Vand aproape tot ce am! :) ..in colectia de jocuri..

oneself
Teen Meeple
Teen Meeple
Posts: 26
Joined: 11 Aug 2010, 10:11
Location: Brasov

Vand aproape tot ce am! :) ..in colectia de jocuri..

Post: # 77059Post oneself
04 Feb 2017, 15:40

Jocurile sunt complete, majoritatea in stare impecabila, jucate doar de cateva ori. Sunt ca noi, insa le vand la un pret cu 20%-35% mai mic decat pretul din magazin. De-asta le si vand, pentru ca mi se pare inutil sa stea ca noi in dulap. De schimburi nu prea sunt interesat pentru ca daca nu joc ce am, stiu si imi place, e putin probabil sa joc altceva..

Cateva au usoare semne de uzura, detaliez mai jos (oricum starea lor este foarte buna/buna, nu lipsesc piese si nu exista componente deteriorate). Accept orice fel de verificare inainte de vanzare; la cerere, pot trimite poze detaliate.


Battlestar Galactica stare excelenta, jucat de 6-7 ori, cutia este uzata pe canturi/colturi pentru ca am plimbat-o de mai multe ori cand speram sa il jucam dar n-am apucat..
Pret de nou: 210 lei Discount 30% Pret vanzare: 145 lei VANDUT

King of New York ca nou, jucat de trei ori.
Pret de nou: 145 lei Discount 25% Pret vanzare: 110 lei

Spyfall (ca) nou, jucat de doua ori, mai mult de jumatate din carti sunt neatinse.
Pret de nou: 90 lei Discount 20% Pret vanzare: 70 lei (a fost 120 lei cand l-am luat eu, acum vre-un an..)

Timeline: Historical Events nou, carti desigilate VANDUT si Timeline: Inventions nou, carti sigilate VANDUT

Shadows over Camelot stare excelenta, jucat de 3-4 ori
Pret de nou: 220 lei Discount 35% Pret vanzare: 145 lei VANDUT

Dakota ca nou
Pret de nou: 130 lei Discount 35% Pret vanzare: 85 lei

Tempus ca nou
Pret de nou: 145 lei Discount 35% Pret vanzare: 95 lei VANDUT

Europolis (Monopoly - varianta autohtona) uzat ("banii" sunt din hartie, nu au cum sa se pastreze ca noi) totusi e in stare decenta, jucabil fara nici o problema, fac si trimit poze
Pret de nou: 50 lei Discount 60% Pret vanzare: 20 lei



BANG! The Bullet! stare excelenta, jucat de 4-5 ori
Pret de nou: 170 lei Discount 35% Pret vanzare: 110 lei VANDUT

Colonistii din Catan - Europa stare excelenta, jucat de 4-5 ori
Pret de nou: 130 lei Discount 35% Pret vanzare: 85 lei VANDUT

Libertalia stare excelenta, jucat de 5-6 ori
Pret de nou: 165 lei Discount 35% Pret vanzare: 110 lei
VANDUT

Stone Age stare foarte buna, arata jucat de <10 ori (mici semne de uzura pe cutie si pe cantul cartilor) dar e primul meu joc si stiu ca l-am jucat de 25-30 ori
Pret de nou: 150 lei Discount 35% Pret vanzare: 100 lei
VANDUT

Toledo ca nou
20$ pe Amazon, suspect de ieftin avand in vedere ca pe site-ul producatorului costa 50$ Pret de vanzare: 75 lei
VANDUT

Povesti Intunecate (in limba romana) ca nou, jucat o data
Pret de nou: 40 lei Discount 35% Pret vanzare: 25 lei
VANDUT

Sluff Off! (sau Seven Seals) stare excelenta, jucat <10 ori
Pret de nou: 55 lei Discount 35% Pret vanzare: 35 lei VANDUT


Eu nu am rabdare sa rascolesc tot internetul :) insa daca gasiti preturi mai bune in alta parte, refacem calculul. Va ofer jocurile la cel mai bun pret second-hand pe care il gasiti, sau cu discounturile precizate de mine fata de cel mai bun pret "de nou" pe care il gasiti. Nu este o vanzare in sistem "licitatie", nu sunt interesat de maximizarea profitului, cererile vor fi onorate dupa regula: "primul venit, primul servit".
Last edited by oneself on 06 Jan 2018, 08:03, edited 18 times in total.

oneself
Teen Meeple
Teen Meeple
Posts: 26
Joined: 11 Aug 2010, 10:11
Location: Brasov

Re: Vand aproape tot ce am! :) ..in colectia de jocuri..

Post: # 77852Post oneself
07 Mar 2017, 08:50

Am redus si mai mult preturile!

oneself
Teen Meeple
Teen Meeple
Posts: 26
Joined: 11 Aug 2010, 10:11
Location: Brasov

Re: Vand aproape tot ce am! :) ..in colectia de jocuri..

Post: # 83148Post oneself
25 Oct 2017, 16:50

35% discount pentru jocuri care sunt ca noi! Daca luati mai multe jocuri impreuna, ofer discount suplimentar.

nqq
King Meeple
King Meeple
Posts: 797
Joined: 25 Aug 2013, 17:05
Location: Bucuresti

Re: Vand aproape tot ce am! :) ..in colectia de jocuri..

Post: # 83150Post nqq
25 Oct 2017, 16:58

Vreau eu Toledo.
Ai Pm

User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1304
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Re: Vand aproape tot ce am! :) ..in colectia de jocuri..

Post: # 83154Post rabesandratana
25 Oct 2017, 19:29

Ti-am dat PM acum cateva ore dar cum vad ca nu doar eu doresc mult jocul Toledo, ofer 100 lei pentru el fata de 75 lei cat ceri tu. Il caut de 1 an si nu vreau sa il pierd si am observat acum 2 zile ca admin-ul forumului a spus in alt topic, ca e permisa licitarea. Singura conditie e sa fie in stare buna jocul. Mersi!

oneself
Teen Meeple
Teen Meeple
Posts: 26
Joined: 11 Aug 2010, 10:11
Location: Brasov

Re: Vand aproape tot ce am! :) ..in colectia de jocuri..

Post: # 83155Post oneself
25 Oct 2017, 19:55

Nu cunosc exact care sunt regulile unei licitatii pe forum dar sincer as prefera sa evitam acest lucru. Eu nu vreau sa fac "spert" cu jocuri, nu ma imbogatesc cu asta si nu vreau sa fie lupte pentru joc.. As vrea sa am mai multe si sa fie toata lumea multumita, insa am unul singur.

Am scris de la inceput ca probabil valoreaza mai mult insa asta nu conteaza, nu incerc sa iau maximul posibil, sunt multumit si cu o suma mai modesta. Ma gandesc sa i-l trimit lui Rabesandratana daca si-l doreste asa mult, fara sa organizam o licitatie, daca nu se supara nimeni. Si nu pentru 100 lei, ci pentru suma propusa initial.

Nqq, e ok asa?

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4163
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Vand aproape tot ce am! :) ..in colectia de jocuri..

Post: # 83158Post 26octombrie
25 Oct 2017, 20:39

Regulile forumului, din cate stiu eu, suna cam asa: daca nu s-a specificat altfel in anunt, regula e primul venit, primul servit, asadar cel care a trimis primul pm. Nu se admite o ridicare a pretului de catre cumparator. Cel putin eu asa stiu din cei aproape sapte ani de forum, de cate ori a venit vorba despre asta. Mi s-a intamplat sa vreau un joc de la un prieten si sa-mi spuna ca a primit deja un pm pentru el si corect si s-a parut amandurora sa i-l trimita primului venit. Faptul ca eu am patit-o invers, dupa ce am batut palma cu cineva, s-a razgandit pentru o achizitie mai mare, ma face sa fiu si mai hotarata in privinta respectarii regulilor . O sa vina si un admin sa ne spuna cum e :-)

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7070
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: Vand aproape tot ce am! :) ..in colectia de jocuri..

Post: # 83159Post DanielIndru
25 Oct 2017, 20:46

Nu stiu sa existe specificata pe forum regula "primul venit, primul servit". Este mai degraba o regula de bun simt.
Fiecare e liber sa-si aleaga cumparatorii - si unii chiar specifica acest lucru neacordand prioritate neaparat primului mesaj.

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4163
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Vand aproape tot ce am! :) ..in colectia de jocuri..

Post: # 83168Post 26octombrie
25 Oct 2017, 23:37

de-asta am si spus, " daca nu s-a specificat altfel in anunt". stiu ca s-a mai discutat de cateva ori acest subiect si s-a pomenit intotdeauna de regula de bun simt, cum ai mentionat si tu.
also, chiar un moderator a spus undeva (nu ma pune sa caut, mi-ar fi imposibil) ca nu e permisa ofertarea unei sume mai mari de bani pentru a "depasi" un alt cumparator. Oricum, noi poate vorbim degeaba aici, poate rabesandatana a fost primul cu PM si atunci problem solved :-)

User avatar
VickdaReaper
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 3320
Joined: 16 Feb 2010, 18:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Vand aproape tot ce am! :) ..in colectia de jocuri..

Post: # 83170Post VickdaReaper
26 Oct 2017, 00:11

In conditiile in care nu se specifica in mesajul de anunt al vanzarii care este politica de alegere a cumparatorului pentru situatia in care exista mai multi doritori, atunci se va utiliza regula primului venit. De asemenea, daca vanzarea nu este organizata inca de la inceput sub forma de licitatie, caz in care cumparator va fi desemnat cel care ofera suma cea mai mare, vanzatorul va trebui sa vanda jocul la ultimul pret pe care l-a solicitat pentru jocul/jocurile in cauza.
Pentru board games sunt fidel cum era Castro pentru Cuba...

Colectie

nqq
King Meeple
King Meeple
Posts: 797
Joined: 25 Aug 2013, 17:05
Location: Bucuresti

Re: Vand aproape tot ce am! :) ..in colectia de jocuri..

Post: # 83177Post nqq
26 Oct 2017, 08:39

rabesandatana ....nu e fair ce faci tu...
Daca ai fost prima care a trimis pm, go get it...dar nu incepe cu lamuri de genul asta ca oferi mai mult ca doar nu suntem la piata...
Nu ma intereseaza pe mine ca tu cauti de 100 de ani jocul...
Am mai patit treburi din astea in care am fost primul care a vrut un joc dar din "n' motive altcineva a primit jocul....
In fine...pana la urma vanzatorul alege cui trimite jocul. Oneself a fost mai mult ca fair in raspunsul lui.... (admin edit: am scos ultima parte, nu se cunevea. S-a inteles mesajul)

oneself
Teen Meeple
Teen Meeple
Posts: 26
Joined: 11 Aug 2010, 10:11
Location: Brasov

Re: Vand aproape tot ce am! :) ..in colectia de jocuri..

Post: # 83178Post oneself
26 Oct 2017, 10:23

Am renuntat de la bun inceput la oferta de bani in plus pentru joc, vreau doar sa fie toata lumea multumita. E simplu pt mine sa spun ca prima oferta e a lui rabesandratana si sa iau 100 lei in loc de 75 pe joc, dar nu ar fi corect. Intrucat am scris vre-o 10 mesaje pana acum si nu o scoatem la capat, il rog pe Chuckila sa medieze discutia.

Ordinea ofertelor este:

Re: Vand aproape tot ce am! :) ..in colectia de jocuri..
de nqq » 25 Oct 2017, 16:57
Re: Vand aproape tot ce am! :) ..in colectia de jocuri..
de rabesandratana » 25 Oct 2017, 16:59

In acelasi timp rabesandratana insista ca isi dorste jocul de mult timp, ca este corect sa se organizeze o licitatie si ca el plati suplimentar pentru acest joc. Eu nu vreau bani in plus, nu ca m-ar deranja (ba dimpotriva), dar e mai imortant pentru mine sa fim corecti si sa fim toti cat mai multumiti posibil. Dam si cu banul (pe random.org de ex.) daca e toata lumea de acord, eu fac asa cum credeti ca e mai ok.

Chuckila, te rog, spune-ne cum sa procedam.

nqq
King Meeple
King Meeple
Posts: 797
Joined: 25 Aug 2013, 17:05
Location: Bucuresti

Re: Vand aproape tot ce am! :) ..in colectia de jocuri..

Post: # 83179Post nqq
26 Oct 2017, 10:48

Tu decizi oneself :)
Daca tu vrei sa ramai impacat cu ideea ca ai multumit pe toata lumea go random.org :)

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: Vand aproape tot ce am! :) ..in colectia de jocuri..

Post: # 83180Post Chuckila
26 Oct 2017, 10:51

Vick are dreptate. In cazul in care nu se specifica faptul ca este o licitatie, este in efect principiul "primul venit-primul servit".

Daca exista mai multi doritori si primul doreste de buna voie sa renunte la dreptul de cumparare, nu este nici o problema daca al doilea in lista de asteptare doreste sa ofere un pret mai mare.

Sa raspund altfel: daca imi este adusa la cunostinta situatia in care cuiva ii este refuzata vanzarea pentru o suma mai mare oferita de o alta persoana venita mai tarziu, se poate ajunge la pierderea dreptului de utilizare a sectiunii Bursa de catre acel vanzator.

Spor la tranzactii va doresc.

User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1304
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Re: Vand aproape tot ce am! :) ..in colectia de jocuri..

Post: # 83181Post rabesandratana
26 Oct 2017, 10:53

Poti cere unui admin sa dea pe random.nrg sau unui user foarte vechi de aici, si Nqq ii este atribuit nr 1 si mie cifra 2 si ne zice rezultatul aici si asta e. Caz inchis. Iar in caz ca nu ajunge la mine jocul, am gasit la doar 10 euro Toledo la un finlandez pe BGG market si daca doreste sa mai ia cineva ceva din lista lui de vanzari, sa impartim taxele de transport, ar fi perfect. Numele userului finlandez este Saloxi si are o gramada de jocuri la vanzare, asa ca poate se nimereste careva de aici si luam impreuna jocuri de la el. Ca sa nu se incalce niciun regulament, eu ofer tot suma de 75 cat e ceruta si decizia vine dupa cum doreste vanzatorul. Ori random.nrg ori alege el direct.

nqq
King Meeple
King Meeple
Posts: 797
Joined: 25 Aug 2013, 17:05
Location: Bucuresti

Re: Vand aproape tot ce am! :) ..in colectia de jocuri..

Post: # 83182Post nqq
26 Oct 2017, 11:05

Atunci rabesandratana , daca tot cauti de 1 an jocul vad ca ai gasit destul de repede de unde sa-l cumperi.
go via finlanda :roll:

oneself
Teen Meeple
Teen Meeple
Posts: 26
Joined: 11 Aug 2010, 10:11
Location: Brasov

Re: Vand aproape tot ce am! :) ..in colectia de jocuri..

Post: # 83187Post oneself
26 Oct 2017, 12:58

Multumesc Chuckila pentru interventie. "Primul venit, primul servit" : jocul merge la Nqq (pt. 75 lei). Sper sa acceptam toti ca e corect asa, nu e singurul de pe piata, o sa mai apara o varianta intr-un fel sau altul..

User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1304
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Re: Vand aproape tot ce am! :) ..in colectia de jocuri..

Post: # 83188Post rabesandratana
26 Oct 2017, 13:02

Ok, multumim pentru rezolvare. 120 de secunde pierdute de mine aiurea citind lista ta de jocuri au facut diferenta in cele din urma.

nqq
King Meeple
King Meeple
Posts: 797
Joined: 25 Aug 2013, 17:05
Location: Bucuresti

Re: Vand aproape tot ce am! :) ..in colectia de jocuri..

Post: # 83189Post nqq
26 Oct 2017, 13:37

Super,

Multumesc :tu:

oneself
Teen Meeple
Teen Meeple
Posts: 26
Joined: 11 Aug 2010, 10:11
Location: Brasov

Re: Vand aproape tot ce am! :) ..in colectia de jocuri..

Post: # 83226Post oneself
28 Oct 2017, 13:12

Am actualizat lista cu ce s-a vandut deja si am adaugat 5 jocuri noi!

Post Reply

Return to “Vanzari”