Recomandare heavy euro pentru 2 jucători

tipuri de jocuri, recomandari, aranjarea soldateilor in cutii, filme in care apar boardgames sau ORICE altceva va trece prin cap si e legat de boardgaming
User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2056
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Recomandare heavy euro pentru 2 jucători

Post: # 85358Post adelindumitru
20 Jan 2018, 17:04

Salutare, de curând am realizat că îmi plac jocurile Euro de dificultate medie spre ridicată...Aș vrea să încerc ceva mai complex decât ce am în colecție (conform BGG, cel mai complex ar fi Great Western Trail cu 3.71). Ideal ar fi să meargă foarte bine în 2 jucători; mai precis: să existe suficientă interacțiune, să nu fie absente anumite mecanisme, și, mai ales, să nu existe dummy players.

Până acum m-am orientat spre:
1. ZhanGuo (tema pare interesantă, jocul are revieweuri foarte bune, nu sunt sigur cât de interesant va fi în urma jocurilor repetate);
2. Mombasa (Pfister e designerul meu favorit, dar din ce am înțeles, Mombasa e un joc care nu strălucește în 2; îmi e neclar însă de ce; s-ar putea ca motivele pentru care oamenii zic asta să nu conteze prea mult pentru mine, deci dacă poate cineva să elucideze acest mister aș fi tare recunoscător;
3. Madeira (l-am descoperit recent, îmi place tema, pare cam ce caut, e și la preț bun);
4. Lorenzo il Magnifico (un joc în care acțiunea se petrece în orașul meu favorit, dice drafting /placement, nu sunt sigur însă cât de asemănător e din punct de vedere al experienței de joc cu Grand Austria Hotel).

De asemenea, sunt deschis și la alte recomandări... Dar rugămintea ar fi să recomandați ceva cam până în 250 de lei (deci no Lacerda for the moment).

Mersi anticipat :)

User avatar
AngelEye
King Meeple
King Meeple
Posts: 2064
Joined: 15 Jan 2012, 12:02

Re: Recomandare heavy euro pentru 2 jucători

Post: # 85359Post AngelEye
20 Jan 2018, 17:23

1.Madeira
2.The Manhattan Project
3.Nations
4.Trajan
5.Tzolk'in: The Mayan Calendar
6.Heaven&Ale

Recomandari din ce am jucat in 2 si merg foarte bine cu exceptia ultimului care nu l-am jucat in 2 dar sunt sigur ca merge foarte bine.Si ar mai fi Agricola care pot spune ca merge super in 2. Cred ca toate sunt sub 250 mai ales daca le gasesti sh :D

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7066
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: Recomandare heavy euro pentru 2 jucători

Post: # 85361Post DanielIndru
20 Jan 2018, 17:32

In general, heavy euros merg bine in 3-4.
Uita-te aici la sectiunea Recommended pentru Heavy si Veary Heavy (la Best nu cred ca gasesti mare lucru...)

https://www.boardgamegeek.com/geeklist/ ... tem5379866

User avatar
danielM
King Meeple
King Meeple
Posts: 1667
Joined: 13 Jun 2012, 15:23
Custom Rank: general de sufragerie

Re: Recomandare heavy euro pentru 2 jucători

Post: # 85362Post danielM
20 Jan 2018, 17:33

1. Troyes
2. Trajan
3. Agricola

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: Recomandare heavy euro pentru 2 jucători

Post: # 85365Post Corwin
20 Jan 2018, 18:26

Dintre cele listate pe tine imi place Mombasa, si am mai jucat Madeira, dar despre nici unul dintre ele nu-ti pot spune cat de bine merg in 2.

In schimb sunt multe alte euro-uri care-ar putea sa-ti placa:

1. Agricola - cu drafting e absolut superb in doi jucatori. E bun si in 3, deja in 4 devine cam haotic. Am jucat aplicatia Agricola: All Creatures Big and Small si ala mi s-a parut mult mai plictisitor, si oricum e de o dificultate mult mai mica.
2. Le Havre - e probabil cel mai bun cu 3 jucatori, dar merge excelent si cu 2. E cam inversul lui Agricola: in loc sa fii stresat ca ti se iau locatiile/actiunile, aici ai atat de multe ca e greu sa-ti dai seama care e cea mai buna.
3. Tzolk'in - probabil cel mai bine merge in 4, dar si cu 2 e un joc bun. Mecanismul cu roti e din cate stiu eu unic pana acum.
4. La Granja - cartile cu intrebuintari mutliple fac ca fiecare joc sa fie foarte diferit. Merge bine in 2, 3, si 4 jucatori.

In n-am apucat sa joc Gaia Project in 2, dar e un joc extrem de complex, cu potential de rejucabilitate enorm. Nations l-am jucat in 3, dar niciodata in 2. Posibil sa fie bun si asa.
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4162
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Recomandare heavy euro pentru 2 jucători

Post: # 85366Post 26octombrie
20 Jan 2018, 19:13

Madeira. Pe langa faptul ca merge bine in doi, ca bonus, e si un joc absolut exceptional ;)

User avatar
mihnea_1309
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 241
Joined: 14 Jan 2017, 10:27

Re: Recomandare heavy euro pentru 2 jucători

Post: # 85367Post mihnea_1309
20 Jan 2018, 19:22

+1 pentru Madeira. E fucking awesome. Se pierde un pic din interactiune in 2 (as zice ca e ideal in 3, in 4 dureaza parca prea mult) dar e suficient de bun incat sa il recomand din plin.

Mai recomand:

1. Through the Ages 2nd edition: best with 2, daca iti plac jocurile Euro spre heavy si ideea de civ-builder nu prea are cum sa lipseasca din colectie zic eu.
2. Trickerion: asta nu mi se pare asa de heavy pe cat zice BGG (weight 4) dar e cert peste complexitate medie.

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2056
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Recomandare heavy euro pentru 2 jucători

Post: # 85369Post adelindumitru
20 Jan 2018, 19:44

Mersi tuturor de recomandări! Voi merge momentan pe Madeira, l-ați recomandat cei mai mulți, și apare și în lista de jocuri recomandate în 2 dată de Daniel. Voi considera pe viitor și Le Havre (Agricola nu mă atrage neapărat, cel puțin momentan); Through the Ages s-ar putea să dureze cam mult și nu știu dacă am atâta răbdare pentru un singur joc..

User avatar
adrim
King Meeple
King Meeple
Posts: 883
Joined: 04 Jan 2011, 13:33
Custom Rank: euro-epic
Location: Bucuresti

Re: Recomandare heavy euro pentru 2 jucători

Post: # 85371Post adrim
20 Jan 2018, 20:03

- Through the Ages 2nd edition - card game heavy, civ, merge excelent in 2, dar dureaza destul de mult intradevar si ai nevoie si de o masa maricica
- The New Era (+expansion Winter) - tot un card game, brain burner, resource management, multiplayer solitaire that feels like a race ... type of game, nu l-as juca cu mai mult de 2 jucatori nici sa ma bati
- Tzolkin - desi straluceste in 4 sau macar 3, tot ramane un joc bun si pentru 2 jucatori
- Vinhos - nu l-am jucat niciodata in 2, dar cred ca ramane un joc bun si pentru 2 jucatori

Madeira - este in top 5 la mine, cu toate astea NU l-as pune pe masa pentru 2 jucatori (decat ca joc de invatare eventual). Este un joc fantastic, dar mi se pare ca pur si simplu nu este suficienta tensiune in 2. Sunt surprins sa vad atat de multi colegi de forum care s-au bucurat de el chiar si in formula asta.

Intradevar, se pare ca nu sunt prea multe heavy euro pentru 2.
Last edited by adrim on 20 Jan 2018, 20:24, edited 2 times in total.

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: Recomandare heavy euro pentru 2 jucători

Post: # 85372Post Chuckila
20 Jan 2018, 20:21

Se pare ca sunt in minoritate, dar eu nu as recomanda Madeira pentru jocul in 2. In 4 este fabulos, in 3 e bun. Joc de top 10 pentru mine, in 2 nu cred ar reusi sa intre in top 100.

Ce as recomanda in 2:
  • Agricola
  • Le Havre
  • Terraforming Mars
  • Granja
  • Troyes
  • Grand Austria Hotel
  • Homesteaders
  • Lorenzo il Magnifico

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: Recomandare heavy euro pentru 2 jucători

Post: # 85373Post Haddeo
20 Jan 2018, 20:33

Și The Gallerist
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2056
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Recomandare heavy euro pentru 2 jucători

Post: # 85374Post adelindumitru
20 Jan 2018, 20:39

De ce e mai slab Madeira în 2 decât în 3 sau în 4? Din thread-urile pe care le-am găsit, majoritatea recomandă 2-player Madeira sau spun că e suficient de bun încât să merite achiziția:

https://boardgamegeek.com/thread/1478582/2-players

https://boardgamegeek.com/thread/149454 ... -2-players

https://boardgamegeek.com/thread/1050656/2-players

https://www.reddit.com/r/boardgames/com ... sa_nippon/

The Gallerist e interesant, da, dar momentan peste buget :(

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: Recomandare heavy euro pentru 2 jucători

Post: # 85375Post Chuckila
20 Jan 2018, 20:42

adelindumitru wrote:De ce e mai slab Madeira în 2 decât în 3 sau în 4?
In 2, cand l-am jucat, mi s-a parut decent; nu ceva ce as cauta activ sa joc. Pe cand in 4 mi se pare unul din cele mai bune heavy euro, l-as juca la orice ora.

User avatar
adrim
King Meeple
King Meeple
Posts: 883
Joined: 04 Jan 2011, 13:33
Custom Rank: euro-epic
Location: Bucuresti

Re: Recomandare heavy euro pentru 2 jucători

Post: # 85376Post adrim
20 Jan 2018, 21:23

Madeira in 2 nu are suficienta tensiune. Nu este competitie pentru diversele pozitii de pe tabla. Poti sa realizezi de fiecare data cam tot ceea ce ti-ai propus si cu destul de multa usurinta. Madeira in 2 nu mai este un HEAVY euro, ci doar un euro. Desi jocul ramane interesant datorita mecanicilor, experienta de joc in 2 este destul de plata - nu este nici pe departe la nivelul pe care poate sa-l ofere jocul in 4.

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2056
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Recomandare heavy euro pentru 2 jucători

Post: # 85378Post adelindumitru
21 Jan 2018, 00:45

Despre Bruxelles 1893 ce parere aveti? Stiu ca nu e asa heavy ca restul, dar mi-a aparut la sugestii cand ma uitam la topul lui Rahdo de heavy games si m-a intrigat :)).

Imago
Administrator
Administrator
Posts: 1551
Joined: 13 May 2014, 23:05
Location: Bucuresti

Re: Recomandare heavy euro pentru 2 jucători

Post: # 85382Post Imago
21 Jan 2018, 08:37

1. Agricola - daca unii tot o considera heavy, atunci merita inclusa in lista. Excelenta... la orice headcount, insa in 2 e absolut strategica.
2. Trajan - wow, calculul mancalei te poate complesi in primele partide, asta il si face sa fie heavy. E suficient de heavy ca sa-ti antreneze creierul, insa lasa loc si de distractie si satisfactie in urma combo-urilor scoase. Chiar daca “point salad” e utilizat acum cu conotatie peiorativa, Feld este maestrul incontestabil al acestora. Iar Trajan este cel mai bun joc al sau.

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4162
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Recomandare heavy euro pentru 2 jucători

Post: # 85384Post 26octombrie
21 Jan 2018, 09:54

Ai incercat Antike Duellum?! Daca as fi avut explicatiile tare de mai sus, eu asta ti-as fi luat :D

User avatar
VickdaReaper
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 3320
Joined: 16 Feb 2010, 18:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Recomandare heavy euro pentru 2 jucători

Post: # 85385Post VickdaReaper
21 Jan 2018, 10:02

Hai să fiu eu Gică Contra şi sa pun câteva bile negre la unele recomandări ce au fost enuntate. Bineinteles, este părerea mea personala şi nu literă de lege. :)

Nu recomand pentru jocul în 2 următoarele:
Tzolk'in - prea scriptat (nu prea există incertitudinea a ce locuri vor fi ocupate, ba chiar se poate profita injust, as zice, de pozitiile ocupate de pionii neutri), prea putina varietate de clădiri, sanse mici la monumente, prea putina varietate la temple. Eu l-as juca doar în 4, poate şi in 3.
Madeira - cum s-a spus şi anterior, prea putina interactiune pe insule, in orase sau la exporturi, putine zaruri de pirati, deci sanse mici să imbunatatesti o mână slabă, ori să incurci adversarii la a obtine bonusurile din cetati. Din nou, joc de 4 pentru mine, cu optiune de 3.
Troyes - strict un gust personal; Troyes este joc pur tactic şi cu cât ai mai putine zaruri, cu atât devine mai delicios şi mai belicos. Eu ador tocmai stresul de a găsi cea mai bună/profitabilă mutare în conditii de resurse (zaruri, bani, influentă) limitate. În doi jucători o să fie prea putine încurcături, iar asta Iuda din spiritul jocului. L-as juca doar în 3 sau 4, în mod egal.

Despre Bruxelles as spune că l-as juca, mai degrabă, în 4 jucători, poate şi 3, poate şi 5. E joc în care se fac mai multe majoritati, ori astfel de jocuri sunt mai bune cu mai multi jucători la masă.

Ce recomandări fac, dintre cele discutate? Le Havre (merge super în 2 sau 3, desi mie îmi place şi în 4), Through the Ages (probabil prea lung în mai mult de 2) şi Traian (poate cel mai scalabil joc greu, merge super în oricare configuratie).

Alte păreri, poate când cobor de pe munte. Yoddelleiiiihuuuu! :lol:
Pentru board games sunt fidel cum era Castro pentru Cuba...

Colectie

criss

Re: Recomandare heavy euro pentru 2 jucători

Post: # 85388Post criss
21 Jan 2018, 12:33

Nimeni nu a recomandat Caylus ?????

User avatar
emisanSB
King Meeple
King Meeple
Posts: 976
Joined: 02 Apr 2016, 15:40
Custom Rank: Executioner
Location: Sibiu

Re: Recomandare heavy euro pentru 2 jucători

Post: # 85389Post emisanSB
21 Jan 2018, 12:43

Din experienta mea in 2P games, iti pot face doua recomandari mari si late, pe zona de heavy euros: Through the Ages si Le Havre.

Post Reply

Return to “Discutii generale”