Essen 2017 - prime impresii

sa ne laudam cu noile achizitii
Forum rules
Ai pus mana pe un joc nou si asteptat? Imparte si cu noi fericirea ta, spune-ne despre el cateva cuvinte!
Post Reply
User avatar
cristianf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2980
Joined: 18 Jul 2010, 09:55
Location: Sanpetru, Brasov

Essen 2017 - prime impresii

Post: # 82339Post cristianf
25 Sep 2017, 20:40

Mai e o luna pana la Essen dar au inceput sa apara jocurile. E buna treaba ca nu ne aglomeram in perioada aia. :D

Whistle Stop

from http://www.boardgamegeek.com/image/3756570


Componentele si grafica: super. Desi am observat o tendinta a segmentelor de colt a hartii de a se indoi, ramane de vazut cum se comporta in timp. Regulamentul lasa putin de dorit (inca nu sunt sigur ca am facut setupul coloanei din mijloc cum trebuie). E foarte usor de explicat, dar imediat dupa nu prea stii ce sa faci. Cred ca dupa cateva jocuri o sa poti sa vezi mult mai usor strategii posibile, combouri, etc. Imi place setupul variabil. Interactiunea intre jucatori e minimala, dar e acolo daca vrei neaparat. Aveam ceva emotii dupa ce am parcurs cateva topicuri de pe bgg in legatura cu primul jucator, ca ar fi destul de avantajat. E ok, ne-a batut al 4lea jucator din 4 de ne-a sunat apa in cap. Mi-a placut faptul ca poti grabi sfarsitul partidei daca iti scoti toate trenurile de pe harta. Una peste alta mi se pare un joc bun. Abia astept sa-l mai joc.

Verdict: Keeper!
Last edited by cristianf on 05 Nov 2017, 23:41, edited 1 time in total.

User avatar
cristianf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2980
Joined: 18 Jul 2010, 09:55
Location: Sanpetru, Brasov

Re: Essen 2017 - prime impresii

Post: # 83393Post cristianf
02 Nov 2017, 10:48

Urmeaza si prime impresii.

from http://www.boardgamegeek.com/image/3814911

User avatar
cristianf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2980
Joined: 18 Jul 2010, 09:55
Location: Sanpetru, Brasov

Re: Essen 2017 - prime impresii

Post: # 83467Post cristianf
05 Nov 2017, 23:40

Isle of Skye Journeyman

Uite ca a trecut si essenul si nu apucasem sa formulez o prima impresie pentru extensia Journeyman care a fost de treaba si a ajuns inainte de targ. Nici macar nu am o poza. Asta e, se mai intampla. :)

Am jucat numai cu cele 4 scoringuri din extensie. Nu sunt sigur ca a fost cea mai buna alegere. In afara de ele mai primesti 8 tileuri, cativa banuti si componente pentru noua mecanica a jocului (5x 1 tabla personala, niste cuburi, tileuri, drumuri si un calator).

Dupa ce am terminat, am ajuns la concluzia ca este alt joc (foarte posibil sa fie si scoringurile alese "de vina") pentru ca focusul a fost pe noua mecanica. Se poate asemana destul de bine cu Russian Railroads. Ai 3 trackuri pe care incerci sa avansezi pentru a debloca bonusuri (abilitati, income de puncte sau bani). Avansarea este conditionata de vizitarea obiectivelor turistice din propriul regat. Cele 3 abilitati de nivel 3 par un pic overpowered dar nu ajungi la ele decat prin tura a 5-a sau a 6-a, deci e ok.

Cel mai mult mi-a placut faptul ca rezolva una din marile probleme ale jocului initial. Intotdeauna am fost de parere ca daca vrei sa scoti pe cineva din joc te poti alia cu alt jucator si ii cumperi tura de tura tileurile. Acum de fiecare data cand cineva iti cumpara tileurile scoase la licitatie avansezi gratuit pe primul track.

O extensie buna, nu si necesara. O sa o pastrez. Face jocul 2 in 1. Poti sa-l joci si cu avansati si cu incepatori. Mie-mi plac ambele variante.

User avatar
cristianf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2980
Joined: 18 Jul 2010, 09:55
Location: Sanpetru, Brasov

Re: Essen 2017 - prime impresii

Post: # 83468Post cristianf
05 Nov 2017, 23:59

AZUL

Nu mai e nici o surpriza. Cred ca a fost primul joc aparut la essen vandut pe forum. Nu e rau. Cred ca a fost hypeul prea mare de vina. Ma asteptam sa fie wow. A fost ok. Si mai am jocuri ok in colectie.

Tactil e minunat, vizual tot minunat. E usor de explicat si merge repede. Pana spre final cand incepi sa scoti din sac, se termina sacul, pui discardul in sac, repeat, uiti sa pui un tile pierdut prin cutie, strici jocul, etc. Nu esti atent, dai cu mana aiurea pe masa si bagi un spin de 270 de grade la plansa de joc. Nu mai stii cate puncte aveai si cum era asezata faianta in baie. :)

Mi-a placut draftingul de piese pentru ca desi vrei sa iei ceea ce ai tu nevoie, vezi ca lasi o mutare excelenta pentru urmatorul jucator si atunci incepi sa eziti. Alegeri interesante. Ce iei, unde le pui, ce ramane pe masa cand iti vine tura din nou si oare te vei alege cu o groaza de faianta sparta ?

Vandut

User avatar
cristianf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2980
Joined: 18 Jul 2010, 09:55
Location: Sanpetru, Brasov

Re: Essen 2017 - prime impresii

Post: # 83469Post cristianf
06 Nov 2017, 00:23

Ilos

from http://www.boardgamegeek.com/image/3820810


Cu siguranta surpriza targului pentru mine. Nu ca ar fi extraordinar, dar mi-a depasit asteptarile. Si asta intr-un joc de 2. Sunt tare curios cum e in 4-5 jucatori.

Jucatorii reprezinta niste companii navale si trebuie sa exploreze si sa exploateze un arhipelag (da, e un joc 2x cu barci). Ai o mana de carti cu care faci cate actiuni vrei, dar trebuie sa decartezi alte carti (intre 1 si 7) in functie de cartea pe care o joci. O sa vrei sa lansezi barci la apa cu care explorezi insulele sau poti sa recurgi la piraterie (creste costul anumitor actiuni pentru adversari). O sa construiesti mine de abanos/condimente/pigmenti/aur, castele sau piete. O sa descoperi temple pierdute si nu in cele din urma o sa cresti valoarea de piata a resurselor tale.

E super rapid. Cred ca 15 minute/jucator pare realist. Faci 1/2 actiuni, iti faci incomeul de resurse, tragi carti si gata. Nici nu te-ai uitat bine la carti si deja s-a intors tura la tine. In vreo 10-12 ture gata jocul.

Imi place ca incomeul fiecarui jucator e la vedere, dar nu stii exact cate resurse are in spatele player shieldului. Te risti sa cresti valoarea la condimente ? Ok, ai un income de 3, dar parca adversarul are un income de 1 de la inceputul jocului si mai are 2 mine langa el pe care le poate construi imediat. Mai astepti ? Sunt doar 8 sanse de a creste valoarea resurselor pe tot parcursul jocului.

Keeper

User avatar
cristianf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2980
Joined: 18 Jul 2010, 09:55
Location: Sanpetru, Brasov

Re: Essen 2017 - prime impresii

Post: # 83470Post cristianf
06 Nov 2017, 00:37

Istanbul: The Dice Game

Ca si in jocul de baza, primul jucator care obtine un numar de rubine castiga. Le poti cumpara cu bani, cu seturi de marfuri diferite, cu seturi de marfuri identice sau daca aduni 4 jetoane de moschee. Normal, pretul creste cu fiecare rubin cumparat. Dai cu zarurile si vezi ce 2 actiuni poti face cu ele. Simplu.

Mi-au placut jetoanele de moschee care dau income tura de tura. Nu prea am intalnit dice games simplute cu income diferentiat. Mi-au placut si cartile de actiuni. Nu stii niciodata ce tragi dar exista variante sa-ti imbunatatesti sansele de a primi o carte buna. Mi-a placut si ca exista carti care iti dau tie o actiune mai buna si adversarilor una mai slaba.

Una peste alta, un joc lejer care merge in timp ce stai de vorba sau vezi un meci la televizor. Nimic extraordinar, dar ne place suficient cat sa ramana in colectie. Deocamdata.

Keeper

User avatar
cristianf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2980
Joined: 18 Jul 2010, 09:55
Location: Sanpetru, Brasov

Re: Essen 2017 - prime impresii

Post: # 83471Post cristianf
06 Nov 2017, 01:31

Keyper

from http://www.boardgamegeek.com/image/3820811


M-am luptat ceva cu regulamentul. Nu ca ar fi scris neaparat prost, dar nu mi s-au parut explicate foarte bine anumite aspecte. Cred ca e genul de joc pe care mai bine il inveti de la cineva decat de unul singur.

In keyper ai o tabla personala pe care iti construiesti un sat, ai 2 tipuri de cladiri: ferme in care iti tii si care iti puncteaza animalele (8 la numar !) si cladiri care iti dau resurse sau/si puncte de victorie. Pe parcursul jocului incerci sa faci comert cu diferite barci sau participi la targuri unde te lauzi cu porcul cel mai gras sau oaia cea mai oaie.

In cele 4 ture (cate una pentru fiecare anotimp) o sa cumperi/construiesti/upgradezi cladiri si o sa produci resurse folosindu-te de keyples (meeples mai pe "romaneste") pe care ii amplasezi pe tablele de joc. Si aici apare gimmickul. Fiecare tabla se poate impaturi si pentru fiecare anotimp sunt 4 combinatii de spatii pe ea. La sfarsitul unei ture fiecare jucator se alege cu una, pastreaza keyplesii de pe ea si o potriveste cum crede el de cuviinta pentru tura urmatoare. Chiar functioneaza !

O treaba interesanta este ca poti face mai multe actiuni cu acelasi keyple. Mai intai cand il plasezi, iar spre sfarsitul turei poti sa-l culci ca sa execute inca o data actiunea. Si mai interesant este ca ceilalti jucatori te pot ajuta sa ai o actiune mai buna daca atunci cand plasezi un keyple te sustine altcineva cu un alt keyple. Bineinteles ambii jucatori vor beneficia de actiunea respectiva. Este un gen de interactiune pozitiva intre jucatori care mie imi place foarte mult.

Aduce cu Keyflower? Da. E acelasi joc? Nu. Daca iti place Keyflower o sa-ti placa Keyper? Foarte posibil. Daca nu iti place Keyflower o sa-ti placa Keyper? Probabil ca nu. Sufera de aceeasi imprevizibilitate mai ales in 2 jucatori. Ce fac cu resursele astea multe ? Nimic, dar daca apare cladirea X faci o tona de puncte. Bine bine, si daca nu apare ? :)

Ce mi s-a parut suspect in jocul de 2 a fost navigatia. Nici unul dintre noi nu a vandut resurse. Ce-i drept m-am pregatit cu vreo 2-3 cladiri pentru ea si am fost lasat imediat fara keyples specializati pe navigatie si fara jokeri. Stiu, greseala mea, dar m-am reprofilat si a iesit bine pana la urma. Problema e ca nu am profitat de una dintre cele 3 modalitati de a face puncte. DELOC ! Si mai are si un track propriu de puncte care merge pana la 99 ! Trebuie studiata treaba.

E greu de tras o concluzie dupa un singur joc. Ne place. Dar cu juma' de gura. :)

Deocamdata Keyper e keeper.

User avatar
danielM
King Meeple
King Meeple
Posts: 1667
Joined: 13 Jun 2012, 15:23
Custom Rank: general de sufragerie

Re: Essen 2017 - prime impresii

Post: # 83505Post danielM
07 Nov 2017, 00:28

Keyper
Astazi a ajuns si la mine Keyper; nu am citit regulamentul in totalitate insa mi-a lasat o impresie destul de proasta: stufos, foarte incarcat si alambicat. O gramada de componente. Daca nu se va ridica la nivelul unor asteptari minime si se va dovedi a fi complicat si fiddly numai de dragul de a fi, probabil ca va zbura la bursa.

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4162
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Essen 2017 - prime impresii

Post: # 83507Post 26octombrie
07 Nov 2017, 07:56

cristianf wrote:AZUL

Nu mai e nici o surpriza. Cred ca a fost primul joc aparut la essen vandut pe forum. Nu e rau. Cred ca a fost hypeul prea mare de vina. Ma asteptam sa fie wow. A fost ok. Si mai am jocuri ok in colectie.

Tactil e minunat, vizual tot minunat. E usor de explicat si merge repede. Pana spre final cand incepi sa scoti din sac, se termina sacul, pui discardul in sac, repeat, uiti sa pui un tile pierdut prin cutie, strici jocul, etc. Nu esti atent, dai cu mana aiurea pe masa si bagi un spin de 270 de grade la plansa de joc. Nu mai stii cate puncte aveai si cum era asezata faianta in baie. :)

Mi-a placut draftingul de piese pentru ca desi vrei sa iei ceea ce ai tu nevoie, vezi ca lasi o mutare excelenta pentru urmatorul jucator si atunci incepi sa eziti. Alegeri interesante. Ce iei, unde le pui, ce ramane pe masa cand iti vine tura din nou si oare te vei alege cu o groaza de faianta sparta ?

Vandut
Dintre toate impresiile, cel mai mult m-a bucurat asta :roll: Dupa ce l-am luat am avut nitel inima stransa, din review nu mi-a fost f clar cum ar fi pe masa si mi-era teama sa n-am aceeasi reactie cu tine. Nu. Mi-a placut mai mult, l-am jucat in 2 si 3 si e f dragut. E suficient de scurt cat sa joci 2 consecutiv si iti lasa un gust bun. Cum ai spus si tu, mai multe straturi de decizii, alegeti interesante. Nu stiu daca va imbatrani la mine (pentru ca imi place genul si am multe pe acelasi palier), insa in mod sigur imi place mai mult decat Sagrada si-asa suntem amandoi bucurosi :D Thanks!

User avatar
cristianf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2980
Joined: 18 Jul 2010, 09:55
Location: Sanpetru, Brasov

Re: Essen 2017 - prime impresii

Post: # 83578Post cristianf
08 Nov 2017, 17:52

Cu placere. One man's ok game, another man's treasure. :)

User avatar
cristianf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2980
Joined: 18 Jul 2010, 09:55
Location: Sanpetru, Brasov

Re: Essen 2017 - prime impresii

Post: # 83579Post cristianf
08 Nov 2017, 17:54

danielM wrote:
Keyper
Astazi a ajuns si la mine Keyper; nu am citit regulamentul in totalitate insa mi-a lasat o impresie destul de proasta: stufos, foarte incarcat si alambicat. O gramada de componente. Daca nu se va ridica la nivelul unor asteptari minime si se va dovedi a fi complicat si fiddly numai de dragul de a fi, probabil ca va zbura la bursa.
Jocul nu este complicat sau fiddly. Doar regulamentul. Mie-mi aduce a combinatie de keyflower cu caverna. Deci nu e rau. :D

User avatar
cristianf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2980
Joined: 18 Jul 2010, 09:55
Location: Sanpetru, Brasov

Re: Essen 2017 - prime impresii

Post: # 83748Post cristianf
18 Nov 2017, 16:15

Clans of Caledonia

from http://www.boardgamegeek.com/image/3841140


2 clone de Terra Mystica in acelasi timp.. wow ! Daca la Gaia Project inca astept niste impresii, sau eventual sa-l incerc, Clans of Caledonia m-a convins inca de la Kickstarter. Si bine a facut !

Regulamentul e scris foarte bine, cutia e plina de cartoane si o gramada de piese de lemn, grafica lui Klemens Franz e mai buna decat grafica cu care ne-a obisnuit in mod normal. In joc, iti construiesti cladiri pe harta pentru a obtine resurse, profiti de bursa pentru a le vinde sau a cumpara altele si incerci sa indeplinesti cat mai multe contracte in timp ce te pliezi si pe scoringurile de sfarsit de tura. Amplasarea cladirilor este si ea importanta pentru scoringul final. Foarte interesant la acelasi scoring este si mecanismul de punctare a celor 3 bunuri de import (trestie de zahar, bumbac si tutun) in care cel mai putin importat bun este si cel mai valoros.

Asemanarile cu Terra Mystica sunt urmatoarele: faptul ca detii mai multe tipuri de cladiri pe care le pui pe harta pentru a obtine un venit mai bun, scoringul de final in care incerci sa ai cat mai multe asezari diferite legate prin navigatie unele de altele, existenta unui stimulent pentru a construi langa altcineva, scoringurile de sfarsit de tura si asimetria puterilor specifice fiecarui clan. Prea putin din punctul meu de vedere. Intr-adevar ma pot folosi de comparatiile cu Terra Mystica la explicarea jocului dar mie mi se pare ca este cu totul altceva. Mult mai importante sunt bursa si contractele (a la Marco Polo).

Una peste alta un joc care-mi place mult si ma bucur ca l-am sustinut pe kickstarter.

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2056
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Essen 2017 - prime impresii

Post: # 85867Post adelindumitru
29 Jan 2018, 16:45

Ai apucat să joci Heaven& Ale? Impresii?

User avatar
cristianf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2980
Joined: 18 Jul 2010, 09:55
Location: Sanpetru, Brasov

Re: Essen 2017 - prime impresii

Post: # 85974Post cristianf
30 Jan 2018, 09:13

L-am jucat o singura data pana acum in 3 jucatori. Mi-a placut destul de mult, dar as vrea sa-l mai joc ca sa-mi fac o idee mai buna.

User avatar
VickdaReaper
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 3320
Joined: 16 Feb 2010, 18:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Essen 2017 - prime impresii

Post: # 85979Post VickdaReaper
30 Jan 2018, 09:49

Tot o singura data l-am jucat si eu, cu alti 3 jucatori (i.e. in patru, deci). Ideea este foarte interesanta, in special sistemul de punctare, care te obliga sa te dezvolti pe toate ramurile. Totusi, am ramas in minte cu ideea ca la inceput esti cam obligat sa mergi pe partea intunecata, ca sa faci bani, pentru ca abia apoi sa te duci pe partea luminoasa a tablei, ca sa faci puncte. Iar mie nu prea imi plac jocurile in care trebuie sa fac fortat unele lucruri la anumite momente de timp pentru a avea succes in joc. Toate ca toate, este un joc pe care l-as mai rejuca, avand in vedere ca ordinea in care vin jetoanele schimba suficient de mult o experienta de alta.
Pentru board games sunt fidel cum era Castro pentru Cuba...

Colectie

User avatar
emisanSB
King Meeple
King Meeple
Posts: 976
Joined: 02 Apr 2016, 15:40
Custom Rank: Executioner
Location: Sibiu

Re: Essen 2017 - prime impresii

Post: # 86003Post emisanSB
30 Jan 2018, 13:22

adelindumitru wrote:Ai apucat să joci Heaven& Ale? Impresii?
Am jucat si eu Heaven & Ale si a fost o surpriza foarte placuta.
Mi-a placut mai mult decat majoritatea jocurilor din 2017 si pe care am apucat sa le joc (Santa Maria, Rajas of the Ganges, Calimala, Agra şi chiar Keyper)
Am jucat in 4, dar jocul scaleaza foarte bine in functie de numarul de jucatori si cred ca e un foarte bun joc de 2 persoane.
Aici pot compara cu Keyper care mi-a placut foarte mult in 3-4 insa in 2 nu mi-a placut deloc.
Singurele probleme ce le pot semnala la H&E ar fi grafica cam slabuţă si rejucabilitatea cam mică.

Post Reply

Return to “Ultima cucerire”