Recomandare heavy euro pentru 2 jucători

tipuri de jocuri, recomandari, aranjarea soldateilor in cutii, filme in care apar boardgames sau ORICE altceva va trece prin cap si e legat de boardgaming
User avatar
emisanSB
King Meeple
King Meeple
Posts: 976
Joined: 02 Apr 2016, 15:40
Custom Rank: Executioner
Location: Sibiu

Re: Recomandare heavy euro pentru 2 jucători

Post: # 85390Post emisanSB
21 Jan 2018, 12:45

criss wrote:Nimeni nu a recomandat Caylus ?????
Caylus in doi jucatori?????

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: Recomandare heavy euro pentru 2 jucători

Post: # 85391Post Haddeo
21 Jan 2018, 13:07

Eu mai recomand Santa Maria. Nu are f multă interacțiune și nu știu dacă e considerat heavy , dar e f bun.
De fapt, pare ca jocurile cu interacțiune pe o harta nu merg așa bine cu 2.
Ginkgopolis in varianta de 2. Altfel, mie nu Îmi place in mai mulți pt ca e cam haotic.
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

User avatar
adrim
King Meeple
King Meeple
Posts: 883
Joined: 04 Jan 2011, 13:33
Custom Rank: euro-epic
Location: Bucuresti

Re: Recomandare heavy euro pentru 2 jucători

Post: # 85393Post adrim
21 Jan 2018, 14:26

Haddeo wrote:De fapt, pare ca jocurile cu interacțiune pe o harta nu merg așa bine cu 2.
Probabil de aceea jocurile euro ideale pentru doi sunt card games: Race for the Galaxy, Through the Ages, New Era, Tournay.
Mai sunt si tile placement games cateva, dar majoritatea sunt mai usurele si nu le-as numi 100% euro: Vikings, Carcassonne, Galaxy Trucker. Unul mai heavy ar fi Reef Encounter.

Avem si jocuri pe harta cu interactiune pentru doi, dar le gasim in alte categorii: abstracte, war, fighting
Last edited by adrim on 21 Jan 2018, 14:52, edited 1 time in total.

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4162
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Recomandare heavy euro pentru 2 jucători

Post: # 85394Post 26octombrie
21 Jan 2018, 14:45

Tocmai de asta am recomandat Antike Duellum, a fost facut special pentru doi jucatori si mi se pare foarte, foarte bine echilibrat. Mac Gerdt e unul din marii designeri, after all :D
Check it out!
Daca vrei iti stau la dispozitie si cu un joc de proba, mi-e dor sa-l mai scot pe masa.

Imago
Administrator
Administrator
Posts: 1551
Joined: 13 May 2014, 23:05
Location: Bucuresti

Re: Recomandare heavy euro pentru 2 jucători

Post: # 85399Post Imago
21 Jan 2018, 16:48

Eu as juca Duellum, daca vrei poate organizam.

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4162
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Recomandare heavy euro pentru 2 jucători

Post: # 85403Post 26octombrie
21 Jan 2018, 17:50

s-a facut. next week, ne-auzim la tel, ok?

User avatar
iuli212
King Meeple
King Meeple
Posts: 566
Joined: 13 Oct 2013, 20:43
Custom Rank: Dr. Meeple
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Recomandare heavy euro pentru 2 jucători

Post: # 85418Post iuli212
21 Jan 2018, 23:27

Poți sa încerci Keyper. Nu e heavy, dar merge foarte bine în 2. Merge și în 4, dar a ținut cam mult (în același timp în 4 am jucat The Gallerist, Le Havre etc.).
Robinson Crusoe dacă îți place cooperativ, e și heavy și merge ok.

User avatar
thenede
King Meeple
King Meeple
Posts: 578
Joined: 24 Aug 2012, 15:11

Re: Recomandare heavy euro pentru 2 jucători

Post: # 85425Post thenede
22 Jan 2018, 11:11

Lisboa il recomand in 2, poate mai degraba decat Gallerist (sansele de actiuni extra/"follow" sunt mai mari in the Gallerist - mai multi jucatori mai multe sanse).

Din zona medium+:
Jocurile lui Uwe Rosenberg, daca iti place conversia de bunuri, in general merg bine in 2 (mai putin Ora et Labora, in care end game-ul in 2 e ciudat): Fields of Arle, Le Havre etc.
Concordia pe hartile mici (ex. Creta, Brittania, Corsica)
Troyes, Bora Bora, Luna, Rococo, Porta Nigra au fost fun in 2.

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: Recomandare heavy euro pentru 2 jucători

Post: # 85427Post Haddeo
22 Jan 2018, 11:17

thenede wrote:Gallerist (sansele de actiuni extra/"follow" sunt mai mari in the Gallerist - mai multi jucatori mai multe sanse).
asta nu e neaparat un lucru bun. actiunile extra devin random in mai multi. in doi insa ai mai mult control daca vrei sa dai adversarului posibilitatea unei actiuni extra. parerea mea e ca mecanismul de follow e mai strategic in doi.
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

User avatar
thenede
King Meeple
King Meeple
Posts: 578
Joined: 24 Aug 2012, 15:11

Re: Recomandare heavy euro pentru 2 jucători

Post: # 85431Post thenede
22 Jan 2018, 12:07

nu le-am jucat in mai mult de 2 nici Gallerist nici Lisboa - prin comparatie nu am simtit ca pierd ceva in Lisboa doar in 2, in Gallerist parea ca jocul ar castiga ceva in 3 jucatori - nu zic nici pe departe ca nu e un joc bun in 2.

Blackbane

Re: Recomandare heavy euro pentru 2 jucători

Post: # 85449Post Blackbane
22 Jan 2018, 17:24

The Staufer Dynasty - mi se pare un joc foarte underrated. O gramada de bonus-uri, mecanism de tip mancala, set collection, unul din favoritele mele.

Alchemists - tema faina, productie si mai faina, joc de deductie combinat cu worker placement, un joc unic.

ZhanGuo - ai extrem de putine actiuni ( parca 20 ) de-a lungul jocului si totusi, fiecare din ele va fi insotita de o gramada de strategie si alegeri agonizante.

Through the Ages: A New Story of Civilization - l-au recomandat si altii. Exista o varianta de tableta care e o implementare foarte buna a originalului, deci il poti testa acolo intai.

criss

Re: Recomandare heavy euro pentru 2 jucători

Post: # 85453Post criss
22 Jan 2018, 18:09

emisanSB wrote:
criss wrote:Nimeni nu a recomandat Caylus ?????
Caylus in doi jucatori?????
Da, Caylus in doi jucatori.

User avatar
emisanSB
King Meeple
King Meeple
Posts: 976
Joined: 02 Apr 2016, 15:40
Custom Rank: Executioner
Location: Sibiu

Re: Recomandare heavy euro pentru 2 jucători

Post: # 85493Post emisanSB
22 Jan 2018, 23:01

criss wrote:
emisanSB wrote:
criss wrote:Nimeni nu a recomandat Caylus ?????
Caylus in doi jucatori?????
Da, Caylus in doi jucatori.
Nu am zis ca nu e jucabil in 2 jucatori, doar ca se pierde mult din tensiunea jocului in 3 sau 4 jucatori (lipseste concurenta la construirea castelului, unele cladiri (Stables, Inn) devin aproape fara rost, pass-ing-ul timpuriu al unui jucator, nu il afecteaza asa grav pe celalalt. Si asta doar ce imi amintesc acum, ca nu l-am mai jucat de ceva vreme. :D
Sunt multe jocuri ce afiseaza 2-5 jucatori pe cutie, insa partidele in numarul minim sau maxim de jucatori sunt lipsite de "sare si piper". Terra Mystica, Puerto Rico, Caylus, Agricola, Concordia, Keyflower, Vanuatu, sunt cateva exemple care imi vin in minte.
Dar ce producator ar accepta sa publice un joc doar pentru 3-4 jucatori? ;)

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2056
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Recomandare heavy euro pentru 2 jucători

Post: # 85495Post adelindumitru
22 Jan 2018, 23:36

Mersi din nou tuturor! O grămadă de recomandări bune până acum. Ținând cont și de faptul că eu sunt mai ciudat când vine vorba de cum sunt jocurile în 2 (îmi plac și Kemet, și Blood Rage, și chiar și Concordia pe cele mai extinse hărți în 2), cred că mă voi orienta momentan fie spre Madeira fie spre Bruxelles 1893, fie spre Le Havre, despre care trebuie să citesc mai mult până una alta.

Mi-am notat să încerc pe viitor Antike Duellum și Santa Maria.

Mai am o întrebare, pentru cei care și-au luat ediția de la Pearl Games a Bruxelles. Am văzut pe BGG un topic în care cineva din România spunea că a avut probleme f mari cu componentele, în sensul în care erau majoritatea printate greșit. A mai avut cineva problema asta?

criss

Re: Recomandare heavy euro pentru 2 jucători

Post: # 85514Post criss
23 Jan 2018, 12:10

emisanSB wrote:Nu am zis ca nu e jucabil in 2 jucatori, doar ca se pierde mult din tensiunea jocului in 3 sau 4 jucatori (lipseste concurenta la construirea castelului, unele cladiri (Stables, Inn) devin aproape fara rost, pass-ing-ul timpuriu al unui jucator, nu il afecteaza asa grav pe celalalt. Si asta doar ce imi amintesc acum, ca nu l-am mai jucat de ceva vreme. :D
Sunt multe jocuri ce afiseaza 2-5 jucatori pe cutie, insa partidele in numarul minim sau maxim de jucatori sunt lipsite de "sare si piper". Terra Mystica, Puerto Rico, Caylus, Agricola, Concordia, Keyflower, Vanuatu, sunt cateva exemple care imi vin in minte.
Dar ce producator ar accepta sa publice un joc doar pentru 3-4 jucatori? ;)
Mie imi plac Caylus, Puerto Rico, Agricola poate mai mult in 2 decit in mai multi. Agricola in 2 categoric. :) Caylus probabil ca e cel mai bun in 3, dar in 2 e un joc complet diferit, cu timp de joc optim de 1h. Mai putina competitie dar mai strategic. Intre toate jocurile recomandate aici strict pentru 2 jucatori as alege Puerto Rico si Caylus (apoi Agricola). Dar asta este doar parerea mea, fiecare cu gusturile lui.
https://boardgamegeek.com/thread/452255 ... layer-game

User avatar
iuli212
King Meeple
King Meeple
Posts: 566
Joined: 13 Oct 2013, 20:43
Custom Rank: Dr. Meeple
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Recomandare heavy euro pentru 2 jucători

Post: # 85527Post iuli212
23 Jan 2018, 16:05

adelindumitru wrote:fie spre Bruxelles 1893, fie spre Le Havre
Le am pe ambele si Bruxelles nu l-am jucat in 2 si nici nu cred ca o sa prinda masa in mai putin de 3 (prefer 4).
Le Havre l-am jucat in 2 si l-as mai juca. De asemenea ii creste "calitatea" in 3-4.

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2056
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Recomandare heavy euro pentru 2 jucători

Post: # 85529Post adelindumitru
23 Jan 2018, 16:12

De obicei când m-am "ars" cu achiziția unui joc, a fost din cauză că mecanismele nu erau suficient de interesante, sau nu avea destul de multă rejucabilitate. Mi-a plăcut Seasons, dar după ce ajungi să știi cărțile, nu prea mai ai stimulente să îl pui pe masă. Încă nu am regretat o achiziție din cauza numărului de jucători...Dar asta și pentru că m-am ținut departe de jocuri în care nu era scris pe cutie "pentru 2 jucători". Și, sincer, cu excepția Battlelore 2nd edition, nu mi-a plăcut nici un joc exclusiv pt. 2 pe care l-am jucat. 7 Wonders Duel mi s-a părut slăbuț, Star Realms un deckbuilder foarte limitat al cărui singur avantaj era setup-ul limitat, Patchwork repetititiv...Și toate sunt în top 100. Am comandat momentan Bruxelles 1893, o să vă anunț cum mi se pare (probabil îl voi juca joi).

User avatar
adrim
King Meeple
King Meeple
Posts: 883
Joined: 04 Jan 2011, 13:33
Custom Rank: euro-epic
Location: Bucuresti

Re: Recomandare heavy euro pentru 2 jucători

Post: # 85551Post adrim
23 Jan 2018, 18:07

Top 100 nu (mai) este un argument pentru achizitia unui boardgame.

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: Recomandare heavy euro pentru 2 jucători

Post: # 85552Post Haddeo
23 Jan 2018, 18:10

Top 100 nu (mai) este singurul argument pentru achizitia unui boardgame.
Majoritatea jocurilor bune, tot acolo au ramas. Problema e ca mai sunt si altele care nu merita sa fie acolo.
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

User avatar
adrim
King Meeple
King Meeple
Posts: 883
Joined: 04 Jan 2011, 13:33
Custom Rank: euro-epic
Location: Bucuresti

Re: Recomandare heavy euro pentru 2 jucători

Post: # 85554Post adrim
23 Jan 2018, 18:56

Singurul argument nu a fost niciodata.

Post Reply

Return to “Discutii generale”