2017 BoardGameGeek Winners & Runners Up

tipuri de jocuri, recomandari, aranjarea soldateilor in cutii, filme in care apar boardgames sau ORICE altceva va trece prin cap si e legat de boardgaming
User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7065
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

2017 BoardGameGeek Winners & Runners Up

Post: # 87666Post DanielIndru
12 Mar 2018, 13:01

In anul in care s-au publicat Gaia Project, Lisboa si Anachrony, castigatorii sunt...

Strategy Game
Winner - Gloomhaven
Runner Up - Clans of Caledonia
Runner Up - Azul

You are dead to me, BGG... dead...

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: 2017 BoardGameGeek Winners & Runners Up

Post: # 87667Post Chuckila
12 Mar 2018, 13:06

Nu mai sunt reprezentative de ceva timp aceste premii. Concurs de popularitate, hype si destul de rar, merit.

Le urmaresc distant, trag propriile concluzii si sunt de acord din ce in ce mai rar cu rezultatele finale. Pentru opinii despre "best strategy of the year" exista surse mai bune.

User avatar
danielM
King Meeple
King Meeple
Posts: 1667
Joined: 13 Jun 2012, 15:23
Custom Rank: general de sufragerie

Re: 2017 BoardGameGeek Winners & Runners Up

Post: # 87668Post danielM
12 Mar 2018, 13:10

Wow, cat de jalnic.

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: 2017 BoardGameGeek Winners & Runners Up

Post: # 87669Post Haddeo
12 Mar 2018, 13:45

eu sunt totusi trist ca nu a iesit Pandemic
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: 2017 BoardGameGeek Winners & Runners Up

Post: # 87671Post Corwin
12 Mar 2018, 13:58

Interesante rezultate, mai ales avand in vedere ca in top BGG Gaia Project a urcat mult mai sus ca Clans of Caledonia. Azul sincer nu stiu ce cauta in lista respectiva... E un joc foarte bun, dar la capitolul strategie nu e de top.

Dintre cei care ati postat aici, sunt curios: ati apucat sa jucati Gloomhaven? Si daca da, cum e?
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2056
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: 2017 BoardGameGeek Winners & Runners Up

Post: # 87675Post adelindumitru
12 Mar 2018, 14:08

Așa s-ar fi plâns și fanii Gloomhaven dacă ar fi câștigat Gaia Project sau Lisboa :). E un concurs de popularitate, și jocurile nominalizate au mult mai mulți owneri decât cele care au mai fost menționate în thread.

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4162
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: 2017 BoardGameGeek Winners & Runners Up

Post: # 87687Post 26octombrie
12 Mar 2018, 15:51

adelindumitru wrote:Așa s-ar fi plâns și fanii Gloomhaven dacă ar fi câștigat Gaia Project sau Lisboa :). E un concurs de popularitate, și jocurile nominalizate au mult mai mulți owneri decât cele care au mai fost menționate în thread.
aici am eu dubii. Gloomhaven e un mamut, costa de behai si necesita un public dedicat (cel putin asa am inteles eu), iar tirajul cred ca si ala e sensibil mai mic decat Gaia Project. Nu cred ca sunt prea multi posesori de G. Nu-mi explic nici eu, mai ales ca n-am mai vazut de mult atata consens pe forum ca in ceea ce-l priveste pe Gaia P.

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2056
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: 2017 BoardGameGeek Winners & Runners Up

Post: # 87688Post adelindumitru
12 Mar 2018, 15:53

Sunt peste 12.000 de persoane care au dat o notă pentru Gloomhaven, în timp ce Gaia a fost votat de doar 3000 și un pic :P

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: 2017 BoardGameGeek Winners & Runners Up

Post: # 87689Post Corwin
12 Mar 2018, 15:54

Succesul lui Gloomhaven nu m-a mirat deloc. Nu zic ca ar fi meritat sau nu, ca oricum nu l-am jucat. Dar la fel ca Pandemic Legacy: Season 1, cand un joc domina asa de repede topul BGG ma astept sa se reflecte asta si la premiile lor. Lisboa e pe 149, sansele ca el sa castige vreun premiu anul asta mi se pareau minore. Castigatorii sunt foarte reprezentativi... pentru ce se intampla pe BGG. Si cam atat. :)

Apropo, Gloomhaven are 12 000 de voturi, Gaia Project are 3200, Lisboa are 2200 pe BGG.
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7065
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: 2017 BoardGameGeek Winners & Runners Up

Post: # 87690Post DanielIndru
12 Mar 2018, 16:01

Cum zicea si Chuckila, e un concurs de popularitate.
Trofeul ar trebui sa se numeasca "Most voted strategy game", nu "Best strategy game".

EDIT: Mi se pare ironic ca in "cel mai bun" joc de strategie nu ai voie sa discuti planificarea unei ture si tragi o carte sa vezi cum e afectat rezultatul luptei.

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4162
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: 2017 BoardGameGeek Winners & Runners Up

Post: # 87692Post 26octombrie
12 Mar 2018, 16:22

Dar revin, deja ma irita, cati din cei 12000 oameni au jocul si/sau l-au jucat ?! Eu nu l-am jucat, imi doresc, insa ma inteles ca necesita o implicare si un numar de partide ca sa straluceasca. Nu spun ca nu e un joc bun, sunt sigura ca e, insa nu se pupa logic, Gaia il pui pe masa si-l joci; Pe bgg sunt tone de heavy euro-gameri. Nu pricep!
Au fost nominalizari si votari cu care n-am fost de acord, mi s-a parut ca un joc stupid a iesit in fata in dauna unora mult mai bune. Dar am priceput mecanismul fenomenului. Acum nu cred ca e cazul, cred ca toate astea sunt jocuri bune, insa nu pricep DE CE.

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2056
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: 2017 BoardGameGeek Winners & Runners Up

Post: # 87693Post adelindumitru
12 Mar 2018, 16:27

Hype foarte mare...Sunt convins că Gaia Project e mult peste Gloomhaven, dar al doilea a generat mult mai mult hype. Nu poți să citești 2 thread-uri pe BGG fără să vezi menționat GLOOMHAVEN. Pe r/boardgames e și mai rău.

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7065
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: 2017 BoardGameGeek Winners & Runners Up

Post: # 87697Post DanielIndru
12 Mar 2018, 16:48

26octombrie wrote:Dar revin, deja ma irita, cati din cei 12000 oameni au jocul si/sau l-au jucat ?!
Sunt 12.000 voturi si peste 23.000 oameni care l-au trecut la OWN.
Deci probabil s-au tiparit peste 40.000 unitati.

Gaia Project sigur nu e acolo inca.

User avatar
Shaikan
King Meeple
King Meeple
Posts: 1968
Joined: 06 Mar 2011, 03:13
Custom Rank: Dark Lord @ Natiunea Jucatoare
Location: Bucuresti

Re: 2017 BoardGameGeek Winners & Runners Up

Post: # 87700Post Shaikan
12 Mar 2018, 16:50

Cati din cei 12000 chiar or avea jocul/l-au jucat si cati au dat oare nota doar din clipul de pe KS/reviews/prezentari :).

Nu zic ca nu ar fi bun, nu am jucat deci nu ma pronunt, dar am vazut destui dand note la jocuri cu textul: Based on KS campaign sau based on seeing a prototype.

Oricum tine de gusturi si de jucatori. Daca o persoana e casual gamer si Azul e cel mai complex joc pus pe masa(inainte a jucat doar Catan, Saboteur, Activity, CAH, etc) normal ca acela va fi votat gen best strategy. Desi teoretic oamenii care au descoperit si folosesc BGG tind sa fi incercat mai multe jocuri decat doar party games.

Anyhow, nu e ca si cum asta va afecta ce vom juca pe viitor. Poate lua Gloomhaven toate premiile din lume, pentru mine ramane un joc care nu isi are loc in colectie cand am altceva mai bun :).

User avatar
mendocino
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 329
Joined: 16 Jun 2013, 09:13
Location: Cluj

Re: 2017 BoardGameGeek Winners & Runners Up

Post: # 87701Post mendocino
12 Mar 2018, 16:57

Clar: concurs de hype :)

User avatar
danielM
King Meeple
King Meeple
Posts: 1667
Joined: 13 Jun 2012, 15:23
Custom Rank: general de sufragerie

Re: 2017 BoardGameGeek Winners & Runners Up

Post: # 87703Post danielM
12 Mar 2018, 17:04

Shaikan wrote:Cati din cei 12000 chiar or avea jocul/l-au jucat si cati au dat oare nota doar din clipul de pe KS/reviews/prezentari :).

Nu zic ca nu ar fi bun, nu am jucat deci nu ma pronunt, dar am vazut destui dand note la jocuri cu textul: Based on KS campaign sau based on seeing a prototype.

Oricum tine de gusturi si de jucatori. Daca o persoana e casual gamer si Azul e cel mai complex joc pus pe masa(inainte a jucat doar Catan, Saboteur, Activity, CAH, etc) normal ca acela va fi votat gen best strategy. Desi teoretic oamenii care au descoperit si folosesc BGG tind sa fi incercat mai multe jocuri decat doar party games.

Anyhow, nu e ca si cum asta va afecta ce vom juca pe viitor. Poate lua Gloomhaven toate premiile din lume, pentru mine ramane un joc care nu isi are loc in colectie cand am altceva mai bun :).
KS da pe afara de fanboys care dau note de 10 jocurilor pe care au dat sute de dolari dar pe care le-au vazut doar in poze.

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: 2017 BoardGameGeek Winners & Runners Up

Post: # 87706Post Haddeo
12 Mar 2018, 17:25

Shaikan wrote:Cati din cei 12000 chiar or avea jocul/l-au jucat si cati au dat oare nota doar din clipul de pe KS/reviews/prezentari :).
Chiar am vazut ieri videoul lui Tom cu best selling games in Februarie, si Gloomhaven era pe primul loc + avea primul loc overall la vanzari. Cred ca statisticile erau de la Cool inc. Jocul deci se vinde la greu + doua KS , sunt multi care au jocul. Dar cred ca o sa fie jocul cu raportul cel mai mare de jocuri vandute / jucate. Prevad ca vor aparea foarte foarte multe exemplare pe piata SH.
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

User avatar
emisanSB
King Meeple
King Meeple
Posts: 976
Joined: 02 Apr 2016, 15:40
Custom Rank: Executioner
Location: Sibiu

Re: 2017 BoardGameGeek Winners & Runners Up

Post: # 87708Post emisanSB
12 Mar 2018, 18:24

Punem pariu ca la anul pe vremea asta vom avea exact acelasi gen de discutii in jurul lui Rising Sun ?? :)

User avatar
BloodSerj
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 150
Joined: 16 Apr 2015, 22:15
Location: Ludlow, UK

Re: 2017 BoardGameGeek Winners & Runners Up

Post: # 87709Post BloodSerj
12 Mar 2018, 18:26

26octombrie wrote: aici am eu dubii. Gloomhaven e un mamut, costa de behai si necesita un public dedicat (cel putin asa am inteles eu), iar tirajul cred ca si ala e sensibil mai mic decat Gaia Project. Nu cred ca sunt prea multi posesori de G. Nu-mi explic nici eu, mai ales ca n-am mai vazut de mult atata consens pe forum ca in ceea ce-l priveste pe Gaia P.
DanielIndru wrote:Deci probabil s-au tiparit peste 40.000 unitati.
Estimari probabil foarte corecte :) - second printing kickstarter - 40642 backers si chiar daca scadem primul kickstarter cu 4609 backers, tot e un numar imperesionant de copii :)
Shaikan wrote:Oricum tine de gusturi si de jucatori. Daca o persoana e casual gamer si Azul e cel mai complex joc pus pe masa(inainte a jucat doar Catan, Saboteur, Activity, CAH, etc) normal ca acela va fi votat gen best strategy. Desi teoretic oamenii care au descoperit si folosesc BGG tind sa fi incercat mai multe jocuri decat doar party games.
Exact asta vroiam sa spun si eu - one man's strategy game is another one's kids game :)

Am inceput Gloomhaven saptamana trecuta campaign mode am jucat am jucat primul scenariu - urmeaza al doilea scenariu miercuri cu putin noroc. Din punctul meu de vedere Gloomhaven poate fi usor consider un joc de strategie. Daca e un joc mai bun decat Gaia Project...pentru unii da, pentru altii nu...ca orice alt joc :)

Imi place Gloomhaven? Hell yes!!!

PS - @Luana - daca ai rabdar vreun an jumate sa ma intorc in ro u copia mea, esti mai mult decat binevenita sa incerci Gloomhaven :tu: ;)

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: 2017 BoardGameGeek Winners & Runners Up

Post: # 87710Post Haddeo
12 Mar 2018, 18:42

DanielIndru wrote:Mi se pare ironic ca in "cel mai bun" joc de strategie nu ai voie sa discuti planificarea unei ture si tragi o carte sa vezi cum e afectat rezultatul luptei.
Exista varianta in care poti sa discuti strategia turei, dar daca joci asa, trebuie sa maresti dificultatea scenariului cu +1 (parca).
Si in varianta recomandata poti sa discuti, doar ca nu cu numere si nume de carti exacte, ci lucruri mai vagi.
Tematic are oarecum sens.
Ce mi se pare bine gandit la GloomHaven e faptul ca poti sa modifici dificultatea (dar experienta si banii depind de asta) si e flexibil la numarul de jucatori (poti sa joci 3 scenarii cu 2 jucatori si apoi urmatoarele doua poti sa adaugi un al treilea, apoi iar cu doi si tot asa).
Insa nu-l pot compara cu Gaia la ce inseamna strategie :). Poate o sa apara pe bgg si ceva de genul (nivel de strategie al jocului 30% , tematic 80%, tactic 40% .. etc ). Altfel, nu o sa fie doar binar (e sau nu joc de strategie) si la nominalizari la strategie sa ajunga doar jocurile care sunt catalogate cel putin 80% strategice.
Asa, topurile si premiile par ridicole. Grav.
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

Post Reply

Return to “Discutii generale”