Video-review Agricola

Forum rules
Va rugam sa postati in aceasta sectiune doar articole tip review sau articole cu impresiile voastre despre un anumit joc (articole ce pot fi apoi bineinteles discutate in cadrul topicurilor respective).

Pentru discutiile generale necentrate pe ideea de "review" va invitam in forumul Discutii generale.
adixor

Video-review Agricola

Post: # 6634Post adixor
07 Aug 2010, 01:28

Am reusit sa fac si o continuare pentru primul episod de video reviews (Roma): [forum]viewtopic.php?f=6&t=458[/forum]

A fost mult mai greu (si sunt mai putin multumit decat am fost la Roma) pentru ca Agricola e chiar un joc MARE si COMPLEX si e mult de vorbit la el. Am mai si gresit cateva lucruri, nu majore (sper), am fost si emotionat uneori si nu mi-am gasit cuvintele, uneori am insistat prea mult pe ceva care nu merita sau invers, dar una pesta alta a iesit review-ul urmator. De 20 de minute de aceasta data. Ca de obicei, va astept parerile.

GbGl3BqZceQ

1sk30nLKnyI

adixor

Re: Video-review Agricola

Post: # 6635Post adixor
07 Aug 2010, 01:29

pentru cine doreste link-urile (direct la versiunea HD):

partea 1: http://www.youtube.com/watch?v=GbGl3BqZceQ&fmt=22

partea 2: http://www.youtube.com/watch?v=1sk30nLKnyI&fmt=22

adixor

Re: Video-review Agricola

Post: # 6636Post adixor
07 Aug 2010, 01:30

si un mic quiz.. cine canta melodia din deschidere si cum se numeste (e "tematica", la fel ca si cea din incheiere)

jakkal

Re: Video-review Agricola

Post: # 6637Post jakkal
07 Aug 2010, 01:31

Adixor, mai ai putin si-l ajungi pe Tom Vasel! :D Felicitari pentru video si la mai multe!

adixor

Re: Video-review Agricola

Post: # 6638Post adixor
07 Aug 2010, 01:33

YES! mai am doar vreo 173 episoade! ma apropii :)

fixpix

Re: Video-review Agricola

Post: # 6639Post fixpix
07 Aug 2010, 02:24

Frumos. Mi-a placut cum ai plasat discret niste jocuri pe masa, sa se vada ce vine in episoadele urmatoare :D.

adixor

Re: Video-review Agricola

Post: # 6640Post adixor
07 Aug 2010, 08:20

nu are legatura, am pus si eu ceva la nimereala :)

adixor

Re: Video-review Agricola

Post: # 6641Post adixor
07 Aug 2010, 09:31

dimineata, mai lucid, am vazut mai multe probleme ca azi noapte :). partea buna e ca am redus din coloana sonora si am lasat doar la sfarsit, volumul e mai ridicat decat la primul review dar sunt cateva tranzitii care nu-mi plac (nu le puteam face altfel decat daca refilmam). Din nou filmatul a luat 1-2 ore si editarea vreo 5-6, si asta ma omoara, altfel as face mai multe review-uri pentru ca sunt si acum nerabdator sa fac altul (mai simplu :D). Stiu ca Agricola nu e un joc financiar :) si stiu ca nu se plateste mancarea dupa fiecare runda (desi am corectat asta). Nu stiu daca il puteam face mult mai scurt dar mi se parea ca daca il pun in 10 minute nu se intelege mai nimic si am ales sa fie 20. Cristina zice ca partea cu prezentarea componentelor poate fi scoasa din punctul ei de vedere dar ma gandesc ca poate unii vor sa vada componentele (si am mers pe ideea inceperii explicatiilor cu rolul fiecarei componenten). Din punctul meu de vedere se putea mai bine, ma intereseaza totusi daca nu ati jucat Agricola, daca v-ar convinge sa-l incercati (pentru cei care cunosc agricola review-ul e inutil).

jakkal

Re: Video-review Agricola

Post: # 6643Post jakkal
07 Aug 2010, 09:49

adixor wrote:si un mic quiz.. cine canta melodia din deschidere si cum se numeste (e "tematica", la fel ca si cea din incheiere)
Cea din deschidere este Blur - Country House.

adixor

Re: Video-review Agricola

Post: # 6644Post adixor
07 Aug 2010, 10:01

dap. mi-ar fi placut sa o pun pe fundal dar datorita vocii solistului era cam aiurea.. s-ar fi potrivit :)
He lives in a house, a very big house in the country
Watching afternoon repeats and the food he eats in the country
He takes all manner of pills and piles up analyst bills in the country
It's like an animal farm lot's of rural charm in the country

Ioana

Re: Video-review Agricola

Post: # 6645Post Ioana
07 Aug 2010, 10:20

Review-ul este EXCELENT, Adixor, felicitari!!! Te descurci din ce in ce mai bine :)

Te intrebai daca lumea o sa incerce/joace Agricola dupa vizionarea lui, sa stii ca mie clar mi-a facut pofta sa-l joc (nu l-am jucat decat o singura data, acum un an jumate..)

Si acum, sa trecem la adevaratul feedback.

Partile bune:
- descrierea ta este cursiva, succinta si foarte clara
- sunetul este foarte bun
- explici cum se desfasoara jocul, lucru pe care nu stiu cum l-ai putea face in doar 10 minute (cu tot cu prezentare componente si parere personala), si am reusit sa-mi creez o parere asupra jocului
- nu s-a simtit aproape deloc ca ai avut emotii

Partile mai putin bune:
- coloana sonora de la sfarsit mi-a distras destul de mult atentia de la ceea ce spuneai; poate ar fi mai bine fara ea :)
- cand arati catre camera video diverse carti nu se intelege mai nimic din ce scrie pe ele; nu stiu cum ai putea schimba acest lucru altfel decat schimbandu-ti pozitia fata de camera..

Cam aceasta ar fi parerea mea, dupa o singura vizionare a review-ului. Nu este deranjant faptul ca dureaza 20 de minute. Sunt 20 de minute in care nu ai timp sa te plictisesti, mai ales daca esti interesat sa vezi cu ce se mananca jocul Agricola.

Inca o data FELICITARI! La mai multe!

adixor

Re: Video-review Agricola

Post: # 6648Post adixor
07 Aug 2010, 10:31

multumesc pentru feedback si aprecieri.

nu m-am gandit la partea cu coloana sonora de la sfarsit, chiar mi s-a parut ok. de asemenea, stiind jocul nu am realizat ca ce arat la camera nu se vede (intelege). Pe de alta parte am cam explicat ce arat si sper sa fie suficient, pentru ca nu arat lucruri complexe si din pacate nu vad cum as putea face altfel (camera e destul de departe, nu ma pot intinde mai mult, pot doar sa suprapun peste video imagini cu chestiile pe care le arat.. ceea ce e chiar o idee buna si am mai vazut-o si in alte reviewuri; din pacate asta o sa prelungeasca editarea :(( ).

oricum la urmatorul review o sa revin la jocuri mai accesibile ca si prezentare, asta e un monstru si poate trebuia sa mai acumulez experienta inainte sa-l abordez. dar daca ti-a facut chef sa-l joci, tot e ceva :)

criss

Re: Video-review Agricola

Post: # 6649Post criss
07 Aug 2010, 10:38

Superb review! De acord cu tot ce a scris Ioana.
Mi-ar fi placut si o a treia parte (de 10 minute) cu simularea unei runde-doua, pentru a intelege mai bine jocul (ex: ce se intimpla dupa plasarea workerilor si colectarea resurselor).
Felicitari, adixor!

adixor

Re: Video-review Agricola

Post: # 6650Post adixor
07 Aug 2010, 10:45

stii ca m-am gandit la asta, referitor si la discutia cu tutorialele, dar un motiv pentru care nu am facut este ca nu prea aveam ce zice, in afara de pus workeri luat resurse (sau efectuat actiuni) si partea de harvest (plata mancarii, etc) nu prea mai e nimic de spus. ba da, ar mai fi scoringul pe care l-am explicat putin si ar mai fi cartile de minor improvements si occupations care iar le-am explicat dar putin.

un motiv pentru a face asta ar fi fost faptul ca se prindea de catre privitor feelingul din timpul jocului, pe care am incercat sa-l explic in cuvinte.

User avatar
CostyBGB
Special Meeple
Special Meeple
Posts: 657
Joined: 18 Jan 2010, 16:13
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Video-review Agricola

Post: # 6651Post CostyBGB
07 Aug 2010, 11:43

Superb review-ul! Explicat foarte bine, cursiv. Faptul ca este in 2 parti nu deranjeaza, cei care au fost atrasi de joc in prima parte sigur o sa vrea sa vada si continuarea. Felicitari inca o data!
Costy de la BoardGames BLOG (primul blog de boardgames din Romania)
Colectia de jocuri BGB

User avatar
MandrulDuce
King Meeple
King Meeple
Posts: 1138
Joined: 26 May 2010, 23:01
Custom Rank: Dungeon Master

Re: Video-review Agricola

Post: # 6655Post MandrulDuce
07 Aug 2010, 14:22

verry nice indeed. Abia asteptam urmatorul reivew! Super si de data asta. Cu mai multe plusuri decat data trecuta si mai putin feed-back negativ, de fapt cam deloc...ceva scapari pe ici pe colo dar neimportante (tehnical stuff :D). O singura chestie mai am de zis, care insa se va rezolva (am observat un major improvement in sensul asta fata de primul review de aceea sunt foarte otpimisit): sunt multi review-uri out-there si maj stiu ce vorbesc. Vassel si Scott sunt cei mai tari pentru ca ei au feeling. Pe langa incredibilul flow-verbal ei chiar vorbesc cu pasiune despre jocuri. Ceilalti, mai "amatori" probabil sunt jenati si au emotii in a fi prea expansivi in fata unei camere imobile de filmat. Aici cred eu mai este loc de improvement, insa este clar ca iti plac jocurile si review-urile tale au "ceva" nu stiu ce care atrage. iar improvementul despre care vorbeam este atitudinea in fata camerei (mult mai relaxata si discursul mult mai cursiv decat la Roma). Ure getting used to it ! Keep it up!

Never play cat and mouse games if you're a mouse.
Life, like all games, becomes fun when one realizes it's just a game!

adixor

Re: Video-review Agricola

Post: # 6656Post adixor
07 Aug 2010, 23:26

Da, desi m-am balbait putin mai mult (nu toate balbele sunt vizibile, desi in timpul filmarii o pauza de 0.5 secunde pare ca dureaza ere) s-ar putea sa ma fi simtit putin mai in largul meu si cred ca se vede. Si eu sunt invidios pe vasel si scott pentru cat de zambareti sunt si expansivi, dar nu ma vad fiind asa, sau nu in viitorul foarte apropiat. Adica as vrea sa se intample dar pur si simplu nu prea le am cu zambetul la camera si probabil daca ma chinui o sa iasa ceva artificial, cred ca tre sa ai un "je ne sais quoi" cum zici tu pentru asta. Poate cu timpul .... momentan recunosc ca atmosera e cam deprimanta asa cel putin comparativ cu ei.

In alta ordine de idei as vrea sa share-uiesc cu voi si super feelingul pe care l-am avut pentru acest mesaj primit azi (si nu pe forum)!
Numele meu este X si sunt din Y, si pur si simplu vreau sa iti spun ca sunt foarte recunoascator pentru videourile pe care le faci cu prezentarile de board gameuri. Mie unul imi sunt foarte utile si sunt sigur ca nu sunt singurul caruia ii sunt utile. Keep up the good work !
... si sa va multumesc si voua pentru laude si critici. Care-mi sunt dragi respectiv utile :) si conteaza foarte tare!

User avatar
alexddumitru
King Meeple
King Meeple
Posts: 431
Joined: 21 Jun 2010, 13:47
Custom Rank: Blogger@„Ce Jucăm?”
Location: Bucuresti

Re: Video-review Agricola

Post: # 6658Post alexddumitru
07 Aug 2010, 23:50

Ma alatur si eu, adixor, corului de oameni care te lauda. Un review foarte bun, cred ca un om care nu a jucat Agricola, poate sa treaca mai usor la citirea regulamentului. Pentru ca e un regulament stufos, si pt ca nu cred ca ar putea sa existe un review (pt acest joc) care sa te ajute sa intelegi 100% jocul si sa nu mai ai nevoie de citit regulamentul si sa treaca direct la jucat jocul.

Partile bune ti le-au zis altii, eu iti zic ce nu mi-a placut.
1.Nu mi-a placut ca uneori vroiai sa prezinti ceva care nu se gasea in fata ta si cautai cateva secunde dupa acel obiect. Cred ca trebuie sa ai planuit 90% din ceea ce urmeaza sa zici si, ca sa nu ai surpriza ca nu gasesti ce vrei sa prezinti, sa le ai tot timpul la indemana. In plus, in momentele alea, nu te mai puteai concentra la ce ziceai...
2. Mi-ar fi placut sa arati complet cum se desfasoara runda, inclusiv partea cu asezatul cartilor de actiuni, pt ca am avut sentimentul ca nu a fost clar cum au ajuns acolo (mai ales ca ziceai ca nu e neaparat aia ordinea etc)
3. Nu mi-a placut ca uneori te bagai prea mult in unele detalii atunci cand incepeai sa descrii un obiect, lucru pe care l-am observat si la primul review. Insa e laudabil ca frecventa acestei tendinte a scazut destul de mult la acest review, deci cred ca ai observat si tu deja.

In rest, numai de bine, reviewul este o incercare exemplara. Se vede clar imbunatatirea fata de primul si cred ca urmatorul o sa fie intr-adevar excelent! :)

PS Nu exista posibilitatea de a uploada filmul pe alte situri de video sharing? Ma gandesc ca poate exista si unele cu limite mai ridicate de minute? (vezi ca Youtube oricum a ridicat la 15' limita, de curand)

criss

Re: Video-review Agricola

Post: # 6662Post criss
08 Aug 2010, 10:43

alexddumitru wrote:2. Mi-ar fi placut sa arati complet cum se desfasoara runda, inclusiv partea cu asezatul cartilor de actiuni, pt ca am avut sentimentul ca nu a fost clar cum au ajuns acolo (mai ales ca ziceai ca nu e neaparat aia ordinea etc)
agree...

adixor

Re: Video-review Agricola

Post: # 6689Post adixor
09 Aug 2010, 12:57

alexddumitru wrote:Ma alatur si eu, adixor, corului de oameni care te lauda. Un review foarte bun, cred ca un om care nu a jucat Agricola, poate sa treaca mai usor la citirea regulamentului. Pentru ca e un regulament stufos, si pt ca nu cred ca ar putea sa existe un review (pt acest joc) care sa te ajute sa intelegi 100% jocul si sa nu mai ai nevoie de citit regulamentul si sa treaca direct la jucat jocul.
stiind lenea de a citi regulamente a celor din jur (poate voi sunteti mai norocosi) mereu ma gandesc ca daca fac un review-tutorial (mai ceva decat a fost acesta) in primul rand o sa fie incomplet (cum zici si tu e imposibil sa fie complet) si in al doilea rand s-ar putea ca lumea sa il vada si sa joace direct fara sa mai treaca prin regulament, ceea ce e de neiertat dupa mine :) gramezi de jocuri se joaca prost pentru ca lumea nu a citit regulamentul, si uneori si o propozitie de cateva cuvinte schimba complet jocul.
Partile bune ti le-au zis altii, eu iti zic ce nu mi-a placut.
1.Nu mi-a placut ca uneori vroiai sa prezinti ceva care nu se gasea in fata ta si cautai cateva secunde dupa acel obiect. Cred ca trebuie sa ai planuit 90% din ceea ce urmeaza sa zici si, ca sa nu ai surpriza ca nu gasesti ce vrei sa prezinti, sa le ai tot timpul la indemana. In plus, in momentele alea, nu te mai puteai concentra la ce ziceai...
Ai dreptate, desi in general le-am gasit destul de repede :) Intr-adevar nu e frumos sa stau sa le caut in timpul prezentarii, desi visez la o prezentare "libera", care sa aduca mai mult a sueta/discutie si in care sa nu conteze prea mult ca nu gasesc o componenta la un moment dat. Am incercat treaba cu planul, dar nu m-am putut tine de el. De data asta am trecut mai repede la filmat decat la Roma (timpul asta lipsa strica lucrurile) si nu am mai planuit mai nimic, tot ce am vorbit am nascocit ad-hoc, de aici unele scapari. Dar la Roma am incercat sa ma tin de un plan si nu am reusit. Tot ce pot sa fac este sa imi repet in minte inainte de filmare partile importante si cam ce vreau sa zic, sa ma asigur ca nu uit nimic important, si apoi sa trec la filmat. Sa am o lista de idei si chestii de prezentat.. din pacate nu functioneaza.
2. Mi-ar fi placut sa arati complet cum se desfasoara runda, inclusiv partea cu asezatul cartilor de actiuni, pt ca am avut sentimentul ca nu a fost clar cum au ajuns acolo (mai ales ca ziceai ca nu e neaparat aia ordinea etc)
asta e una din cele mai mari scapari si sunt convins ca au vazut mai multi dar sunt draguti si nu ma critica :) (which is baad ca altfel nu-mi dau seama de probleme). Partea aceea a existat dar cum continea o alta greseala majora am taiat-o la editat. Mi-am dat seama la sfarsit ca nu mai e (te pierzi in fragmente filmate, in care nu mai stii exact ce ai taiat si ce nu) si nu am mai avut ce face. Era un topic important, dar in ideea ca nu pot prezenta totul, lipsa lui nu mi se pare critica, ci doar nedorita. ce sa mai zic si eu acum :)
3. Nu mi-a placut ca uneori te bagai prea mult in unele detalii atunci cand incepeai sa descrii un obiect, lucru pe care l-am observat si la primul review. Insa e laudabil ca frecventa acestei tendinte a scazut destul de mult la acest review, deci cred ca ai observat si tu deja.
Am pastrat (voit) stilul de prezentare in care la prezentarea componentelor vorbesc si despre rolul componentei respective, ca deja privitorul sa aiba de ce sa lege apoi conceptele si regulile jocului. Deci daca te-ai referit la partea cu prezentarea componentelor (inainte de a avea runda setata pe masa) a fost dorita si nu as schimba mult aici. Desi chrislove ar vrea scoasa cu totul partea respectiva "ca inutila" :)
In rest, numai de bine, reviewul este o incercare exemplara. Se vede clar imbunatatirea fata de primul si cred ca urmatorul o sa fie intr-adevar excelent! :)
i wouldn't bet my money on it :) tine mult de conditii, chef, timp, joc, fazele lunii, etc. chiar, poate aveti vreo idee (trebuie sa am jocul, vedeti in semnatura)
PS Nu exista posibilitatea de a uploada filmul pe alte situri de video sharing? Ma gandesc ca poate exista si unele cu limite mai ridicate de minute? (vezi ca Youtube oricum a ridicat la 15' limita, de curand)
exista bineinteles, dar nu are sens sa o fac. Youtube are 15 minute intr-adevar, am vazut si eu de-abia cand am uploadat agricola. In rest, e cel mai folosit, il pot "embed"-ui usor oriunde, etc. Ar mai fi vimeo dar nu prea are sens cat timp youtube e cel mai bun. Nu ar trebui sa am nevoie mai mult de 15 minute (daca am inseamna ca e un monstru gen runewars sau altele ca el).

Post Reply

Return to “Review-uri si impresii”