Great Western Trail

Forum rules
Va rugam sa postati in aceasta sectiune doar articole tip jurnale de sesiune (session reports) ale jocurilor jucate de voi, ce bineinteles pot fi comentate in cadrul topic-urilor respective de toti utilizatorii forumului.

Pentru discutiile generale necentrate pe session reports va invitam in forumul Discutii generale.
Post Reply
User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Great Western Trail

Post: # 75069Post Haddeo
22 Nov 2016, 23:02

In seara asta am jucat GWT , in 4, pentru a doua oara.
Arthur a mers pe strategia cowboys si a cumparat vaci la greu, Vick a mers mai balanasat, Costy a fost incepător iar eu am mers pe tren all the way.
A fost un joc satisfăcător în sensul ca mi-am atins (aproape) toate obiectivele până la sfârșit. Am reușit să pun toate markerele rotunde, fie în orașe dar cele mai multe în stații. Am luat 4 din cele 5 bonusuri de stații (care mi-au adus 18 puncte + 3 certificate permanente), am făcut 28 de puncte din stații și 8 puncte din orașe (am luat la început 6 bani cu -6 puncte din primul oraș), mi-am îndeplinit 2 obiective, am luat 12 puncte din coloanele de la muncitori și cu toate astea Arthur a bătut la o distanță de 10 puncte în condițiile în care nici nu a ajuns în ultimele două orașe (la ce cărți avea în mână nu știu cum nu a reuști). Cred că putea să joace un pic mai bine și să mă bată la o distanță și mai mare, eu nu știu ce puteam să fac mai mult având în vedere ca terminasem toate markere rotunde de pe player board și nu mai aveam ce să mai pun chiar daca mai puteam.
Consider că lipsa de balanță dintre cele două strategii se trage din două locuri:
1. Practic, majoritatea carților cu obiective favorizează pe cel care face deck building cu cowboy si deloc pe cel care ajunge departe cu trenul (am luat cărți de goal pe care știam clar ca nu am cum sa le fac și nici nu am vazut vreuna care să mă ajute ). Cărtile care dau puncte pe orașul final si cele cu cărți de vaci toate sunt făcute pentru cowbowys.
2. Dacă nu există o bătalie a tuturor celor 4 pe cowboy atunci cineva poate ușor să fugă cu jocul în brațe (Costy nu s-a băgat pe personaje, eu nu m-am bagat pe cowboy iar Vick l-a incomodat prea putin pe Arthur).

Ador Agricola pentru că încurajează diversitatea și nu încurajează specializarea, dar Agricola te face să înțelegi foarte clar asta prin felul cum punctează la final, degeaba ai 20 de vaci că nu faci mai multe puncte cu ele.
GWT însă are un ditamai trackul de tren și nu ai absolut nicio șansa să ajungi la ultimele stații sau să faci puncte serioase din tren dacă nu te axezi la greu pe ingineri, ceea ce se bate cap in cap cu faptul ca te forțează să iei cowboy ca să nu-i lași adeversarului pentru ca e overpowered.
E adevărat că spre final aveam și 5-6 constructori și nu am apucat să fac decât 3 case, dar chiar nu aveam timp sa înaintez și pe tren, să fac și bani cu care să plătesc punctele și sa am și bani și timp să construiesc mai mult.
Mi-a plăcut mult jocul din seara asta dar am rămas cu un mic gust amar, nu pentru că nu am câștigat ci pentru că mi s-au părut nebalansate strategiile, poate cu niște cărți de obiective care să fie special făcute și pentru strategia de trenuri (gen, sa ai 3 train station, să ajungi undeva departe cu trenul, etc) :). sau poate sunt dar nu au ieșit în seara asta.
Spor la joacă
Last edited by Haddeo on 23 Nov 2016, 07:34, edited 1 time in total.
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7061
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: Great Western Trail

Post: # 75075Post DanielIndru
23 Nov 2016, 02:14

Poate jocul asta nu are atat de multe strategii pe cat ai crede... In general, cartile de scor final ar trebui sa-ti dea tonul. Daca zici ca-s putine pentru o anumita strategie care ai vrea tu sa existe, poate e bine sa o folosesti ca sursa secundara de obtinut puncte.

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: Great Western Trail

Post: # 75079Post Haddeo
23 Nov 2016, 10:13

Pai daca nu are inseamna ca designerul a facut o treaba proasta in a semnala asta. Ai un track de tren urias, ai acelasi numar de locuri si pentru cowboy si pentru constructori si pentru ingineri, ai 10 cladiri pe care poti sa le construiesti, pe trackul de trenuri spre sfarsit poti sa faci niste conversii de bani in puncte extrem de profitabile (5 bani pe 8 puncte sau chiar 3 pe 9 daca tine bine minte). Cartile de obiective sunt un teanc si numai 4 sunt vizibile, deci nu stiam ce se afla in el, ca apar pe masura ce sunt luate (poate sunt si pentru strategia cu trenuri, doar ca nu au aparut in joc). Am inceput jocul cu 3 carti de obiectiv identice de San Francisco (ultimul oras care favorizeaza doar pe cowboy) si Arthur nu a vrut sa facem reshuffle ( :D cred ca stia de atunci pe ce strategie merge si ii conveneau).

PS: Si nu poti sa faci bani daca nu livrezi vaci, iar daca livrezi vaci (si faci o tura) te obliga sa pui un marker rotund intr-un oras (chiar daca nu vrei, nu-ti aduce puncte si ai vrea sa le pastrezi pentru statii), iar daca nu ai destule vaci sa livrezi in orasele mai indepartate esti mancat. Eu am jucat doar cu deckul de baza (maxim 7 vaci) dar am reusit sa livrez si in orasul de 14, 12, 10 si 8 (in 14 cu 3 certificate permanente + 4 temporare), deci nu se poate spune ca n-am jucat binisor si pe partea de livrate vaci chiar si fara cowboy.
Arthur n-a reusit/ nu i-a conventi sa livreze mai departe de mine, deci am jucat la fel de bine pe livrat vaci chiar si fara cowboy, unde m-a batut el a fost la obiective de sfarsit (cele care iti cer sa ai vaci mai scumpe) si la punctajul de pe cartile de vaci.
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2113
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: Great Western Trail

Post: # 75081Post Corwin
23 Nov 2016, 10:59

Sunt si obiective care-ti cer discuri in gari (nu in trackul de sus). Legate de trackul de sus sunt doar obiectivele cu San Francisco. Eu am jucat jocul o singura data, si am avut un obiectiv cu o gara si altul cu doua gari (si alte cerinte, nu mai stiu exact ce). Cateva vaci in plus de cele din pachetul de baza tot cred ca-ti trebuie, dar am impresia ca se poate castiga si fara o tona de cowboy.
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: Great Western Trail

Post: # 75083Post Haddeo
23 Nov 2016, 12:08

Ai dreptate (am citit acum in regulamentul online), dar cred ca noi am jucat si in primul joc si in asta considerand ca obiectivele acelea sunt si pentru orase si pentru train stations, eu am facut unul din ele dar nu stiu daca ceilalti au facut astfel de obiective crezand ca sunt si pentru orase. Probabil ca faptul ca au aparut 3 obiective la inceput doar cu San Francisco a facut sa nu mai apara din celelalte.
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2113
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: Great Western Trail

Post: # 75086Post Corwin
23 Nov 2016, 14:10

Si noi am jucat exact ca si voi. Pe la sfarsit mi-am dat eu seama ca ar trebui sa fie numai garile si ne-am uitat in regulament, dar cum am inceput intr-un stil am continuat asa.

Ar fi faina o regula gen Ticket to Ride: daca sunt 3 obiective la fel jos, se face discard si apar altele. :)
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

User avatar
cristianf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2980
Joined: 18 Jul 2010, 09:55
Location: Sanpetru, Brasov

Re: Great Western Trail

Post: # 75092Post cristianf
23 Nov 2016, 16:05

Problema principala cred ca este ca ai incercat intr-un joc descris pe bgg ca Deck/Pool Building, Hand Management, Point to Point Movement, Tile Placement (in ordinea asta) sa te axezi pe Route Building ignorand chiar si setupul initial cu cele 3 obiective la vedere care clar nu te avantajau. In rest, dupa ce o sa-l joc de cel putin 6-7 ori o sa pot sa te sustin/combat, pana atunci, mai trebuie jucat.

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: Great Western Trail

Post: # 75094Post Haddeo
23 Nov 2016, 16:39

poti sa ai dreptate cu faptul ca m-am axat gresit vazand ce obiective au iesit, dar obiectivele se mai si schimba/rulaza. dar nu cred ca partea cu ordinea in care sunt descrise mecanicile de joc pe bgg are vreo importanta :). Apoi strategia cu trenul cred ca se incadreaza la Point to Point Movement , trenul e un alt fel de "worker" pe care-l muti ca sa poti sa faci actiunile din gari (schimbat bani pe puncte). A mai contat si faptul ca au iesit putini cowboy la inceput si ca n-am inteles bine obiectivele.
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

User avatar
omucu
King Meeple
King Meeple
Posts: 891
Joined: 28 Dec 2010, 10:56
Custom Rank: Meeple-șef la boardgamers.ro
Location: Tg-Mures

Re: Great Western Trail

Post: # 75107Post omucu
24 Nov 2016, 08:56

Am jucat 4 partide de GWT si pana acum concluzia principala a fost ca fara cladiri nu poti sa castigi. Cu cat mai multe cladiri, cu atat mai bine. Zici de tren sau de vaci, dar n-ai avut decat 3 cladiri. Cladirile iti dau actiuni mai puternice, mai aduni si niste bani din ele cand se opresc ceilalti, plus ca dau puncte de victorie. Cu multe cladiri am ajuns cu trenul pana aproape de capat, fara vaci, si am castigat. Daca mergeam cu trenul acolo si nu faceam cladiri, nu aveam nici o sansa.

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: Great Western Trail

Post: # 75110Post Haddeo
24 Nov 2016, 09:43

Am jucat cladiri in raspuns la ce au jucat ceilalti, nici Arthur nu a jucat cladiri (tot 3 cred) asa ca nu cred ca aici era problema. Apoi, conteaza si ce iti dau cladirile , noi jucand cu ele random, fie pe partea "a" fie pe partea "b" (majoritatea au cazut pe b). Am jucat cladirea cea mai avantajoasa (pe care mi-o permiteam) cred, cea care imi dadea 2 bani (de la ceilalti jucatori), ma lasa sa schimb o carte(pt ca aveam un singur cowboy) si sa mai fac 3 pasi si sa fac si o alta actiune. Problema e ca a jucat-o si Arthur, doar ca el avand toti cowboii practic isi alegea cele mai bune carti din deck chiar inainte sa le livreze. Daca mai construiam cladiri (sau ceilalti) se prelungea jocul si Arthur avea ocazia sa mai fac deliveries cu un deck din ce in ce mai puternic. Adica ajungea la ultimele 2 orase si avea sansa sa livreze in SanFrancisco cred de mai multe ori, ceea ce nu facea decat sa mareasca diferenta cu care a castigat. Eu nu mai aveam ce sa fac pentru ca nu mai aveam sanse sa fac deckbuilding in ultima partea a jocului pentru ca mi se pare o chestie foarte slow si trebuie sa te axezi de la inceput pe asta.
Poate ai castigat dar intrebarea e daca ai jucat impotriva cuiva care s-a axat exclusiv pe cowboy si avea toti cowboii completati ? Pentru ca asa si eu as fi putut sa castig daca Arthur alegea alta strategie :).
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2113
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: Great Western Trail

Post: # 75112Post Corwin
24 Nov 2016, 10:42

Heh, mi se pare totusi ca sunt mai multe strategii posibile avand in vedere ce posteaza fiecare. Abia astept sa-l mai joc sa vedem cum ne mai schimbam strategiile.
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

Post Reply

Return to “Sesiuni de joc”