Mombasa si San Juan @ LENTE & SOTRON - Februarie 2016

Forum rules
Va rugam sa postati in aceasta sectiune doar articole tip jurnale de sesiune (session reports) ale jocurilor jucate de voi, ce bineinteles pot fi comentate in cadrul topic-urilor respective de toti utilizatorii forumului.

Pentru discutiile generale necentrate pe session reports va invitam in forumul Discutii generale.
Post Reply
User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Mombasa si San Juan @ LENTE & SOTRON - Februarie 2016

Post: # 67785Post Haddeo
17 Feb 2016, 02:40

Google maps spune ca din Mombasa pana la San Juan faci cu avionul 1 zi si 3 ore.

Noi am fost mai rapizi... de la prima explicatie a lui Arthur ,chiar la bazele Fortului Iisus in Mombasa , si pana ce am ajuns la prima plantatie de indigo din Sfantul Ioan, nu au trecut decat vreo 3 ore si jumate.
Sincer sa va spun, ajungeam chiar mai repede in San Juan, dar nu a terminat bine de explicat Arthur, cand, din senin, dinspre oceanul Indian, un roi imens de tantari anofel s-a napustit asupra noastra. Eu si Costi ne-am aruncat intr-o groapa si ne-am acoperit cu nisip, dar George si Arthur au incasat 15 respectiv 10 intepaturi. La inceput nu ne-am ingrijorat prea tare, dar nu a trecut mult si am descoperit efectele devastatoare. Tantarii erau purtatorii unei boli destul de frecvent intalnite in Mombasa care produce o forma de paralizie foarte specifica, de tip analisis. Si asa ne-am chinuit 7 runde cu George si Arthur... loviti de aceasta cumplita paralizie.... George... George.... hai George... nu, nu poti sa te razgandesti... nu nu poti ... haiiiiiiii George... nu, nu poti sa dai totul inapoi si sa o iei de la inceput.... nu ... mergi spre lumina... hotaraste-te, stiu ca ai vazut si alte optiuni, dar e o capcana... e de la tantari.. 2 minute de liniste, de ce nu muta nimeni? .... e Arthur... nu se poate misca, e de la intepaturi.... hai Arthur.. hai.... Costi done, Adi done... nuuuuuuu iar George... nu mai pot... mai bine sclav pe plantatiile de cafea din San Juan decat liber in Mombasa cu George si Arthur :).
Mombasa e un oras foarte aglomerat si cu foarte multe optiuni. Arthur cunostea orasul mai bine, stia cateva strategii sigure, si-a pus vreo 6-7 caschete si a inrosit harta cu casute din CapeTown apoi a inceput sa stranga o multime de carti care ofereau optiuni la mai toate companiile. Costi.. a preluat si el strategia si a innegrit harta cu casute din Mombasa si a inceput sa urce vertiginos pe trackul companiei. Arthur a speculat imediat piata si a strans la greu optiuni pentru Mombasa ,din carti, facand leach la toata munca lui Costi :). George a investit intr-o companie falimentara dar si-a schimbat si el strategia spre Mombasa. Eu, ceva mai relaxat nu pot sa spun ca am avut vreo strategie si nici nu incercam sa analizez toate optiunile, vroiam doar sa experimentez jocul, am reusit sa avansez pe trackul de diamante si de bookkeeping abia in ultima runda eliberandu-mi toate cele 5 sloturi de carti. Nu am avut prea mult noroc pentru ca m-a batut George cu 7 caschete vs 6 ale mele si a avansat el pe trackul de Momabasa. N-am mai reusit sa fac prea mult si am ales sa mai echilibrez putin tabloul, asa ca am folosit caschetele sa ajut falimentara Saint Louis unde avea si eu vreo 2 actiuni si Geroge vreo 4 decat sa ajut CapeTownul si Mombasa unde ii ajutam mai mult pe ceilalti. Poate daca si George realiza cate optiuni avea Arthur la Mombasa si isi folosea caschetele sa avanseze Saint Louisul lucrurile se mai echilibrau. Arthur ne-a spulberat cu 150+ puncte, George pe locul doi cu 130+ Eu cu 104 si Costi cu 100.

Am ajuns in San Juan si nu vedeam decat sansa mea de razbunare, George si Costi erau noi pe aici dar Arthur cunostea foarte bine si aceste meleaguri asa ca stiam ca am o misiune grea. George nu prea s-a bagat la construit masiv, ci a mers pe o tactica Tower (12 carti) + Bank si a salvat la plapumioara vreo 14 puncte dintr-un foc in penultima runda. S-a folosit des si de dublul bonus adus de Biblioteca. Costi s-a axat pe plantatii si a facut 5, cate una din fiecare si a gasit si Guild hall-ul care i-a adus 10 puncte . Eu si Arthur am mers pe o strategie clasica cu cladiri care aduc bonusuri la productie si vanzare leachuind de fiecare data productia si vanzarea celorlalti. Eu am reusit sa construiesc Catedrala iar Arthur City hall-ul si Palace-ul... si avea cladiri care aduceau mai multe puncte decat ale mele. M-am chinuit si am construit si City Hall-ul dar stiam ca nu este de ajuns.
Penultima runda, carti putine in mana, stiam sigur ca Arthur o sa aleaga buildul sa grabeasca sfarsitul. Am pastrat Guild hall-ul in mana ca ultima sansa, calculele erau sumbre, aveam nevoie de o aliniere de planete. George alege Consilierul si imi da sansa sa mai iau o carte, stiam ca trebuie sa aleg o carte cu cost 1 pentru ca sa ma folosesc de buildul pe care il anticipam la Arthur si ca sa-mi ramana in mana destule carti sa pot construi Guild hallul in ultima runda. Bingo... imi pica o carte cu cost 1, Arthur alege build-ul... decizia jocului.. sa ma calicesc sa construiesc o cladire de 1 care imi aducea 1 punct + 1punct de la City Hall, sau sa-mi pastrez cartile pentru a putea sa construiesc Guildul in ultima runda. Risc si construiesc, pierzand doua carti. Am ramas cu 2 + Guildul.. imi trebuiau inca 4 carti. Ultima runda... George alege Trade.... intorc cartonul cu preturile.... bingo... totul s-a aliniat perfect .. silver = 3 + 1 carte in plus de la Aqueduct... 4. Arthur construieste si face 12 cladiri... construiesc si eu ultima cladire Guildul de 6.
Scor final, Costi 29 George 31 (nu a construit cladiri de 6) Arthur 41 si eu 43. Daca nu ma riscam sa construiesc cladirea aia de 1 care mi-a adus 2 puncte, pierdeam la tie. Sweet victory.

Image

Acest text este un pamflet. Orice exagereare este intentionata. Oricine se supara nu se mai joaca :).
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

User avatar
CostyBGB
Special Meeple
Special Meeple
Posts: 657
Joined: 18 Jan 2010, 16:13
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Mombasa si San Juan @ LENTE & SOTRON - Februarie 2016

Post: # 67795Post CostyBGB
17 Feb 2016, 09:47

Chapeau bas monsieur Adi! Frumos scris, m-a distrat modul de prezentare. Mai ales la Mombasa :)
Costy de la BoardGames BLOG (primul blog de boardgames din Romania)
Colectia de jocuri BGB

nqq
King Meeple
King Meeple
Posts: 795
Joined: 25 Aug 2013, 17:05
Location: Bucuresti

Re: Mombasa si San Juan @ LENTE & SOTRON - Februarie 2016

Post: # 67797Post nqq
17 Feb 2016, 10:38

Foarte bine povestita aventura de aseara!Din pacate tantarii au fost asa de mari ...eu cred ca au fost veninosi! Una peste alta pentru mine Mombasa nu cred ca o sa intre in colectie prea curand pentru ca nu cred ca o sa am cu cine o sa-l joc,dar nu o sa refunz niciodata o partida pentru ca e chiar un joc foarte bun.Poate data viitoare o sa scapam de tantari....dar daca da valu de calura african peste noi si ne ia molesala? :?

San Juan e chiar light ,rapid si a mers f bine dupa Mombasa. Poate ca daca reuseam sa construiesc o carte de 6 aveam ceva sanse pt locul 2.
Pe data viitoare.
Spor la joaca la Tg jiu. Sa invatati jocuri noi si sa le jucam in Lente apoi.

Imago
Administrator
Administrator
Posts: 1551
Joined: 13 May 2014, 23:05
Location: Bucuresti

Re: Mombasa si San Juan @ LENTE & SOTRON - Februarie 2016

Post: # 67798Post Imago
17 Feb 2016, 10:42

Eu si Vall am jucat in cealalta camera Clash of Cultures cu extensia Civilization. Abia astept sa jucam jocul in 3-4 persoane (avem doritori? Poate adrim?).

User avatar
adrim
King Meeple
King Meeple
Posts: 883
Joined: 04 Jan 2011, 13:33
Custom Rank: euro-epic
Location: Bucuresti

Re: Mombasa si San Juan @ LENTE & SOTRON - Februarie 2016

Post: # 67820Post adrim
17 Feb 2016, 14:40

adrim este intotdeauna doritor de Clash dar nu prea are timp in perioada asta. Anuntati-ma si pe mine data viitoare cand organizati un Clash si vedem atunci.

User avatar
arthuriovan
King Meeple
King Meeple
Posts: 1182
Joined: 01 Dec 2011, 09:47
Custom Rank: Art Meeple
Location: Bucuresti

Re: Mombasa si San Juan @ LENTE & SOTRON - Februarie 2016

Post: # 67827Post arthuriovan
17 Feb 2016, 15:55

:lol: - foarte funny si real. Pe mine m-au lasat tantarii undeva pe la jumatatea Mombasei, dar George a rezistat pe metereze pana la final :D. Data viitoare e clar ca jucam ceva mai putin AP-inducing.

User avatar
bogdanjovi
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 133
Joined: 27 Dec 2013, 17:23
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Mombasa si San Juan @ LENTE & SOTRON - Februarie 2016

Post: # 67832Post bogdanjovi
17 Feb 2016, 18:32

Fain scris. Un VP de la mine.

Doar că verbul a risca nu e reflexiv. I.e. nu există "mă riscam"...

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: Mombasa si San Juan @ LENTE & SOTRON - Februarie 2016

Post: # 67845Post Haddeo
17 Feb 2016, 22:17

bogdanjovi wrote:Fain scris. Un VP de la mine.

Doar că verbul a risca nu e reflexiv. I.e. nu există "mă riscam"...
:) e in functie de context... avand in vedere ca traiam jocul la maxim, pot sa afirm metaforic ca ma riscam pe mine :D.
Last edited by Haddeo on 18 Apr 2020, 23:12, edited 1 time in total.
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

Imago
Administrator
Administrator
Posts: 1551
Joined: 13 May 2014, 23:05
Location: Bucuresti

Re: Mombasa si San Juan @ LENTE & SOTRON - Februarie 2016

Post: # 67875Post Imago
18 Feb 2016, 16:45

adrim wrote:adrim este intotdeauna doritor de Clash dar nu prea are timp in perioada asta. Anuntati-ma si pe mine data viitoare cand organizati un Clash si vedem atunci.
Hai sa planificam atunci o zi in care si adrim este disponibil, si sa jucam o partida:)

Post Reply

Return to “Sesiuni de joc”