2017 BoardGameGeek Winners & Runners Up

tipuri de jocuri, recomandari, aranjarea soldateilor in cutii, filme in care apar boardgames sau ORICE altceva va trece prin cap si e legat de boardgaming
DeeDee
King Meeple
King Meeple
Posts: 484
Joined: 07 Dec 2014, 20:51
Location: Cluj-Napoca

Re: 2017 BoardGameGeek Winners & Runners Up

Post: # 87729Post DeeDee
13 Mar 2018, 09:07

gloomhaven e noul scythe. ne vom plange ca nu merita, pana apare alt joc, care va fi noul gloomhaven... si tot asa :)

User avatar
dmx85
King Meeple
King Meeple
Posts: 991
Joined: 25 Jan 2012, 03:09
Contact:

Re: 2017 BoardGameGeek Winners & Runners Up

Post: # 87741Post dmx85
13 Mar 2018, 11:10

Lumea voteaza ce a jucat, de aia e clasamentul asta.

Pe de alta parte ar fi fost nedrept dpmdv sa castige Gaia Project, acesta nefiind un joc original, ci mai degraba o reimplementare a unui alt joc.

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7065
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: 2017 BoardGameGeek Winners & Runners Up

Post: # 87745Post DanielIndru
13 Mar 2018, 11:42

dmx85 wrote: Pe de alta parte ar fi fost nedrept dpmdv sa castige Gaia Project, acesta nefiind un joc original, ci mai degraba o reimplementare a unui alt joc.
Asta nu e un argument. Tu ai vazut listele cu castigatori?

2-Player Game
Winner - Codenames Duet
Runner Up - Caverna: Cave vs Cave

Card Game
Runner Up - Clank! In! Space!

Party Game
Runner Up - Spyfall 2

Solo Game
Runner Up - Nemo's War (second edition)

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4162
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: 2017 BoardGameGeek Winners & Runners Up

Post: # 87747Post 26octombrie
13 Mar 2018, 11:50

Pai acum mi-e clar, dupa ce-am vazut lista. Greseala e evidenta. Trebuia sa il cheme "Terra Mystica is back" sau "Terra Mystica 2" sau, si mai bine, "Terra Mystica Proiect". Winner, duh!

User avatar
LookyRo
King Meeple
King Meeple
Posts: 450
Joined: 31 Mar 2015, 12:38
Location: Oradea

Re: 2017 BoardGameGeek Winners & Runners Up

Post: # 87748Post LookyRo
13 Mar 2018, 11:52

dmx85 wrote:Lumea voteaza ce a jucat, de aia e clasamentul asta.
Nu neaparat ce a jucat. Unii voteaza ce li s-a parut interesant (review-uri, playthrough-uri, etc.).
Si sigur ca este pe baza de popularitate... e un vot democratic - vezi ce e in tara acum.

Dar nu inseamna neaparat ca nu e un joc bun. Poate nu e pe gustul vostru; conteaza sa fie pe gustul majoritatii, ca sa castige.

User avatar
fl0po
King Meeple
King Meeple
Posts: 1649
Joined: 09 Jun 2012, 09:56
Custom Rank: iOS Netrunner
Location: Bucuresti

Re: 2017 BoardGameGeek Winners & Runners Up

Post: # 87750Post fl0po
13 Mar 2018, 12:05

DeeDee wrote:gloomhaven e noul scythe. ne vom plange ca nu merita, pana apare alt joc, care va fi noul gloomhaven... si tot asa :)
pai daca tot a venit vorba de Scythe....poate mai mulgem niste bani...

https://www.kickstarter.com/projects/ki ... =discovery
HACK OR GET WHACKED!

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: 2017 BoardGameGeek Winners & Runners Up

Post: # 87753Post Corwin
13 Mar 2018, 12:36

26octombrie wrote:Pai acum mi-e clar, dupa ce-am vazut lista. Greseala e evidenta. Trebuia sa il cheme "Terra Mystica is back" sau "Terra Mystica 2" sau, si mai bine, "Terra Mystica Proiect". Winner, duh!
Initial era vorba sa-l numeasca Terra Mystica: Gaia Project. Lumea de pe BGG le-a zis ca e cam ridicol numele, mai ales pentru un joc in spatiu (ce treaba are cu misticii?), asa ca a fost schimbat.
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

User avatar
dmx85
King Meeple
King Meeple
Posts: 991
Joined: 25 Jan 2012, 03:09
Contact:

Re: 2017 BoardGameGeek Winners & Runners Up

Post: # 87763Post dmx85
13 Mar 2018, 13:25

DanielIndru wrote:
dmx85 wrote: Pe de alta parte ar fi fost nedrept dpmdv sa castige Gaia Project, acesta nefiind un joc original, ci mai degraba o reimplementare a unui alt joc.
Asta nu e un argument. Tu ai vazut listele cu castigatori?

2-Player Game
Winner - Codenames Duet
Runner Up - Caverna: Cave vs Cave

Card Game
Runner Up - Clank! In! Space!

Party Game
Runner Up - Spyfall 2

Solo Game
Runner Up - Nemo's War (second edition)
Am specificat ca "din punctul meu de vedere".... Nici celelalte exemple date de tine nu mi se par ok sa fie nomimalizate, poate cu exceptia Caverna Cave vs Cave care are un gameplay total diferit de Caverna.

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7065
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: 2017 BoardGameGeek Winners & Runners Up

Post: # 87764Post DanielIndru
13 Mar 2018, 13:36

Corwin wrote:
26octombrie wrote:Pai acum mi-e clar, dupa ce-am vazut lista. Greseala e evidenta. Trebuia sa il cheme "Terra Mystica is back" sau "Terra Mystica 2" sau, si mai bine, "Terra Mystica Proiect". Winner, duh!
Initial era vorba sa-l numeasca Terra Mystica: Gaia Project. Lumea de pe BGG le-a zis ca e cam ridicol numele, mai ales pentru un joc in spatiu (ce treaba are cu misticii?), asa ca a fost schimbat.
In unele editii inca se numeste asa:

Terra Mystica: Projeto Gaia ‐ Portuguese edition (2017)

User avatar
BloodSerj
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 150
Joined: 16 Apr 2015, 22:15
Location: Ludlow, UK

Re: 2017 BoardGameGeek Winners & Runners Up

Post: # 87799Post BloodSerj
14 Mar 2018, 09:23

Haddeo wrote:
DanielIndru wrote:Mi se pare ironic ca in "cel mai bun" joc de strategie nu ai voie sa discuti planificarea unei ture si tragi o carte sa vezi cum e afectat rezultatul luptei.
Exista varianta in care poti sa discuti strategia turei, dar daca joci asa, trebuie sa maresti dificultatea scenariului cu +1 (parca).
Si in varianta recomandata poti sa discuti, doar ca nu cu numere si nume de carti exacte, ci lucruri mai vagi.
Tematic are oarecum sens.
Ce mi se pare bine gandit la GloomHaven e faptul ca poti sa modifici dificultatea (dar experienta si banii depind de asta) si e flexibil la numarul de jucatori (poti sa joci 3 scenarii cu 2 jucatori si apoi urmatoarele doua poti sa adaugi un al treilea, apoi iar cu doi si tot asa).
Insa nu-l pot compara cu Gaia la ce inseamna strategie :). Poate o sa apara pe bgg si ceva de genul (nivel de strategie al jocului 30% , tematic 80%, tactic 40% .. etc ). Altfel, nu o sa fie doar binar (e sau nu joc de strategie) si la nominalizari la strategie sa ajunga doar jocurile care sunt catalogate cel putin 80% strategice.
Asa, topurile si premiile par ridicole. Grav.
Hmmzz, Dificultatea scenariului poti sa o ajustezi cum vrei inainte sa incepi dar au un nivel de dificultate recomandat in functie de cate personaje sunt si nivelul lor cum ai spus si tu Hadedeo

regulile despre ce poti sa discuti raman la fel:

'Players should not show other players the cards in their hands nor give specific information about any
numerical value or title on any of their cards. They are, however, allowed to make general statements about
their actions for the round and discuss strategy.
• Examples of appropriate communication: “I’m attacking this guard near the middle of the round.”;
“I’m planning on moving here and healing you pretty early in the round, hopefully before the monsters
attack.”
• Examples of inappropriate communication: “You’ll need lower than an initiative 17 to go before me.”;
“I should be doing 4 points of damage to the bandit, so you don’t have to worry about him.”; “I’m going
to use Impaling Eruption and wipe out everyone.”
Rule book p.17

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: 2017 BoardGameGeek Winners & Runners Up

Post: # 87801Post Haddeo
14 Mar 2018, 09:31

La p.16, solo play scrie clar ca atunci cand joci Solo cu mai multe personaje, ai access la toata informatia si deci trebuie sa maresti gradul de dificultate cu 1.
Si apoi scrie ca poti sa joci cu Open Information si in mai multi, doar ca , la fel, trebuie sa maresti gradul de dificultate.
Deci exista si aceasta varianta iar regulile pe care le-ai scris tu se schimba.
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

User avatar
BloodSerj
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 150
Joined: 16 Apr 2015, 22:15
Location: Ludlow, UK

Re: 2017 BoardGameGeek Winners & Runners Up

Post: # 87817Post BloodSerj
14 Mar 2018, 12:40

Ahhh, am inteles, nu am incercat solo play pana acum si cred am sarit peste partea asta. coolio, mersi de pont :)

User avatar
ProfessorChaos
King Meeple
King Meeple
Posts: 1339
Joined: 23 Jul 2011, 23:30
Custom Rank: Miniature Painter
Location: Bucuresti

Re: 2017 BoardGameGeek Winners & Runners Up

Post: # 87833Post ProfessorChaos
14 Mar 2018, 17:54

fl0po wrote:
DeeDee wrote:gloomhaven e noul scythe. ne vom plange ca nu merita, pana apare alt joc, care va fi noul gloomhaven... si tot asa :)
pai daca tot a venit vorba de Scythe....poate mai mulgem niste bani...

https://www.kickstarter.com/projects/ki ... =discovery
Cu ce am rămas eu după toată discuția asta? - Iron Harvest!

Nu credeam ca mai există genul RTS in video games in 2018 A.D. Sunt plăcut surprins.
Nothing to prove. I play to have fun.

Colecția mea
Wishlist
De încercat/luat prin trade

User avatar
Shaikan
King Meeple
King Meeple
Posts: 1968
Joined: 06 Mar 2011, 03:13
Custom Rank: Dark Lord @ Natiunea Jucatoare
Location: Bucuresti

Re: 2017 BoardGameGeek Winners & Runners Up

Post: # 87834Post Shaikan
14 Mar 2018, 18:05

^ Arata bine jocul si chiar sper sa iasa ceva bun. La fel cum a zis domn' Profesor, cam rarut sa vezi RTS-uri in era Triple A. Cel putin eu cu siguranta voi sustine proiectul, ca si cu RPG-urile facute pe Kickstarter de care m-am bucurat(Pillars of Eternity, Tides of Numenara, Divinity Original Sin) :D.

User avatar
Shaikan
King Meeple
King Meeple
Posts: 1968
Joined: 06 Mar 2011, 03:13
Custom Rank: Dark Lord @ Natiunea Jucatoare
Location: Bucuresti

Re: 2017 BoardGameGeek Winners & Runners Up

Post: # 88795Post Shaikan
16 Apr 2018, 16:09

S-a bagat careva la Iron Harvest? Am ratat deadline-ul :( si mi-ar placea totusi sa il iau. Daca a facut cineva pledge si poate adauga ceva let me know.

Post Reply

Return to “Discutii generale”