Jocuri cu setup extrem de rapid

tipuri de jocuri, recomandari, aranjarea soldateilor in cutii, filme in care apar boardgames sau ORICE altceva va trece prin cap si e legat de boardgaming
Post Reply
User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7065
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Jocuri cu setup extrem de rapid

Post: # 87060Post DanielIndru
23 Feb 2018, 15:46

Ieri am jucat Element si mi-a placut ca am pus plansa pe masa, am asezat doi pioni, am amestecat niste tokens intr-un saculetz si am inceput partida.

Stiu ca sunt mai multe abstracte ce incep cu plansa goala si cu setup minimal sau fara setup (de exemplu, GO, GIPF, Ingenious, Qwirkle, Hive, Taluva), precum si jocuri "pure" de carti unde se face shuffle, se impart si incepe partida (Tichu, Bridge, Poker, Canasta, etc).
De asemenea, multe party games au componente putine si setup scurt.

As vrea sa stiu ce jocuri ati intalnit in afara celor trei categorii mentionate mai sus unde jocul poate incepe in maxim 3 minute dupa deschiderea cutiei.
De asemenea, mentionati si ce anume presupune activitatea de setup in cateva cuvinte.


M-am uitat rapid prin colectie si am identificat urmatoarele:

Star Realms - shuffle deck, give player cards, set common cards

Ascension - shuffle deck, give player cards, set common cards

Patchwork - shuffle tiles, lay in circle, give boards and buttons

Azul - shuffle tiles, place boards

Battle Line - shuffle 2 decks, set pawns

Sagrada - shuffle 3 small decks, give boards and pattern

Century: Spice Road - shuffle 2 decks, place bowls

Carcassonne - shuffle tiles


Dintre jocurile care cred ca sunt la limita de 3 minute:

Ticket to Ride - shuffle 2 decks, deal cards

Imperial Settlers - shuffle main deck, shuffle individual deck, prepare resources and player boards

Tigris & Euphrates - place start temples and cubes, shuffle tiles, draw tiles

Samurai - assemble board, shuffle and place statues, shuffle personal tiles and draw 5

London Second Edition - shuffle 4 decks, prepare tokens

User avatar
emisanSB
King Meeple
King Meeple
Posts: 976
Joined: 02 Apr 2016, 15:40
Custom Rank: Executioner
Location: Sibiu

Re: Jocuri cu setup extrem de rapid

Post: # 87061Post emisanSB
23 Feb 2018, 16:24

Dintre heavy euros, daca deckurile de cărți au fost așezate cu simțul răspunderii după ultimul joc și setup-ul pentru Le Havre sau Through the Ages durează foarte puțin.
Last edited by emisanSB on 23 Feb 2018, 20:29, edited 1 time in total.

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4162
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Jocuri cu setup extrem de rapid

Post: # 87062Post 26octombrie
23 Feb 2018, 16:45

Santorini - pui tabla pe masa si iei cate doi pioni; restul componentelor stau in cutie, iei cand iti trebe;
Qin - fiecare isi ia numarul de pagode necesar, pui tabla pe masa si tileurile alaturi, amestecate;
The Builders - doua tipuri de carti, se etaleaza cate patru din fiecare, 10 bani fiecarui jucator, incepe;
Splendor - trei tipuri de carti, se etaleaza cate patru, scoti tokenele din cutie, incepe (stiu ca stii, de la tine il am ;-);
Abyss - pui tabla, etalezi 6 lorzi, dai cate-o perla de persoana, incepe;
Odin's Ravens - etalezi 16 carti, amesteci doua deckuri de opt carti, incepe;


mai sunt o gramada pe rafturile mele, da n-am vreme acum sa scriu ce faci, punctual: Photosintesys, Concept, Dixit, Han, Gaia, Majesty, Forbiden Island/Desert, Kodama etc.

Cele mai horror in capatul celalalt al setup-time sunt, pentru mine, Caverna, Burgundy si El Dorado (din colectie)

Edit: acum am citit cu mai multa atentie ce-ai scris - "in afara celor trei categorii" - si imi dau seama ca raspunsul meu e cel putin jumatate inutil, dar o las asa...

User avatar
adrim
King Meeple
King Meeple
Posts: 883
Joined: 04 Jan 2011, 13:33
Custom Rank: euro-epic
Location: Bucuresti

Re: Jocuri cu setup extrem de rapid

Post: # 87066Post adrim
23 Feb 2018, 17:51

3 minute este o limita destul de greu de atins chiar si cu jocurile cel mai simplu de asezat, dar cu putina coordonare cred ca se poate face si cu urmatoarele:

Race for the Galaxy - shuffle starting worlds, deal 1+1, shuffle deck, deal 6 cards, prepare VP-chips (in functie de expansion pot sa apara si alti tokeni, si/sau un deck suplimentar de aranjat)

China - place the board, shuffle deck, deal 3 cards, give player pieces

Quantum - set up board, shuffle 2 decks, give player boards and dice

Ys - place board, give player pawns, shuffle and set the action cards, shuffle boat cards, set up the 4 market markers

Vikings - place the board, shuffle tiles and stack them in 6 piles, shuffle bonus tiles and stack them in 2 piles, give player boards, give starting money and starting tile

La limita cred ca se incadreaza König von Siam si Reef Encounter

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2056
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Jocuri cu setup extrem de rapid

Post: # 87067Post adelindumitru
23 Feb 2018, 18:31

Da, la Azul setup-ul e extrem de rapid. Și la Inis e destul de rapid, practic trebuie să pui 2 tile-uri, să le amesteci pe restul, și să pui cele 3 teancuri distincte de cărți (dacă le ai deja aranjate de la jocul precedent, toată operațiunea durează maxim 1 minut).

La celălalt capăt...Well...Battlelore 2nd Edition și Eldritch Horror sunt jocuri care îmi plac foarte mult, dar pe care nu le-am mai jucat de luni bune tocmai din cauza setup-ului. Marvel Legendary o fi jocul meu favorit, dar când mă gândesc câte teancuri am de amestecat, uneori prefer să joc altceva.

User avatar
iuli212
King Meeple
King Meeple
Posts: 566
Joined: 13 Oct 2013, 20:43
Custom Rank: Dr. Meeple
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Jocuri cu setup extrem de rapid

Post: # 87071Post iuli212
23 Feb 2018, 20:19

Citadels: dai banii, imparti cladirile, incepi alegerea rolurilor
Exoplanets: aranjezi planetele, imparti resursele, imparti pionii si incepi
Kingdoms: plasezi tabla, amesteci tile-urile, imparti pionii
Tortuga: plasezi tabla, imparti cartile de loialitate, imparti cartile de vot, plasezi cartile eveniment, tragi din sac pionii

User avatar
cristianf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2980
Joined: 18 Jul 2010, 09:55
Location: Sanpetru, Brasov

Re: Jocuri cu setup extrem de rapid

Post: # 87073Post cristianf
23 Feb 2018, 22:42

Jump Drive, Kanagawa.

User avatar
VZQ
King Meeple
King Meeple
Posts: 467
Joined: 07 Oct 2017, 22:20

Re: Jocuri cu setup extrem de rapid

Post: # 87074Post VZQ
23 Feb 2018, 23:42

Rondo, Age of War, Attila, Capitala DeLux, Coconuts, Coup, Lost Cities, Rhino Hero, Titan Race, Wazabi, Wakanda, Welcome to the Dungeon, etc.

User avatar
Broodstar
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 270
Joined: 24 Jan 2018, 01:40
Location: Bucuresti

Re: Jocuri cu setup extrem de rapid

Post: # 87149Post Broodstar
26 Feb 2018, 14:31

Tinand cont de ce am eu in colectie si eliminand (sper) cele trei categorii pe care le-ai mentionat:

1. Castle Panic: pui in centru castelul si zidurile lui, pui random pe harta 3 goblini, 2 orci si un ogre, amesteci si imparti jucatorilor cartile cu actiuni. Dupa care incepe prima runda.
2. One Deck Dungeon:
a.Daca nu este jucat in campanie, este foarte rapid setupul: Alegi dungeon-ul (cu boss-ul aferent) pe care il vei infrunta, alegi un erou, pui in ordine cartile de experienta, amesteci cartile de dungeon si incepi jocul. Practic in tura 1 a jocului cheltui 2 carti de "timp" ca sa formezi cele 4 usi ale dungeon-ului, iar in tura 2 cheltui 2 carti de "timp" si poti deschide prima usa.
b. Daca joci in campanie dureaza cativa pasi in plus: scoti foaia caracterului, iti iei extra potions, extra skills si faci un review pentru ce vei mai primi in plus in timpul campaniei. Dar nu adauga mai mult de 1-2 minute intregului setup.
3. Kingdomino: fiecare jucator isi ia castelul, regele si tile-ul de start, in functie de numarul de jucatori amesteci tile-urile ce vor fi folosite in joc si poate incepe prima runda.
4. Limes (setup pentru 2 jucatori): 1 jucator isi pune cartile in ordine, celalalt le amesteca si incepe runda cu jucatorul care a amestecat cartile tragand o carte random. Continuand runda, al doi-lea jucator trebuie sa caute in teancul lui de carti aceeasi carte, dar o aseaza cum doreste el.

Post Reply

Return to “Discutii generale”