Bg night #31 Snakes & Wizards joi 31.05.2018

Intalniri in Bucuresti!
Post Reply
User avatar
unq_flipmo
King Meeple
King Meeple
Posts: 1008
Joined: 13 Oct 2016, 16:55
Location: Bucuresti
Contact:

Bg night #31 Snakes & Wizards joi 31.05.2018

Post: # 89710Post unq_flipmo
27 May 2018, 20:14

Salut,

Joi 31.05 in Snakes & Wizards are loc intalnirea saptamanala. Cine vine este rugat sa mentioneze ora la care ajunge, ce aduce si ce ar dori sa joace. Suntem in jur de 12 de obicei si oricine este binevenit;

1. voi veni joi, nu stiu de la ce ora;
2. as vrea sa joc Hansa in 4-5 in rest ma mai gandesc sau o sa ader la unul din jocurile mentionate in zilele urmatoare;
3. aduc din lista mea ~orice se cere;
4. posibil sa mai fiu disponibil luni, miercuri si/sau vineri.

Saptamana buna
ProfessorChaos wrote:Salutari [...] am facut un excel online care ne-ar putea ajuta cu alegerea jocurilor pt intalniri.
Cine vrea se poate trece acolo cu numele (coloana A), ce jocuri vrea sa joace din propria colectie, sau pe care nu le are dar vrea sa le incerce. Excelul e editabil, deci puteti adauga sau scoate linii in functie de nevoi. Incercati sa limitati numarul de jocuri inclus la doar cele mai arzatoare ca sa fie digerabila informatia. Si asa eu am impresia ca am exagerat un pic... Ideea mea ar fi sa pastram acest excel pt fiecare saptamana si sa-i facem update atunci cand simtim nevoia.
Daca aveti sugestii de imbunatatire ziceti-mi.

https://docs.google.com/spreadsheets/d/ ... edit#gid=0
Having to cope with a dysfunctional society, we take refuge in solitude which is a substitute for dignity Zhang Ke Jia

User avatar
unq_flipmo
King Meeple
King Meeple
Posts: 1008
Joined: 13 Oct 2016, 16:55
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Bg night #31 Snakes & Wizards joi 31.05.2018

Post: # 89865Post unq_flipmo
30 May 2018, 18:06

Azi e miercuri si intalnirea e in 24h. Ieri m-a intrebat Bogdan daca-i confirm ca vrem camera rezervata si i-am zis "Da, sigur, ca de obicei". Dupa cum par lucrurile sunt toate sansele sa ma duc maine si sa fiu singur sau sa mai vina o persoana (nu am cunostinta nici macar despre aceasta ipotetica persoana). Nu e o problema, o sa-i platesc 100 ron o consumatie modica pt. 7-8 persoane si cu ocazia data am incheiat si capitolul asta
Having to cope with a dysfunctional society, we take refuge in solitude which is a substitute for dignity Zhang Ke Jia

Imago
Administrator
Administrator
Posts: 1551
Joined: 13 May 2014, 23:05
Location: Bucuresti

Re: Bg night #31 Snakes & Wizards joi 31.05.2018

Post: # 89866Post Imago
30 May 2018, 18:18

Si care e problema? Oamenii nu pot sa vina la joc, se mai intampla.

User avatar
unq_flipmo
King Meeple
King Meeple
Posts: 1008
Joined: 13 Oct 2016, 16:55
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Bg night #31 Snakes & Wizards joi 31.05.2018

Post: # 89867Post unq_flipmo
30 May 2018, 18:42

Problema e ca daca oamenii nu pot sa vina la joc (evident ca se mai intampla si nu a semnat nimeni niciun contract sau trebuie sa semneze vreo condica) pot avea bunavointa sa-si sacrifice cateva secunde si sa spuna "saptamana asta nu vin" sau "nu cred ca vin" in asa fel incat cel care face rezervarea sa nu-si ia angajamente degeaba. Intelegi sau ai nevoie de mai multe lamuriri?
Having to cope with a dysfunctional society, we take refuge in solitude which is a substitute for dignity Zhang Ke Jia

mihaitasavin86

Re: Bg night #31 Snakes & Wizards joi 31.05.2018

Post: # 89871Post mihaitasavin86
30 May 2018, 20:41

Stiu ca raspund prea tarziu dar astazi am primit si eu un raspuns de la munca. Maine o sa primesc cateva ore libere si o sa plec din oras. Din pacate si saptamana asta o sa lipsesc.

User avatar
ProfessorChaos
King Meeple
King Meeple
Posts: 1341
Joined: 23 Jul 2011, 23:30
Custom Rank: Miniature Painter
Location: Bucuresti

Re: Bg night #31 Snakes & Wizards joi 31.05.2018

Post: # 89872Post ProfessorChaos
30 May 2018, 22:31

@unq_flipmo: Vine vara și vara e extra-sezon la boardgames. O sa vina din ce in ce mai putini cu cat inaintam mai adanc in iunie. Iti recomand sa nu mai faci rezervari in avans pana in septembrie. Si sa-si faca fiecare in functie de cum se coordoneaza. Asa vei evita dezamagirea. Intalnirile n-o sa dispara, ci Intra in vacanta. Poate totusi nu te taxeaza Bogdan de data asta, avand in vedere ca i-ai adus clientela atatea luni.
Nothing to prove. I play to have fun.

Colecția mea
Wishlist
De încercat/luat prin trade

ALIEN

Re: Bg night #31 Snakes & Wizards joi 31.05.2018

Post: # 89875Post ALIEN
31 May 2018, 03:08

Eu ajung vineri dimineață in tara.
Iar vineri, lucrez incepand cu ora 12:00 -21:00
Imi pare rau ca nu pot ajunge.

User avatar
Shaikan
King Meeple
King Meeple
Posts: 1969
Joined: 06 Mar 2011, 03:13
Custom Rank: Dark Lord @ Natiunea Jucatoare
Location: Bucuresti

Re: Bg night #31 Snakes & Wizards joi 31.05.2018

Post: # 89879Post Shaikan
31 May 2018, 10:58

Eu nu am confirmat, cum fac in fiecare saptamana, pentru ca nu stiam daca pot, e inca Mai(final de an fiscal) si nu stiam daca voi putea ajunge.

As it happens, pot veni azi, pe de la un 6:30-7. Am vorbit cu Andreea(de la Snakes) ieri seara sa dam un Blood Rage si poate inca ceva daca ajung. Intentionam sa postez ieri, dar am ajuns tarziu.

Deci eu voi fi prezent. Nu vei fi singur pe acolo :)

Am cu mine Blood Rage, Quadropolis si Harbour.

Revenind la subiect. Eu nu cred in faza cu vara nu mai e sezon de boardgames. Nu pleaca lumea non-stop, si de regula cand pleaca, pleaca in weekend-uri(inafara concediilor lungi). Pur si simplu cred ca sunt saptamani cand lumea are treaba si nu poate.

O solutie ar fi, daca pana miercuri nu se prezinta macar 2-3 persoane, sa se anuleze rezervarea. Sau, sa se faca rezervarea doar cu 1-2 zile inainte daca sunt doritori. Presupun ca cine poate sa vina, scrie in thread, ca nu ia mult, ca poate veni. Daca nu scrie nimic, e foarte probabil sa nu poata veni :).

Eu cred ca pui prea mult suflet, Bogdan. Faci un lucru fain, cu organizarea asta si cred ca toti apreciaza faptul asta. Eu unul il apreciez, imi era dor de intalniri de genul celor din Tabiet/Lente unde ne strangeam 2-3-4 mese de oameni si ne jucam. Si mie imi e comod acasa de multe ori, dar e un feeling placut cand esti undeva inconjurat de jocuri si mai si socializezi/schimbi o vorba in pauze.

Sper sa mai fie candva intalniri de genul celor facute de CostyBGB cu blogul, in care ne strangeam undeva la 20 de persoane si jucam jocuri sau de Mihai Lalu(Taraba) cu ale sale nopti albe ale jocurilor :D.
Poate mai face Bogdan de la Snakes ceva ca boardgame day-ul(de pe 28 Aprilie) care a fost super fun si la care am prins sa joc ceva jocuri pe langa concursuri :D

Andy Bobo

Re: Bg night #31 Snakes & Wizards joi 31.05.2018

Post: # 89881Post Andy Bobo
31 May 2018, 12:21

Eu nu pot ajunge azi din pacate, desi as fi vrut. Sper sa pot veni regulat de saptamana viitoare daca se va mai tine. Si as organiza si eu ceva curand, o seara/zi de Twilight Imperium poate daca e cineva interesat.

User avatar
Shaikan
King Meeple
King Meeple
Posts: 1969
Joined: 06 Mar 2011, 03:13
Custom Rank: Dark Lord @ Natiunea Jucatoare
Location: Bucuresti

Re: Bg night #31 Snakes & Wizards joi 31.05.2018

Post: # 89882Post Shaikan
31 May 2018, 12:40

^Daca e 4th edition, m-ar tenta sa mai joc, dar depinde cand.

User avatar
unq_flipmo
King Meeple
King Meeple
Posts: 1008
Joined: 13 Oct 2016, 16:55
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Bg night #31 Snakes & Wizards joi 31.05.2018

Post: # 89883Post unq_flipmo
31 May 2018, 14:07

ProfessorChaos wrote:@unq_flipmo: Vine vara și vara e extra-sezon la boardgames. O sa vina din ce in ce mai putini cu cat inaintam mai adanc in iunie. Iti recomand sa nu mai faci rezervari in avans pana in septembrie. Si sa-si faca fiecare in functie de cum se coordoneaza. Asa vei evita dezamagirea. Intalnirile n-o sa dispara, ci Intra in vacanta. Poate totusi nu te taxeaza Bogdan de data asta, avand in vedere ca i-ai adus clientela atatea luni.
Mersi de recomandare, asta intentionam sa fac oricum. Cum Bogdan mi-a confirmat ca si ei se confrunta cu ac. problema pe care o mentionezi cred ca efectiv in caz ca se aduna cativa oameni nu va fi nevoie de rezervare

Flaviu si mie-mi place cand e multa lume si mi-e ciuda cel mai mult de un simplu lucru: lipsa de comunicare. Ca in aproape toate chestiile fara comunicare sansele de reusita ale unui proiect oricat de mic sunt aproape nule. Mi-e ciuda si am ce am de impartit cu (parte din) cei cu care ma vad la o adica si fara sa existe bg night, dai un telefon si hai sa iesim la joaca. Am auzit nu o data "pai de ce sa mai scriu pe forum, nu stii tu ca vin?". Mi se pare o chestie extrem de daunatoare si un fel de "important sunt eu, la naiba cu restul". De ce-ul e simplu, pentru ca daca stim doar tu si eu ca vii la joaca e o informatie cu valoare strict pentru noi doi. Si daca mai sunt inca doi-trei la fel (si au fost cazuri) sigur, putem sa ne organizam jocul nostru de x sau y sau x + y insa faptul ca tu nu spui nimanui ca vii face sa nu poata exista o emulatie (nu e termenul corect/perfect dar se intelege ce vreau sa zic), scrii pe forum si vede si xx si yy ca vii la joaca apoi z si w vad si ei ca 4 insi vin si tot asa, 6, 7, 10. Simplu ca buna ziua.

In rest sunt multe de zis, personal mi-ar placea (si as putea) sa ma joc si ziua si noaptea, si in format de 2 si de 4 si de 10-20. Mersi de cuvintele frumoase. Azi n-o sa vin, distractie placuta
Having to cope with a dysfunctional society, we take refuge in solitude which is a substitute for dignity Zhang Ke Jia

User avatar
voicealexandru
Teen Meeple
Teen Meeple
Posts: 66
Joined: 09 Nov 2015, 10:25

Re: Bg night #31 Snakes & Wizards joi 31.05.2018

Post: # 89885Post voicealexandru
31 May 2018, 17:20

Bogdan, nu sunt eu foarte activ pe forum dar crede-ma ca urmaresc cu mare atentie intalnirile organizate de tine si la fel ca toata lumea de aici, apreciez foarte mult ca cineva se ocupa de lucrul asta. La fiecare intalnire mi-as dori sa ajung si chiar daca nu pot, nu spun ca nu vin pentru ca sper sa se alinieze niste planete si sa pot ajunge intr-un final. Dar intr-adevar este important ca atunci cand stii ca poti sa vii sa si anunti lucrul asta pentru o buna organizare si in felul asta poate mai poti mobiliza lume.

Este de asteptat ca intalnirile sa fie din ce in ce mai restranse ca numar de persoane pe perioada de vara dar cred ca mai mult tine de sincronizare. Asa ca ar fi pacat sa se opreasca seria asta.

Nici eu nu pot sa ajung astazi.
Spor la joaca

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4163
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Bg night #31 Snakes & Wizards joi 31.05.2018

Post: # 89888Post 26octombrie
31 May 2018, 20:31

Rezolvarea e extrem de simpla, cum a facut Mihai ani de zile cu intalnirile din Lente. Nu trebuie facuta nicio rezervare in avans. Cine vrea si se-aduna de-o masa, face rezervare. Asa a mers sase ani in Lente (si in Tabiet inainte, cred) si a fost smooth. Oricum, scriu in topic cei care vin, nu cei care nu pot veni, nu? Rezervarea e la un telefon distanta ;-)

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4163
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Bg night #31 Snakes & Wizards joi 31.05.2018

Post: # 89889Post 26octombrie
31 May 2018, 20:33

Si cel mai practic si mai frumos ar fi ca cei din Snakes sa deschida un subiect saptamanal, ca Mihai si sa tina cont de cei care se inscriu la joaca, pana la urma e in avantajul lor :-) Si stiu ca sunt baieti extrem de draguti si, daca citesc asta, sunt de acord.

User avatar
unq_flipmo
King Meeple
King Meeple
Posts: 1008
Joined: 13 Oct 2016, 16:55
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Bg night #31 Snakes & Wizards joi 31.05.2018

Post: # 89892Post unq_flipmo
31 May 2018, 22:08

26octombrie wrote:Rezolvarea e extrem de simpla, cum a facut Mihai ani de zile cu intalnirile din Lente. Nu trebuie facuta nicio rezervare in avans. Cine vrea si se-aduna de-o masa, face rezervare. Asa a mers sase ani in Lente (si in Tabiet inainte, cred) si a fost smooth. Oricum, scriu in topic cei care vin, nu cei care nu pot veni, nu? Rezervarea e la un telefon distanta ;-)
Lucrurile nu stau asa de simplu precum le zugravesti tu. In Lente personal de cate ori am fost era loc mereu. In Snakes marti la pranz te intreaba Bogdan (pentru ca persoane doresc sa rezerve masa mare/camera nu ca are el vreun fetish sa vb. cu tine on regular basis) "iti pastrez rezervarea ca de obicei?" Cazul 1: zici nu (pentru ca nimeni pana marti la pranz nu si-a manifestat intentia de a participa) rezulta in a nu avea rezervare implicit loc unde sa joci in Snakes. Personal daca am de ales intre a merge in Aria (de cand s-a schimbat managementul) si a sta acasa stau acasa. Cazul 2: zici da, doresc rezervarea (dar o zici dupa cum spuneam fara sa te bazezi pe nimic decat pe speranta ca de marti la pranz pana joi se va schimba ceva fata de momentul actual in care nimeni nu si-a manifestat interesul). In cazul asta (daca oamenii vin) vor si avea unde sa joace. Pentru ca e facuta rezervarea de marti.

Dorinta, speranta mea e de perpetuare, impamantenire a obiceiului nu de "cine vrea si se aduna de-o masa face rezervarea" (cand, puteam sa rezum ce am zis pana acum in mai putine cuvinte si anume "daca vrei sa faci rezervare incepind de marti incolo sunt sanse mari sa nu mai gasesti loc"
Having to cope with a dysfunctional society, we take refuge in solitude which is a substitute for dignity Zhang Ke Jia

User avatar
Fremenul
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 116
Joined: 23 Sep 2016, 17:52

Re: Bg night #31 Snakes & Wizards joi 31.05.2018

Post: # 89933Post Fremenul
03 Jun 2018, 22:38

Salut Bogdan & the gang,
Eu incepand de saptamana asta intentionez sa vin mai in fiecare joi (exceptie vreo 2 concedii deja planificate), uneori si cu Rux. O sa urmaresc de acum si postarile de aici si o sa confirm; in principiu te poti baza pe mine in mod regulat.

O sa ma ocup iar aproape full-time de board games, mai ales de un nou proiect la care lucrez cu Rux asa ca o sa tot fie joaca din partea noastra :D (nu inseamna ca o sa spamez cu playtesting in fiecare joi, oricum jocul e doar de 2 persoane & 30 min).

Ne vedem joi, pe 7 iunie?

Florin

Post Reply

Return to “Bucuresti”