Hansa Teutonica sau Endeavor?

tipuri de jocuri, recomandari, aranjarea soldateilor in cutii, filme in care apar boardgames sau ORICE altceva va trece prin cap si e legat de boardgaming
Post Reply
User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Hansa Teutonica sau Endeavor?

Post: # 8604Post Chuckila
11 Nov 2010, 19:34

Cum spune si titlul, care joc l-ati prefera?

Cateva considerente:
* Nu voi reusi sa il joc in 5 oameni prea des. Din cand in cand 4, cel mai probabil 3
* Nu am jucat prea multe euro, insa am apreciat Agricola la prima partida. Multitudinea de optiuni nu e o problema. Nu imi displac multe optiuni; cu cat mai multe actiuni cu beneficii relativ apropiate ca valoare, cu atat mai bine.
* Nu ma intereseaza aproape deloc partea estetica - ambele jocuri sunt la fel de seci (sa nu zic urate) din punctul meu de vedere. Daca iau un euro, o fac extrem de putin (spre deloc) pentru cum arata.
* Momentan nu ma intereseaza comparatii cu alte jocuri. Alegerea este punctual din cele 2.

Help a gaming brotha out! Promit ca va dau VP :ugeek: daca ma convingeti de ce unul si nu celalalt.

bogdanpocol

Re: Hansa Teutonica sau Endeavor?

Post: # 8614Post bogdanpocol
12 Nov 2010, 01:44

daca ar fi sa aleg, eu as alege endeavor pt ca am citit review-uri bune despre el. habar nu am cum este ca joc dar, lumea il cam lauda

Ioana

Re: Hansa Teutonica sau Endeavor?

Post: # 8622Post Ioana
12 Nov 2010, 11:32

Iti pot spune parerea mea despre Endeavor in cateva cuvinte; Hansa Teutonica nu l-am jucat.

Mult timp Endeavor nu m-a atras deloc, nici ca tematica, nici ca grafica. El tot imi spunea: hai sa-l incercam. Eu: nu vrei mai bine sa jucam alt joc? Pana cand l-am luat cu noi la prima intalnire nationala (Chuckila, ai fost si tu!) in speranta ca-l vom juca. In prima seara am avut o tentativa sa-l jucam in doi, dar rabdarea n-a fost prea mare asa ca am renuntat repede si ne-am apucat de alt joc. Insa, a doua zi, a dat norocul peste noi: maestrul Adixor, vestit pentru calmul si experienta sa in rasfoitul regulamentelor de jocuri noi, (edit: impreuna cu maestrita Chrislove) ne-a scos din acest impas! La putin timp dupa ce-a citit regulamentul (pfiu, am scapat!) ni l-a explicat si l-am jucat in 4 (parca). Trebuie sa spun ca m-a impresionat foarte placut jocul (lucru care nu mi se intampla foarte des!).

Sincer, imi place mai mult decat Puerto Rico, e mai light si mai rapid. Mi se pare un joc de strategie foarte bine inchegat si l-as rejuca cu mare placere oricand. Singurul downside este numarul mare de piese, ce implica automat un set up mai laborios. Dar nu-i asta o problema ;)

Later edit: din ce-am citit pe bgg se poate juca la foarte bine si in 2.

adixor

Re: Hansa Teutonica sau Endeavor?

Post: # 8628Post adixor
12 Nov 2010, 12:44

de fapt maestra Cristina, (crislove) ca niciodata, a citit singurica regulamentul si apoi m-a invatat si pe mine (am mai avut doar foarte putin de citit). Si am jucat in 2 prima oara dar nu l-am terminat si oricum, ce parere sa-mi fac din primul joc... Apoi insa cand l-am jucat in mai multi mi-a placut foarte mult. Rapid, strategic, meaningful choices, nice.

De hansa nu stiu nimic ...

Ioana

Re: Hansa Teutonica sau Endeavor?

Post: # 8629Post Ioana
12 Nov 2010, 12:53

A trecut mult de la prima intalnire nationala si memoria imi joaca feste.. sa-mi fie cu iertare incurcatura :)

User avatar
VickdaReaper
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 3320
Joined: 16 Feb 2010, 18:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Hansa Teutonica sau Endeavor?

Post: # 8735Post VickdaReaper
16 Nov 2010, 21:04

Mi-este greu sa-ti recomand unul dintre cele doua. Personal, am primit recomandarea de a alege Hansa Teutonica (de la un amic care le-a incercat pe ambele si in care am incredere). Iar din ce m-am documentat, HT pare a fi mai robust decat Endeavor.

Cat despre Endeavor... Este mai usor de invatat, mult mai frumos (Hansa are o harta oribila!!) si este mai tematic decat jocul de-a Liga Hanseatica. Totusi, nu ti-l pot recomanda decat pentru jocul in 5 jucatori. In mai putin de 5 o sa traiesti intotdeauna senzatia de a avea o harta foarte mare, cu enorm de multe de facut si ajungi la final sa nu reusesti sa deschizi decat o singura zona (ceea ce pentru mine e tare trist). Ma rog, asta-i parerea mea.

Altfel, jocurile sunt asemanatoare ca idee: ai o tabla in care incerci sa avansezi cat mai mult pe anumite track-uri pentru a avea cat mai multe avantaje. Si cam la asta se rezuma ambele: sa te dezvolti pe tine insuti. Din punctul asta de vedere, avantajul merge spre Hansa Teutonica deoarece interactiunile de pe harta iti permit mai multe actiuni si mai multe moduri de a te dezvolta. Si pare si mult mai game-like sa trebuiasca sa construiesti o retea intrega intre doua orase pentru a obtine anumite avantaje, nu doar sa vanezi niste simboluri pe care poti sa le obtii in nu stiu ce mod. In plus, la Endeavor cam mergi mai mult pe ideea "ori prinzi jetonul, ori te reorientezi spre alta coada de asteptare sau alte carti", ceea ce uneori nu prea imi place...

Pentru a rezuma {sau mai bine zis a scrie o idee totusi coerenta [vin dupa 9 ore de citit o carte din universul Dune si nu prea am rabdare cu ideile din cap (cam ca Norma Cenva, pentru cunoscatori)]}: jocurile au cam aceiasi idee, dar tematica diferita (un :tu: pentru Endeavor); Endeavor este mai frumos desenat (deci un :td: pentru Hansa Teutonica); Endeavor este mai simplu de invatat (deci :tu:); dar (si asta conteaza cel mai mult pentru mine) Hansa Teutonica este adevaratul brain burner (la Endeavor depinzi nitel si de sansa sau de jocul adversarului) si este mult mai robust/bine inchegat decat alternativa (in opinia mea :tu: :tu:). In concluzie, ti-as recomanda sa alegi jocul care iti place cel mai mult din punct de vedere vizual. Nu o sa dai gresi cu nici unul dintre ele, deci daca poti trece peste grafica hartii din HT, ia-l mai degraba pe asta (merge mai bine in mai putin de 5 jucatori decat Endeavor; adica nu ai senzatia de "nu am facut mai nimic pe harta"). Daca nu, ia Endeavor (e mai simplut de invatat si mult mai colorat)...

LE: S-ar putea sa-ti pot prezenta parerea personala asupra Hansa Teutonica peste putin timp. Daca nu ma omoara facultatea pana atunci... :roll:
Pentru board games sunt fidel cum era Castro pentru Cuba...

Colectie

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: Hansa Teutonica sau Endeavor?

Post: # 8740Post Chuckila
16 Nov 2010, 21:16

Mersi mult Vick (si bine ai revenit :)), am dat comanda acum 2 zile. Hansa Teutonica va fi.

Nu vreau un euro simplu. Si cum spuneam, nu ma intereseaza sa fie "frumos". Am pus toate in balanta si a castigat destul de detasat Hansa Teutonica.

User avatar
VickdaReaper
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 3320
Joined: 16 Feb 2010, 18:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Hansa Teutonica sau Endeavor?

Post: # 8741Post VickdaReaper
16 Nov 2010, 21:21

Atunci iti doresc distractie maxima cu noul tau viitor joc (care sper sa fie si viitorul meu joc :D 8-) )...
Pentru board games sunt fidel cum era Castro pentru Cuba...

Colectie

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: Hansa Teutonica sau Endeavor?

Post: # 8870Post Chuckila
22 Nov 2010, 00:48

Hansa Teutonica se pare ca tocmai ce a luat Golden Geek Award pentru "Strategy Game of the Year" dar mai important, pentru "Game of the Year". Zic "se pare", fiindca nu s-a facut anuntul oficial din partea BGG - sunt ocupati cu BGG.con momentan.

jakkal

Re: Hansa Teutonica sau Endeavor?

Post: # 8877Post jakkal
22 Nov 2010, 12:50

S-a facut si anuntul oficial...... intr-adevar, Hansa Teutonica a luat si Best Strategy Game si Game of the Year (unde "s-a batut" cu Dungeon Lords si Steam).

ciocanul

Re: Hansa Teutonica sau Endeavor?

Post: # 8883Post ciocanul
22 Nov 2010, 15:30

La mine a urcat mult in wishlist Hansa Teutonica. Componentele sunt cam varza dar jocul ca si strategie pare beton din ce citesc.

Post Reply

Return to “Discutii generale”