Ce se mai intampla in Regatul Jocurilor

Post Reply
User avatar
emisanSB
King Meeple
King Meeple
Posts: 976
Joined: 02 Apr 2016, 15:40
Custom Rank: Executioner
Location: Sibiu

Re: Ce se mai intampla in Regatul Jocurilor

Post: # 95406Post emisanSB
12 Feb 2019, 10:23

Daniel, de Blackout Hong Kong se mai aude ceva ??
A fost doar in toamna pe stoc ??
Verific periodic insa nimic....

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7065
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: Ce se mai intampla in Regatul Jocurilor

Post: # 95407Post DanielIndru
12 Feb 2019, 10:33

unq_flipmo wrote:
12 Feb 2019, 09:27
Nu pot sa zic ca te invidiez dar mersi ca te ocupi de asta. Hai sa testam cum sta treaba cu (,) comunicarea. As dori la pledge-ul de Vindication adaugate un Tuuk-Tuuk Boulder Hulk, 7$ si de asemenea un metal medallion 4$. Se poate? Mersi

Te trec pe lista cu dorintele, dar sa stii ca nu e 100%.
Depinde de costurile suplimentare de transport. Ar trebui sa nu fie o problema.

User avatar
Broodstar
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 270
Joined: 24 Jan 2018, 01:40
Location: Bucuresti

Re: Ce se mai intampla in Regatul Jocurilor

Post: # 95409Post Broodstar
12 Feb 2019, 10:43

Mi se pare foarte misto ce faci, Daniel. Si apreciez Regatul pentru deschidere.

O sa va dau un feedback legat de site. In afara de lista de wishlist, mai e o problema de care eu m-am lovit inca de cand am descoperit site-ul: nu merg cum trebuie filtrele.
Un exemplu: vreau sa caut toate jocurile de pe site ce pot fi jucate de un singur jucator. Dau click pe "Toate produsele", selectez "1" la filtrul cu numarul de jucatori si dau "Filtreaza". Eh, lista rezultata e goala :)

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7065
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: Ce se mai intampla in Regatul Jocurilor

Post: # 95411Post DanielIndru
12 Feb 2019, 10:55

Broodstar wrote:
12 Feb 2019, 10:43
Mi se pare foarte misto ce faci, Daniel. Si apreciez Regatul pentru deschidere.

O sa va dau un feedback legat de site. In afara de lista de wishlist, mai e o problema de care eu m-am lovit inca de cand am descoperit site-ul: nu merg cum trebuie filtrele.
Un exemplu: vreau sa caut toate jocurile de pe site ce pot fi jucate de un singur jucator. Dau click pe "Toate produsele", selectez "1" la filtrul cu numarul de jucatori si dau "Filtreaza". Eh, lista rezultata e goala :)

Asa este, cand selectezi toate produsele si incerci sa filtrezi, unele lucruri se blocheaza.
Probabil din cauza ca sunt si produse care nu au numar de jucatori... Lego, accesorii, etc.

Workaround (mai greoi, dar macar exista) e sa faci filtrarea pe fiecare categorie care te intereseaza in parte: strategie, tematice, etc.

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7065
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: Ce se mai intampla in Regatul Jocurilor

Post: # 95412Post DanielIndru
12 Feb 2019, 10:56

emisanSB wrote:
12 Feb 2019, 10:23
Daniel, de Blackout Hong Kong se mai aude ceva ??
A fost doar in toamna pe stoc ??
Verific periodic insa nimic....

Da, erau stocurile aduse de la Essen. Apoi s-a retiparit prin decembrie, daca nu ma insel.
Luna asta ar trebui sa reintre in stoc.

User avatar
emisanSB
King Meeple
King Meeple
Posts: 976
Joined: 02 Apr 2016, 15:40
Custom Rank: Executioner
Location: Sibiu

Re: Ce se mai intampla in Regatul Jocurilor

Post: # 95413Post emisanSB
12 Feb 2019, 11:22

Mersi mult.

User avatar
Miţã
King Meeple
King Meeple
Posts: 2055
Joined: 05 Jan 2013, 10:56
Custom Rank: Zombie Killer
Location: Dr.Tr.Severin

Re: Ce se mai intampla in Regatul Jocurilor

Post: # 95415Post Miţã
12 Feb 2019, 11:29

Consider ideea lui Minel una foarte buna. Pe langa asta pentru o fluidizare mai buna ar fi bun o implementare de precomamda la inceput de KS. Ce vreau sa spun este ca daca avem un KS de interes aparut pe forum sa se urce automat pe site cu precomanda pentru a se vedea interesul real, ulterior se stabileste pretul in functie de cate persoane sunt si cat de bine se poate negocia acesta.

rault
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 187
Joined: 12 May 2017, 19:59

Re: Ce se mai intampla in Regatul Jocurilor

Post: # 95416Post rault
12 Feb 2019, 11:39

La ce a zis Mita as mai adauga si ideea de a stabili pretul inainte ca PM sa se inchida. De exemplu la Trickerion – Dahlgaard’s Academy. L-am intrebat pe Alex de mai multe ori pe mail de cand s-a deschis PM si de fiecare data mi-a spus ca inca nu a finalizat preturile. In momentul in care se anunta ca se inchide PM in principiu preturile se stiu.

Am ajuns pana la urma sa-mi comand singur si acum PM este inchis. Iar pe site Trickerion nu apare.

Probabil ca voi face acelasi lucru si cu Cloudspire daca nu va aparea pe site cu pretul final la precomanda pana se inchide PM

User avatar
thenede
King Meeple
King Meeple
Posts: 578
Joined: 24 Aug 2012, 15:11

Re: Ce se mai intampla in Regatul Jocurilor

Post: # 95420Post thenede
12 Feb 2019, 12:26

Subscriu si eu la idea cu wishlistul - o sugestie totusi, nu-l faceti ca la unul din competitori cu 4 jocuri maxim pe pagina si fara posibilitatea de a filtra doar jocurile care sunt in stoc :)
Ar merge si o ordonare dupa pret in wishlist, pentru a bugeta mai bine achizitiile...poate si cate bucati mai sunt in stoc....

Pastrati va rog structura site-ului, e cea mai buna din magazinele de profil din Ro.

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4162
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Ce se mai intampla in Regatul Jocurilor

Post: # 95421Post 26octombrie
12 Feb 2019, 12:37

Partea cu KS suna bine, insa nu cred ca e posibil sa dea comanda la orice KS, chiar daca ar fi oaresce interes; daca pricep eu bine cum se deruleaza, orice KS implica o investitie, uneori consistenta, din partea lui Alex, iar precomenzile inseamna incasari muult mai tarziu, adica la livrare, sau aproape. Thus, cred ca se poate implica intr-un numar limitat de proiecte, nu?
Cred ca cel mai util ar fi sa ne manifestam dorinta pe forum, la subiectul respectiv, cat mai multi, asa incat sa-i semnalizam care ar fi proiectele de interes maxim.
Si, ca sa nu uit, obsesia mea: wishlist, asap :lol:

User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1299
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Re: Ce se mai intampla in Regatul Jocurilor

Post: # 95426Post rabesandratana
12 Feb 2019, 12:49

Eu sper sa nu schimbe felul cum arata site-ul, pentru ca sunt deja obisunit cu el si gasesc cu ochii inchisi tot ce am nevoie cand caut ceva. Sa nu faca precum cei de la RedGoblin, care au schimbat drastic infatisarea site-ului si pe langa faptul ca arata mult mai rau decat inainte, nici nu mai gasesc ce caut si am renuntat sa il mai accesez.

Ca functionalitate, da, se mai poate lucra, la filtre si adaugare de butoane utile gen wishlist, dar skinul si locul cum sunt ordonate, chiar as vrea sa ramana, chiar daca nu e cel mai aratos si modern site, e ceva familiar pentru cei care intra zilnic de ani de zile.

Si in alta ordine de idei, eu i-am mai zis lu` Alex, dar poate a uitat. Daca ii poti sugera tu de jocurile Majolica si Fertility sau daca mai sunt si altii care le vor, sa anunte ca asa poate se implica mai mult. Mie mi-a adus cateva jocuri, doar cate 1 bucata, cand i-am cerut (unu dintre ele fiind Menara), doar ca trebuie sa il bat la cap des :)
Multumesc!
Last edited by rabesandratana on 12 Feb 2019, 12:56, edited 1 time in total.

User avatar
danielM
King Meeple
King Meeple
Posts: 1667
Joined: 13 Jun 2012, 15:23
Custom Rank: general de sufragerie

Re: Ce se mai intampla in Regatul Jocurilor

Post: # 95428Post danielM
12 Feb 2019, 12:56

Site-ul arata foarte bine așa cum e, eventual de adăugat opțiunea cu wishlist; in rest, numai de bine

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7065
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: Ce se mai intampla in Regatul Jocurilor

Post: # 95431Post DanielIndru
12 Feb 2019, 13:46

Pana aici, v-am notat pe toti.
Multumesc pentru feedback pozitiv si aprecieri. :)


Toate jocurile pe care le cereti sunt trecute pe o lista pe care Alex o urmareste si incearca sa le aduca din lantul de distributie.
Pe masura ce apar, o sa primiti vesti.


Toate imbunatatirile sugerate pentru proiectele Kickstarter sunt luate in considerare.
Unele tin de modificarea site-ului si functionalitate, altele de procedurile de lucru interne.
Trebuie sa intelegeti ca nici RJ nu primeste in timp util informatiile cerute.
De aceea, la unele proiecte comunicarea s-a blocat intr-un punct in care se asteapta un raspuns de la publisher, de care depind alte lucruri.
Pe masura ce se primesc informatiile, le transmitem mai departe.


Modificarile la site si imbunatatirile precum wishlist sunt obiective pe termen mai lung.
Notez acum ce se doreste, si la momentul respectiv speram sa se poata face.

User avatar
iuli212
King Meeple
King Meeple
Posts: 566
Joined: 13 Oct 2013, 20:43
Custom Rank: Dr. Meeple
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Ce se mai intampla in Regatul Jocurilor

Post: # 95432Post iuli212
12 Feb 2019, 14:01

Site-ul arata bine, cum s-a mai spus, poate lucrat putin la partea tehnica.
Ar fi ok daca de la precomenzi ar fi scoase jocurile care au venit deja, ar fi mai usor de urmarit.

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: Ce se mai intampla in Regatul Jocurilor

Post: # 95434Post Corwin
12 Feb 2019, 15:03

Stiu ca s-a vorbit deja de precomenzi si de afisarea lor undeva in cont, dar ar fi interesanta si afisarea jocurilor cerute care nu apar inca pe site. De exemplu am cerut Teotihuacan si A Feast for Odin: The Norwegians acum ceva vreme, si intrebarea mea e ce valoare au aceste cereri si cum sunt urmarite? Mi se pare ca nu sunt chiar o precomanda / comanda (pentru ca mi s-a cerut de mai multe ori sa comand un joc cand aparea chiar daca facusem cererea inainte), insa asta m-a facut de cateva ori sa renunt intre timp la jocuri sau sa le achizitionez din alta parte daca au aparut mai repede.

Daca au statut de precomanda / comanda, atunci stiu sa astept linistit pentru ca atunci cand apar am exemplarul rezervat. (Si nici nu voi mai zice ca nu vreau sa-l cumpar o data lansata comanda.)

Daca nu, un text field asociat utilizatorului poate fi suficient, practic va fi doar un loc unde-mi voi tine sugestii pe care le-am discutat pe email, indiferent de cum le gestioneaza Alex. Si in plus stiu ca nu sunt in niciun fel prioritar din cauza acelei cereri, prioritatea fiind data doar de ordinea in care s-au facut comenzile si precomenzile. Cred ca asta e modul in care sunt gestionate acele cereri acum; pana la urma si o confirmare ca asa e imi e de-ajuns. :)
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2056
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Ce se mai intampla in Regatul Jocurilor

Post: # 95435Post adelindumitru
12 Feb 2019, 15:06

Nu îmi dau seama de cum ar fi asta pentru vânzător, dar mă întreb dacă un câmp cu câte bucăți mai sunt disponibile pentru fiecare joc ar fi util pentru cumpărători.

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: Ce se mai intampla in Regatul Jocurilor

Post: # 95436Post Corwin
12 Feb 2019, 15:16

Puteam sa jur ca am vazut asta pe unul dintre siteurile de vanzari de boardgames, dar acum nu gasesc niciunde.
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7065
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: Ce se mai intampla in Regatul Jocurilor

Post: # 95437Post DanielIndru
12 Feb 2019, 15:33

La Red Goblin scria uneori "Ultima bucata in stoc".
Pe vechiul site, care mergea bine. :P

Cred ca asta e singurul "stoc status" pe care l-am vazut in magazinele romanesti de profil.

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7065
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: Ce se mai intampla in Regatul Jocurilor

Post: # 95438Post DanielIndru
12 Feb 2019, 15:36

adelindumitru wrote:
12 Feb 2019, 15:06
Nu îmi dau seama de cum ar fi asta pentru vânzător, dar mă întreb dacă un câmp cu câte bucăți mai sunt disponibile pentru fiecare joc ar fi util pentru cumpărători.

Probabil e util ceva in genul "Stoc suficient", "Ultimele x bucati", "Stoc 0".
Dar e destul de complicat si costisitor de implementat pentru ca implica un sistem eficient de gestionare si urmarire a stocurilor care sa se integreze cu interfata din web shop.
Nu stiu daca RJ foloseste asa ceva acum pentru gestionarea depozitului, dar trec pe lista.

User avatar
Minel
King Meeple
King Meeple
Posts: 1223
Joined: 16 Feb 2012, 21:53
Location: Bucuresti

Re: Ce se mai intampla in Regatul Jocurilor

Post: # 95440Post Minel
12 Feb 2019, 15:50

Nu scrie nicaieri decat pe emag, unde apar si jocuri vandute de red goblin.

Post Reply

Return to “Promotii, stiri si noutati parteneri”