Membri din Timisoara si care pe unde joaca

Intalniri in Timisoara!
Colonistu

Membri din Timisoara si care pe unde joaca

Post: # 7883Post Colonistu
06 Oct 2010, 23:23

Salutare!
Joc si eu de ceva vreme si in timpul asta am tot incercat sa deschid ochii lumii despre jocurile astea de masa. Am reusit intr-o mai mica sau mai mare masura. Dar nu am reusit sa imi cresc grupul. Deocamdata am in jur de 4 persoane cu care as putea sa joc orice, si inca cateva (in principiu sotiile:P) care ne impun o anumita selectie a jocurilor. M-am bucurat nespus sa dau peste forumul acesta si sa vad ca lucrurile se misca inspre bine :).
De aceea as dori sa iau contact cu pasionati din Timisoara, ca stiu ca suntem destul de multi, si sa reusim sa iesim oarecum din grupurile familiale in care jucam pentru a ne intalni si impartasi experienta :D.
Care sunteti din Timisoara si pe unde va intalniti?
Eu si grupul meu organizam seri de jucat la unul sau la altul acasa. Intr-o perioada am reusit de am organizat o intalnire saptamanala la lucru, unde am mai gasit oameni interesati. Dar nu am reusit sa pun de o organizare mai serioasa. Asa ca poate ar fi o ideea buna sa facem un mic recensamant, sa iesim din anonimat si sa ne inchegam poate, o mica comunitate :D

Spor,
S.

Colonistu

Re: Membri din Timisoara si care pe unde joaca

Post: # 7884Post Colonistu
06 Oct 2010, 23:54

dupa ce am initiat subiectul asta am vazut ca exista ceva asemanator aici:
http://forumboardgames.ro/viewtopic.php?f=66&t=340

asa ca vreau sa ii salut pe timisorenii care s-au anuntat acolo:
fram
dan_daniel250
suf
ciocanul
andreib79
richie

si as vrea sa continui cu o mica prezentare a mea, ca sa ne cunoastem mai bine :P
Sunt Sorin,
si am trecut de perioada Monopoly, acum vreo patru ani cand am primit un Catan. De atunci am mai citit, am mai incercat si am mai invatat cateva jocuri.
In decursul timpului am jucat mai mult sau mai putin jocurile mai cunoscute: Catan, Carcassonne, Alhambra, Pandemic, Age of Empires (unul din jocurile preferate), iar in ultimul timp, impreuna cu prietenii mei, am jucat Small World, Battlestar Galactica si Mystery of the Abbey. Nu sunt un fanatic :P, dar prefer jocurile de tabla altor activitati. Si de aceea as dori sa va cunosc si sa joc cu voi.

Spor!


http://boardgamegeek.com/user/Colonistu

ciocanul

Re: Membri din Timisoara si care pe unde joaca

Post: # 7888Post ciocanul
07 Oct 2010, 18:39

Salut si bine ne-ai gasit.
Din pacate e greu cu timpul asta ... as juca si n-am timp.
Daca nu joc odata un minim 6 ore parca nu am jucat nimic. :)
2-3 jocuri bagam, eurogames de obicei si poate la sfarsit de "cool off" ceva mai light gen Dixit mai ales ca se mai acumuleaza si ceva beri. :)
Noi(eu si suf) ne vedem cam o data/sapt cu inca un prieten +mandre, de obicei sambata si cu exceptii vineri acasa.
Trebuie sa ne gandim sa ne vedem pe undeva, trebuie sa vorbesc eventual cu cei ce joaca Magic the Gathering, stiu ca ei se vad duminica la pranz intr-un bar pe la 16:00.
Poate apuc duminica asta, sa vb si cu suf, macar sa inspectam locatia.
Ideea e sa nu fie muzica si galagie si sa nu fie fum mult(preferabil de loc).

Vedem.

criss

Re: Membri din Timisoara si care pe unde joaca

Post: # 7889Post criss
07 Oct 2010, 19:06

@colonistu: am citit ca aveti in Timisoara o comunitate de Dungeons and Dragons de invidiat.

Colonistu

Re: Membri din Timisoara si care pe unde joaca

Post: # 7897Post Colonistu
08 Oct 2010, 19:48

Salut Ciocanu :P
tine-ma la curent cu ce mai aflati voi.
Putem incerca sa mergem miercuri seara la Colissee? Sau ati fost deja? Cum a iesit?
Oricum, am putea intr-o seara sa iesim si doar la o bere, sa ne cunoastem si sa vorbim fata in fata.

@ criss: Nu stiu nimic de comunitatea din Timisoara de D and D. Oricum nu ma prea atrage tipul asta de jucat. Am incercat cu un Board game cam pe aceeasi tema, Descent, dar nu a reusit sa ma prinda. Partea cea mai fain pot zice ca a fost deschiderea cutiei si studierea tuturor pieselor si aranjarea lor in pungulite :P. Dar atat... prea multe reguli, prea mult timp si nici nu am avut oameni disponibili sa il joace. Asa ca mi-am dat seama ca jocurile Euro is mai mult potrivite mie ;) .

Spor,
S.

User avatar
suf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2708
Joined: 30 Jul 2010, 17:16
Location: Timisoara

Re: Membri din Timisoara si care pe unde joaca

Post: # 8484Post suf
09 Nov 2010, 01:27

Salutare,

Nu stiu cum de mi-a scapat threadul asta pana acum. Ne jucam de cate ori am ocazia (si timpul), cam de toate. Prefer jocurile grele, in care nu troneaza norocul, dar ma pot juca de toate daca-i musai ;). Intalnirile cu @ciocanul sunt printre cele mai reusite. De obicei ne adunam cate 3-6 la cineva acasa. Eu m-as baga si la o intalnire intr-un local cata vreme nu e multa galagie, nu e fum, si nu ma joc Catan sau TTR.

@ciocanul: sper ca esti pregatit pt o sesiune de jocuri de 3 zile si 3 nopti ;)
@Colonistu: daca mai ai Descent, eu m-as baga la o tura. Daca merge as putea sa-mi iau Dungeon Twister 2 sau ceva de genu'. Mi-as fi luat si eu de mult jocuri in genul asta dar nu am cu cine le juca (in grupul nostru merg bine jocurile economice). Si pentru war games abia am gasit un jucator. Din ce vad in colectia ta, Age of Empires imi face cu ochiul (nu l-am jucat inca, sunt curios cum e)

Cine mai joaca in Timisoara
Hai sus, hai sus, hai sus!

Colonistu

Re: Membri din Timisoara si care pe unde joaca

Post: # 8579Post Colonistu
10 Nov 2010, 23:09

Descentul nu il mai am. L-am dat, dar la un prieten apropiat asa ca daca ar fi de jucat s-ar putea rezolva.
Age-ul e fainutz.. ii place si sotiei mele :). Am putea si mi-ar face placere sa reusim sa ne intalnim si sa vezi cum e. Dar nu mai pot sa promit nimic pentru perioada urmatoare avand in vedere ca sotia a intrat in a 40-a saptamana de sarcina :PPP.
Dar pastram legatura!

User avatar
suf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2708
Joined: 30 Jul 2010, 17:16
Location: Timisoara

Re: Membri din Timisoara si care pe unde joaca

Post: # 8585Post suf
11 Nov 2010, 08:28

Felicitari! Asteptam sa se nasca noul campion/campioana. Peste 1-2 luni cand va obisnuiti cu schimbarea da un semn si ne intalnim la un joc.

Ioana

Re: Membri din Timisoara si care pe unde joaca

Post: # 8601Post Ioana
11 Nov 2010, 16:36

Nastere usoara sotiei tale, Colonistu!

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: Membri din Timisoara si care pe unde joaca

Post: # 8602Post Chuckila
11 Nov 2010, 17:14

Multa sanatate mamicii si viitorului membru al familiei si cum spunea si Ioana mai sus, nastere usoara.

Iar tie, din proprie experienta, iti urez multa rabdare. :)

Colonistu

Re: Membri din Timisoara si care pe unde joaca

Post: # 8603Post Colonistu
11 Nov 2010, 19:23

:)
Mersi mult de urari!
Imi pregatesc campionul... i-am citit deja regulamentul de la Caylus :)

ciocanul

Re: Membri din Timisoara si care pe unde joaca

Post: # 8627Post ciocanul
12 Nov 2010, 12:05

Nastere usoara sa "aveti". :)
Sper sa ne vedem curand si sa bagam cateva jocuri.
La inceput va fi greu dar o sa mai ... evadezi si tu... :)

@suf: Deci sambata sa te culci de dupa masa, sa fii odihnit, nu vreau sa aud povesti cu sala, cu somn si oboseala si alte cele. :)

gothicgirl

Re: Membri din Timisoara si care pe unde joaca

Post: # 8639Post gothicgirl
12 Nov 2010, 19:00

Salut!
Si eu sunt din Timisoara dar abia sunt la inceput cu board games :D adica am cumparat recent Carcassonne , cu extensia cercuri in lan , si Saboteur :)si luna viitoare vreau sa cumpar Catan... din pacate nu am un grup cu care sa joc, suntem doar eu si prietenul meu cu pasiunea asta, si Saboteurul inca nu am apucat sa jucam :lol: Pe viitor as vrea insa sa putem gasi mai multi oameni care sa stie, sa vrea sa sa le placa sa joace board games pe aici prin Tm noastra draga :)
P.S. Eu ma numesc Bianca :)

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: Membri din Timisoara si care pe unde joaca

Post: # 8641Post Chuckila
12 Nov 2010, 19:22

Bianca, bine ai venit pe forum.

Sper sa gasesti pe cineva din Timisoara cu cine sa va intalniti la cate o seara de board gaming. Si daca va place, poate ne-om vedea pe la urmatoarele intalniri nationale, care si cand vor fi ele.

Sedere placuta pe la noi pe forum iti doresc.

gothicgirl

Re: Membri din Timisoara si care pe unde joaca

Post: # 8644Post gothicgirl
12 Nov 2010, 21:40

Chuckila wrote:Bianca, bine ai venit pe forum.

Sper sa gasesti pe cineva din Timisoara cu cine sa va intalniti la cate o seara de board gaming. Si daca va place, poate ne-om vedea pe la urmatoarele intalniri nationale, care si cand vor fi ele.

Sedere placuta pe la noi pe forum iti doresc.
Multumesc ! Cat despre intalnirile nationale, am vazut poze pe facebook, de la intalnirile de la Moieciu :) si poze cu cei din Bucuresti, de la ceainaria Tabiet :) recunosc ca m-au inspirat cu ce jocuri sa cumpar pt inceput si ce jocuri am sa cumpar pe viitor cand voi avea grupulet :D

ciocanul

Re: Membri din Timisoara si care pe unde joaca

Post: # 8646Post ciocanul
12 Nov 2010, 22:59

Bine ai venit in da hood Bianca.
Va trebui sa ne gandim serios la o locatie buna.
Sa fie o cafenea/bar/restaurant retras fara muzica, neaglomerat, fara fum, lumina ok, mese mari.
Cam multe. :)

gothicgirl

Re: Membri din Timisoara si care pe unde joaca

Post: # 8654Post gothicgirl
13 Nov 2010, 12:28

ciocanul wrote:Bine ai venit in da hood Bianca.
Va trebui sa ne gandim serios la o locatie buna.
Sa fie o cafenea/bar/restaurant retras fara muzica, neaglomerat, fara fum, lumina ok, mese mari.
Cam multe. :)
Multumesc! ;) Asa ma gandeam si eu insa o asemenea locatie e greu de gasit, mai ales in ce priveste fara fum si lumina ok...poate gasim tot o ceainarie .Am vazut ca se vorbea despre Colisee , nu cunosc locatia, insa ar fi bine de stiut daca acolo a fost ok intalnirea planuita :) Intre timp am sa incep si eu sa intreb/caut :)

User avatar
suf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2708
Joined: 30 Jul 2010, 17:16
Location: Timisoara

Re: Membri din Timisoara si care pe unde joaca

Post: # 8821Post suf
19 Nov 2010, 08:42

@ciocanul - ce bagam weekendul asta?

ciocanul

Re: Membri din Timisoara si care pe unde joaca

Post: # 8831Post ciocanul
19 Nov 2010, 13:39

Imperial 2030, Power Struggle, Caylus, Le Havre, Puerto Rico. O sa rasfoiesc Power Struggle.
Poate Steam dar fara licitatii ?!?! :)
Sunt cam multe dar daca vom juca la 2 mese nu ar fi pb(3 - 3).
Eu de Imperial sunt cel mai curios.
Mai vorbim, sa vii odihnit, sa dormi dupa masa. :)

User avatar
suf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2708
Joined: 30 Jul 2010, 17:16
Location: Timisoara

Re: Membri din Timisoara si care pe unde joaca

Post: # 8832Post suf
19 Nov 2010, 13:46

Si eu is curios de Imperial. Le aduc si pe celelalte si apoi ne impartim la mese functie de preferinte. Din pacate maine nu vom fi odihniti. Am de cutreierat orashu' dupa sali (abia astept sa scap :P). Drept urmare voi juca agresiv :)

Post Reply

Return to “Timisoara”