Gloomhaven - un mic filler de purtat in buzunar

sa ne laudam cu noile achizitii
Forum rules
Ai pus mana pe un joc nou si asteptat? Imparte si cu noi fericirea ta, spune-ne despre el cateva cuvinte!
User avatar
mihnea_1309
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 241
Joined: 14 Jan 2017, 10:27

Gloomhaven - un mic filler de purtat in buzunar

Post: # 77907Post mihnea_1309
09 Mar 2017, 09:31

Nu obisnuiesc sa pozez achizitiile, dar daca un joc a meritat vreodata o sedinta foto asta ar trebui sa fie. Cum arata 9.7 kg de distractie:

Image

Image

Dimensiunea e absolut ridicola. De 3 ori mai adanca decat o cutie obisnuita. Si nu e genul de cutie pe jumatate plina de aer, cand am deschis-o (pacat ca am uitat sa pozez) era plina ochi. Cutia de chibrituri de langa este Hanamikoji, proaspat adus pe piata romaneasca de Ludicus :tu:

Dupa circa o ora si jumatate de desfacut cartoane si organizare. Not pictured; salivarea care m-a lovit din plin.

Image

Doar pentru ca masa e plina de componente, nu inseamna ca in cutie nu mai e nimic:


Image

Insertul nu e grozav, dar de la o prima privire se vede atentia la detalii a creatorului si respectul pt. cumparator :tu: Omul asta a facut de unul singur ce n-am crezut ca se poate, adica mi-a luat pasiunea copilariei (jocurile video RPG ale anilor 90 - Baldur`s Gate, Fallout 1/2, Diablo etc) din taramul digital si a reprodus-o intr-un board game. :D

User avatar
Shaikan
King Meeple
King Meeple
Posts: 1968
Joined: 06 Mar 2011, 03:13
Custom Rank: Dark Lord @ Natiunea Jucatoare
Location: Bucuresti

Re: Gloomhaven - un mic filler de purtat in buzunar

Post: # 77908Post Shaikan
09 Mar 2017, 09:38

Sa-l stapanesti sanatos si sa-l joci cu placere :).
Omul asta a facut de unul singur ce n-am crezut ca se poate, adica mi-a luat pasiunea copilariei (jocurile video RPG ale anilor 90 - Baldur`s Gate, Fallout 1/2, Diablo etc) din taramul digital si a reprodus-o intr-un board game. :D
Arata interesant jocul, parea printre cele mai avansate dungeon crawlere de pe piata, dar din pacate un boardgame nu poate bate libertatea si optiunile dintr-un Pen & Paper RPG si atunci prefer sa joc D&D oricand pentru imersiunea despre care vorbeai mai sus :).

Dar Gloomhaven parea cel mai aproape ce-i drept asa ca astept pareri dupa cateva jocuri.

User avatar
mihnea_1309
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 241
Joined: 14 Jan 2017, 10:27

Re: Gloomhaven - un mic filler de purtat in buzunar

Post: # 77909Post mihnea_1309
09 Mar 2017, 09:44

Shaikan wrote:Sa-l stapanesti sanatos si sa-l joci cu placere :).

Multumesc! Sunt de acord cu cei spui despre D&D, doar ca pe mine nu m-a atras niciodata ideea unui RPG clasic (nu stiu de ce). Cred ca e prea multa libertate pt. mine, prefer ceva cu reguli fixe si un tel stabilit. Dar as vrea sa incerc o sesiune sau doua, macar o data in viata. Cine stie, poate chiar mi-ar place.

Anyway, in mod cert revin cu pareri, cred ca jocul asta e primul care s-ar putea sa ma faca sa imi las lenea deoparte si sa incerc o tentativa de recenzie.

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4162
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Gloomhaven - un mic filler de purtat in buzunar

Post: # 77911Post 26octombrie
09 Mar 2017, 10:06

mihnea_1309 wrote:Cum arata 9.7 kg de distractie
huh?! :shock:

User avatar
mihnea_1309
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 241
Joined: 14 Jan 2017, 10:27

Re: Gloomhaven - un mic filler de purtat in buzunar

Post: # 77912Post mihnea_1309
09 Mar 2017, 10:33

26octombrie wrote:
mihnea_1309 wrote:Cum arata 9.7 kg de distractie
huh?! :shock:

Reactia mea cand am ridicat cutia. Stiam ca e enorm, dar cand il ridici prima oara e ireal. Si dovada mai jos :lol:


Image

DeeDee
King Meeple
King Meeple
Posts: 484
Joined: 07 Dec 2014, 20:51
Location: Cluj-Napoca

Re: Gloomhaven - un mic filler de purtat in buzunar

Post: # 77924Post DeeDee
10 Mar 2017, 09:15

Uau, deja s-a livrat!
Si eu am stat pe ganduri pentru kickstarter, dar mi-am dat seama ca nu o sa am cu cine sa-l joc, si atunci l-am abandonat, cu regret. Oricum era scump, si au dat si PnP-uri.

Cred ca jocul asta are potentialul sa fie noul Scythe ca si hype. Imi pare mai complex de jucat, si pentru o nisa de gameri RPG care nu cred ca sunt destui in lume.

Oricum, iti doresc sa petreci multe ore placute cu el, si recunosc ca am asa, un picut de invidie pozitiva :)

User avatar
mihnea_1309
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 241
Joined: 14 Jan 2017, 10:27

Re: Gloomhaven - un mic filler de purtat in buzunar

Post: # 77925Post mihnea_1309
10 Mar 2017, 09:30

deevinnula wrote:Uau, deja s-a livrat!
Si eu am stat pe ganduri pentru kickstarter, dar mi-am dat seama ca nu o sa am cu cine sa-l joc, si atunci l-am abandonat, cu regret. Oricum era scump, si au dat si PnP-uri.
Nu il am de pe KS, si eu am renuntat sa fiu backer pt. ca am crezut ca e un proiect prea ambitios pt. un designer novice. Am prins una dintre foarte cautatele copii care au ajuns in retail.
Va fi din nou pe KS in 6 aprilie, ca parte din campania pt. Founders of Gloomhaven, asa ca fii cu ochi in patru ;)

Scump este intr-adevar, de departe cea mai scumpa achizitie a mea dar (fara sa vreau a isca o discutie incinsa) are MULT mai mult continut decat un joc tipic CMON, care e cam la acelasi pret.





deevinnula wrote:Oricum, iti doresc sa petreci multe ore placute cu el, si recunosc ca am asa, un picut de invidie pozitiva :)
Multumesc! Si jocurile celelalte din colectie sunt invidioase, ele stiu ca o sa cam adune praful o perioada de timp.

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4162
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Gloomhaven - un mic filler de purtat in buzunar

Post: # 77931Post 26octombrie
10 Mar 2017, 14:37

Multumesc! Si jocurile celelalte din colectie sunt invidioase, ele stiu ca o sa cam adune praful o perioada de timp.
in mod special Android, caci inlocuitorul sau la noi, Tash-Kalar, a vazut deja masa de 7-8 ori :D

User avatar
dmx85
King Meeple
King Meeple
Posts: 991
Joined: 25 Jan 2012, 03:09
Contact:

Re: Gloomhaven - un mic filler de purtat in buzunar

Post: # 77934Post dmx85
10 Mar 2017, 15:04

Comparatie Scythe (care e un big box) vs Gloomhaven (cutia aia e plina)

Image

Imago
Administrator
Administrator
Posts: 1551
Joined: 13 May 2014, 23:05
Location: Bucuresti

Re: Gloomhaven - un mic filler de purtat in buzunar

Post: # 77935Post Imago
10 Mar 2017, 15:08

Mai interesant e si cat joc e in cutie. Sometimes more is more, but sometimes more is fiddly.

User avatar
dmx85
King Meeple
King Meeple
Posts: 991
Joined: 25 Jan 2012, 03:09
Contact:

Re: Gloomhaven - un mic filler de purtat in buzunar

Post: # 77936Post dmx85
10 Mar 2017, 15:17

eu personal nu am citit foarte mult despre el, eu oricum nu sunt deloc fan jocuri fantasy si trebuie sa fie un design de exceptie ca sa imi starneasca interesul, insa sunt convins ca jocul asta va sparge topurile. Din putinele opinii auzite pana acum feedback-ul este unul excelent si cred ca dupa ce va aparea o noua serie de print pe piata si mai multa lume va pune mana pe el, acest joc va urca rapid in top 10 pe BGG.

Iar ca si raport componente-pret, Acest joc e putin mai mult decat dublu fata de Bruges, cel cu zaruri din lemn usor. Si cu asta cred ca am spus tot.

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2056
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Gloomhaven - un mic filler de purtat in buzunar

Post: # 77941Post adelindumitru
10 Mar 2017, 16:00

Wow that's a big box :o :o :o :o

User avatar
BloodSerj
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 150
Joined: 16 Apr 2015, 22:15
Location: Ludlow, UK

Re: Gloomhaven - un mic filler de purtat in buzunar

Post: # 77982Post BloodSerj
13 Mar 2017, 10:45

mihnea_1309 wrote: Am prins una dintre foarte cautatele copii care au ajuns in retail.
Impartaseste sursa daca poti :D, ca si eu stau cu ochii in 14spe :P

User avatar
mihnea_1309
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 241
Joined: 14 Jan 2017, 10:27

Re: Gloomhaven - un mic filler de purtat in buzunar

Post: # 77985Post mihnea_1309
13 Mar 2017, 11:54

BloodSerj wrote:
mihnea_1309 wrote: Am prins una dintre foarte cautatele copii care au ajuns in retail.
Impartaseste sursa daca poti :D, ca si eu stau cu ochii in 14spe :P
Ti-am dat PM.

Primele impresii pt cei curiosi: dupa vreo 3 zile de citit si recitit regulament/FAQ, organizat carti, aranjat piese in cutii si cutiute plus jucat un scenariu aleatoriu solo ca sa ma familiarizez cu sistemul.... am apucat in sfarsit sa incepem campania oficiala.

2 jucatori, eu controlez o bruta tipica (lenta, atacuri puternice, absoarbe damage) iar prietena mea un scoundrel (rogue tipic - rapid in miscari, atacuri destul de slabute dar cu bonusuri daca izoleaza inamici sau ii ataca din flanc). Crearea personajelor, inceperea campaniei, explicarea jocului plus 2 scenarii = 5 ore de super distractie. Le-am castigat pe amandoua relativ lejer (mai ales al 2-lea) dar am jucat pe easy, o sa trecem pe normal.
Ea era pregatita sa incepem si scenariul 3, dar am zis eu stop pt. ca absorbiti de joc uitasem de mancare, de apa etc :lol:
Inceputul e liniar desigur, scenariul 1 e urmat de scenariul 2 dar acum avem 3 directii in care ne putem indrepta (am vrea sa mergem in toate 3 deodata desigur). Plus ca putem rejuca scenariul 2 pt. ca n-am apucat sa deschidem cufarul (in fiecare scenariu e un cufar cu ceva secret...si awesome). Apar deja primele mici disensiuni in trupa de mercenari: scoundrel-ul e curios sa continue povestea, bruta tot sta cu gandul la cufarul ratat :lol:
Momentan e cam cliseica povestea (hoti, dungeon, necromantie etc) dar bine scrisa si cu indicii intrigante. Ea m-a surprins cu opinia ca povestea de aici e mai interesanta decat cea din Arhkam Horror LCG iar eu...cam trebuie sa fiu de acord. Asta e o realizare, avand in vedere ca la FFG lucreaza probabil o armata de copy writeri, iar aici povestea e scrisa de un singur om, care a facut si jocul in sine.

Ca si gameplay:

- sistemul de management al cartilor e fabulos si deocamdata pare sa ofere foarte mult potential de abordare strategica
- sistemul de joc in sine nu e dificil: desi in primele cateva runde nu intelegi ce faci, nu dureaza mult pana prinzi ideea. Dar pana o sa jucam optim, nu doar corect...o sa mai treaca multe ore.
- desi am vazut 4-5 tipuri de inamici din 43, functioneaza foarte diferit si necesita strategii adaptate
- cele 2 personaje sunt foarte diferite ca stil de joc; eu inca nu "simt" ce ar trebui sa fac cu bruta mea, desi aparent ar trebui sa fie simplu. Ma incurca foarte mult viteza redusa, pana apuc eu sa fac un atac devastator e probabil ca inamicii sa actioneze inainte mea, mutandu-se si stricandu-mi planul; scoundrel-ul fuge dintr-o parte in alta a camerelor cu atacuri rapide dar de efect. Cam penibil pt. o bruta sa omori mai putini inamici decat un rogue.
- in 90% din situatii e clar ce fac inamicii...dar in 10% e al naibii de greu (deocamdata) sa urmezi abordarea corecta.Aparent AI-ul stie sa abordeze orice situatie (doar ca nu-l pricep eu pe deplin) si foarte rar ajungi in postura in care trebuie sa alegi tu ce directie urmeaza un monstru, dar micile exceptii nu sunt neaparat intuitive. Dar asta e pretul cand pierzi DM-ul.

Desi nu ii dau rating dupa atat de putin timp de joc, daca nu se schimba ceva radical nu am de ce sa nu ii dau 10. Si nu prea fac asta :tu: N-am jucat vreun alt dungeon crawler apropos, cateva mi-au atras atentia dar au zburat de pe wishlist.

User avatar
BloodSerj
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 150
Joined: 16 Apr 2015, 22:15
Location: Ludlow, UK

Re: Gloomhaven - un mic filler de purtat in buzunar

Post: # 78011Post BloodSerj
14 Mar 2017, 09:52

multan man :), suna bine pana acum. pare sa fi obtinut reviewuri foarte bune pana acum. cred ca va fi un mad dash pt noul proiect Founders of Gloomhaven :)

DeeDee
King Meeple
King Meeple
Posts: 484
Joined: 07 Dec 2014, 20:51
Location: Cluj-Napoca

Re: Gloomhaven - un mic filler de purtat in buzunar

Post: # 78022Post DeeDee
14 Mar 2017, 15:18

mihnea_1309 wrote:
BloodSerj wrote: Impartaseste sursa daca poti :D, ca si eu stau cu ochii in 14spe :P
Ti-am dat PM.

dar... e secret?

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4162
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Gloomhaven - un mic filler de purtat in buzunar

Post: # 78023Post 26octombrie
14 Mar 2017, 15:54

nu cred ca e asa un mister, am vazut ca Daniel a postat mai sus o poza cu o comparatie, ceea ce ma duce cu gandul la ....Pionul?! ... :roll:

User avatar
mihnea_1309
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 241
Joined: 14 Jan 2017, 10:27

Re: Gloomhaven - un mic filler de purtat in buzunar

Post: # 78024Post mihnea_1309
14 Mar 2017, 16:42

deevinnula wrote:
mihnea_1309 wrote:
BloodSerj wrote: Impartaseste sursa daca poti :D, ca si eu stau cu ochii in 14spe :P
Ti-am dat PM.

dar... e secret?
I-am dat PM ca sa nu tot postez ce e de interes doar pt o persoana, dar bineinteles ca nu e secret ;) Luana a ghicit bine, Pionul e vinovatul.

User avatar
dmx85
King Meeple
King Meeple
Posts: 991
Joined: 25 Jan 2012, 03:09
Contact:

Re: Gloomhaven - un mic filler de purtat in buzunar

Post: # 78026Post dmx85
14 Mar 2017, 16:58

ca si informatie pentru cei interesati, din ce am aflat momentan, urmatorul lot ar urma sa fie disponibil abia din Septembrie din pacate. Noi comandasem mai multe bucati, insa din cauza cererii foarte mari au decis sa dea doar o singura copie fiecarui retailer, indiferent de cate bucati cerusera.

In aceste conditii, nu pot decat sa va recomand sa faceti o plimbare pana la Brasov, sa faceti putin turism si sa il convingeti pe Mihnea sa se joace cu voi. Ar mai fi varianta Ebay sau alt site, dar sa dai 300+ euro pe un joc, oricate componente ar avea, dpmdv nu prea merita, mai ales ca e un joc cu pret de retail recomandat de 120 $.

User avatar
BloodSerj
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 150
Joined: 16 Apr 2015, 22:15
Location: Ludlow, UK

Re: Gloomhaven - un mic filler de purtat in buzunar

Post: # 78030Post BloodSerj
15 Mar 2017, 05:48

Multumim dmx pentru info:)!

Post Reply

Return to “Ultima cucerire”