Video-review Roma

Forum rules
Va rugam sa postati in aceasta sectiune doar articole tip review sau articole cu impresiile voastre despre un anumit joc (articole ce pot fi apoi bineinteles discutate in cadrul topicurilor respective).

Pentru discutiile generale necentrate pe ideea de "review" va invitam in forumul Discutii generale.
adixor

Video-review Roma

Post: # 5955Post adixor
17 Jul 2010, 23:22

Am o mica surpriza dar in primul rand o mica istorie.

Undeva la inceputul lui Martie mi-a venit ideea sa fac review-uri video, pentru ca nu mai stiam sa se fi facut in Romania.

Nu au trecut decat cateva zile si pe 9 Martie Costy lanseaza primul lui video pe blog :) Chiar daca nu era un full-fledged review, era video :) Trist pt mine, desi bucuros ca cineva si-a luat inima in dinti, am cam renuntat pe loc. Adevarul e ca oricum nu aveam mai nimic decat o incercare destul de timida si amarata de review pentru Pandemic care nu merita sa fie online.

Timpul a mai trecut, am mai incercat sa fac cate ceva dar nimic extraordinar din diverse motive, de la camera la chef si emotii, apoi a deschis si Mandrul Duce discutia din nou si mi-am zis ca trebuie sa incerc. Am mai incercat intr-o seara ceva dar mi-am dat seama ca nu pot vorbi la o camera daca mai e cineva in casa, am descoperit si o gramada de lucruri care trebuie schimbate la o prezentare (le veti vedea si voi pentru ca nu le-am schimbat pe toate chiar daca am incercat) si am lasat din nou ideea la o parte.

Pana azi dimineata, cand, facand rost de o camera video de la Ioana, am zis sa incerc. Fiind si singur acasa (perfect pentru asta) am purces. Incercarea a plecat de la 0, nimic pregatit, si a durat aproximativ 7 ore cu totul pana la produsul final uploadat pe youtube (trecand prin multi nervi legati de un cititor de card care nu mergea, de lumina care fluctua si era vizibil pe film de a trebuit sa o sting, de la balbaieli si pana la faptul ca a iesit un film de 10:58 desi maximul pe youtube e 10:00 :) si mi-a luat o gramada de timp sa-l tai). Dar a meritat, pentru ca acum va pot prezenta un imperfect dar poate promitator review la Roma.

Am ales Roma pentru ca mi-e usor sa vorbesc despre el si cum sa-i vorbesc unei camere si sa fiu si cursiv in acelasi timp inca este un challenge pentru mine, am preferat un joc pe care-l stiam foarte bine. Nu sunt multe lucruri pe care le-am ratat si se putea si mai bine dar.. e ok si asa.

V9T2-t4ZRHc

E HD btw :) si va astept cu comentarii. be gentle :)

User avatar
CostyBGB
Special Meeple
Special Meeple
Posts: 657
Joined: 18 Jan 2010, 16:13
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Video-review Roma

Post: # 5956Post CostyBGB
17 Jul 2010, 23:45

Foarte reusit! Felicitari!
De mult ma gandesc si eu sa fac review-uri video, dar dupa filmuletul cu unboxing-ul la Puerto Rico si cel inca nepublicat cu unboxing-ul la Samurai, am renuntat la idee. E foarte mult de munca, dar se pare ca se merita un astfel de review. Aproape ca acum pot sa joc Roma, un joc despre care doar am auzit accidental. Felicitari inca o data, ai ridicat stacheta review-urilor acum!
Costy de la BoardGames BLOG (primul blog de boardgames din Romania)
Colectia de jocuri BGB

Dang

Re: Video-review Roma

Post: # 5957Post Dang
17 Jul 2010, 23:46

Exceptional Adixor.
Felicitari. Mi-a placut mult.
Ca un prim review, te-ai descurcat minunat, ai structurat informatiile foarte bine.
Sa fie intr-un ceas bun, sa ajungi sa ai mai multe review-uri ca Scott, sa ne putem lauda si noi cu o serie "Board games with Adixor".

Si ca sa nu spun numai laude, parca sunetul mi s-a parut o idee cam incet. L-am ascultat pe laptop, e drept fara casti, cu totul la maxim. Daca era mai tare era perfect.

adixor

Re: Video-review Roma

Post: # 5958Post adixor
17 Jul 2010, 23:50

CostyBGB wrote:Foarte reusit! Felicitari!
De mult ma gandesc si eu sa fac review-uri video, dar dupa filmuletul cu unboxing-ul la Puerto Rico si cel inca nepublicat cu unboxing-ul la Samurai, am renuntat la idee. E foarte mult de munca, dar se pare ca se merita un astfel de review. Aproape ca acum pot sa joc Roma, un joc despre care doar am auzit accidental. Felicitari inca o data, ai ridicat stacheta review-urilor acum!
nici eu nu ma gandeam ca e atat de munca. respectul meu fata de scott & co .. cum se zice.. "skyrocketed" :) E bine ca "aproape" poti juca, ca la un moment dat mi s-a parut ca am intrat preaa tare in detalii si nu voiam decat sa dau o idee.

In rest, te astept in ring cu un "video response" :)

User avatar
CostyBGB
Special Meeple
Special Meeple
Posts: 657
Joined: 18 Jan 2010, 16:13
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Video-review Roma

Post: # 5959Post CostyBGB
17 Jul 2010, 23:50

Ca sa fiu carcotas si pentru ca tot a zis Dang de "Board games with Adixor": nu te-ai prezentat! Si da, sunetul un pic mai tare... :)
Costy de la BoardGames BLOG (primul blog de boardgames din Romania)
Colectia de jocuri BGB

adixor

Re: Video-review Roma

Post: # 5960Post adixor
17 Jul 2010, 23:52

Dang wrote:Exceptional Adixor.
Felicitari. Mi-a placut mult.
Ca un prim review, te-ai descurcat minunat, ai structurat informatiile foarte bine.
Sa fie intr-un ceas bun, sa ajungi sa ai mai multe review-uri ca Scott, sa ne putem lauda si noi cu o serie "Board games with Adixor".

Si ca sa nu spun numai laude, parca sunetul mi s-a parut o idee cam incet. L-am ascultat pe laptop, e drept fara casti, cu totul la maxim. Daca era mai tare era perfect.
mersii

daca ai ascultat asa ori nu au auzit muzica ori nu ai auzit speechu de muzica :) (intrebarea ta: avea si muzica? :D). recunosc ca in conditii mai proaste (ie. laptop) nu e cine stie ce. adevarul e ca am lucrat doar in casti si nu m-am gandit sa fac un test pe laptop.

cat despre o serie ca scott.. doar daca nu mai fac nimic altceva pana in 2012 :)

Dang

Re: Video-review Roma

Post: # 5961Post Dang
17 Jul 2010, 23:56

Da, s-a auzit si muzica, si te auzeai si tu ok peste muzica. Doar ca overall, mergea sunetul putin mai tare. (Repet, laptop, e posibil sa se auda mai bine cu boxe sau casti, dar n-am acum la mine)

adixor

Re: Video-review Roma

Post: # 5962Post adixor
17 Jul 2010, 23:57

CostyBGB wrote:Ca sa fiu carcotas si pentru ca tot a zis Dang de "Board games with Adixor": nu te-ai prezentat! Si da, sunetul un pic mai tare... :)
am incercat sa scot forumul/comunitatea in fata nu pe mine personal. plus ca cine naiba stie de adixor in afara de voi si de cei de la munca (care mai bine nu afla de existenta acestui review :D). plus ca poate mai vrea cineva sa faca un review "pentru" forum, nu numai eu, apropos de brandul de care vorbea Mandrul Duce.

promit ca data viitoare pun si lucruri negative dar la roma chiar nu am :)

adixor

Re: Video-review Roma

Post: # 5963Post adixor
18 Jul 2010, 00:01

apropos de productie.. la mine problema e ca ori merge totul in aceeasi zi, ori nu mai pot face. mi-am dat seama ca nu as fi putut lucra "acum filmez, maine editez, poimaine uploadez". cred ca nu dormeam in noaptea asta daca nu terminam pentru ca nu pot lucra "in perspectiva". ceea ce nu e ok chiar ok ca eficienta.

criss

Re: Video-review Roma

Post: # 5964Post criss
18 Jul 2010, 00:53

Excelent review! Calitate video si audio perfecta, prezentare de nota 10, dupa cum spunea si Costy aproape ca stim sa jucam jocul. Foarte bine dozata taria intre voce si muzica.
Mi-a placut acest review mai mult decit cele ale lui Tom Vasel sau Scott. Poate si pentru ca era in romana.
Jocul mi-a adus aminte de Pocket Battles: Celts vs. Romans, un joc de razboi ce incape intr-un buzunar:
http://www.boardgamegeek.com/boardgame/ ... -vs-romans
Felicitari, adixor si la cit mai multe review'uri de o asemenea calitate!

adixor

Re: Video-review Roma

Post: # 5968Post adixor
18 Jul 2010, 01:08

criss wrote:Excelent review! Calitate video si audio perfecta, prezentare de nota 10, dupa cum spunea si Costy aproape ca stim sa jucam jocul. Foarte bine dozata taria intre voce si muzica.
wow. asta da incurajare :) ma bucur ca iti place desi nu m-as compara cu scott (care e extrem de dezinvolt si are o experienta deosebita; din cate stiu e si profesor universitar pe ceva de sociologie sau comunicare). (ps. ma bucur ca e ok sunetul ca vreo ora am stat la reglarea volumului caci nu am gasit functie de reglare dinamica si oricum nu as fi avut incredere in ea).

fixpix

Re: Video-review Roma

Post: # 5970Post fixpix
18 Jul 2010, 03:55

Foarte bun filmul! Bravo! Cum ziceai si tu, poate un pic cam lung, dar a prins foarte bine esentialul. Recomandarea mea: ia-ti un fundal! O carpeta cu rapirea din Alhambra. Fermierul din Carcassonne. Cuburi si puncte de victorie. La multi ani si la mai mare!

adixor

Re: Video-review Roma

Post: # 5973Post adixor
18 Jul 2010, 08:52

e cam imposibil sa pun un fundal acolo, eventual sa varuiesc verde si apoi sa suprapun efecte speciale, ca in filme :) cred ca singura modalitatea sa mai umplu ecranul e sa pun pe masa jocuri de-o parte si de alta altfel nu am cum. dar ai dreptate. o idee care mi-a venit acum (dar nu stiu daca merge) este sa suprapun pe partea alba text, gen o prezentare powerpoint, cu chestiile despre care vorbesc in momentul respectiv sau ceva. sau poze din joc (dar trece focusul celui ce priveste de la prezentare la chestiile astea)

User avatar
VickdaReaper
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 3320
Joined: 16 Feb 2010, 18:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Video-review Roma

Post: # 5976Post VickdaReaper
18 Jul 2010, 10:08

Super review, cher adixor !!! Jos palaria pentru tine si munca ta !!!

Cat despre fundal, poate ar trebui sa pui acolo etajera cu jocurile tale cum are Tom Vassel... ;)
Pentru board games sunt fidel cum era Castro pentru Cuba...

Colectie

adixor

Re: Video-review Roma

Post: # 5977Post adixor
18 Jul 2010, 10:11

VickdaReaper wrote:Super review, cher adixor !!! Jos palaria pentru tine si munca ta !!!

Cat despre fundal, poate ar trebui sa pui acolo etajera cu jocurile tale cum are Tom Vassel... ;)
thanks.. de-as avea eu etajera cat peretele ca vasel :)

haretel

Re: Video-review Roma

Post: # 5979Post haretel
18 Jul 2010, 12:29

curat si la obiect; mai ridica un pic volumul si e perfect :)

mihai cornel
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 99
Joined: 13 Jan 2010, 20:58

Re: Video-review Roma

Post: # 5982Post mihai cornel
18 Jul 2010, 20:48

supertare,felicitari si cat mai multe astfel de review-uri.

Ioana

Re: Video-review Roma

Post: # 5993Post Ioana
18 Jul 2010, 23:52

Dupa doua ore jumate de download (in acest colt de tara in care ma aflu viteza netului este muuuult mai mica decat cea a melcului turbat), am reusit sa vad review-ul. Finally. Cap coada, fara sa se opreasca Adixor la fiecare 2-3 secunde si sa-mi apara cerculetul pe ecran :geek:, semn ca se gandeste (nu Adixor, ci calculatorul).

2 cuvinte: BRAVO ADIXOR! Si acum restul: felicitari pentru curaj (prima data e cel mai greu), pentru montaj, pentru ideile frumos prezentate, pentru claritatea exprimarii si pentru calitatea review-ului. Cea mai draguta faza a fost cand a venit si fi-mea sa se uite la filmulet si te-a urmarit cu mult interes iar la sfarsit, dupa ce s-a terminat, zice: "Nu mai canta domnu' " :lol: (faza e pe bune)

chrislove

Re: Video-review Roma

Post: # 5996Post chrislove
19 Jul 2010, 00:01

si-a ratat vocatia de preot :)

adixor

Re: Video-review Roma

Post: # 5997Post adixor
19 Jul 2010, 00:02

@ioana: foaaarte tare, macar a invatat roma :))

am uitat mai sus sa va zic ca cele mai multe incurajari si principalii "vinovati" pentru filmuletul de mai sus sunt dan si ioana. feedbackul de la ioana de la o incercare mai veche m-a ajutat foarte mult (desi nu stiu cate lucruri am rezolvat din lista :) ).

si acum, se mai baga cineva la un review? :)

@chris: stiu ca vorbesc monoton si te plictisesti cand explic jocurile, nu trebuie sa subliniezi si tu :)

Post Reply

Return to “Review-uri si impresii”