Clans of Caledonia

Ati descoperit un proiect interesant pe Kickstarter? Deschideti un topic si poate gasiti si alti useri interesati de joc.
User avatar
arthuriovan
King Meeple
King Meeple
Posts: 1182
Joined: 01 Dec 2011, 09:47
Custom Rank: Art Meeple
Location: Bucuresti

Re: Clans of Caledonia

Post: # 83862Post arthuriovan
23 Nov 2017, 16:51

Azi au ajuns la Regat. Mi-a spus Alex...

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2056
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Clans of Caledonia

Post: # 83863Post adelindumitru
23 Nov 2017, 16:52

arthuriovan wrote:Azi au ajuns la Regat. Mi-a spus Alex...
Hm atunci mâine dimineața voi face o vizită pe acolo :P

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: Clans of Caledonia

Post: # 83867Post Corwin
23 Nov 2017, 18:25

Mie mi-au zis ca e foarte probabil sa-mi trimita alt colet... Aveti noroc.
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2056
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Clans of Caledonia

Post: # 83868Post adelindumitru
23 Nov 2017, 19:21

Da, nu am avut rabdare pana maine


from http://www.boardgamegeek.com/image/3851750

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2056
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Clans of Caledonia

Post: # 83981Post adelindumitru
27 Nov 2017, 15:02

Câteva impresii după un joc:
- cutia e surprinzător de mică: nu te-ai aștepta să conțină atât de multe componente! Ce mi-a plăcut e că îți oferă foarte multe pungi (mi-au rămas vreo 10 după ce am organizat componentele); de asemenea, componentele sunt puțin cam mici pentru gusturile mele: ar fi mers să fie cu vreo 20-30% mai mari; pe de altă parte, sunt de calitate foarte bună, net superioară altor jocuri la prețuri similare; cartonul, chiar și cel folosit la cutie, e foarte gros și rezistent;
- jocul e destul de rapid: cam o oră și jumătate ne-a luat, cu tot cu setup și strâns componente; de asemenea, simți că ai avut timp suficient să îți organizezi "engine-ul", chiar dacă încă sunt o grămadă de lucruri pe care ai mai vrea să le faci;
- sunt foarte multe strategii posibile; poți merge pe sacrificat animale, îndeplinit contracte, obținut bani de pe urma muncitorilor, etc.;
- nu am jucat cu clanuri, dar, la o primă vedere, puterile speciale ale clanurilor par suficient de echilibrate;
- regulile sunt clare (singurele care ne-au dat bătăi de cap au fost cele referitoare la settlement scoring);
- pe scurt, mi-a plăcut destul de mult. De abia aștept să îl încerc din nou!

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: Clans of Caledonia

Post: # 83988Post Corwin
27 Nov 2017, 18:15

In cati jucatori ati jucat?
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2056
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Clans of Caledonia

Post: # 83989Post adelindumitru
27 Nov 2017, 18:43

In 2 :)

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: Clans of Caledonia

Post: # 83990Post Corwin
27 Nov 2017, 18:54

Înțeles. Sună foarte bine tot ce-ai scris despre el, abia aștept să-l joc. Cred că clanurile îl fac si mai interesant.
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2056
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Clans of Caledonia

Post: # 83991Post adelindumitru
27 Nov 2017, 19:00

Clanurile cred ca te vor ajuta sa realizezi mai multe pe parcursul jocului. Nu vei ajunge prea usor sa te "scalzi" in resurse in ultimele runde ca la alte resource management games, dar s-ar putea sa fie mai putin "tight" cu clanuri. Revin diseara dupa ce vom testa si clanurile cu impresii.

User avatar
mihnea_1309
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 241
Joined: 14 Jan 2017, 10:27

Re: Clans of Caledonia

Post: # 83998Post mihnea_1309
27 Nov 2017, 23:18

Neaparat cu clanuri! Aduc 1-2 reguli in plus dar fac jocul mult mai interesant. Nici nu mi l-as imagina fara. Sunt foarte reusite, aproape asa crazy ca la Marco Polo. :tu:

Ce imi place mult e ca la inceput il abordezi ca un engine builder...desi nu prea e. Iti rulezi 'motorul ' doar de 5 ori, din care rularea finala e doar pt cateva puncte. Cheia dupa mine e sa joci la specula ca sa poti face contracte pe banda rulanta. Desi departe de a fi inovativ, chiar e un joc bun.

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2056
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Clans of Caledonia

Post: # 84001Post adelindumitru
28 Nov 2017, 00:16

Da, clanurile sunt fun. Dar mi-a placut si jocul fara ele. Per total imi place tot mai mult. Am sesizat si eu in al doilea joc cat de importante sunt contractele. Isi merita fiecare banut, asta e clar.

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2056
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Clans of Caledonia

Post: # 84048Post adelindumitru
30 Nov 2017, 13:06

Am revenit cu impresii dupa 3 jocuri, toate in 2 jucatori:

- clanurile sunt echilibrate, dar unele sunt mai dificil de stapanit. Imi place faptul ca fiecare clan te indeamna sa te specializezi pe altceva. Aseara am jucat cu MacKenzie, care se bazeaza pe productia de whisky. Foarte tematic si foarte distractiv, cred ca e clanul meu favorit.

- jocul merge foarte rapid. Da, mai sunt si timpi morti pentru ca trebuie sa te gandesti la multe lucruri, dar nu e deranjant.

- nu ne-am prins exact ce e cu settlement scoring in primul joc, dar acum cred ca e unul din aspectele noastre favorite ale jocului.

- piata dinamica e foarte interesanta, mai exact cand e in joc si tile-ul de port care iti permite sa manipulezi pretul unui produs.

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: Clans of Caledonia

Post: # 86105Post Corwin
01 Feb 2018, 13:29

Dupa multe probleme am primit doar refund pentru kickstarterul de Caledonia. (adica voi primi, ca inca nu a fost procesat transferul) Nimic altceva... Cam penibil, avand in vedere ca pretul de retail e mai mare decat cel de Kickstarter + transport, si ca am asteptat 2 luni produsul.

I-am intrebat cum de n-au avut backup pentru cazuri de produse intarziate sau pierdute: mi-a raspuns ca au avut, dar au fost distruse accidental in depozit... o_O

Foarte dezamagitor tot procesul. Sunt sanse mari ca pe viitor sa nu ma bag la kickstarterurile lui decat printr-un retailer, ca nu a dat dovada ca stie sa organizeze livrarea, sau ca in caz de probleme stie sa-si trateze clientii cu respect.

Suportul celor de la Gamesquest (fulfillment center-ul pentru EU) a fost si el sub orice critica, cu unii angajati care pur si simplu nu citeau mesajele anterioare din discutie. Cel mai probabil voi incerca sa-i evit si pe ei in caz ca vor face fulfillment la alte proiecte.
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

User avatar
bogdanm
King Meeple
King Meeple
Posts: 1369
Joined: 12 Feb 2013, 14:53

Re: Clans of Caledonia

Post: # 86118Post bogdanm
01 Feb 2018, 14:21

destul de greu, Gamesquest e bagat in foarte multe proiecte KS

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: Clans of Caledonia

Post: # 86119Post Corwin
01 Feb 2018, 14:30

Imi inchipui. Dar poate daca fac comenzile prin Regatul nu mai imi bat eu capul cu problemele astea (de exemplu).
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: Clans of Caledonia

Post: # 87447Post Corwin
06 Mar 2018, 12:14

bogdanm wrote:destul de greu, Gamesquest e bagat in foarte multe proiecte KS
Tocmai am vazut ca GamesQuest face livrarile si pentru Rise to Nobility, si din comentarii si pentru altele, sunt probleme imense cu fulfillment la toate. Bine ca am comandat RtN prin Regatul, macar nu-mi bat eu capul cu ei si de data asta. Cica unii au fost pusi "accidental" in second wave de comenzi... Cred ca lumea va incepe sa se distanteze de ei daca continua asa.
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: Clans of Caledonia

Post: # 88071Post Corwin
22 Mar 2018, 23:17

In continuare sunt probleme cu GamesQuest. Din fericire mie mi-a ajuns Rise to Nobility (prin Regatul, mersi!), dar unii n-au avut noroc, si producatorii jocului nici macar nu reusesc sa afle de la GQ cine nu le-a primit... Tocmai si-au terminat campania pentru Robin Hood, si au zis ca nu vor folosi GQ pentru ea. Poate dispare GQ si lasa locul altora mai profesionisti.
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

Post Reply

Return to “Kickstarter”