Bg night #50 Snakes & Wizards joi 22.11.2018

Intalniri in Bucuresti!
User avatar
unq_flipmo
King Meeple
King Meeple
Posts: 1008
Joined: 13 Oct 2016, 16:55
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Bg night #50 Snakes & Wizards joi 22.11.2018

Post: # 92857Post unq_flipmo
21 Nov 2018, 04:17

26octombrie wrote:
20 Nov 2018, 10:32
Intalnirile din Lente sunt printre cele mai placute momente legate de board games din viata mea. Era absolut nemaipomenit. Venea o gramada de lume si atmosfera n-am mai regasit-o decat la intalnirile nationale. Daca era miercuri, era Lente
Ok, ai vreo sugestie ? (contrar a ce cred cu tarie unii incercam sa discutam constructiv nu sa aruncam cu noroi unii intr-altii). Acum daca e joi e Snakes. Sau se doreste. Asupra zilei de joi s-a convenit de comun acord;
26octombrie wrote:
20 Nov 2018, 10:32
Si cea mai placuta parte era ca nu stiai peste cine dai si ce joci, fiecare venea cu unul, doua jocuri in traista si, in functie de dispozitia de moment, unele se jucau, altele data viitoare
Probabil pentru ca erati multi, multi oameni multe potentiale alegeri multe combinatii de jucatori. Suna foarte bine insa in putini oameni nu cred ca e usor realizabil decat daca intre respectivii exista un anumit feeling, le place acelasi "stil";
26octombrie wrote:
20 Nov 2018, 10:32
Nu exista o inscriere, sau planuri anterioare
O faci sa sune gen Adelin, un proces birocratic de inscriere, programare si eventual si selectie a participantilor. Nu exista inscriere, din prima zi a fost "oricine este binevenit". E binevenit si daca zice de cu o saptamana inainte ca vine si daca vine fara sa stie nimeni ca vine si atata vreme cat fizic va fi posibil sa joace cu cineva (nu vine cand unicii 4 oameni au inceput un joc de 4 jucatori maxim de jumatate de ora) va juca 99% cu cineva ceva. Planuri - e legat de ce am zis inainte. Vin multi oameni -> ai multe alegeri, cum nu vin ideal e sa ai un minim de plan altfel exista riscul sa nu ai ce juca inclusiv (in Aria s-a intamplat cel putin o data, am jucat ceva relativ insipid fortati de evenimente (evenimente insemnind ca nu planuisem nimic si nimeni n-avea nimic la el), in Snakes e mai greu pentru ca au sute de jocuri. Inscriere - nu e o inscriere propriu zisa e "dau un semn ca (probabil) vin. Dupa cum am obosit s-o spun - cand vorbim de o afluenta obisnuita mica daca x, y, z, w zic ca vin t, v, n, l, u vor vedea si ei ca vin diversi si vor zice "vin oameni deci vin si eu, am cu cine sa joc", se creaza o emulatie. Daca x, y, z, w, nimeni nu zice nimic t, v, n, l, u vad ca nu vine nimeni deci de ce ar veni daca nu vine nimeni?; Asta-i ideea cu "inscrierea" si "planurile";
26octombrie wrote:
20 Nov 2018, 10:32
Mie mi-e foarte greu sa spun de luni sau de marti ce fac joi, din varii motive, asa ca prefer sa nu mai zic nimic
Well eu traiam cu impresia (lasata de spusele tale repetate) ca nu vii pentru ca nu ai timp, acum din asta si din pasajul urmator (promovare, euro) pari sa lasi sa se intelega ca motivele sunt total altele, ca tu ai veni dar alte lucruri fac ca asta sa nu se intample; again, disclaimer, e treaba ta de ce nu vii, nu-ti cere nimeni socoteala;
26octombrie wrote:
20 Nov 2018, 10:32
Daca cei din Snakes ar avea o zi dedicata si ar promova-o (imi cer scuze daca o fac si nu stiu eu), poate ar reapare un pic de magie
Dedicata cui/la ce? Intalnirea asta e promovata de doua luni pe pagina fb a clubului, a grupului si la events la fel la pagina principala si a grupului; pana acum n-a aparut nicio magie de acolo, evenimentul are 6-8 guests (nici nu stiu ce desemneaza exact, in mintea mea consider vizualizari) in conditiile in care cel cu hai sa socializam (dixit, catan, alias) au 400-500; doresc inca o data se le multumesc S&W si doamne fereste sa considere ca sunt ironic cumva legat de afirmatia cu magia; it's just the way it is, e ca si cum i-ai da unui copil din ziua de azi un telefon sau o minge, o tableta sau o coarda;
26octombrie wrote:
20 Nov 2018, 10:32
Din ce-am vazut eu in Snakes se joaca aproape numai euro, aproape numai ultimele aparitii
Nici prima si cu atat mai putin a doua afirmatie nu sunt corecte. Cred ca am mentionat saptamani in sir ca as juca Root n-a aparut niciodata, Brass nu l-am vazut (asta daca te referi la intalnirile bg night, daca te referi in Snakes in general o reformulez legat de prima afirmatie spunind ca se joaca o tona de ameritrash, se joaca wargames and whatnot), virtual nimic din noutati n-am vazut la bg night mai putin Coimbra de doua ori care insa cred ca nici nu mai e considerata noutate tinind cont a aparut inainte de Essen. Personal ma bucur ca lucrurile stau asa tinind cont ca nu sunt adeptul cultului noului. Nu in ultimul rand ce zice Paul, daca ai anumite impresii si din cauza lor nu vii propune tu jocuri si vei vedea ca vei gasi clienti. Nu stiu daca iti amintesti dar de cate ori ai venit in Snakes si am jucat impreuna a fost exclusiv pus pe masa genul de jocuri pe care le mentionezi si exclusiv s-a jucat ce ai vrut tu (vrut in sensul de preferat, sugerat, nu ca ar fi pus cineva pistolul la tampla cuiva). Din memoria mea slaba amintesc Blue Moon City, Islebound, El Dorado etc;
adelindumitru wrote:
20 Nov 2018, 10:41
Mai e un aspect problematic - ce e greșit cu Dixit sau Catan? Oamenii respectivi fac consumație, popularizează Snakes, se simt bine. Ce e atât de revoltător în legătură cu asta? Da, și eu am mai fost la Snakes și erau mese gălăgioase cu oameni care se jucau Cards Against Humanity. Da, și eu aș fi preferat să fie liniște. Dar e un risc pe care ți-l asumi atunci când mergi într-un loc public
Ai talentul sa gasesti probleme acolo unde nu sunt, Iarta-mi pedanteria dar ma vad din nou nevoit sa repet tot ce ai spus, sa zic "da, asa e, ai dreptate, de unde ai inteles altceva totusi?" Faptul ca mie nu-mi plac jocurile respective nu inseamna ca le-as interzice daca as putea, daca "iritarea" te-a indus in eroare aceasta e legata strict de faptul ca ei reusesc sa se organizeze si noi nu. Dar pe de alta parte tocmai asta reproseaza unii ca nu de organizare e nevoie si ca poate din cauza acesteia nu vine mai nimeni cateodata. Amatorii acelor jocuri plusez si zic ca ar putea fi poate chiar un motiv serios pentru care localuri de genul exista, daca s-ar baza cineva pe consumatia facuta de mine (o cola) ar da faliment cu certitudine. Acestia sunt un fel de rau necesar imo. Accept si galagia si tot, am fost azi si am putut sa ma distrez chiar in conditiile in care erau 50 de petrecareti acolo;

Imi pare rau ca n-am nimic on topic sa zic (legat de ziua de joi). Inainte nu erau oragnizarea si programarea era ca sugeram un joc sau altul si se spunea ca asta ar indeparta lumea. N-am mai facut-o. Nici "as prefera sa incep la 18:15, 18:30 maxim" n-am mai facut-o de ceva timp anticipind ca cine stie, ar putea fi o problema si asta
Last edited by unq_flipmo on 15 Nov 2019, 21:43, edited 1 time in total.
Having to cope with a dysfunctional society, we take refuge in solitude which is a substitute for dignity Zhang Ke Jia

AngrySmurf35
Teen Meeple
Teen Meeple
Posts: 30
Joined: 18 Oct 2018, 08:33

Re: Bg night #50 Snakes & Wizards joi 22.11.2018

Post: # 92859Post AngrySmurf35
21 Nov 2018, 09:50

As vrea sa ma bag si eu in seamna putin si sa fac cateva mentiuni:

1. Intalnirea asta e foarte buna pentru comunitatea de board gameri ce prefera altceva decat activity, catan, dixit. Sunt destul de multe evenimente pentru astfel de jocuri.
2. Intradevar, se joaca mult euro, eu nu prea sunt fanul acestor jocuri, in general, desii am si eu cateva preferinte, dar totusi simt ca joc aceleasi 3-4 jocuri de mai multe ori. Sunt intradevar persoane, proababil majoritatea ce participa la aceste eventuri, ce prefera acest gen de jocuri si de asta se joaca.
3. Nu se joaca neaparat ce se aduce, eu am carat un joc dupa mine de vreo 6-7 ori ca sa reusesc sa il joc o singura data. Ce-i drept, pe vremea aia nu prea se mentiona ce aduce fiecare.
4. Nimeni nu ar trebuii sa se supere pe cineva pentru ca isi exprima opinia. Daca nu vrei sa asculti parerea altuia poti sa ii ignori postul sau sa te muti in Coreea de Nord, acolo lumea nu prea are pareri. Daca vrei totusi sa ii dai peste nas, poti sa ii raspunzi intr-un mod decent si inteligent, daca nu, mi se pare normal sa primesti acelasi gen de raspuns.
5. Personal, nu prea am ajuns din cauza unor evenimente si din cauza timpului, dar o sa mai vin cat de des pot. In general, m-am simtit bine la acesta intalnire. Cei ce ma cunosc stiu ca mie nu imi plac multe jocuri si de multe ori imi exprim vociferat opinia. Pentru mine asta face parte din joc. Probabil nici nu e o opinie realista, cat de buna sa fie dupa primul joc!?
6. Multumesc lui Bogdan ca se ocupa de event, intradevar nu prea avem evenimente de genul asta in Bucuresti si ar fi pacat sa nu aiba continuitate, desi exista potential mare, din punctul meu de vedere.
7. Tot ce am scris aici, daca nu e nici un nume mentionat, se adreseaza tuturor celor ce se simt cu musca pe caciula.
8. Daca nu iti convine ce am scris sau te simti ofensat, vezi punctul 4

User avatar
Shaikan
King Meeple
King Meeple
Posts: 1968
Joined: 06 Mar 2011, 03:13
Custom Rank: Dark Lord @ Natiunea Jucatoare
Location: Bucuresti

Re: Bg night #50 Snakes & Wizards joi 22.11.2018

Post: # 92861Post Shaikan
21 Nov 2018, 10:55

@Luana Eu m-as mai baga la un Discworld candva. Nu am mai jucat din Lente :).

Legat de euro-uri, mie imi plac mult, dar la fel.imi plac si multe ameritrashuri, as da cu drag Chaos, Inis, Cyclades, Blood Rage, Rising Sun(desi l-am jucat destul de des lately :p)...pana si un Runewars sau Forbidden Stars desi posibil sa ne lungim un pic :p. Cred ca e mai usor sa propui ceva si sa vezi daca se strange lume decat sa mergi pe principiul: ca nu se joaca ce ai avea chef :). Vorbim de jocuri si experiente zilnic pe forum, asta ar trebui sa fie cea mai usoara parte.

@Adelin, ar fi fain sa vii o data la joaca sa ne cunoastem si sa vezi de ce spun ca intalnirile de genul sunt faine(si de ce multi ne amintim cu drag de Lente si Tabiet) . E multa energie pozitiva de la atata joaca in jur :)). Nu spune nimeni ca esti obligat sau ca ar trebui, alegerea iti apartine, eu doar mi-am expus un punct de vedere.

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4162
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Bg night #50 Snakes & Wizards joi 22.11.2018

Post: # 92872Post 26octombrie
21 Nov 2018, 14:06

Uite-o lista cu cateva jocuri, cu Discworld in frunte ;-) pe care mi-e dor sa le joc. Daca s-o putea, chiar saptamana asta.
A, sa nu uit, cine si-a luat Cryptid de la regat? E si in wishlistul meu.
Black Fleet
Tobago
Progress
Favor of the Pharoah
Kingsport Festival
Kingdom Builder...

si, in principiu, aproape tot ce am in colectie (pe care n-am mai reactualizat-o de ceva vreme)
Flaviu, EMPblast, daca gasim common ground, abia astept sa vin la joaca. A, si Above and Below

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: Bg night #50 Snakes & Wizards joi 22.11.2018

Post: # 92874Post Haddeo
21 Nov 2018, 14:39

Eu m-as bagă la Discworld ca îmi aduce aminte de jocul p&c pe PC . Dar f probabil nu o sa-mi placa 😃
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

User avatar
EMPblast
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 94
Joined: 13 Nov 2017, 15:37
Location: București

Re: Bg night #50 Snakes & Wizards joi 22.11.2018

Post: # 92876Post EMPblast
21 Nov 2018, 15:08

Votez pentru Discworld daca il poate aduce cineva.

User avatar
unq_flipmo
King Meeple
King Meeple
Posts: 1008
Joined: 13 Oct 2016, 16:55
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Bg night #50 Snakes & Wizards joi 22.11.2018

Post: # 92877Post unq_flipmo
21 Nov 2018, 15:53

Bogdan m-a rugat sa-i estimez cati oameni vin joi. I-am zis ca 3-4 vin sigur iar restul nu stiu, sa ne dea o masa de 6 si ca poate se va mai ocupa o masa de 4
Having to cope with a dysfunctional society, we take refuge in solitude which is a substitute for dignity Zhang Ke Jia

User avatar
voicealexandru
Teen Meeple
Teen Meeple
Posts: 66
Joined: 09 Nov 2015, 10:25

Re: Bg night #50 Snakes & Wizards joi 22.11.2018

Post: # 92886Post voicealexandru
21 Nov 2018, 21:52

Ajunge cineva mai devreme maine?
As putea sa ajung si eu de la 14:00

User avatar
unq_flipmo
King Meeple
King Meeple
Posts: 1008
Joined: 13 Oct 2016, 16:55
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Bg night #50 Snakes & Wizards joi 22.11.2018

Post: # 92887Post unq_flipmo
21 Nov 2018, 22:02

Da, 14.00 e fain
Having to cope with a dysfunctional society, we take refuge in solitude which is a substitute for dignity Zhang Ke Jia

User avatar
Shaikan
King Meeple
King Meeple
Posts: 1968
Joined: 06 Mar 2011, 03:13
Custom Rank: Dark Lord @ Natiunea Jucatoare
Location: Bucuresti

Re: Bg night #50 Snakes & Wizards joi 22.11.2018

Post: # 92889Post Shaikan
21 Nov 2018, 23:14

Vin si eu de pe.la 6 si mai vin vreo 3 oameni cu mine. Trebuie masa mai maricica sau masa punct :))). Deci daca estimezi, ia-ne si pe noi 4 in considerare.

@Luana. Sapt viitoare ma bag cu drag la Discworld sau maine daca mai am timp de un al doilea joc. Pt maine vb de un Prehistory pe o parte si ziceau Roxana cu Bogdan de un Brass pe de alta parte. O sa vad la.fata locului

User avatar
unq_flipmo
King Meeple
King Meeple
Posts: 1008
Joined: 13 Oct 2016, 16:55
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Bg night #50 Snakes & Wizards joi 22.11.2018

Post: # 92890Post unq_flipmo
21 Nov 2018, 23:19

Estimarea a fost deja facuta in baza a ce se scrisese pana atunci si a momentului cand am fost intrebat Flav, iti recomand sa-l intrebi pe Bogdan cum sta treaba. Brass nu ma bag sa invat acum (are ceva dificultate si n-am jucat nici fostul) daca nu esti hotarat ce joci
Having to cope with a dysfunctional society, we take refuge in solitude which is a substitute for dignity Zhang Ke Jia

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4162
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Bg night #50 Snakes & Wizards joi 22.11.2018

Post: # 92891Post 26octombrie
22 Nov 2018, 08:32

Flaviu, ramane pe saptamana viitoare, nu ma simt grozav si asa aveti masa ;-) have fun

User avatar
MandrulDuce
King Meeple
King Meeple
Posts: 1138
Joined: 26 May 2010, 23:01
Custom Rank: Dungeon Master

Re: Bg night #50 Snakes & Wizards joi 22.11.2018

Post: # 92893Post MandrulDuce
22 Nov 2018, 09:37

Hmmm... E prezența scăzută la o întâlnire săptămânală care ”are loc” (primul post) și unde își rezervă oamenii singuri masă. Oare de ce?!

Never play cat and mouse games if you're a mouse.
Life, like all games, becomes fun when one realizes it's just a game!

User avatar
unq_flipmo
King Meeple
King Meeple
Posts: 1008
Joined: 13 Oct 2016, 16:55
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Bg night #50 Snakes & Wizards joi 22.11.2018

Post: # 92894Post unq_flipmo
22 Nov 2018, 10:04

Ce intelegi prin "isi rezerva oamenii singuri masa"? By default avem o camera intreaga la dispozitie, (ultima camera, doua mese mari, capacitate 12-14 locuri) si se mai pot elibera mese si extra. Cateodata Bogdan are cereri de rezervari (azi de ex. e rezervata masa neagra de prieteni care joaca TI 4, parte din ei participanti obisnuiti bg night) si implicit ma intreaba cati oameni vin. Eu ce pot sa fac, sa zic ca vin 20 de oameni cand de fapt au anuntat 3 pana miercuri seara? De asemenea oamenii fac rezervari mai din timp (si) de asta are sens sa spui mai din vreme "da, cred ca o sa vin" astfel camera toata ramane pt. noi chiar daca vrea masa oricine. Dar asta e vazut ca un impediment, birocratie, "nu erau organizare si programare pe vremuri". Cum o dai nu e bine.

Azi de la 14 suntem 3 oameni, avem GAH si Viti cu toate cele la noi daca cineva vrea sa vina
Having to cope with a dysfunctional society, we take refuge in solitude which is a substitute for dignity Zhang Ke Jia

User avatar
Shaikan
King Meeple
King Meeple
Posts: 1968
Joined: 06 Mar 2011, 03:13
Custom Rank: Dark Lord @ Natiunea Jucatoare
Location: Bucuresti

Re: Bg night #50 Snakes & Wizards joi 22.11.2018

Post: # 92895Post Shaikan
22 Nov 2018, 10:28

Bogdan, tu ot cati oameni ai facut rezervare si cati oameni sunt? Am vb cu Andreea si zicea ca ai rezervat masa mare alba din spate si inca una de 4 prin camera. Si ma intreba daca sa mai imi rezerve inca una mie pe lângă.

User avatar
MandrulDuce
King Meeple
King Meeple
Posts: 1138
Joined: 26 May 2010, 23:01
Custom Rank: Dungeon Master

Re: Bg night #50 Snakes & Wizards joi 22.11.2018

Post: # 92896Post MandrulDuce
22 Nov 2018, 10:29

Ce intelegi prin "isi rezerva oamenii singuri masa"?
Estimarea a fost deja facuta in baza a ce se scrisese pana atunci si a momentului cand am fost intrebat Flav, iti recomand sa-l intrebi pe Bogdan cum sta treaba.
Să presupunem că eu sunt membru nou pe forum și anunțul de aici este primul de genul pe care îl citesc (nu am postat niciodată pe forum și nu cunosc pe nimeni de aici).
Parțial mă găsesc și eu în situația pe care o voi descrie, pentru că eu nu m-am jucat niciodată în Snakes și nu cunosc pe nimeni acolo.

Văd un post din care percep pe userul X ca fiind organizator. După care văd un user cu 1500 posturi și cont creat acum 7 ani care cere o rezerve de 4 persoane și i se recomandă de către organizator să sune la bar direct.
Dacă am fost și un pic atent, am observat și faptul că în primul post organizatorul specifică faptul că va ajunge la bar la ora 12 (ora la care se și deschide localul).

Pe lângă faptul că mi s-ar părea o chestie amatoricească și neserioasă (”ia uite-i și pe dezorganizații ăștia cu boardgameurile”) în ce situație mă lasă asta pe mine ca user nou?
Eu persoanl nu aș mai avea nici o tragere de inimă să întreb nimic.

Never play cat and mouse games if you're a mouse.
Life, like all games, becomes fun when one realizes it's just a game!

User avatar
mihaid
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 168
Joined: 13 Nov 2016, 09:47
Location: Calarasi

Re: Bg night #50 Snakes & Wizards joi 22.11.2018

Post: # 92898Post mihaid
22 Nov 2018, 11:05

Sa va impartasesc din experienta intalnirilor saptamanale de la Cluj, poate va inspira:

Pur si simplu din repetitia saptamanala, s-a format un trend in care de obicei se joca un joc de la ora 18 la 20 si inca un joc de la 20 la 22.
Astfel cine vine pe la 17 nu joaca decat un joc scurt, pana vin ceilalti la 18. Iar cine vine la 18.30 stie ca risca sa nu aiba cu cine sa joace pana la 20.00 (dar de obicei gaseste cu cine sa joace macar un joc in 2).
Bineinteles asta nu e o regula, depinde de durata partidelor, de ce stabilesti cu cei cu care joci, iar ultimul joc se poate lungi pana la 23.30.

Personal ma grabesc sa ajung inainte de 18.00 si scriu pe forum la ce joc vreau sa ma bag.
Si fiind o intalnire saptamanala, mi s-a intamplat sa refuz de exemplu "o iesire in oras" pe motiv ca "ma duc la sala" (de boardgames) :)

La noi nu se joaca numai euro, am jucat cu placere si jocuri ca "Welcome To" sau "Merchants & Marauders".
De exemplu ieri am jucat Rajas of the Ganges de la 18 la 20, dar pe urma am refuzat sa joc iar Terraforming Mars si in schimb de la 20 la 23 am jucat Arboretum, Orbis si Azul Stained Glass of Sintra.

User avatar
trebor_vrx
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 169
Joined: 24 Apr 2017, 15:17
Location: Bucuresti

Re: Bg night #50 Snakes & Wizards joi 22.11.2018

Post: # 92899Post trebor_vrx
22 Nov 2018, 11:22

Ba ia gata cu circu'. Intalnirea asta se intampla regulat in fiecare joi si in cel mai rau caz de cand am fost au fost minim doua mese. Deci nu e chiar asa rau oricat i-ar placea lui Bogdan sau noua tuturor sa se adune mai multa lume. Pe langa asta, tot la intalnire s-au cunoscut oameni si s-au creat alte nuclee care se vad si in alte zile (in weekend de ex.) si joaca mai pe nisa lor (ca-s ameritrasheri, euro sau party gameri).

Intr-adevar multa lume e interesata de intalnire din interactiunile pe care le-am mai avut cu oameni de pe forum, dar sunt usor intimidati de faptul ca se joaca mai mult heavy euro, dar asta-i specificul grupului pe care l-am format si ni-l asumam asa. Asta nu inseamna ca nu e loc pentru toata lumea si ca nu-s oameni cu rabdare dispusi sa explice si integreze pe oricine, si nici ca nu se joac si jocuri mai light.

Va asteptam pe toti la mese!

Eu ajung la 18:00 in seara asta.

User avatar
unq_flipmo
King Meeple
King Meeple
Posts: 1008
Joined: 13 Oct 2016, 16:55
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Bg night #50 Snakes & Wizards joi 22.11.2018

Post: # 92901Post unq_flipmo
22 Nov 2018, 11:26

Shaikan wrote:
22 Nov 2018, 10:28
Bogdan, tu ot cati oameni ai facut rezervare si cati oameni sunt? Am vb cu Andreea si zicea ca ai rezervat masa mare alba din spate si inca una de 4 prin camera. Si ma intreba daca sa mai imi rezerve inca una mie pe lângă
Informatia pe care ti-a transmis-o Andreea e corecta;

MandrulDuce: Iti zic din start ca esti pe un drumul gresit vis a vis de disponibilitatea mea, de timpul si energia pe care le aloc in incercarea de a face ca totul sa fie cat mai bine (mailuri, sms-uri, convorbiri telefonice si live, toate culminind inclusiv cu prieteni buni spunindu-mi (sau observind eu ca le sta pe limba) "auzi, dar ma cam stresezi, daca vin vin daca nu nu, nu stiu sa zic dinainte daca pot veni etc") dar o sa dezvolt totusi. Ok, userul x vezi ca e organizator (termen pompos dar fie). I-am recomandat lui Flaviu sa sune direct pentru ca: eu deja vorbisem cu Bogdan ieri, si la telefon si pe sms. De asemenea pentru ca fiecare stia mai bine ce doreste (Flaviu) si ce poate oferi (Bogdan, locuri - poate nu ii convenea masa lui Flaviu (joaca un joc mai mare, unul mai mic), ce faceam ii ziceam stai sa-l sun pe Flaviu sa vad daca-i convine masa te sun pe urma inapoi). Toate astea la 11:30 noaptea daca verifici momentul postarii. Deci imo mijlocirea mea nu isi avea rostul in cazul de fata, da, de obicei eu rezerv si comunic. Nu in ultimul rand repet vb. de miercuri noaptea pentru ziua urmatoare in conditiile in care ei au de obicei totul dat de cu zile inainte (tocmai d-asta am vb. in cursul zilei, pt. ca avea solicitari m-a intrebat cati venim, daca nu avea e evident ca nu il interesa daca venim 3 sau 15, localul era tot gol in afara de noi). Ai fost atent dar nu total, am zis ca disponibilitatea mea e sa vin de la 12 nu ca o sa vin atunci. Daca nu zicea Alex ca vine (si organizam ceva, tot la fel in pripa, la 12 noaptea) veneam de la 18. De fapt de la 17 ca sa ma uit la inceputul de joc la cealalta masa unde am zis ca sunt tot "de-ai nostri". Dar n-are importanta, ideea era sa sune si sa profite de jumatatea de ora care mai era din program (inchid la 12) ca sa aiba beneficii maxime in urma actiunii (sa vorbeasca direct in asa fel incat sa stabileasca (,) cat mai bine ce si cum si de asemenea profitind de jumatatea aia de ora evita ca altcineva sa ocupe potentiala masa pe care Bogdan ar fi putut-o oferi. Nu e cazul nici de "ia uite-i și pe dezorganizații ăștia cu boardgameurile”) în ce situație mă lasă asta pe mine ca user nou", ne cunoastem toti bine si stiu ca raporturile sunt f. bune in "familia Snakes" deja, Flaviu e regular ca si mine nu am directionat un orb fara baston catre o intersectie. Am incercat sa explic cat de bine posibil, daca te satisface sau nu nu stiu
Having to cope with a dysfunctional society, we take refuge in solitude which is a substitute for dignity Zhang Ke Jia

User avatar
Shaikan
King Meeple
King Meeple
Posts: 1968
Joined: 06 Mar 2011, 03:13
Custom Rank: Dark Lord @ Natiunea Jucatoare
Location: Bucuresti

Re: Bg night #50 Snakes & Wizards joi 22.11.2018

Post: # 92903Post Shaikan
22 Nov 2018, 11:36

unq_flipmo wrote:
22 Nov 2018, 11:26
Shaikan wrote:
22 Nov 2018, 10:28
Bogdan, tu ot cati oameni ai facut rezervare si cati oameni sunt? Am vb cu Andreea si zicea ca ai rezervat masa mare alba din spate si inca una de 4 prin camera. Si ma intreba daca sa mai imi rezerve inca una mie pe lângă
Informatia pe care ti-a transmis-o Andreea e corecta;
Pai nu asta era intrebarea. Eu intrebasem cati sunteti voi sa stiu daca incapem si noi in rezervarea facuta sau trebuie inca o masa. Asta ma intreba Andreea. Adica, ocupati toate locurile rezervate de tine si iau eu o masa de 4 pe langa sau suntwti mai putini de 8/12 sau cati ori incapea la cele 2 mese?

Post Reply

Return to “Bucuresti”