Dependenţa de jocuri în lista tulburărilor psihice

un fel de loc de dat cu capul, loc de vorbit verzi si uscate, batut campii, etc
User avatar
Shaikan
King Meeple
King Meeple
Posts: 1968
Joined: 06 Mar 2011, 03:13
Custom Rank: Dark Lord @ Natiunea Jucatoare
Location: Bucuresti

Re: Dependenţa de jocuri în lista tulburărilor psihice

Post: # 85143Post Shaikan
17 Jan 2018, 17:15

Asta cu indecent de multe e o gandire eronata. Daca pentru voi sunt indecent de multe, nu inseamna ca alt om gandeste la fel. Nu stiti cat timp are omul ala de joaca sau cat de des se joaca in timpul asta. Si mie o colectie de 200-300 de jocuri mi se pare mare(desi am ajuns si eu pe la 150 cu tot cu extensii), dar mereu ma gandesc ca oamenii cu colectii mult mai mari probabil au mai mult timp de joaca sau isi dedica mai mult timp acestui hobby. Unde eu mai imi dedic timp si jocurilor video, D&D-ului, iesitul cu prietenii, etc.

Pentru voi poate e fun sa joci acelasi joc de mai multe ori intr-o zi/saptamana, poate alti oameni prefera diversitatea. Nu in sensul ca jocul respectiv nu ar fi bun, dar poate azi dau un Marco Polo si poate maine am chef sa dau un Inis.. Oricat de bun e un joc, probabil ca nu mi-ar placea sa-l joc de 5+ ori intr-o saptamana. Singurul joc care ignora regula asta a fost MTG.

Fiecare dintre noi aloca un nivel de importanta acestui hobby, nu greseste nici cel care are sute de jocuri, nici cel care are 20. Pentru tine e mai important sa ai o colectie mica, dar plina de jocuri care iti plac si le joci frecvent/de multe ori. Pentru celalalt e mai important sa aiba o colectie vasta din care sa joace cat de multe apuca.

Iti dau un exemplu, cand m-am apucat de hobby, in 2010-2011, o colectie de 40 mi se parea enorma. Ulterior am ajuns la 40 si ziceam ca 60-70 e prea mult. Si tot asa, pana acum am ajuns la 150(ma rog, din astea multe sunt la vanzare si cateva probabil vor iesi si ele, pentru ca nu le mai joc). Motivul pentru care a crescut colectie la mine este urmatorul. Am jocuri vechi care imi plac mult si le joc cu drag si azi; pe care nu le-as da(gen Trajan, Burgundy, Runewars, Troyes),dar adunam si jocuri mai noi care imi placeau si le jucam cu drag. Si atunci usor usor, in decursul a 7 ani a crescut colectia :). Si e posibil sa creasca si mai mult, pentru ca nu imi vine sa ma despart de jocuri bune, dar vechi, pentru altele bune, dar noi :).

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4162
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Dependenţa de jocuri în lista tulburărilor psihice

Post: # 85144Post 26octombrie
17 Jan 2018, 17:23

Eu n-am zis nimic de om, chiar mi-e simpatic, mie mi s-a luat de vazut filmul, nu mi-a facut placere, pentru ca "ce-am zis mai sus". Evident ca e dreptul lui :-) Probabil ca faptul ca majoritatea era in tipla m-a deranjat cel mai tare, daca le iubesti deschide-le, macar sa arunci o privire, nu le tine ca pe o investitie. E la fel ca si cu o biblioteca organizata pe marimea cartilor si vizibil neatinsa; prefer sa vad o casa fara carti decat o casa cu carti necitite. Da, pe masura ce scriam mi-am dat seama clar despre ce e vorba: mi se pare ipocrizie sa tii sute de jocuri sigilate si sa le numesti ludoteca ta (idem carti)

User avatar
Shaikan
King Meeple
King Meeple
Posts: 1968
Joined: 06 Mar 2011, 03:13
Custom Rank: Dark Lord @ Natiunea Jucatoare
Location: Bucuresti

Re: Dependenţa de jocuri în lista tulburărilor psihice

Post: # 85145Post Shaikan
17 Jan 2018, 17:54

Nici mie nu imi place sa vad atatea jocuri in tipla, parca combate scopul achizitiei, dar astia suntem noi. Alti oameni gandesc altfel :).

User avatar
danielM
King Meeple
King Meeple
Posts: 1667
Joined: 13 Jun 2012, 15:23
Custom Rank: general de sufragerie

Re: Dependenţa de jocuri în lista tulburărilor psihice

Post: # 85147Post danielM
17 Jan 2018, 20:32

Fiecare cu piticii lui; la mine primul lucru pe care il fac atunci cand imi ajunge un joc nou este sa il desfac, sa fac unpunch la componente, sa ma uit prin cutie, sa o organizez, iar jocul va prinde masa atunci cand o va prinde. Este greu sa spui ca ai o colectie de sute-mii de jocuri doar pentru ca vrei sa joci in fiecare zi ceva diferit. Asta chiar presupune foarte mult timp, pentru ca nu cred ca este cineva care sa fi memorat regulile tuturor jocurilor si sa le poata pune pe masa fara a reciti regulamentul, dupa ceva vreme; iar daca o face, inseamna ca ii place sa joace un joc cu reguli dupa ureche. E problema fiecaruia ce colectie si cum isi tine jocurile, insa intr-adevar sa ai 80 - 85 % din colectie in tipla arata cam urat.

Imago
Administrator
Administrator
Posts: 1551
Joined: 13 May 2014, 23:05
Location: Bucuresti

Re: Dependenţa de jocuri în lista tulburărilor psihice

Post: # 85149Post Imago
17 Jan 2018, 21:10

Hm... poate omul are si un magazin eBay, cine stie cati bani face cu jocurile in tipla.

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: Dependenţa de jocuri în lista tulburărilor psihice

Post: # 85150Post Haddeo
17 Jan 2018, 21:23

poate are omul o metoda de a pastra tipla pe joc si de a si juca jocul. :)
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7066
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: Dependenţa de jocuri în lista tulburărilor psihice

Post: # 85152Post DanielIndru
17 Jan 2018, 22:22

Face unfoil la cutii. :)

User avatar
VZQ
King Meeple
King Meeple
Posts: 467
Joined: 07 Oct 2017, 22:20

Re: Dependenţa de jocuri în lista tulburărilor psihice

Post: # 85153Post VZQ
17 Jan 2018, 23:04

Sunt contrariat (ca sa nu zic stupefiat) de anumite comentarii (nu neaparat de aici) facute vis-a-vis de colectia de jocuri a lui Jason...

1. Omul este cu adevarat pasionat de board games; are privirea aia luminoasa si transfigurata de placerea de a prezenta si discuta despre pasiunea lui. In ultima vreme am inceput sa-l simpatizez din ce in ce mai tare, pentru ca, spre deosebire de alti membri DT, omul este viu si are inca bucuria aia sincera de copil. Este mereu cu zambetul pe buze, indiferent de loc, sau ora, si are o atitudine entuziasta, contagioasa (in sensul bun).

2. Omul stie meserie: jocurile nu erau doar de poza pe raft, Jason stia istoria fiecaruia; mai mult, stia exact ce are pe rafturi, si unde (editia X pe raftul 3 etajul 2, expansiunile pe raftul 5 etajul 5, etc). La un asemenea volum, numai asta in sine este o performanta! Nu stiu care este problema unora, mie mi-a facut o reala placere sa stau si sa aflu diverse chestii - desi majoritatea jocurilor prezentate nu erau deloc pe gustul meu - vorbea ca un colectionar adevarat, bine informat, a fost in egala masura informativ si distractiv.

3. Omul are in colectie jocuri foarte vechi, JUCATE. Nu este genul de colectie care a ajuns la nivelul asta peste noapte, ci este rezultatul a zeci de ani de cumparat jocuri (spre deosebire de multe alte colectii disponibile pe YouTube, care contin aproape exclusiv jocuri din ultimii 8 - 10 ani). In mod clar, in cazul lui nu este vorba de o pasiune pasagera; stau si ma intreb daca de ex in cazul meu "flacara" va reusi sa ramana aprinsa la fel de mult...

4. Omul nu este "normal player"; ca toti cei direct implicati in DT, are acces la copii multiple ale aceluiasi joc, participa la expozitii, sesiuni de jocuri, etc. Mereu are la dispozitie copii ale altora pentru partide. Cu exceptia lui Zee, care in mod deschis a recunoscut ca prefera sa joace intr-un cadru restrans (familial), ceilalti membri DT sunt integrati in cluburi extinse de board gaming.

5. Omul nu este "average Joe" - datorita conexiunilor cu DT (si nu numai!) cunoaste personal destui designeri & publisheri; o buna parte din jocurile din colectie au fost primite direct de la sursa, cu titlu gratuit. Nu ca ar conta...

In alta ordine de idei, am petrecut Sarbatorile cu o parte din familia sotiei. Oamenii, casual gameri, au fost incantati de ceea ce aveam pe raft. Au vrut sa le incerce pe majoritatea (pana atunci nu avusesera ocazia, sau nu stiau de existenta lor)... a fost una din cele mai frumoase si tari experiente, iar bucuria de a fi putut sa le pun la dispozitie jocurile in cauza a meritat toata "investitia". Asa ca inteleg perfect ce a vrut sa spuna Jason ;)

Cat despre tipla... nu o fi aratoasa, dar este sanatoasa! Protejeaza jocul de umezeala si mucegai - mai ales daca petrece perioade mari de timp pe raft, intr-un mediu fara climatizare controlata. Si nici nu-i scade valoarea - dimpotriva...

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2056
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Dependenţa de jocuri în lista tulburărilor psihice

Post: # 85156Post adelindumitru
18 Jan 2018, 00:06

VZQ wrote:Sunt contrariat (ca sa nu zic stupefiat) de anumite comentarii (nu neaparat de aici) facute vis-a-vis de colectia de jocuri a lui Jason...

1. Omul este cu adevarat pasionat de board games; are privirea aia luminoasa si transfigurata de placerea de a prezenta si discuta despre pasiunea lui. In ultima vreme am inceput sa-l simpatizez din ce in ce mai tare, pentru ca, spre deosebire de alti membri DT, omul este viu si are inca bucuria aia sincera de copil. Este mereu cu zambetul pe buze, indiferent de loc, sau ora, si are o atitudine entuziasta, contagioasa (in sensul bun).
Ai vazut liveplayul Dice Tower cu Rahdo si pe cel cu nu mai stiu cine in care jucau Dark Moon? Daca vrei sa il vezi pe Jason in actiune, ti-l recomand.

User avatar
VZQ
King Meeple
King Meeple
Posts: 467
Joined: 07 Oct 2017, 22:20

Re: Dependenţa de jocuri în lista tulburărilor psihice

Post: # 85158Post VZQ
18 Jan 2018, 02:47

adelindumitru wrote: Ai vazut liveplayul Dice Tower cu Rahdo si pe cel cu nu mai stiu cine in care jucau Dark Moon? Daca vrei sa il vezi pe Jason in actiune, ti-l recomand.
Da, le-am vazut :) La fel cum am vazut si versiunea de Rezistenta jucata la Tabletop. Cam la fel a fost si la ei ultima misiune.
Comentariile sunt (iar) deplasate :) Lumea nu realizeaza ca de multe ori Jason este "in personaj"; ok, nu este cel mai abil comunicator, nici sufletu' petrecerii (este super geeky si scapa anumite glume pe sub masa), dar este suficient de inteligent incat sa-si joace bine rolul de ciudatu' gastii - problema este ca de partea cealalta, anumiti oameni ii dau la "temelie" fara mila, si nu doar de scenariu, ci chiar nu-l simpatizeaza (Zee in particular).

DeeDee
King Meeple
King Meeple
Posts: 484
Joined: 07 Dec 2014, 20:51
Location: Cluj-Napoca

Re: Dependenţa de jocuri în lista tulburărilor psihice

Post: # 85161Post DeeDee
18 Jan 2018, 08:54

Io ma risc si zic, In colectia mea tot ce e nejucat e in tipla. Asta vine in jur de 30% din cutii.
Inclusiv -GASP!- am carti necitite in biblioteca!

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7066
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: Dependenţa de jocuri în lista tulburărilor psihice

Post: # 85162Post DanielIndru
18 Jan 2018, 10:16

DeeDee wrote:Io ma risc si zic, In colectia mea tot ce e nejucat e in tipla. Asta vine in jur de 30% din cutii.
Inclusiv -GASP!- am carti necitite in biblioteca!
#metoo

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: Dependenţa de jocuri în lista tulburărilor psihice

Post: # 85164Post Haddeo
18 Jan 2018, 10:42

eu chiar si ce cumpar SH si nu apuc sa joc bag in tipla si folosesc punch boarduri de la alte jocuri incercand sa pun componentele la loc, frumos. Si cel mai tare e momentul cand apuc sa-l joc pentru ca ma prefac foarte surprins de ce gasesc in cutie.
#whyDoesItMatter?
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4162
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Dependenţa de jocuri în lista tulburărilor psihice

Post: # 85279Post 26octombrie
18 Jan 2018, 18:35

Imi place Jason, am si scris mai sus, intr-adevar se simte ca pune suflet in ceea ce face. Am spus ca nu mi-a placut filmuletul, nu omul! Nu-mi place imaginea jocurilor in tipla si e dreptul meu sa-mi spun parerea, na!
Si eu am o gramada de carti necitite, care creste il ultima vreme, mai exact de 5-6 ani incoace... :roll: O avea vreo legatura cu rafturile cu jocuri de alaturi?!! Ideea e ca am continuat sa cumpar carti in acelasi ritm, insa ritmul lecturilor a scazut dramatic... Stiti foarte bine ce-am vrut sa spun si aici, nu vorbesc de o biblioteca vie, vorbesc de cei care-si cumparau cartile la metru, "sa dea bine".
Concluzia: in orice forma s-ar prezenta o colectie de jocuri, mi se pare un lucru absolut minunat si un hobby constructiv si aplaud initiatorul acelei colectii!
Si Jason are un plus de simpatie din partea mea pentru ca e sasait si tare nostim cand vorbeste :D

Rafy
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 315
Joined: 28 Nov 2012, 08:58
Location: Bucuresti

Re: Dependenţa de jocuri în lista tulburărilor psihice

Post: # 99389Post Rafy
03 Jun 2019, 05:03

adelindumitru wrote:
17 Jan 2018, 15:12
O fi pasiunea lui, dar, atunci cand te dau jocurile afara din casa, poate ai o problema.
Nu.Nevasta.

User avatar
ProfessorChaos
King Meeple
King Meeple
Posts: 1339
Joined: 23 Jul 2011, 23:30
Custom Rank: Miniature Painter
Location: Bucuresti

Re: Dependenţa de jocuri în lista tulburărilor psihice

Post: # 101513Post ProfessorChaos
20 Aug 2019, 11:40

Asa cum exista dependenta de păcănele sau gambling poate exista si dependență de board games. E normal că fiind un forum de boardgaming sa ne pierdem un pic obiectivitatea cand discutam despre subiect. Da, normal ca exista dependenta de board games, asa cum poate exista dependenta de orice altceva. Nu cred ca zice nimeni ca jocurile sunt rele. Dependența e dependență și poate lua multe forme. In definitiv, "drogul" ales e doar un simptom. Mai importantă e cauza - ce beneficiu ne aduce o anume dependență? De ce avem nevoie de ea? Ce spune asta despre noi?

Cred ca ce ma atinge la discutiile astea e elitismul pe care il avem cand vine vorba de board games. Ca si cum daca avem acest hobby suntem automat superiori si nu mai putem avea problemele oamenilor inferiori precum adicție, comportamente compulsive, depresie, etc. Acestea sunt doar "parte din hobby".
Nothing to prove. I play to have fun.

Colecția mea
Wishlist
De încercat/luat prin trade

User avatar
Ailur
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 283
Joined: 05 Oct 2018, 23:09

Re: Dependenţa de jocuri în lista tulburărilor psihice

Post: # 101523Post Ailur
20 Aug 2019, 15:16

ProfessorChaos wrote:
20 Aug 2019, 11:40

Cred ca ce ma atinge la discutiile astea e elitismul pe care il avem cand vine vorba de board games. Ca si cum daca avem acest hobby suntem automat superiori
Mobile < Consoles < PC < Board games.

Carboard master race.

tudorb678
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 128
Joined: 18 Sep 2013, 11:10
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Dependenţa de jocuri în lista tulburărilor psihice

Post: # 101541Post tudorb678
21 Aug 2019, 08:17

Antrenarea creierului este principalul motiv pentru care cumpăr jocuri, nu mi se pare că e ceva greșit în asta. De aceea în marea lor majoritate sunt Heavy sau super heavy. Găsesc doritori foarte rar și timp și mai rar, dar când se aliniază planetele aș vrea să am acces rapid la cele 100 de jocuri nejucate care acum își așteaptă rândul. Mai jos un articol interesant despre creier. Jucând boardgames bifăm câteva puncte de acolo pe când un video-game preia prea mult din efortul mental și nu are același efect.

https://distinction.ro/afla-cum-sa-iti- ... l-sanatos/

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7066
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: Dependenţa de jocuri în lista tulburărilor psihice

Post: # 101545Post DanielIndru
21 Aug 2019, 09:58


Articolul ala are multe sfaturi de bun simt, dar nu toate sunt de urmat, as zice eu.
Trebuie să ne trezim cât mai devreme, la 5:00 sau 6:00.
Micul dejun este cel mai important.
Creierul nu acceptă grăsimea, așa că încercați să o evitați cât de mult posibil.
Mintea trebuie să meargă în continuu.


Si cireasa de pe tortul modestiei:
Medicul le mai transmite românilor, să creadă că sunt mai deștepți decât restul Europei

User avatar
Ailur
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 283
Joined: 05 Oct 2018, 23:09

Re: Dependenţa de jocuri în lista tulburărilor psihice

Post: # 101813Post Ailur
29 Aug 2019, 16:15

DanielIndru wrote:
21 Aug 2019, 09:58

Articolul ala are multe sfaturi de bun simt, dar nu toate sunt de urmat, as zice eu.
Trebuie să ne trezim cât mai devreme, la 5:00 sau 6:00.
Pe mine ma omoara aia cu "dupa un somn minim de 6 ore". 6 ore de somn pe noapte nu sunt suficiente, mai ales in ceea ce priveste cresterea unui copil.
DanielIndru wrote:
21 Aug 2019, 09:58
Si cireasa de pe tortul modestiei:
Medicul le mai transmite românilor, să creadă că sunt mai deștepți decât restul Europei
As zice si bomboana pe coliva gramaticii.

Post Reply

Return to “Offtopic - discutii libere”