Impresii Fabula

Forum rules
Va rugam sa postati in aceasta sectiune doar articole tip review sau articole cu impresiile voastre despre un anumit joc (articole ce pot fi apoi bineinteles discutate in cadrul topicurilor respective).

Pentru discutiile generale necentrate pe ideea de "review" va invitam in forumul Discutii generale.
Post Reply
Ioana

Impresii Fabula

Post: # 8900Post Ioana
23 Nov 2010, 16:45

Fabula - este un joc in care jucatorii isi folosesc imaginatia si talentul orator la maxim pentru a inventa povesti.

from http://www.boardgamegeek.com/image/777451

Set up - In total sunt 20 de povesti (Oamenii de zapada, Biblioteca, Gradina, Oglinda, Magicianul etc.) din care Grimm, povestitorul, va alege una pentru jocul curent.
from http://www.boardgamegeek.com/image/777444

Mai sunt 12 personaje (printesa, zana, micul dragon, lupul, hotul etc.) din care ceilalti jucatori isi vor alege cate unul.
from http://www.boardgamegeek.com/image/836335

50 de carti de joc cu diverse simboluri (balanta, cutit, clepsidra, papirus etc.) din care se aleg la intamplare 3 x nr. de jucatori si se pun in centrul mesei de joc, cu fata in sus.
from http://www.boardgamegeek.com/image/777443

Desfasurarea jocului - Povestitorul citeste Prologul si Primul Capitol, apoi fiecare jucator intra in pielea personajului sau si face o propunere pentru continuarea povestii. Daca nu se ofera nici un jucator, va alege povestitorul unul. Apoi jucatorul care face propunerea isi alege una din cartile de pe masa si incepe sa fabuleze (povesteasca), tema centrala fiind simbolul de pe cartea sa. Dupa ce si-a terminat mini-povestea, Grimm ii poate valida sau nu propunerea (asezand un o pana pe simbolul respectiv), in functie de urmatorii factori:
  • - simbolul folosit se incadreaza armonios in propunerea facuta de personaj/jucator
    - propunerea personajului ofera un raspuns potrivit problemei capitolului
    - propunerea personajului este relevanta
Dupa ce au facut toti jucatorii cate o propunere si, astfel, au folosit un simbol, se trece la urmatorul capitol.

Capitolele 2 si 3 decurg la fel ca primul, singura diferenta fiind numarul de pene acordate de catre povestitor fiecarei propuneri valide, care este de 2 si, respectiv, 3 pene. Apoi, jucatorii isi numara penele primite si numai doi jucatori (cei care au obtinut cele mai multe pene) ii pot oferi lui Grimm un epilog pentru povestea sa.

Povestitorul citeste Epilogul, apoi intoarce clepsidra. Jucatorul cel mai din dreapta sa (dintre cei doi) are fix 30 de secunde pentru a nara finalul povestii, incluzand in aceasta cele doua simboluri din centrul mesei. Cel de-al doilea jucator nu poate folosi aceleasi idei pe care le-a folosit cel dinaintea sa, dar a avut mai mult timp de pentru a-si formula povestea.

La sfarsitul acestei ultime runde, Grimm va alege eroul povestii sale, folosind urmatoarele criterii:
  • - cele doua simboluri folosite se incadreaza armonios in propunerea jucatorului
    - propunerea personajului ofera un raspuns potrivit problemei epilogului
    - propunerea personajului este coerenta si pertinenta
Cam asa se desfasoara o partida de Fabula.

Un joc cu reguli simple, foarte incitant si stimulant ce se adreseaza in special persoanelor volubile, cu talent de povestitor si extrem de inventive.

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: Impresii Fabula

Post: # 8901Post Chuckila
23 Nov 2010, 16:55

Cu toate ca sunt o persoana extrovertita, Fabula pare un joc la care mi-ar placea mult mai mult sa particip in calitate de spectator, decat participant.

Insa nu ar fi primul joc in privinta caruia m-as insela, daca nu ar fi asa.

adixor

Re: Impresii Fabula

Post: # 8902Post adixor
23 Nov 2010, 18:18

suna extrem de bine, mai ales pentru ca-mi plac storytelling games. bineinteles, mi-e clar ca e nevoie de un grup potrivit.

User avatar
VickdaReaper
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 3320
Joined: 16 Feb 2010, 18:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Impresii Fabula

Post: # 8903Post VickdaReaper
23 Nov 2010, 20:34

Am o vaga impresie ca nu o sa joc jocul asta decat la intalniri nationale... Altfel, cred ca o sa raman sa caut musterii pentru jocuri "mai grele" (ca sa ma citez tocmai pe mine :D).

In alta ordine de idei, multumim, Ioana, pentru prezentare!
Pentru board games sunt fidel cum era Castro pentru Cuba...

Colectie

haretel

Re: Impresii Fabula

Post: # 8904Post haretel
23 Nov 2010, 22:09

Nu cred ca e de mine si nici grupu' meu nu prea l-ar vrea ...
Baut ar putea fi fun

Ioana

Re: Impresii Fabula

Post: # 8909Post Ioana
24 Nov 2010, 10:09

E un joc aparte care merita incercat. Cu siguranta daca e jucat in grupul potrivit de gameri poate fi o adevarata provocare.
Nici mie nu prea mi se potriveste, pentru ca nu sunt un bun povestitor.. In schimb ma tenteaza sa joc rolul lui Grimm :P

criss

Re: Impresii Fabula

Post: # 8910Post criss
24 Nov 2010, 10:19

Multumim pentru prezentare, Ioana. Din ceea ce am citit mai sus, nu cred ca Dixit va fi detronat de acest nou joc. :)

Ioana

Re: Impresii Fabula

Post: # 8915Post Ioana
24 Nov 2010, 11:23

Nici la mine Fabula n-a detronat Dixit-ul. Sunt doua jocuri diferite.

iulianv

Re: Impresii Fabula

Post: # 9693Post iulianv
07 Jan 2011, 10:24

imi place, acum caut sa vad cand pot juca, si pare jocul care ar stimula un grup al meu de prieteni care nu le au cu boardurile.
acum caut sa vad ce este si cu dixit.

Post Reply

Return to “Review-uri si impresii”