My Essen 2016 list - unboxing, pareri, etc

sa ne laudam cu noile achizitii
Forum rules
Ai pus mana pe un joc nou si asteptat? Imparte si cu noi fericirea ta, spune-ne despre el cateva cuvinte!
User avatar
cristianf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2980
Joined: 18 Jul 2010, 09:55
Location: Sanpetru, Brasov

My Essen 2016 list - unboxing, pareri, etc

Post: # 74043Post cristianf
17 Oct 2016, 20:59

Daca Terraforming Mars a intrat de ceva timp in ludoteca si urca destul de rapid in topul preferintelor noastre, iata ca a venit randul altor jocuri lansate la Essen sa intre in colectie.

from http://www.boardgamegeek.com/image/3219062







User avatar
cristianf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2980
Joined: 18 Jul 2010, 09:55
Location: Sanpetru, Brasov

Re: My Essen 2016 list - unboxing, pareri, etc

Post: # 74121Post cristianf
19 Oct 2016, 12:26

Image

Jocul asta pute ! Nu stiu ce naiba de carton / lipici folosesc astia mai nou, dar rezultatul e dezagreabil. Ma rog, dupa ce iti pui un carlig pe nas, dai de regulament, il citesti si incepi sa bajbai. Presupui niste reguli si incepi sa joci. Moment in care dai de carti, unde textul spune ceva, grafica altceva. Faci niste house rules si joci si surpriza, chiar pare sa fie ceva acolo. Nici prea lung, nici prea scurt, combouri interesante. O vaga aroma de Tobago si una mai puternica de $%@#%.

Pe scurt, trebuie sa deduci pozitia unor cladiri in oraselul asta tipic western (ca tot se uita toata lumea la Westworld mai nou). Fiecare posibilitate pe care o elimini iti aduce un punct de victorie. Poti sa joci una sau doua carti pe tura pana undeva pe la mijlocul jocului, dupa care esti restrictionat la o carte pe tura. Unele carti iti spun cu aproximatie unde ar trebui sa fie o anumita cladire, altele iti dau un range mai mare dar poti sa asociezi cartea cu orice cladire din posesia ta. Cel de-al treilea tip sunt pe principiul cladirea X era vizavi de cladirea mea. Daca joci cu extensia, intervine si un al patrulea gen de carti ce te lasa sa amplasezi cimitirul, gara sau turma de bizoni (stiu, asta nu prea e cladire :D ).

Nu ma pronunt deocamdata, mai trebuie jucat. Poate intre timp imi raspunde si designerul pe bgg ca sa fie mai clare unele reguli.

User avatar
dmx85
King Meeple
King Meeple
Posts: 991
Joined: 25 Jan 2012, 03:09
Contact:

Re: My Essen 2016 list - unboxing, pareri, etc

Post: # 74148Post dmx85
20 Oct 2016, 00:21

Sa ma ai si pe mine in vedere cand vrei sa joci un Great Western Trail ca sunt curios de el, dar din noiembrie incolo.

User avatar
cristianf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2980
Joined: 18 Jul 2010, 09:55
Location: Sanpetru, Brasov

Re: My Essen 2016 list - unboxing, pareri, etc

Post: # 74149Post cristianf
20 Oct 2016, 01:33

@dmx85 Cu cea mai mare placere !

Image

Iar a comis-o nenea ! Isle of Skye, Mombasa, Oh my Goods, Port Royal si, mai nou, Great Western Trail. Mix de worker placement (in care jucatorii influenteaza in mod direct locurile de plasare) cu deck building. De aratat, arata super. Ce mai, aproape cel mai bun joc de la Essen pentru mine. Daca nu era si Terraforming Mars pe acolo. Jucatorii sunt niste cowboy surprinsi in plina "transhumanta" cu vaci. Te plimbi prin diverse locatii, ocolesti hazarde, angajezi alti cowboy care sa aiba grija de vaci, muncitori pentru a-ti face cladiri sau a renova gari, ingineri care sa lucreze la calea ferata, cu scopul final de a ajunge la targ unde sa-ti vinzi cirezile. Cu fiecare drum parcurs vei reusi sa vinzi din ce in ce mai mult si din ce in ce mai departe. La sfarsit jucatorul cu cele mai multe puncte de victorie devine al mai vacar dintre toti. :mrgreen: L-am jucat pana acum in 4 si in 2. Trebuie sa recunosc ca e cam lung. Poate chiar mai lung decat Terraforming Mars.

Intrebarea e daca-mi place mai mult decat Mombasa, dar ca sa raspund la treaba asta trebuie sa-l mai joc de cateva ori.

Keeper :tu:

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: My Essen 2016 list - unboxing, pareri, etc

Post: # 74152Post Haddeo
20 Oct 2016, 06:35

cristianf wrote:Trebuie sa recunosc ca e cam lung. Poate chiar mai lung decat Terraforming Mars.
Am inceput sa ma bucur (avand in vedere cheltuielile din perioada asta) cand aud un motiv bun (pt mine) de scazut hypeul si dorinta de a-l cumpara :). Mersi.
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

User avatar
cristianf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2980
Joined: 18 Jul 2010, 09:55
Location: Sanpetru, Brasov

Re: My Essen 2016 list - unboxing, pareri, etc

Post: # 74154Post cristianf
20 Oct 2016, 09:12

Cu placere ! :) Cred ca poate sa mai scada timpul de joc atunci cand toata lumea cunoaste jocul. La Terraforming ma astept la 2 ore in 2-3 oameni si 2 ore jumatate in 4-5. Bine, depinde si cine e la masa. Iar la inceput eram sigur ca tine cam o ora de jucator. Deci mai sunt sperante si pentru GWT.

User avatar
AngelEye
King Meeple
King Meeple
Posts: 2064
Joined: 15 Jan 2012, 12:02

Re: My Essen 2016 list - unboxing, pareri, etc

Post: # 74156Post AngelEye
20 Oct 2016, 09:20

cristianf wrote: La Terraforming ma astept la 2 ore in 2-3 oameni si 2 ore jumatate in 4-5. Bine, depinde si cine e la masa.
Daca jucam fara tine si fara stim noi cine ( nu vreau sa eugenizez pe nimeni aici :twisted: ) ar putea tine maxim 2 ore in 4-5 :lol:

User avatar
Keyser
King Meeple
King Meeple
Posts: 1111
Joined: 12 May 2011, 00:20

Re: My Essen 2016 list - unboxing, pareri, etc

Post: # 74172Post Keyser
20 Oct 2016, 14:05

cristianf wrote:
Trebuie sa recunosc ca e cam lung. Poate chiar mai lung decat Terraforming Mars.
Eh cu house rules se termina chiar prea repede :)
#nambos

The greatest trick the Devil ever pulled was convincing the world he didn't exist. - Verbal Kint

User avatar
cristianf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2980
Joined: 18 Jul 2010, 09:55
Location: Sanpetru, Brasov

Re: My Essen 2016 list - unboxing, pareri, etc

Post: # 74178Post cristianf
20 Oct 2016, 18:48

Hai ca a fost bine pana la urma. Mai exact a fost bine pe la urma. Inceputul a fost de proba. :mrgreen:

User avatar
cristianf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2980
Joined: 18 Jul 2010, 09:55
Location: Sanpetru, Brasov

Re: My Essen 2016 list - unboxing, pareri, etc

Post: # 74250Post cristianf
22 Oct 2016, 20:01

Image

Fratele mai mic al lui Coal Baron imprumuta mecanica principala de la el, cea in care pentru a face o actiune trebuie sa pui mai multi workeri decat cel dinaintea ta. In rest, aduni carbuni in mina, faci rost de vagoane, locomotive, comenzi, actiuni la fabricile unde trimiti carbunii, obiective mai mult sau mai putin secrete. Totul cu o mana de workeri in valoare totala de 21 (5x1 worker, 2x2 workeri, 1x3 workeri, 1x4 workeri, 1x5 workeri) pe care poti sa-i combini dupa cum ai nevoie. "Marele joc de carti" este mare doar in amprenta pe care o ocupa pe masa. Chiar cred ca puteau sa foloseasca niste carti mai mici. Una peste alta un filler de vreo ora si ceva care-ti mananca toata masa. :D

Mix feelings about this one. Mie mi-a placut mai mult jocul initial, Ei ii place asta. Probabil dupa ce o sa imi vina si restul de jocuri si o sa trag linie, Coal Baron The Great Card Game va iesi la vanzare. Pana atunci astept cu nerabdare First Class. Poate acela va fi jocul de carti cu si despre trenuri pe care il caut.


User avatar
cristianf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2980
Joined: 18 Jul 2010, 09:55
Location: Sanpetru, Brasov

Re: My Essen 2016 list - unboxing, pareri, etc

Post: # 74951Post cristianf
18 Nov 2016, 15:13

PS As juca ceva diseara, se baga careva ?

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: My Essen 2016 list - unboxing, pareri, etc

Post: # 74952Post Corwin
18 Nov 2016, 15:41

cristianf wrote:Trebuie sa recunosc ca e cam lung. Poate chiar mai lung decat Terraforming Mars.
Interesant. Noi am jucat TM o dată cu draft, și o dată cu draft plus cărțile speciale, și a durat mai mult decât GWT.
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: My Essen 2016 list - unboxing, pareri, etc

Post: # 74953Post Haddeo
18 Nov 2016, 16:12

cristianf wrote:PS As juca ceva diseara, se baga careva ?
Ma bag la un GWT . Lente ? sau unde ?
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

Post Reply

Return to “Ultima cucerire”