2 de Mayo

materiale fan-made: extensii, variante, imagini, tutoriale, player-aid-uri
Post Reply
User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

2 de Mayo

Post: # 69478Post Haddeo
02 May 2016, 16:49

Hristos a inviat! Si pentru ca este 2 mai, am zis ca este momentul potrivit pentru prezentarea unui pnp (cu traducere) in lucru :).
In 1808, Spania era ocupata de Napoleon care incerca sa inlature monarhia de la putere pentru a face loc fratelui sau Joseph.
Incercarile francezilor insa au provocat o rascoala sangeroasa in data de 2 mai 1808 la Madrid.
Rascoala a fost sustinuta de mica nobilime conservatoare si de Biserica Catolica, care doreau sa apere monarhia si sa fereasca Spania de curentul ateist al revolutiei franceze.
Aceasta rascoala a declansat Razboiul de independenta spaniol care a tinut pana in 1814 si s-a incheiat cu victoria celei de-a Sasea Coalitii asupra Imperiului Francez si aliatiilor sai .

Despre jocul "2 de Mayo" am aflat dintr-o lista de pe bgg si dupa ce am citit un pic despre el am stiut ca trebuie neaparat sa-l joc. Desi se poate considera ca este un joc in doi mai mult abstract decat istoric de razboi, m-a atras timpul de joc, tema, cartile, desfasurarea asimetrica care este atipica (fiecare parte are reguli speciale si conditii speciale de castig), harta mica.
Dupa ce am aflat ca nu am de unde sa cumpar jocul in Romania, m-am decis sa-l construiesc. Am gasit insa extensia la un magazin si am aflat ca are si cartile din jocul de baza. Desi costa 85RON si nu era decat un set de carti, am zis ca este corect sa-l cumpar. Din pacata insa am regretat imediat gandul acesta bun, cei care au produs jocul si-au batut joc de joc ( :) ) si au livrat un set de carti, tiparit pe un carton ordinar, fara protectie, care dupa cateva minute deja erau zgariate pe spate si cerneala intinsa ca dupa o imprimare de proasta calitate la un inkjet ieftin.

Am observat ca daca construiesc intai cutia, motivatia creste atunci cand lucrezi la un pnp.
Cutia este facuta dintr-o cutie de awale refolosita si modificata si nu este inca terminata.
Pictura de pe cutie (reproducerea) apartine lui Goya care a fost martor al ocupatiei franceze.

Image
Image
Image

Traducerea nu este toata gata. Cartile originale au textul si in engleza si in spaniola, am profitat si am lipit traducerea peste versiunea in spaniola a textului.

Image
Image
Image

Harta nu este cea originala, e facuta de un admirator al jocului.
Cuburile am petrecut ceva vreme si le-am pictat in culorile steagurilor.

Image
Image
Image
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

skip
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 301
Joined: 21 Nov 2014, 11:26
Location: bucuresti

Re: 2 de Mayo

Post: # 69642Post skip
05 May 2016, 14:18

Wow

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: 2 de Mayo

Post: # 70257Post Haddeo
24 May 2016, 14:04

Am pus pe bgg si traducerea pentru 2 de Mayo, paste ups.
2 de mayo traducere carti - paste ups

Pentru cine vrea sa incerce 2 de Mayo exista boarduri facute de utilizatori pe bgg.
Trebuie sa gaseasca / faca niste cuburi rosii si albastre (sau boabe de fasole vopsite cu acrilice)
2 dekuri de carti oridinare (11 carti cu spate rosu, 11 carti cu spate albastru) pe care se lipesc paste-upurile din link

Have fun.
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

Post Reply

Return to “Cercul fanilor creativi”