Eu personal sun curierul cand am nr lui si il rog sa-mi estimeze un interval de 2 ore cand poate ajunge, daca e ok incerc sa fiu atunci in zona, sau ii zic cand sunt eu. Comunicarea e cheia.

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: FAN COURIER - Cea mai neserioasa firma din Cluj

Post: # 75267Post Chuckila
29 Nov 2016, 13:25

La sugestia unui prieten, am facut o mica reclamatie la ANPC. Daca nu le pasa de parerea clientilor si ii tin la telefon aproape 2 ore pana sa le raspunda (sunt convins ca multi renunta pur si simplu decat sa stea si sa asculte muzica 2 ore), poate le pasa daca vor lua amenzi si le vor veni controale.

Mi se pare aberant ca un reprezentant relatii clienti sa iti confirme ca pachetul este in Cluj, dar solutia pentru a primi pachetul in urmatoarele 24 ore este sa se mearga la sediu pentru a-l ridica. Serviciu de curierat door to door.

PS: Poate nu facem prea mare diferenta daca facem aceste sesizari, insa nu cred ca facem NICI o diferenta daca nu le facem. Recomand oricui are/a avut probleme sa ia 10 minute sa faca o astfel de reclamatie online.

PPS: Nu am absolut nici o problema cu cei de la care am luat produsele, nu e vina lor. In fata lor jos palaria, mai ales ca au trimis jocurile in timpul weekendului!

DeeDee
King Meeple
King Meeple
Posts: 484
Joined: 07 Dec 2014, 20:51
Location: Cluj-Napoca

Re: FAN COURIER - Cea mai neserioasa firma din Cluj

Post: # 75273Post DeeDee
29 Nov 2016, 15:26

Eu am facut reclamatie la elefant.ro, care m-au pus pe drumuri degeaba ca pick-up-point era inchis. am stat si in trafic o ora, am platit si parking la Leul, era si ultima zi de ridicare fiindca au venit (cica) sambata dupa amiaza coletele, si daca nu le scoti luni, le trimit inapoi.

desigur, nici nu s-au obosit sa raspunda

ultima data cand incerc sa economisesc transportul ....

User avatar
danielM
King Meeple
King Meeple
Posts: 1667
Joined: 13 Jun 2012, 15:23
Custom Rank: general de sufragerie

Re: Experiente FAN COURIER

Post: # 75491Post danielM
08 Dec 2016, 17:34

De doua saptamani astept sa imi ajunga un colet; am dat dovada de rabdare, intelegere, insa nesimtitii de la FC au dat dovada de o totala indiferenta si lipsa de interes. Pentru ca in data de 02.12 cand trebuia sa ajunga coletul eu am fost plecat, i-am rugat sa vina luni cu el; intre timp, coletul a ”disparut”, niciunul dintre curieri nu stie unde este, la depozitul din Arad nu raspunde absolut nimeni, la Bucuresti nu am nervi sa stau 2 ore ca sa intru in legatura cu vreun alt dezinteresat. Am vorbit zilnic cu unul dintre curieri si mi-a raspuns ca o sa il caute etc. niciun alt raspuns. I-am reclamat la ANPC si am trimis si la Bucuresti un mesaj de ”multumire”. Deplorabili. Sper macar sa mai ajunga acel colet la mine, dupa revelion.

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: Experiente FAN COURIER

Post: # 75492Post Haddeo
08 Dec 2016, 21:35

Sa povestesc si eu aventura cu Urgent Cargus:
Aveam un colet de primit din Germania cu tracking prin DHL care a fost predat catre Cargus in tara (care a fost cumparat de DHL din cate inteleg).
Urmaresc livrarea si vad ca scrie ca s-a incercat livrarea si nu s-a gasit acasa persoana. Sun la ei... si sun, si sun ... 5 ore . Au un sistem jmecher, te pun pe hold dar iti inchid telefonul dupa 3 -4 minute . Am inceput sa fac hacking si am vazut ca te intreaba daca ai contract cu ei sau nu... zic hai sa apas ca am. S-a schimbat ceva, acum nu-ti mai inchid telefonul in nas dupa 3-4 minute , ci dupa vreo 15-16. N-am reusit nici asa. Le-am dat si un email. Dimineata , ma scola la 8 sa-i prind la inceput de program. Nu reusesc decat daca am zis ca am contract cu ei, raspunde doamna... aveti contract ? Nu... stai ca va trimit in alta parte. Binenteles ca dupa 3 minute s-a inchis telefonul. Mai sun tot la contract.... raspunde altcineva.. "Doamna, am un colet ... va rog sa ma ajutati" mai draguta e de acord sa ma ajute. Imi spune ca pe colet nu e adresa completa, va rog sa o completati dau si numarul de telefon. Multumesc. Asta a fost. Trec 4 zile si se incearca iar livrarea, iar se intoarce cu statusul : Nu s-a gasit acasa. Sun iar.... aceeasi poveste. Observ insa ca daca selectez ca vreau sa plasez o comanda raspunde domnisoara in 4 secunde. Deci cum functioneaza la cargus: Vrei sa plasezi comanda 4 - 10 secunde timp de asteptare, ai contract ? vreo 1-2h timp de asteptare, ? esti un om de rand : fara numar ?. O iau tare pe cea de la comenzi.. am un colet, vreau sa-l ridic, ce pot sa fac.. se plimba de 6 zile pe la dumneavoastra. Si aici vine partea mind blowing: Imi spune ca centrul din Magurele unde sunt coletele nu raspunde la cererile lor, adica ele vorbesc cu cei care au probleme, scriu mesaje la centrul din magurele iar aia din magurele pentru ca sunt prea ocupati nu proceseaza mesajele de la propriu customer service center. Imi zice ca cererea mea de a completa adresa nu a fost prelucrata. O rog sa-i sune pe aia sa le spune. Ma pune pe hold 4 minute si isi cere scuze ca nu-i raspunde nimeni. Adica, pe linii interene, ei intre ei nu-si raspund iar customer service nu are puterea sa modifice in sistem o comanda, ci trimite mesaje catre alt centru care e prea busy ca sa proceseze cererile.
Am mai asteptat vreo 3 zile, am urmarit trackingul pana cand am vazut ca a plecat iar pe traseu. Am sunat iar ca si cum vreau sa fac o comanda nou dar am luat-o tare pe tipa aia pana am convins-o sa faca ce sa faca sa-mi faca rost de numarul curierului care are pachetul meu. M-a pus saraca pe hold vreo 4 minute si s-a intors cu numarul curierului. L-am sunat pe curier, m-am intalnit cu el si mi-am recuperat pachetul.
In proces, le-am spus ca ma duc eu la magurele sa ridic pachetul, dar mi-au zis ca nu pot sa ma duc pana nu anunta ei si primesc sms. O intreb : dar cum anuntati ? pai le trimit un mesaj? Mesaje din alea pe care cei din magurele nu le proceseaza pt ca sunt prea ocupati ?
Desi sistemul lor intern pare varza, coada de prioritati la raspuns la telefon e jignitoare, totusi, totusi .... au fost doua doamne care mi-au raspuns care au facut tot ce au putut sa ma ajute chiar daca au recunoscut ca sistemul nu le permite mai mult iar curierul cu care m-am intalnit a fost si el de treaba.
Happy end.

TLDNR: daca aveti probleme cu cargus si nu raspunde nimeni la telefon apasati numarul care spune: Plasarea unei noi comenzi pentru ca raspund in 5 secunde, apoi le faceti capul calendar pana va ajuta. Nu merge din prima, mai sunati odata sa prindeti alta victima si la fel. Alternativa e sa stai 5 ore la telefon si nu raspunde nimeni.
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

User avatar
iuli212
King Meeple
King Meeple
Posts: 566
Joined: 13 Oct 2013, 20:43
Custom Rank: Dr. Meeple
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Experiente FAN COURIER

Post: # 75493Post iuli212
08 Dec 2016, 22:54

Se pare ca Posta ramane cea mai sfanta!

User avatar
bogdanjovi
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 133
Joined: 27 Dec 2013, 17:23
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Experiente FAN COURIER

Post: # 75498Post bogdanjovi
09 Dec 2016, 12:29

iuli212 wrote:Se pare ca Posta ramane cea mai sfanta!
Dacă vrei să petreci o oră la coadă, sigur că da. Există o similitudine cu cozile la moaşte, într-adevăr. :lol:

User avatar
rockerrullz
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 313
Joined: 13 May 2014, 16:44
Location: Iasi

Re: Experiente FAN COURIER

Post: # 75499Post rockerrullz
09 Dec 2016, 13:44

Astazi am fost la Fan Curier sa imi ridic un colet de la PC Garage. Totul bine si fain, sediul din Iasi chiar nu are probleme si se mista exemplar.

Dar langa mine mai era o persoana care vroia sa trimita un colet la Cluj, iar persoana care era de cealalta parte a biroului l-a avertizat ca exista probleme mari cu sediul din Cluj si ca vor exista intarzieri din aceasta cauza, el nu are ce sa faca decat sa avertizeze. Daca coletul trebuie sa ajunga urgent in cluj atunci i-a sugerat sa mearga la alta firma de curierat.

User avatar
cristianf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2980
Joined: 18 Jul 2010, 09:55
Location: Sanpetru, Brasov

Re: Experiente FAN COURIER

Post: # 75503Post cristianf
09 Dec 2016, 16:16

Am trimis si eu 2 colete ieri la Constanta prin Fan si au ajuns azi fara nici o problema in ciuda avertizarilor celor din Bucuresti. Or fi oare bucurestenii si clujenii niste couch potatoes care comanda totul online si ii aglomereaza pe astia de la Fan ? :D

User avatar
Keyser
King Meeple
King Meeple
Posts: 1111
Joined: 12 May 2011, 00:20

Re: Experiente FAN COURIER

Post: # 75513Post Keyser
10 Dec 2016, 00:53

Astept de 2 zile un colet de la DHL, spre sa lucreze si maine .....

Pe 2 decembrie a plecat din Polonia (pe cale rutiera), a facut 6 zile pana la Bucuresti (fiind procesat in 5 orase pe drum).

De 2 zile (deja 3 azi) se plimba prin Bucuresti, cica au subcontractat ca aveau multe comenzi.

Ce se intampla in perioada asta de e asa aglomerat?

TLDR: Pana si DHL (in care aveam incredere oarba) a dezamagit.

PS in chimb FedEX-ul a venit exact cand a promis, cu vama platita cu tot :)
#nambos

The greatest trick the Devil ever pulled was convincing the world he didn't exist. - Verbal Kint

Post Reply

Return to “Offtopic - discutii libere”